برترین ابزارهای طراحی رابط کاربری ، تجربه کاربری و نمونه اولیه در سال ۲۰۱۹

افزودن به لیست علاقه‌مندی ها
برترین ابزارهای طراحی رابط کاربری ، تجربه کاربری و نمونه اولیه در سال ۲۰۱۹

ساخت نمونه اولیه بخشی اساسی در توسعه وب، نرم افزارها و ابزارهای موبایل است. در واقع بدون استفاده از آن‌ها هیچ کاری را نمی‌توان انجام داد. ابزارهای طراحی رابط کاربری و تجربه کاری و البته طراحی نمونه اولیه عصای دست همه طراحان‌اند.

مثل بسیاری از هنرمندان که پیش از تکمیل اثر خود، نمونه اولیه‌ای از آن را می‌کشند، طراحان رابط و تجربه کاربری نیز نیاز به ساخت نمونه اولیه دارند تا خطاهای موجود را به حداقل برسانند. ما درباره ساخت نمونه اولیه محصول مقاله‌ای جامع در دیاکوبین منتشر کرده‌ایم. اگر برای طراحی سایت خود نیاز به مشاوره دارید می توانید از ما مشاوره بگیرد.

همچنین نمونه‌های اولیه می‌توانند به شناخت نیازهای کاربران نهایی و مشتریان در مراحل اولیه طراحی کمک کنند. هیچ کس نمی‌خواهد محصولی طراحی کند که کاربران نهایی از آن استفاده نمی‌کنند. با استفاده از نمونه اولیه می‌توانید تجربه کاربری بهتری را فراهم کنید. به این ترتیب قادر خواهید بود تا مشکلات احتمالی را پیدا کرده و مطمئن شوید که همه از طراحی شما به خوبی استفاده خواهند کرد.

ساخت نمونه اولیه به شما کمک می‌کند فرآیند طراحی را سریع‌تر پیش ببرید و در زمان و هزینه صرفه جویی کنید، و همچنین در حالت ایده‌آل تجربه کاربری را هم بهبود دهید.

ابزارهای طراحی رابط کاربری که طراحان از آنها متنفرند

دیده شده است که برخی از طراحان رابط کاربری برخی از ابزارهای ساخت نمونه اولیه را دوست دارند و از برخی هم متنفر هستند. پری میرتی، مدیر بخش طراحی رابط کاربری شرکت CBRE می‌گوید:

«ابزارهای ساخت نمونه اولیه به آن خوبی‌ها هم نیستند… هر کدام تعدادی از قابلیت‌ها را دارند که دیگری ندارد و ادعای برتری دارند. اما هنوز هیچکس ابزاری کامل و حرفه‌ای را ارائه نکرده است.»

بن کوپف طراح رابط کاربری هم موافق این نظر است:

« همواره نواقصی در همه ابزارهای طراحی رابط کاربری و پروتوتایپ وجود دارد. برای مثال، یک ابزار تغییرات داده محور را به سرعت انجام می‌دهد، اما کتابخانه خوبی برای اجزایش ندارد، و دیگری در مدیریت آمار مشکل دارد اما کتابخانه‌ای بزرگ و قوی دارد.»

جونا ناجی، یکی از نویسندگان سایت تجربه کاربری برای مبتدی‌ها نیز می‌گوید:

«ابزارهایی که نقص فنی دارند و هنگ می‌کنند از همه بدتر هستند. گاهی ایجاد طراحی طرح‌های مفهومی هم در این ابزارهای چالش برانگیز است. طراحان در مراحل مختلف کار خود، با گروه‌های مختلفی از سهامداران در تعامل هستند، بنابراین گاهی نیاز دارند که نمونه اولیه، پژوهش‌های مرتبط و یا اطلاعات مربوطه را ارائه دهند. ساختار ابزار ما باید انعطاف پذیر باشد تا با تغییرات مورد نیاز ما تطبیق پیدا کند.»

از ابزارهای  طراحی رابط کاربری و نمونه اولیه و تجربه کاربری چه می‌خواهیم

چگونه تصمیم می‌گیرید که ابزار ساخت نمونه اولیه مناسب را انتخاب کنید؟ جونا ناجی پیشنهاد می‌دهد که ابزاری انتخاب کنید که به خوبی نیازهای شما را برآورده می‌کند. گاهی فقط نیاز دارید که ایده‌ها را شبیه سازی کنید تا هر گونه نقص را در مراحل اولیه بیابید. گاهی نیز نیازمند ارائه محصولی کنش‌گرا هستید که برای کسانی که با آن در تعامل هستند پاسخگو باشد.

