نقش استوری بورد در طراحی UX، نکات کاربردی و کلیدی برای همه طراحان تجربه کاربری

افزودن به لیست علاقه‌مندی ها
نقش استوری بورد در طراحی UX، نکات کاربردی و کلیدی برای همه طراحان تجربه کاربری

برای ایجاد یک طراحی سایت یا محصول مناسب، طراحان UX از روش‌های تحقیقاتی متفاوتی مانند پرسش‌های متنی، مصاحبه‌ها و کارگاه‌های گروهی استفاده می‌کنند. آنها یافته‌های تحقیق را در قالب استوری بورد های کاربر و جریان‌های کاربر خلاصه می‌کنند و تفکر و راه‌حل‌های آنها را با تیم‌هایی از قبیل شخصیت‌ها و قالب‌ها ارتباط می‌دهند. اما در میان تمام این اتفاقات، افرادی وجود دارند که این محصولات برای آن‌ها طراحی می‌شود. در راستای تولید محصولات بهتر، طراحان باید بتوانند اتفاقاتی که در دنیای کاربران رخ می‌دهد را درک کنند و تشخیص دهند که چگونه محصولات آن‌ها می‌تواند زندگی کاربران را بهبود ببخشد. و در اینجا دقیقا استوری بورد‌های زندگی خود را شروع می‌کنند.

در این مقاله، ما بر روی استوری بورد‌ها به عنوان وسیله‌ای برای کشف راه‌حل مسائل UX و همچنین برای ارتباط این مسائل و راه‌حل‌ ارتباط با دیگران تمرکز می‌کنیم. در صورتی که شما تمایل دارید تا سریع‌تر از روند عادی از مرحله ایده به نمونه اولیه برسید، شما می‌توانید برنامه Adobe XD را دانلود و امتحان کنید، راه حل UX / UI همه جانبه برای طراحی وب‌سایت‌ها، برنامه‌های تلفن همراه و غیره.

استوری بورد کوتاه چیست؟

یک استوری بورد کوتاه توالی خطی از تصاویری است که به صورت داستان‌وار پشت سر هم بیان می‌شوند. به عنوان یک ابزار، استوری بورد‌سازی از صنعت سینما الگوبرداری شده است. استودیوهای والت دیزنی از سال ۱۹۲۰ با استفاده از طرح‌های تبلیغاتی و در قالب نقاشی در یک قاب‌ تولید می‌شوند. مناظر دیجیتال، انیمیشن سازان را قادر می‌سازد تا دنیای فیلم را ایجاد کنند قبل از اینکه در واقعیت ساخته شود.

استوری بورد کوتاه مدت زمانی طولانی به عنوان وسیله‌ای برای بیان استوری بورد‌های بصری به کار می‌رفته است. این هم استوری بورد کوتاه پیتر پن است.

"نقش

استوری بورد‌ها به دلایل متعددی قدرتمندترین روش انتقال اطلاعات هستند:

 • تجسم

ارزش یک تصویر صد برابر کلمات است. مصور کردن یک استوری بورد یا ایده، به مردم کمک می‌کند تا آن را بهتر از هر چیز دیگری درک کنند. یک تصویر بسیار واضح‌تر و قدرتمندتر از کلمات عمل می کنند چون کلام چند لایه است و تصویر یک لایه مفهومی دارد .

 • یادآوری

قابلیت به یاد آوردن استوری بورد‌ها ۲۲ بار بیشتر از واقعیت‌های بیان شده است.

 • همدلی

استوری بورد‌های کوتاه به افراد کمک می‌کنند تا با استوری بورد ارتباط برقرار کنند. شخصیت انسان به گونه‌ای است که با افرادی در استوری بورد که مشکلاتی شبیه زندگی واقعی خودشان را دارند احساس همدردی می‌کند. زمانی که طراحان روند استوری بورد را مشخص می‌کنند، اغلب شخصیت‌ها را با احساسات ادغام می‌کنند.

 • درگیری

استوری بورد‌ها توجه را به خود جلب می‌کنند. مردم برای پاسخ دادن به استوری بورد‌ها سخت‌گیر هستند: حس کنجکاوی ما باعث می‌شود تا ما به سرعت درگیر استوری بورد شویم و مشتاقانه منتظر این باشیم که چه اتفاقی قرار است در مرحله بعد بیفتد.

