کاربرد استوری اینستاگرام در بازاریابی

افزودن به لیست علاقه‌مندی ها
کاربرد استوری اینستاگرام در بازاریابی

آمار نشان می‎‌دهد سیصد میلیون کاربر در روز از استوری اینستاگرام استفاده می‌کنند. استقبال بی‌نظیر کاربران تنها به دلیل ایده‌های جدید و خلاق در استوری اینستاگرام به وجود آمده است. این تعداد تقریبا دو برابر تعداد کاربران استوری اسنپ چت است که روزانه ۱۵۸ میلیون کاربر دارد و از سابقه بیشتری نسبت به استوری اینستاگرام برخوردار است. اینجاست که اهمیت مدیریت شبکه‌های اجتماعی در جذب مخاطبان روشن می‌شود.

از این آمار چه نتیجه‌ای می‌گیرید؟ اگر تا به حال همه توصیه‌ها و راهنمایی‌ها درباره استفاده از استوری اینستاگرام برای بازاریابی کسب‌وکارتان را نادیده گرفته‌اید، وقت آن رسیده حرف گوش کنید. درست است که مواجهه با پدیده‌های ناشناخته در شبکه‌های اجتماعی کمی دلهره‌آور و نگران‌کننده به نظر می‌رسد اما ایجاد استوری‌های جذاب در اینستاگرام اصلا کار سخت و پیچیده‌‌ای نیست. بلکه می‌تواند برای شما و فالوورهایتان بسیار سرگرم‌کننده هم باشد.

آماده هستید تا آستین‌هایتان را بالا بزنید و شروع کنید؟ بیایید با هم همه آنچه را که برای ایجاد استوری اینستاگرام و به‌کارگیری ایده‌های خلاقانه در آن لازم است مرور کنیم.

استوری اینستاگرام برای کاربران این امکان را فراهم می‌کند محتوای مورد نظر خود شامل تصویر یا ویدئو را به مدت ۲۴ ساعت در معرض دید مخاطبان قرار دهند. امکان ذخیره نیز برای استوری وجود دارد. استوری‌ها بسیار برای مخاطبان جذابیت دارند. با توجه به اینکه زمان دیدن آنها تنها ۲۴ ساعت است این احساس را در مخاطب ایجاد می‌کنند که باید فوری دیده شوند.

کوتاه بودن زمان استوری که حداکثر می‌تواند شامل ۱۵ ثانیه باشد دلیل دیگری برای استقبال از آن است. در واقع استوری‌ها کلیپ‌های بسیار کوتاهی هستند که نیازی به وقت و توجه زیاد مخاطب ندارند.

راه‌های خلاقانه برای استفاده از استوری اینستاگرام

احتمالا تا به الان متقاعد شده‌اید که باید از استوری اینستاگرام برای بازاریابی و توسعه کسب‌وکارتان استفاده کنید. اما سوال مهم بعدی این است که چطور این کار را انجام دهید تا نتیجه چشمگیری بگیرید.

در این نوشتار ایده‌هایی را برای ایجاد استوری به شما ارائه می‌کنیم تا خلاقیتتان گل کند و دست به کار شوید.

به سوالات کاربران پاسخ دهید

اگر مشتریان کسب‌وکار شما و فالوورهایتان سوالات زیادی درباره محصولات و یا دسترسی به خدمات خاصی از شما می‌پرسند استوری اینستاگرام محل مناسبی برای پاسخ دادن به این سوالات است. شما می‌توانید پاسخ خود را یا به صورت تصاویر متنی و یا فیلمی که در آن صحبت می‌کنید ارائه دهید.

برای تعامل بیشتر با مخاطبان می‌توانید از آنها درخواست کنید به جای آنکه سوالات خود را در بخش نظرات بپرسند از طریق استوری مطرح کنند تا به آنها پاسخ دهید. این پیشنهاد راهی عالی برای درگیر کردن فالوورها و شروع گفت‌وگو است.