CreativeBloq​ پیشنهاد می‌کند که ابزار ساخت نمونه اولیه را بر این اساس انتخاب کنید:

 • می‌خواهید چه چیزی را از ساخت نمونه اولیه یاد بگیرید.
 • در حال حاضر چه مهارت‌هایی دارید.
 • جدول زمانی چگونه است.
 • چه برنامه‌ای برای آزمایش نمونه اولیه دارید.

همچنین مهم است که به موارد زیر هم فکر کنید:

 • میزان آسانی ابزار برای برقراری ارتباط و اشتراک گذاری با همکاران شما در این پروژه قابل
 • میزان آسانی یادگیری و استفاده از آن
 • کارایی ابزار کم (آزمایش ایده)، متوسط (آزمایش طراحی و تعاملات اصلی) و زیاد (آزمایش ریز تعاملات، تصاویر و سایر موارد) باشد.
 • قیمت، باید منطبق بر بودجه شما باشد.

بخش کلیدی در فرآیند ساخت نمونه اولیه اندیشیدن درباره معماری اطلاعات، نمودار کاری کاربر و همبستگی محتوا است. شما باید مطمئن شوید که ابزار طراحی رابط کاربری بدون نقص با ابزار مورد استفاده برای مدیریت فرآیند کار کند. سایت نرم افزار برنامه ریز وبسایت Slickplan با تمامی ابزارهای ساخت نمونه اولیه تجربه کاربری به خوبی کار می‌کند.

با در نظر گرفتن این موارد، حالا زمان آن فرا رسیده است که نگاهی داشته باشیم به بهترین ابزارهای ساخت نمونه اولیه رابط و تجربه کاربری در سال جاری.

۱. Sketch

Sketch یکی از محبوب‌ترین ابزارهای طراحی وبسایت و نرم افزار است و البته قابلیت ساخت نمونه اولیه را نیز دارد. در واقع Sketch یکی از پرکاربردترین ابزارهای طراحی رایط کاربری موجود است. Sketch ابزاری سبک است که طراحی ساده‌ای دارد و به طراح اجازه می‌دهد که آزادی عمل زیادی در کارش داشته باشد.

Sketch به شما اجازه می‌دهد که به صورت یکپارچه صفحات را طراحی کنید، انیمیشن اضافه کنید و فقط با چند کلیک نمونه اولیه خود را بسازید. به علاوه شما می‌توانید به راحتی نمونه اولیه‌های خود را به اشتراک گذاشته و با استفاده از بخش بازخورد این ابزار، نظرات دیگران را بشنوید.

قیمت: هزینه یکسال استفاده از Sketch مبلغ ۹۹ دلار است. اعضای تیم‌های طراحی می‌توانند از تخفیف خرید گروهی استفاده کنند، در این حالت قیمت از ۸۹ دلار برای یکسال شروع می‌شود و هرچه تعداد اعضای تیم بیشتر باشد، قیمت هم کمتر می‌شود.

ابزارهای طراحی رابط کاربری

ابزارهای طراحی رابط کاربری

۲. Adobe XD

Adobe XD ابزاری پر امکانات است که از امکان طراحی ساده تا ساخت نمونه اولیه را ارائه می‌کند و به شما اجازه می‌دهد که طراحی‌های خود را آزمایش کنید. فرقی ندارد که سایت طراحی کنید یا نرم افزار موبایل، یا حتی بخواید تعاملات صوتی را بررسی کنید، Adobe XD همه قابلیت‌ها را به صورت یکجا و با یک رابط کاربری ارائه می‌کند.

کار گروهی در این ابزار بسیار ساده است و به راحتی با ابزارهای مبتنی بر فضای ابری شرکت ادوبی یکپارچه سازی می‌شود. به علاوه شما می‌توانید عملکرد طراحی‌های خود در گوشی‌های موبایل دارای سیستم عامل‌های آی‌او‌اس و اندروید مشاهده کنید.

قیمت: برنامه پایه شامل یک نمونه اولیه اشتراک گذاری شده، ۱ طراحی فعال و ۲ گیگابایت فضای ابری رایگان است. برای دسترسی به تعداد بی‌نهایت نمونه اولیه و طراحی فعال و ۱۰۰ گیگابایت فضای ابری باید ماهانه ۹.۹۹ دلار پرداخت کرد. همچنین این ابزار در بخش خرید محصولات گران‌تر شرکت نیز وجود دارد و با خرید آن‌ها به کاربران ارائه می‌شود.