استوری بورد کوتاه در طراحی UX چیست؟

استوری بورد کوتاه در طراحی UX یک ابزار است که تجربه کاربر را با یک محصول بررسی و پیش‌بینی می‌کند. این روش دقیقا مراحل استفاده از محصول را به صورت فیلم نمایش می‌دهد. این روش می‌تواند طراحان UX را در درک جریان تعامل افراد با یک محصول در طول زمان راهنمایی کند و به طراحان یک درک واضح از آنچه که واقعا برای کاربران مهم است اعطا کند.

چرا استوری بورد در UX مهم است؟

استوری بورد‌ها یک راه موثر و ارزان برای جذب، انتقال و کشف تجارب در فرایند طراحی هستند. در طراحی UX، استفاده از این تکنیک این مزایا را در بر دارد: رویکرد طراحی انسان محور است

استوری بورد‌ مردم را در قلب روند طراحی قرار می‌دهد. آن‌ها تصویری انسانی را بر روی داده‌ها و نتایج تحقیقات می‌گذارند.

نفوذ تفکر درباره جریان کاربری

طراحان این قابلیت را دارند که از دید کاربرانشان به قضیه نگاه کنند و از همان زاویه دید محصول را بسنجند. این به طراحان کمک می‌کند تا سناریوهای فعلی تعامل را درک کنند و همچنین فرضیه‌های مربوط به سناریوهای بالقوه را آزمایش کنند.

اولویت‌بندی

استوری بورد‌ها همچنین مواردی که شما علاقه‌ای به خرج کردن در آن زمینه ندارید را مشخص می‌کند. به لطف آن‌ها، شما می‌توانید کارهای اضافی را از بین ببرید.

اجازه می‌دهد تا از روش نقطه و نقد استفاده کنید

استوری بورد‌ یک فعالیت گروهی است و هر فرد در تیم می‌تواند در آن شرکت کند (نه فقط طراحان). دقیقا مشابه با صنعت فیلم‌سازی، هر صحنه از فیلم باید توسط تمام اعضای تیم نقد شود. نزدیک شدن تیم UX به استوری بورد‌، الهام بخش همکاری است که منجر به یک تصویر واضح‌تر از آنچه در حال طراحی است می‌شود. همین موضوع باعث ایجاد ایده‌های طراحی جدید می‌شود.

تکرار ساده‌تر

استوری بورد‌ به شدت بر رویکرد تکرار متکی است. طرح‌بندی این امکان را برای طراحان فراهم می‎کند تا ایده‌های طراحی چندرسانه‌ای را با هزینه‌های کم یا بدون هزینه به صورت همزمان آزمایش کنند. طراحان می‌توانند به سرعت یک راه‌حل جدید را ابداع کنند یا متوقف کنند. هیچ کس به ایده‌های تولید شده وابسته نیست، زیرا این ایده‌ها خیلی سریع و زودگذر هستند.

استوری بورد در روند طراحی UX

استوری بورد یک ابزار عالی برای ایده‌پردازی است. در طراحی UX، استوری بورد‌ مراحل سفر کاربر و شخصیت او را مشخص می‌کند. آنها به طراحان کمک می‌کنند تا شخصیت‌ها، استوری بورد‌های کاربر و یافته‌های تحقیقاتی مختلف را برای گسترش نیازهای محصول مورد استفاده قرار دهند. ترکیبی از تصاویر و کلمات آشنا، حتی پیچیده‌ترین ایده‌ها را روشن می‌کند.

چه زمانی استوری بورد‌ مفید است؟

استوری بورد برای طراحی مشارکتی مفید است. طراحی مشارکتی شامل تمام دست‌اندرکاران سهامداران، طراحان UI و UX، توسعه دهندگان، محققان؛ در فرآیند طراحی است. تا اطمینان حاصل شود که نتیجه به اندازه کافی خوب است. با یک داستان قانع‌کننده که نشان می‌دهد راه‌حل مشکل چه چیزی است، محصول بیشتر برای مخاطبین مورد هدف وسوسه‌برانگیز جلوه می‌کند.

