چگونه ارزش تجربه کاربری را برای مشتری شرح دهیم

افزودن به لیست علاقه‌مندی ها
چگونه ارزش تجربه کاربری را برای مشتری شرح دهیم

ارزش تجربه کاربری چیزی است که بسیاری از کسانی که سفارش طراحی سایت می‌دهند به آن واقف نیستند. روی سخت ما در مقاله طراحان سایت و مدیران پروژه طراحی سایت هستند همین طور افرادی که به عنوان مارکتر در سایت ها و مشغول به کارند. این افراد مجبورند برای کسانی که سفارش طراحی سایت می‌دهند ارزش تجربه کاربری و و به تبع آن طراحی تجربه کاربری را توضیح دهند.

می خواهیم قدم به قدم این فرایند را باهم مرور کنیم فرایندی که در انتها منجر به پرداختی جداگانه برای طراحی تجربه کاربری به شما می شود.

قدم اول تفاوت کارها

از یک کد نویس انتظار می رود که از صفر تا صد یک پروژه طراحی سایت را برای شما انجام دهد. این واقعیتی است که وقتی می خواهید سایتی را به مشتری ارائه دهید باید یک رابط کاربری داشته باشد. دراین حالت تمام کد نویس ها به خصوص توسعه دهندگان وردپرس یک قالب آماده را برای این که کارشان راه بیفتد به مشتری ارائه می‌کنند و به راحتی از روی تمام وظایف UI و UX می‌گذرند. البته این موضوع در سایت های شرکتی چندان هم بد نیست اما در آینده وقتی این سایت با بازدید های زیادی رو به رو شد کار مشکل می‌شود. زیرا سایت شما مانند صد هزار سایت دیگر است . به یاد داشته باشید پروژه طراحی سایت برای یک شرکت در نگاه اول یک پروژه کوتاه مدت است. صاحبان کسب و کار به سراغ شما می آیند و سیتی را سفارش می دهند تحویل می‌گیرند و می‌روند. اما در نگاهی بلند مدت تر کار کرد بهینه سایت است که برای آن مدیر کسب و کار مهم است نه صرف وجود یک سایت

قدم دو جای ارائه خدمات UX را مشخص کنید

مشتری شما از دو حالت خارج نیست، یا در دنیای وب سر رشته دارد و از چند چون‌های بازار اطلاع دارد یا بدون زمینه دانشی و تجربی به این دنیا پرتاب شده است.

با مشتریان حرفه ای بایدحرفه‌ای برخورد کرد خدمات خود را در فاز بندی‌های مشخص به مشتری ارائه کنید. و سعی کنید برای فاز های بعد از طراحی مانند همین ماجرای UX و در فاز بازاریابی درونگرا و خدماتی مانند سئو به او تخفیف بدهید. زیرا برای این موارد همیشه مشتری‌ها از خود طراحی سایت کمتر هزینه در نظر گرفته اند.

برای مشتریان غیر حرفه‌ای اول باید ارزش تجربه کاربری، ارزش رابط کاربری اختصاصی و دیگر خدماتی که علاوه بر طراحی سایت به کسب و کار‌ها ارائه می‌دهید را تعریف کنید. حتما از مقاله تفاوت UI و UX دیاکوبین و اینفوگرافیک آن کمک بگیرید .

قدم سوم تشریح ارزش تجربه کاربری

حالا مشتری شما پذیرفته است که سایت او یک سایت با قالبی آماده یا اندکی اختصاصی است. و نیاز به بهینه سازی دارد. او پذیرفته است که سایت او می‌تواند از شکل و سبک و سیاقی که دارد بهتر کار کند. همین طور مشتری شما پذیرفته است که سایتش باید اول کار کند تا برای بهینه سازی‌ های بعدی آن اقدام کنید.

حالا وقت شرح دادن ارزش تجربه کاربری است.

این کار در سایت های فروشگاهی بسیار ساده تر است زیرا مستقیما شما با فروش رو به رو هستید . این سایت‌ها خود به خود بعد از چندی به فکر بهینه سازی UX می‌افتند.

برای سایت های فروشگاهی سفر مشتری را ترسیم کنید.  بگویید هر درصدی که از مدت زمان این سفر بکاهید، سایت شما بیشتر و بهتر پول در می‌آورد. در این سایت‌ها آمار حرف اول را می زند. آمار‌هایی که از گوگل آنالیتیکس می گیرید را با جزئیات کامل به صاحبان کسب و کار ارائه کنید. در این سایت ها هیچ وقت از A/B تست غافل نشوید.