ابزارهای طراحی رابط کاربری

ابزارهای طراحی رابط کاربری

۳. Axure RP

۸۷ درصد از شرکت‌های عضو فهرست ۵۰۰ شرکت برتر جهان از این ابزار استفاده می‌کنند. Axure RP بهترین ابزار طراحی و ساخت نمونه اولیه است که قابلیت مدیریت آسان محتوای دینامیک، جریان شرطی، انیمیشن‌ها، نماها و سایر بخش‌های طراحی رابط کاربری را فراهم می‌کند.

کار تیمی در این ابزار بسیار ساده است و سایر افراد به راحتی می‌توانند پروژه‌ها را در مرورگرها و پلتفرم‌های موبایل محبوب ببینند. شما می‌توانید از Axure RP برای ساخت هر چیزی از نمودار تا مسیر کاربری کاربران استفاده کنید.

قیمت: Axure RP به دو صورت خرید و عضویت در دسترس است. هزینه عضویت از ۲۹ دلار در ماه شروع می‌شود و خرید هم از ۴۹۵ دلار برای هر نفر آغاز می‌شود.

ابزارهای طراحی رابط کاربری

ابزارهای طراحی رابط کاربری

۴. Balsamiq

هدف اصلی Balsamiq راحت کردن شما از شر رابط کاربری بد است و ابزار طراحی و ساخت نمونه اولیه آن نیز راهی عالی برای انجام این کار است. این ابزار ادعا می‌کند که سریع‌ترین ابزار موجود برای طراحی انواع رابط‌های کاربری وب و نرم افزار موبایل است. Balsamiq ابزاری عالی برای تمرکز طراحان بر ساختار و محتوا است.

قیمت: Balsamiq گستره‌ای وسیع از قیمت‌ها را دارد. نرخ نرم افزار ابری آن از ماهیانه ۹ دلار برای دو پروژه شروع می‌شود، در حالی که نرم افزار رایانه‌ای آن قیمت ۸۹ دلاری دارد. همچنین Balsamiq با قیمت‌های مختلف با گوگل درایو، Confluence و Jira یکپارچه می‌شود.

ابزارهای طراحی رابط کاربری

ابزارهای طراحی رابط کاربری

۵. Composite

Composite نرم افزاری برای آیفون است که به ساخت نمونه اولیه‌های کنش‌گرا کمک می‌کند. این ابزار با فایل‌های حاصل از فتوشاپ در ویندوز و مک کار می‌کند، به این ترتیب طراحان رابط کاربری به راحتی می‌توانند طرح‌های اولیه خود را در چند ثانیه آماده کنند. هر صفحه‌ای که از طریق بخش لایه بندی ساخته شده باشد را می‌توانید به هم پیوند دهید. شما به سرعت می‌توانید عناصر ثابت را بسازید و نمونه اولیه خود را به صورت نرم افزاری کامل در آیفون ناوبری کنید.

قیمت: Composite در فروشگاه اپل با قیمت ۹.۹۹ دلار در دسترس است.

ابزارهای طراحی رابط کاربری

ابزارهای طراحی رابط کاربری

۶. Figma

Figma ابزار ساخت نمونه اولیه مورد علاقه جونا ناجی است، زیرا او معتقد است که باید ابزار را بر حسب نیاز انتخاب کرد. این ابزار مبتنی بر مرورگر به شما اجازه می‌دهد که طراحی کنید، نمونه اولیه بسازید و آن را به اشتراک بگذارید. Figma برای مقیاس دهی طراحی، تلفیق لایه‌ها، استفاده از Boolean و وکتورها مناسب است.

همچنین می‌توانید بالا و پایین رفتن (اسکرول) در صفحه، تعاملات، قاب دستگاه و همپوشانی‌ها را به راحتی مدیریت کنید. و نیز می‌توانید از کتابخانه منابع آن‌ها برای طراحی و ساخت سریع‌تر نمونه اولیه استفاده کنید. بخش همکاری این ابزار نیز دارای روند کاری مناسب، اشتراک گذاری اصلاحات، کپی آن‌ها و دسترسی سریع به بازخوردها از طریق لینک‌های اشتراکی است.

قیمت: Figma دارای بخشی رایگان است که به کاربر اجازه ساخت سه پروژه می‌دهد. همچنین می‌توانید با پرداخت ماهیانه ۱۲ دلار برای هر نفر، پروژه‌هایی نامحدود بسازید و امکانات تیمی آن استفاده کنید.