زمانی که نمونه اولیه توسط چندین نفر در یک زمان بسیار کوتاه ساخته شده باشد، می‌تواند در حین طراحی و هکاتون مفید واقع شود. ارتباط داشتن تصمیمات طراحی با داستان واقعا مفید است.

اگر نمی‌دانید هکاتون چیست هم باید بگویم، هکاتون‌ها نوعی از جلسات‌اند که در آن برنامه‌نویس و دیگر افراد دخیل در توسعه یک برنامه گرد یک‌دیگر جمع می‌آیند و برای توسعه یک نرم‌افزار یا سخت افزار با هم هم‌فکری می‌کنند. این جلسات اغلب با حضور برنامه نویسان طراحان UX و طراحان UI، همین طور مدیران پروژه برگزار می‌شود.

چه زمانی احتیاجی به استوری بورد نیست؟

اگر تمام افرادی که در روند ایجاد یک محصول هستند، از قبل به یک درک کامل از روند طراحی محصول رسیده‌اند و با مراحل تولید و توسعه محصول کاملا موافق‌اند، در این حالت دیگر نیازی به استوری بورد‌ نیست.

از روند استوری بورد برای تجسم تجربه‌ها استفاده کنید

قبل از اینکه شما روند ایجاد استوری بورد‌ را آغاز کنید، بسیار مهم است که دلیل انجام این کار را از ابتدا بدانید. اگر یک هدف مشخص در ذهن خود ندارید، شما ممکن است در نهایت به چند استوری بورد جذاب دسترسی پیدا کنید اما آن‌ها بینش لازم را برای درک تجربه کاربر به شما نمی‌دهند.

هدف اولیه از استوری بورد، ارتباطات است

زمانی که شما به صورت آنلاین به دنبال یک استوری بورد می‌گردید، همه‌ی استوری بورد‌ها خوب به نظر می‌رسند. شما ممکن است فکر کنید که برای انجام صحیح آن‌ها باید حتما در بخش طراحی و نقاشی قوی باشید. خبر خوب: اصلاً اینچنین نیست. هنرمند بزرگ استوری بورد، لازم نیست که حتماً لئوناردو داوینچی دومی باشد. در عوض، یک هنرمند بزرگ استوری بورد‌نویس در اصل می‌تواند به خوبی ارتباط برقرار کند. بنابراین، اصلا مهم نیست که شما حتما یک تصویرپرداز ماهر باشید. چیزی که بسیار مهم است همان استوری بوردی است که می‌خواهید آن را روایت کنید. به وضوح مشخص است که انتقال اطلاعات کلید اصلی است. به خاطر داشته باشید که هنر اصلی یک طراح به فتوشاپ یا اسکیس‌های او نیست، هنر او در استوری بورد و ایجاد سناریو جذاب است.

"نقش

چگونه ساختار استوری بورد‌ را انجام دهیم؟

قبل از اینکه حتی یک خط ساده بر روی کاغذ یا وایت‌برد بکشید، تلاش کنید تا استوری بورد خود را عاقلانه و قابل فهم کنید. با درک مبانی استوری بورد و انحراف از ساختار آن، می‌توانید استوری بورد را با روشی قوی‌تر و قانع‌کننده تر ارائه دهید.

هر استوری بورد باید عناصر زیر را داشته باشد:

 • شخصیت

شخصیت هر استوری بورد همان فردی است که در استوری بورد نقش خود را ایفا می‌کند. رفتار، انتظارات، احساسات، به همراه تمام تصمیماتی که شخصیت استوری بورد در طول استوری بورد انجام می‌دهد همگی با هم بسیار مهم هستند. کشف آنچه که در ذهن شخصیت اتفاق می‌افتد، برای نشان دادن موفقیت‌آمیز تجربه‌های آن‌ها ضروری است. هر استوری بورد حداقل باید یک شخصیت داشته باشد.

 • صحنه

این محیطی است که توسط شخصیت اشغال شده است (صحنه باید دارای یک زمینه واقعی باشد که شامل مکان و انسان است).

 • طرح

طرح باید با یک رویداد خاص شروع شود (جرقه) و شامل مزایا یا راه‌حل باشد، اگر چنین چیزی را ارائه می‌دهید، یا مشکلی که شخصیت با آن تنها گذاشته می‌شود (اگر قرار است تا از استوری بورد برای بارز نشان دادن مشکلی که کاربر با آن روبرو است استفاده کنید).