درست است که در سایت های فروشگاهی شما با فرایند ساده‌تری نسبت به دیگر سایت‌ها  برای توضیح دادن ضرورت بهینه سازی های UX رو به رو هستید و تا حدی این سایت ها ارزش تجربه‌ کاربری را می‌دانند. اما بدانید که کار با آنها بسیار سخت است. از آنجا که طراحی یو ایکس یک خرج اضافه در فرایند است و هرچه کسب و کار دارای وب سایت فروشگاهی دیرتر به بهبود یو ایکس بپردازد عملا خرج کمتری برای آن می‌تواند انجام دهد. چرا؟ چون در این مدت طولانی بیش از هر زمان دیگری دچار ضرر شده‌اند. برای همین این دسته از سایت ها نتاجب بسیار سریع تری نسبت به دیگران را می‌طلبند و باید نتایج خیلی زودتر از دیگر سایت‌ها برایشان قابل لمس باشد.

اما در سایت‌های شرکتی کار از مواضعی عقب‌تر شروع می شود. اول باید دریابید که هدف از ساختن سایت چه بوده است. هدف اصلی در کارکرد یک صفحه خلاصه کنید. سپس به بهینه سازی دسترسی‌های به آن صفحه بپردازید. در اینجا قول های بهبود عددی را فراموش نکنید. اما باز هم به یاد داشته باشید بهینه سازی صفحاتی که ارزشی ملموس برای کاربران ندارند کاری مشکل است.

شاید ارزشی که در ضمن صفحه به کاربر منتقل می‌شود آنچنان هم ارزشمند نیست و ادعای صاحب کسب و کار برای این موضوع اغراق آمیز است. ولی همیشه ارزشی هست و باید برای رسیدن آن به دست مخاطب تلاش کرد.

در آخر

طراحی تجربه کاربری از آنجا ارزشمند می‌شود که هر کسب و کاری به صورت اختصاصی آن را برای خود طراحی می‌کند. ارزش تجربه کاربری این است که کسب و کاری را اختصاصی و منحصر به فرد می‌کند. تجربه‌کاربری روی احساسات مشتریان از کاربری سایت کار می‌کند احساساتی که عمیق‌ترین موضوعات برای دست یافتن به فروش هستند این احساسات را برای مشتریان خود شرح دهید. آنها وقتی پای هدف قرار دادن احساسات مشتریان به میان می‌آید بسیار سخاوتمند می‌شوند.

ماهیت طراحی تجربه کاربری از کار کرد آن سخت تر پذیرفته می‌شود . این جمله به این معنی است که برای مشتریان آماتور و تازه‌ کار سخت ترین قسمت آن است که شرح دهیم که تجربه‌ کاربری چیست و به چه درد می‌خورد و این که از ابتدا چرا سایت شما با تجربه کاربری مناسبی طراحی نشده است. وقتی مشتری ارزش تجربه کاربری را دریابد دیگر برای انجام آن در سر راه شما مانع تراشی نمی‌کند.

به هر حال قانع کردن مشتری راه های بسیار زیادی دارد ما نیز در دیاکوبین هر مشاوره‌ای که بخواهید را به شما ارائه می‌کنیم و همیشه در کنار شما هستیم.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
۰ ۰ votes
امتیازدهی به مقاله
5/5 - (1 امتیاز)
تاریخ انتشار: 22 مهر, 1398
آخرین ویرایش: ۲ شهریور, ۱۳۹۸
منبع: diacobin
   اشتراک گذاری

  تحصیلاتم در ادبیات فارسی بوده است و علاقه‌ام نیز. از این رو نوشتن را برای خود هم روشی برای امرارمعاش انتخاب کرده‌ام و هم راهی برای آرام شدن و لذت بردن. در دیاکوبین وظیفه نوشتن آکادمی تولید محتوا و همین طور مقالات مربوط به دیجیتال مارکتینگ و طراحی تجربه کاربری را برعهده دارم. پدیده‌هایی که هر روز برای آن مطالعه می‌کنم و شوقم به آنها بیشتر می‌شود.

  طراحی سایت

  اگر می‌خواهید اولین قدم برای ورود به دنیای دیجیتال را محکم بردارید؛ فرآیند طراحی وب‌سایت خود را به دیاکوبین بسپارید. خدمات طراحی وب‌سایت در دیاکوبین به تولید یک وب‌سایت ساده ختم نمی‌شود. ما آماده‌ایم تا جزئی‌ترین خواسته‌های شما را در طراحی یک ‌وب‌سایت کارا و زیبا برآورده کنیم. اگر می‌خواهید وب‌سایت شما طرحی متفاوت از رقبا داشته باشد؛ اگر می‌خواهید تجربه کاربری خوبی را برای مخاطبان خود فراهم کنید؛ و اگر به دنبال طرحی خاص با امکانات ویژه هستید؛ ما در دیاکوبین بهترین پینشهادها را به شما ارائه می‌کنیم. وب‌سایت‌های طراحی شده در دیاکوبین، دارای استانداردهای روز کدنویسی، سرعت بارگزاری بالا، دسترس‌پذیری و تجربه کاربری مناسب و رابط کاربری زیبا هستند.

  طراحی سایت
  نظرات کاربران (0)
  اشتراک
  اطلاع از
  guest
  0 نظرات
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Would love your thoughts, please comment.x