ابزارهای طراحی رابط کاربری

ابزارهای طراحی رابط کاربری

۷. Fluid UI

Fluid UI نیز یکی دیگر از ابزارهای طراحی رابط کاربری است که امکان همکاری را در اختیار شما می‌گذارد. این ابزار به شما اجازه می‌دهد که به سرعت نمونه اولیه رابط کاربری وبسایت یا نرم افزار موبایل خود را بسازید و دارای میزان کارایی کم تا زیاد است. شما می‌توانید نمونه اولیه ساخته شده را از طریق مرورگر، رایانه رومیزی و حتی از طریق نرم افزار Fluid UI در موبایل نیز مشاهده کنید. اعضای مختلف یک تیم هم می‌توانند همزمان روی یک نمونه اولیه کار کنند، همچنین می‌توانید با پیوند دادن نمونه‌های اولیه به هم، کارکرد آن‌ها در کنار هم را مشاهده کنید. از میان ابزارهای طراحی رابط کاربری Fluid UI صرفا برای طراحی نمونه اولیه UI ساخته شده است.

قیمت: نسخه تک نفره این ابزار که امکان ساخت ۵ پروژه با تعداد بررسی کننده نامحدود را ارائه می‌دهد، ماهی ۸.۲۵ دلار است. اما اگر می‌خواهید همکاری همزمان با اعضای تیم خود داشته باشید، نسخه تیمی آن که ماهی ۴۱.۸۵ دلار است را انتخاب کنید.

ابزارهای طراحی رابط کاربری

ابزارهای طراحی رابط کاربری

۸. Framer X

اگر به دنبال ابزاری با کارایی بالا در سیستم عامل مک هستید، Framer X ارزش بررسی کردن دارد. این بازار کتابخانه‌ای جامع را ارائه می‌کند که به شما امکان طراحی رابط کاربری با چند کلیک را می‌دهد. شما امکان ساخت تعداد نامحدودی از نمونه‌های اولیه را دارید و می‌توانید به راحتی روند کاری، بالا و پایین رفتن در صفحه (اسکرول)، ناوبری، طراحی منوها و عناصر اسلایدی را مدیریت کنید. همچنین Framer X دارای افکت‌های حرکتی (موشن افکت) نیز هست.

قیمت: نسخه شخصی Framer X ماهیانه ۱۲ دلار قیمت دارد.

ابزارهای طراحی رابط کاربری

ابزارهای طراحی رابط کاربری

۹. Invision

Invision پلتفرم طراحی محصول دیجیتال قدرتمندی است که به شما اجازه بصری سازی، طراحی، ساخت نمونه اولیه و دریافت بازخوردها را می‌دهد. شما می‌توانید با استفاده از وایت برد دیجیتال به صورت دستی طراحی کنید، از بخش طراحی الهام بگیرید و از وکتورها و لایه‌ها برای طراحی ایده‌هایتان استفاده کنید. همچنین تبدیل طراحی‌های ایستا به نمونه‌های اولیه کنش‌گرا در این ابزار بسیار ساده است و امکان دریافت بازخوردها نیز بسیار راحت است.

قیمت: Invision برای یک نمونه اولیه رایگان است و بخش پولی آن از ۱۵ دلار در ماه شروع می‌شود.

ابزارهای طراحی رابط کاربری

ابزارهای طراحی رابط کاربری

۱۰. Keynotopia

اگر در حال حاضر از کاربران Keynote یا پاورپوینت هستید، پس می‌توانید از Keynotopia به عنوان ابزاری برای ساخت نمونه اولیه استفاده کنید. این ابزار دارای کیت‌های طراحی رابط کاربری بزرگی است، بنابراین به سرعت می‌توانید نمونه اولیه خود را طراحی کرده و بسازید. امکان پیوند دادن صفحات به هم نیز در این ابزار بسیار ساده است و به سرعت می‌توانید نمونه اولیه خود را کنش‌گرا کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از موبایل نمونه اولیه خود را از دید کاربران آزمایش کنید.

قیمت: نسخه مبتنی بر پاورپوینت یا Keynote این ابزار ۹۷ دلار است، افزونه آن به سایر پلتفرم‌ها هم از ۳۹ دلار شروع می‌شود.

۱۱. WebFlow

آیا می‌خواهید رابط کاربری وب را آزمایش کنید؟ پس می‌توانید از قابلیت ساخت بصری نمونه اولیه در WebFlow استفاده کنید. شما می‌توانید از یک طراح گرافیکی برای طراحی و ساخت نمای سایت استفاده کنید و WebFlow با استفاده از اچ‌تی‌ام‌ال، سی‌اس‌اس و جاوا اسکریپت آن را کدنویسی می‌کند. کد نویسی این ابزار بسیار تمیز است! همچنین می‌توانید از این ابزار برای استفاده از انیمیشن‌ها، بخش‌ها تعاملی، اسکرول موازی و غیره نیز استفاده کنید. به علاوه می‌توانید طراحی‌های خود را به اشتراک هم بگذارید.