اگر سوالاتی وجود دارند که بارها و بارها از شما پرسیده می‌شود می‌توانید مانند خیلی از بلاگرها و هنرمندان مشهور آنها را به صورت گلچینی از استوری در پروفایل اینستاگرام خود هایلایت کنید و مخاطبان را به آنها ارجاع دهید. هایلایت‌ها بعد از ۲۴ ساعت حذف نمی‌شوند و برای همیشه در پروفایل شما و در دسترس مخاطبان قرار دارند.

از کارمندان درخواست مشارکت کنید

کارمندان شما هم قطعا ایده‌های هیجان‌انگیزی برای به اشتراک گذاشتن در استوری دارند. آنها می‌توانند از جاهای مختلف محل کار، کارها و وظایف روزانه و پشت صحنه شغل خود و کسب‌وکار شما استوری بگذارند. فالوورها دوست دارند احساس کنند دسترسی انحصاری به موضوعات مربوط به برند شما دارند. بنابراین استوری از محیط کار روش موثری برای درگیر کردن احساسات فالوورهای شماست.

مشارکت کارمندان

مشارکت کارمندان

نحوه ساختن چیزی را به اشتراک بگذارید

مردم دوست دارند احساس کنند به محتوای منحصربه‌فردی دسترسی دارند و استوری به دلیل ماهیت فوری بودن انتخاب مناسبی برای این کار است. با استوری می‌توانید به فالوورها چشم‌اندازی از ساخت چیزها در کسب‌وکارتان را نشان دهید. می‌توانید مجموعه‌ای استوری از مراحل ساخت محصول یا یک پروژه سرگرم‌کننده و حتی تهیه یک غذا توسط افراد تیم در روزهای جشن را ایجاد کنید تا مخاطبان بیشتری را جذب کنید.

مراحل ساخت محصول

مراحل ساخت محصول

پشت صحنه کسب‌وکارتان را به اشتراک بگذارید

آیا به دفتر کارتان افتخار می‌کنید؟ آیا از مراکزی که محصولات شما در آنجا ساخته می‌شود بازدید می‌کنید؟ به فالوورهای خود پشت صحنه کسب‌وکارتان را نشان بدهید. استوری‌هایی از جاهایی که در روز می‌روید و از بخش‌های مختلف شرکت برای مخاطبان به اشتراک بگذارید.

بعضی اوقات شبکه‌های اجتماعی احساسات بی‌نظیری در کاربران ایجاد می‌کنند. از این ویژگی استفاده کنید و ارتباط شخصی‌تری با فالوورهایتان به وجود آورید.

پشت صحنه کسب‌وکار

پشت صحنه کسب‌وکار

از استوری‌های جذاب اکانت‌های دیگر استفاده کنید

اگر می‌خواهید تعامل بیشتری در اینستاگرام داشته باشید از استوری اکانت‌هایی که ارزش دنبال کردن دارند استفاده کنید و این استوری‌ها را برای حمایت از یکدیگر در اینستاگرام به اشتراک بگذارید.

شاید مایل باشید یک پست از صفحه مورد نظرتان را برای مخاطبان در استوری ارائه کنید. اسکرین شاتی از صفحه را استوری کنید در حالی که صفحه مورد نظر را تگ کرده‌اید. صفحه مورد نظر متوجه اقدام شما خواهد شد و قطعا این لطف شما را با استوری از پست‌های شما جبران خواهد کرد.

به فالوورهای خود چیزی یاد بدهید

همانطور که از ساخت محصولات برای مخاطبان استوری گذاشتید می‌توانید به آنها چیزی را بیاموزید. شما می‌توانید طرز درست استفاده از محصولات خود را در استوری به فالوورها آموزش دهید، یا کدنویسی یک برنامه را برای آنها ارائه کنید. گزینه‌های آموزشی برای انتخاب تقریبا بی‌پایان هستند. بهتر است موضوعات آموزشی مربوط به کسب‌وکارتان باشد تا تاثیرگذاری بیشتری روی مخاطبان داشته باشد.

از مخاطبان نظرخواهی کنید

اگر مشکلی در کسب‌وکارتان دارید یا در مورد ویژگی جدید محصول یا نحوه انتشار آن نیاز به نظر دارید یا حتی می‌خواهید بدانید مخاطبان دوست دارند چه محتوایی را در صفحه اینستاگرام شما ببینند با استفاده از استوری از فالوورهایتان نظرخواهی کنید. برای جمع‌آوری پاسخ‌ها هم از آنها درخواست کنید به طور مستقیم به استوری پاسخ دهند و از اظهارنظر در بخش نظرات پست آخر پرهیز کنند.