 • روایت

روایت در یک استوری بورد باید بر روی یک هدف که شخصیت در تلاش برای رسیدن به آن است تمرکز کند. هر از گاهی، طراحان قبل از اینکه استوری بورد اصلی را روایت کنند سریعا به توضیح جزئیات طرحشان می‌پردازند. از انجام این کار بپرهیزید. استوری بورد شما باید ساختاری مشخص داشته باشد و دارای شروع، ادامه و پایان مشخص باشد. روایت بیشتر استوری بورد‌ها به شکل هرم است _ که معمولاً به نام هرم گوستاو فریتاگ شناخته می‌شود، به اسم همان شخصی که این ساختار را درک کرد. فریتاگ هر استوری بورد را به ۵ بخش متفاوت تقسیم کرد: بیان مسئله، عمل رو به افزایش، نقطه اوج، سقوط عمل (قطعنامه) و پایان نمایش (نتیجه گیری).

"نقش

برای قدرتمند کردن استوری بورد خود، این موارد را در نظر بگیرید:

 • وضوح

موضوع اصلی این است که تا جایی که امکان‌پذیر است شخصیت استوری بورد، هدف او و تمام اتفاقات را به سادگی و وضوح تمام بیان کرد. نتیجه استوری‌بورد باید برای تمام افرادی که آن را می‌بینند واضح و مشخص باشد: اگر شما برای ارتباط دادن به یک مشکل موجود، از استوری‌بورد استفاده می‌کنید، استوری بورد را با بیان کردن کامل مشکل به اتمام برسانید؛ اگر برای ارائه دادن راه‌حل مشکل از استوری‌بورد استفاده می‌کنید، باید زندگی شخصیت استوری بورد را بهتر کنید، با بیان کردن مزایای آن راه‌حل استوری بورد را تمام کنید.

 • اعتبار

به تجربیات واقعی افرادی که برای آنان طراحی می‌کنید حتماً احترام بگذارید. اگر شما در حال نوشتن استوری بوردی هستید که به محصول اعتبار نمی‌بخشد، باعث می‌شود که هیچ ارزشی به محصول و کاربرانتان انتقال نکنید. بنابراین، هرچه که روند استوری بورد واقعی‌تر باشد، نتیجه هم بهتر است.

 • سادگی

هر جزئیاتی در استوری‌بورد باید حتماً مرتبط با یک تجربه‌ باشد. هرچیز غیراضافی را حذف کنید. اصلا مهم نیست که آن عبارت یا عکس چقدر خوب است، اگر در نهایت ارزشی به پیام اصلی اضافه نمی‌کند، آن را حذف کنید.

 • احساسات

احساسات را با استوری‌بورد اصلی همراه کنید. در طول بیان تجربه، وضعیت عاطفی شخصیت استوری بوردتان را بیان کنید.

راهنمای قدم به قدم برای ایجاد استوری بورد شخصی خودتان

با این همه موارد مهم که باید حتماً به خاطر بسپارید، ممکن است که ایجاد یک استوری بورد عملاً کار غیرممکنی به نظر برسد. اصلاً نگران نباشید، راهنمایی که در ادامه ذکر شده است به شما کمک می‌کند تا یک استوری‌بورد خوب بسازید:

۱. یک خودکار و کاغذ بردارید.

شما مجبور نیستید از نرم‌افزار خاصی برای ایجاد استوری‌بورد در فرآیند طراحی استفاده کنید. با یک خودکار یا ماژیک شروع کنید و آماده‌ی تجربه کردن اتفاقات جدید باشید.

۲. با یک متن ساده و فلش شروع کنید.

استوری‌بورد را به لحظات جدا و مستقل تبدیل کنید، هر قسمت از استوری بورد باید اطلاعاتی در مورد راه‌حل را ارائه بدهد، تصمیمی که شخصیت استوری‌بورد می‌گیرد و نتیجه حاصل از آن، فرقی نمی‌کند که مزیت یا مشکل باشد.

"نقش

هر استوری بورد را به صورت توالی لحظات مختلف بیان کنید.

احساسات را با استوری بورد مخلوط کنید.