قیمت: بخش رایگان WebFlow به شما امکان ساخت دو پروژه را می‌دهد. شما می‌توانید با پرداخت ۱۲ دلار در ماه عضویت خود را ارتقا دهید. همچنین بخشی برای سایت‌های تجارت الکترونیک نیز وجود دارد که از ۲۹ دلار در ماه آغاز می‌شود.

ابزارهای طراحی رابط کاربری

ابزارهای طراحی رابط کاربری

۱۲. Wireframe.cc

اگر به دنبال یک ابزار بسیار ساده هستید، Wireframe.cc دقیقاً همان چیزی است که شما می‌خواهید. این ابزار بسیار منظم است و قابلیت‌ها را تنها زمانی ارائه می‌کند که شما به آن‌ها نیاز دارید. شما می‌توانید از کلیک و کشیدن برای ساخت رابط کاربری ایده‌آل استفاده کرده و طراحی‌های خود را تحلیل کنید. Wireframe.cc در رایانه، تبلت و موبایل قابل استفاده است.

قیمت: Wireframe.cc نسخه‌ای رایگان دارد که برای ساخت نمونه‌های عمومی و تک صفحه‌ای قابل استفاده است. اگر می‌خواهید طراحی‌های خود را در حساب کاربری شخصیتان ذخیره کنید و آن‌ها را خصوصی نگاه دارید، نیاز به ارتقا دارید. ارتقا از ماهی ۱۶ دلار شروع می‌شود.

ابزارهای طراحی رابط کاربری

ابزارهای طراحی رابط کاربری

۱۳. Marvel

Marvel تمامی امکانات و ابزارهای برتر را در یک نرم افزار ساده فراهم می‌کند: طراحی، ساخت نمونه اولیه و تحلیل طراحی در محیطی سریع و کارا. تعاملات واقعی در این ابزار به راحتی نمایش داده می‌شوند، موضوعی که برای بررسی روند کار کاربر و طراحی‌های پیچیده بسیار حیاتی است. CSS، Swift و XML به راحتی در این نرم افزار تولید می‌شوند و Marvel با Jira، Confluence، Dropbox، Sketch و غیره یکپارچه می‌شود. میزکار Marvel به اعضای تیم شما کمک می‌کند که در حین به‌روزرسانی پروژه با هم در ارتباط باشند. همچنین Marvel دارای نرم افزار موبایل (با امتیاز بالا در فروشگاه نرم افزار اپل) نیز هست. حتی افرادی که طراح نیستند هم می‌توانند به راحتی بازخورد خود را گفته و نظراتشان را درباره پروژه بیان کنند.

قیمت: Marvel برای یک نفر، با یک پروژه رایگان است، و حساب کاربری تجاری آن از ۱۲ دلار ماه شروع می‌شود. نسخه شرکتی آن نیز که برای آژانس‌های بزرگ و تیم‌ها ارائه شده دارای قیمت‌های مختلفی است. با این حال هیچ هزینه‌ای برای مشتریان و اعضای تیم که بازخورد خود درباره پروژه را بیان می‌کنند و نظر می‌دهند منظور نمی‌شود.

این‌ها برخی از برترین ابزارهای طراحی رابط کاربری موجود بودند که هر یک نقاط قوت خاص خود را دارند. شما می‌توانید با مقایسه ویژگی‌های این ابزارها با چیزی که نیاز دارید، گزینه درست را انتخاب کنید. اگر هم ابزار ساخت نمونه اولیه رابط کاربری دیگری را دوست دارید که در این فهرست نیامده است، آن را به ما معرفی کنید!

۵/۵ - (۱ امتیاز)
۰ ۰ votes
امتیازدهی به مقاله
5/5 - (1 امتیاز)
تاریخ انتشار: 18 آذر, 1398
آخرین ویرایش: ۳ آذر, ۱۳۹۸
منبع: slickplan
   اشتراک گذاری

  تحصیلاتم در ادبیات فارسی بوده است و علاقه‌ام نیز. از این رو نوشتن را برای خود هم روشی برای امرارمعاش انتخاب کرده‌ام و هم راهی برای آرام شدن و لذت بردن. در دیاکوبین وظیفه نوشتن آکادمی تولید محتوا و همین طور مقالات مربوط به دیجیتال مارکتینگ و طراحی تجربه کاربری را برعهده دارم. پدیده‌هایی که هر روز برای آن مطالعه می‌کنم و شوقم به آنها بیشتر می‌شود.

  نظرات کاربران (0)
  اشتراک
  اطلاع از
  guest
  0 نظرات
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Would love your thoughts, please comment.x