نظرخواهی از مخاطبان

نظرخواهی از مخاطبان

نظرسنجی برگزار کنید

نظرسنجی در اینستاگرام یک راه عالی برای دریافت پاسخ‌های کلی از فالوورها محسوب می‌شود. در این نظرسنجی افراد باید برای ارسال پاسخ خود روی یکی از دو گزینه تعیین‌شده کلیک کنند.

روش‌های مختلفی برای برگزاری نظرسنجی میان مخاطبان وجود دارد. برای مثال دو نام را برای محصول جدیدتان پیشنهاد بدهید و از آنها بخواهید نامی را که بیشتر می‌پسندند انتخاب کنند. ممکن است پا را از این فراتر بگذارید و درباره فعالیت‌های روزانه و یا لباسی که به تن کرده‌اند نظرسنجی ترتیب بدهید. این یک تاکتیک موثر و ایده جالب برای استوری اینستاگرام است تا بتوانید فالوورهایتان را در تصمیم‌گیری خود درگیر کنید و تعامل شما با مخاطب دوسویه باشد.

نظرسنجی از مخاطبان در استوری

نظرسنجی از مخاطبان

پست آخر صفحه اینستاگرام را استوری کنید

اگر روی محتوای پست آخر صفحه اینستاگرام خود سخت کار کرده‌اید و تمایل دارید بیشترین میزان بازدید را به دست آورید می‌توانید از استوری‌های اینستاگرام برای هدایت ترافیک به پست مورد نظر یا به هر محتوای دلخواه دیگر استفاده کنید.

یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای انجام این کار اضافه کردن لینک مورد نظر به استوری است که این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند بتوانند به طور مستقیم صفحه تعیین‌شده را ببینند. اما این ویژگی برای صفحه‌های اینستاگرام کسب‌وکارهایی با بیش از ده هزار فالوور قابل استفاده است.

اگر صفحه شما این اندازه فالوور ندارد می‌توانید لینک مورد نظر را در بیو پروفایل اینستاگرام قرار دهید و آن را در استوری اعلام کنید.

استوری از پست آخر

استوری از پست آخر

مکان خود را به اشتراک بگذارید

در استوری اینستاگرام فیلترها و استیکرهای بسیاری برای استفاده ارائه شده است. برچسب جغرافیایی یکی از استیکرهای مهم است که با انتخاب آن محل خود را به مخاطبان اعلام می‌کنید. اضافه کردن آن به استوری بسیار ساده است. برای دسترسی به استیکرها روی آیکون صورتک خندان در گوشه سمت راست در بالای صفحه کلیک کنید. با ضربه زدن روی استیکر Location می‌توانید محل خود را به استوری اینستاگرام اضافه کنید.

با این کار نه تنها مخاطبان از محل شما اطلاع پیدا می‌کنند بلکه تعامل شما با مخاطبان تقویت می‌شود. پست‌هایی که دارای برچسب موقعیت مکانی هستند ۷۹ درصد بیشتر از پست‌های فاقد این برچسب تعامل با مخاطبان را تجربه می‌کنند.

علاوه بر این، اضافه کردن موقعیت مکانی شانس نمایش در صفحه موقعیت مکانی اینستاگرام را برای شما امکان‌پذیر می‌سازد. از این طریق افرادی که به آن مکان خاص علاقه‌مند باشند می‌توانند محتوای شما را پیدا کنند.

موقعیت مکانی

موقعیت مکانی

اطلاعات جدیدی از کسب‌وکارتان ارائه دهید

قبلا هم در این مورد صحبت کردیم که مردم دوست دارند احساس کنند دسترسی خاصی به اطلاعات کسب‌وکار شما دارند. با ارائه مطالب منحصربه‌فرد در استوری‌های اینستاگرام خود، از این مزیت استفاده کنید.