"نقش

سپس، آنچه که شخصیت در طی هر مرحله احساس می‌کند را بیان کنید. من به هر مرحله احساسات را اضافه می‌کنم، تا بتوانم نشان دهم که در هر مرحله شخصیت استوری‌بورد چه حسی دارد. شما می‌توانید در هر حالت احساسی از یک عبارت ساده استفاده کنید.

تقریباً یک تصویر بند‌انگشتی را در هر فریم صفحه نمایش ترسیم کنید تا بتوانید استوری‌بورد را بگویید. بر روی هر لحظه تاکید کنید و به این فکر کنید که شخصیت استوری‌بورد شما چگونه فکر می‌کند. کلیپ‌ها یک راه عالی برای ادغام استوری‌بورد و زندگی واقعی است، پس تا آنجا که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. شما می‌توانید یک کامنت را در پشت هر قاب اضافه کنید تا میزان متن بیشتر شود. همچنین می‌توانید تفکر شخصیت استوری‌بورد را با ابرهای خیالی نشان دهید.

قاب‌های استوری بورد

"نقش

"نقش

 

بعد از اینکه استوری بورد تمام شد، به بقیه همکارانتان نشان دهید تا مطمئن شوید که کاملا واضح است.

"نقش

نکاتی جالب در مورد صداقت در استوری بورد در طراحی سایت

استوری‌بوردهایی با صداقت بالا (مانند استوری‌بورد در مثال پایین) بی‌نظیر به نظر می‌رسند.

یک شکل خنده یا اخم می‌تواند احساسات را به استوری‌بورد شما اضافه کند و آن را برای مخاطبین قابل درک کند.

استوری بورد در طراحی سایت را به زندگی واقعی بدل کنید

شرکت ایربی‌انبی Airbnb (یک سرویس آنلاین اجاره بلیط و اتاق هتل در سفر برای بیشتر کشورهای جهان) نمونه‌ای عالی استفاده از یک استوری بورد توسط یک شرکت را نشان داده است. که به وسیله آن به درک بهتر تجربه کاربران دست پیدا کرد. برایان چکسکای (Brian Chesky) مدیرعامل ایربی‌انبی برای تجسم کارکرد محصول استراتژیک خود از طراحان والت دیزنی برای این کار کمک گرفته است. آنها لیستی از احساسات هیجانی کاربران در زمان استفاده از خدمات اقامتی ایربی‌انبی را تهیه کردند و طراحان دیزنی آنها را به استوری‌بورد بدل ساختند. یکی از اولین یافته‌های آنها از این طرح آن بود که فهمیدند سرویس آنها نه یک وبسایت بلکه یک اپ موبایل باید باشد و به صورت آفلاین در اطراف خانه هایی که ایربی‌انبی آنها را اجاره می‌دهد به کار گرفته می‌شود. از این رو تمام تمرکز خود را بر ساخت یک اپ موبایل در حالت آفلاین و آنلاین گذاشتند.

"نقش

نتیجه گیری

دیتر رام یک بار گفته است: تو نمی‌توانی طراحی را درست درک کنی تا وقتی که مردم را درست درک نکرده باشی. طراحی برای مردم ساخته شده است . طرح‌ها برای مردم ساخته شده‌اند. استوری بورد ساختن در UX به شما کمک می‌کند تا مردمی را که برای آنها طراحی می‌کنید بهتر بفهمید . هر ذره ناچیز در شناخت کاربر که در آن توانمند شوید برایتان، بسیار مهم است.

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)
۳ ۲ votes
امتیازدهی به مقاله
4.7/5 - (3 امتیاز)
تاریخ انتشار: 20 شهریور, 1398
آخرین ویرایش: 20 شهریور, 1398

تحصیلاتم در ادبیات فارسی بوده است و علاقه‌ام نیز. از این رو نوشتن را برای خود هم روشی برای امرارمعاش انتخاب کرده‌ام و هم راهی برای آرام شدن و لذت بردن. در دیاکوبین وظیفه نوشتن آکادمی تولید محتوا و همین طور مقالات مربوط به دیجیتال مارکتینگ و طراحی تجربه کاربری را برعهده دارم. پدیده‌هایی که هر روز برای آن مطالعه می‌کنم و شوقم به آنها بیشتر می‌شود.

نظرات کاربران (0)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x