اگر محصولی دارید که در حال توسعه است و یا قرار است شعبه‌ای جدید از فروشگاه شما افتتاح شود اطلاعاتی درباره آنها را در استوری ارائه کنید. شما خبرهایی جدید از کسب‌وکارتان را به مشتریان اعلام می‌کنید و این راهی عالی برای افزایش تعامل با مخاطبان است.

معرفی محصول جدید

معرفی محصول جدید

تخفیف ارائه دهید

نوع دیگری از محتوای اختصاصی که می‌توانید در استوری‌های اینستاگرام خود ارائه دهید تخفیف است. برای مثال می‌توانید از کد تخفیف ده درصدی، ارسال رایگان کالا و یا هر چیز دیگری که با کسب‌وکار شما متناسب است استفاده کنید. از نتایج این اقدام شگفت‌زده خواهید شد.

کد تخفیف در استوری

کد تخفیف

چند استوری پشت سر هم بگذارید

مردم عاشق پیش‌بینی کردن هستند و شما می‌توانید از این ویژگی برای برنامه‌ریزی محتوای مورد نظرتان استفاده کنید و آن را در استوری‌های پشت سر هم به مخاطبان ارائه کنید. این کار باعث می‌شود مخاطبان بیشتر در صفحه شما بمانند و یا مجددا برای دیدن ادامه استوری‌ها به صفحه شما بازگردند.

از هایلایت استوری استفاده کنید

استوری‌ها پس از گذشت ۲۴ ساعت به صورت خودکار حذف می‌شوند. اگر استوری‌های شما شامل مطالبی هستند که می‌خواهید همیشه در دسترس مخاطبان باشد آنها را با استفاده از هایلایت ذخیره کنید. برای ذخیره استوری در حین مشاهده آن بر روی دکمه Highlight در گوشه سمت راست پایین صفحه ضربه بزنید. حالا استوری‌ها در قسمت بالای پروفایل شما به ترتیب قرار می‌گیرند تا همیشه در دسترس مخاطبان باشند.

هایلایت استوری

هایلایت استوری

برای استفاده از استوری اینستاگرام به منظور بازاریابی کسب‌وکار روش‌های بی‌شماری وجود دارد. اگر دست به کار شدید با توجه به نوع کسب‌وکار خودتان از ایده‌های خلاقانه‌ای که در این مقاله به آنها اشاره کردیم استفاده کنید. خیلی زود نتیجه آن را خواهید دید.

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)
۰ ۰ votes
امتیازدهی به مقاله
4.7/5 - (3 امتیاز)
تاریخ انتشار: 21 آبان, 1398
آخرین ویرایش: ۲۹ مهر, ۱۳۹۸
منبع: skedsocial
   اشتراک گذاری

  از سال 1393 تولید محتوا در موضوعات مختلف کار اصلی من بوده است. به نوشتن و ترجمه در حوزه دیجیتال مارکتینگ علاقه‌مند هستم و تلاش می‌کنم مقالاتی مفید در حوزه کسب‌وکار آنلاین ارائه کنم.

  خدمات شبکه های اجتماعی

  شبکه‌های اجتماعی بهترین نقطه برای شروع بازاریابی آنلاین هر کسب‌وکاری است. استفاده از شبکه‌های اجتماعی در ایران همیشه محبوب بوده است؛ و با تقریب خوبی می‌توان گفت همه ایرانیان دارای گوشی هوشمند، حداقل در یکی از شبکه‌های اجتماعی محبوب عضو هستند. دپارتمان خدمات شبکه‌های اجتماعی دیاکوبین، برنامه‌های ویژه‌ای برای توسعه کسب‌وکار شما در شبکه‌های اجتماعی تدارک دیده است. مدیریت صفحات شما در شبکه‌های اجتماعی گوناگون، از جمله اینستاگرام و لینکدین، و همچنین طراحی و برنامه‌ریزی کمپین‌های شبکه‌های اجتماعی با بهره بردن از روش‌هایی مانند اینفلوئنسر مارکتینگ، از جمله خدماتی است که در این دپارتمان در اختیار شما قرار داده می‌شود.

  خدمات شبکه های اجتماعی
  نظرات کاربران (0)
  اشتراک
  اطلاع از
  guest
  0 نظرات
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Would love your thoughts, please comment.x