راهنمای انتخاب قالب مناسب برای سایت وردپرسی

افزودن به لیست علاقه‌مندی ها
راهنمای انتخاب قالب مناسب برای سایت وردپرسی

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای متن باز است که سایت‌های زیادی با استفاده از آن ساخته می‌شوند. بعد از این که وردپرس را بر روی هاست خود نصب کردید، نوبت به انتخاب و نصب قالب می‌رسد. قالب‌های زیادی را می‌توانید در مخزن وردپرس پیدا کنید که برخی از آنها رایگان و برای تهیه بعضی دیگر باید هزینه پرداخت کنید. وردپرس به خاطر متن باز بودن، این امکان را در اختیار افراد و شرکت‌ها قرار می‌دهد که بتوانند قالب و افزونه طراحی کنند. شرکت‌ها و افراد زیادی قالب‌های مختلفی را طراحی و ارائه کرده‌اند، که تعدادی از آنها رایگان و برخی دیگر پولی هستند. برای انتخاب قالب مناسب برای سایت وردپرسی باید به نکاتی توجه کرد تا در آینده مشکلی پیش نیاید.

هر کدام از قالب‌ها، امکانات و ظاهری متفاوت دارند و شما باید از بین آنها قالبی را انتخاب کنید که به اهداف شما نزدیک باشد. قالب‌ها برای اهداف مختلف طراحی می‌شوند. برخی از آنها به صورت چند منظوره هستند که می‌توان با استفاده از آنها سایت‌های متفاوتی را ایجاد کرد. اما قالب‌هایی وجود دارند که برای هدف خاصی طراحی می‌شوند و موارد مورد نیاز برای این هدف را تامین می‌کنند. برخی از سایت‌ها ماهیت خبری دارند، برخی دیگر محصولاتی را در سایت به فروش می‌رسانند و انواع دیگری وجود دارند که برای نشان دادن نمونه کار طراحی می‌شوند. برای هر نوع از سایت، قالب مناسب عملکردی که در نظر داریم را باید انتخاب کنیم تا در زمان طراحی سایت جوابگوی نیازها باشد و مورد توجه کاربران و موتورهای جستجو قرار بگیرد.

در زمان انتخاب قالب مناسب برای سایت وردپرسی به چه نکاتی باید توجه کرد

نکاتی وجود دارند که شما در زمان انتخاب قالب مناسب برای سایت وردپرسی خود باید آنها را در نظر بگیرید. قبل از هر کاری، باید توجه داشته باشید که قالب سایت خود را از منابع معتبر تهیه کنید. در صورتی که کدهای مخرب در قالب وجود داشته باشند، به راحتی موجب آسیب به سایت شما می‌شود و در برخی از مواقع ممکن است کدهای موجود در قالب، راه نفوذ به سایت را برای افراد هکر باز گذاشته باشند. سایت‌های مختلفی اقدام به ارائه قالب می‌نمایند، قبل از استفاده از قالب، به اصل بودن آن توجه کنید.

نکاتی را که در زمان انتخاب قالب باید در نظر داشته باشید را در زیر می‌توانید مطالعه کنید.

انتخاب قالب مناسب برای سایت وردپرسی و مرتبط با فعالیت آن

هر فعالیتی به امکانات خاصی نیاز دارد و قالب باید این امکانات را در اختیار طراح سایت و کاربر قرار دهد. به عنوان مثال، برای یک سایت فروشگاهی باید قالبی را انتخاب کرد که بتواند از افزونه فروشگاه‌ساز پشتیبانی کند و در صورتی که تصمیم به راه‌اندازی یک سایت برای شرکت داشته باشید، قالب باید بتواند خدمات و محصولات شرکت را به نحو احسن به نمایش بگذارد و از صفحات گوناگون پشتیبانی کند.

یک سایت خبری نیاز دارد تا مطالب را به گونه‌ای در اختیار کاربر قرار دهد که جدیدترین خبرها در لحظه ورود کاربر نمایش داده شوند و کاربران بتوانند دسته‌بندی‌های مختلف خبری را به راحتی پیدا کنند. مطالب باید به طرز مناسبی نمایش داده شوند و کاربر بتواند در جاهای مناسب، مطالب مرتبط را دنبال کند. اما قالبی که مناسب یک استودیوی عکاسی و فیلمبرداری است، باید امکان نمایش عکس و گالری تصاویر متنوعی را در اختیار طراح سایت قرار دهد. این نوع از قالب سایت، در بسیاری از مواقع نیاز دارد تا از پخش ویدیو پشتیبانی کند. در مرحله اول، قالبی را انتخاب کنید که امکاناتی که در نظر دارید را برای شما فراهم کند.

انتخاب قالب مناسب برای سایت وردپرسی و مرتبط با فعالیت آن

انتخاب قالب مناسب برای سایت وردپرسی و مرتبط با فعالیت آن

واکنشگرا بودن قالب

سایت‌های واکنشگرا (ریسپانسیو) قابلیت نمایش مناسب در هر دستگاهی مانند، کامپیوتر، تبلت، موبایل و تلویزیون‌های هوشمند را دارند. تمامی اجزاء سایت باید در هر دستگاه، به خوبی نشان داده شده و با اندازه مناسب باشند. برخی از سایت‌ها زمانی که با گوشی باز می‌شوند، نوشته‌ها و عکس‌ها از صفحه نمایش بیرون زده هستند که باعث می‌شود کمتر مورد توجه کاربر قرار بگیرند. در این روزها، مردم با دستگاه‌های مختلفی از سایت‌ها بازدید می‌کنند و باید قالبی را برای سایت تهیه کنید که واکنشگرا باشد.

موتورهای جستجو نیز برای سایت‌های واکنشگرا امتیاز بیشتری را در نظر می‌گیرند و آنها را در رده‌های بالاتری در صفحه نتایج جستجو قرار می‌دهند. اگر می‌خواهید سایت شما کاربر پسند باشد و موتورهای جستجو امتیاز بهتری به سایت شما بدهند، قالبی را انتخاب کنید که واکنشگرا باشد.

رعایت موارد سئو در کدهای قالب

انتخاب قالب مناسب برای سایت، با در نظر گرفتن کدهای سازنده قالب به شما کمک می‌کند تا سایتی داشته باشید که زودتر به رتبه‌های بالاتر در نتایج موتورهای جستجو برسد. قالب‌های وردپرس با استفاده از کدهای PHP، HTML، JAVA SCRIPT و CSS ساخته می‌شوند. در صورتی که از استانداردها پیروی شده باشد، کدها به خوبی اجرا می‌شوند و خطایی رخ نمی‌دهد. هر قدر تعداد خطاها کمتر باشد، کاربر ارتباط بهتری با سایت برقرار می‌کند و باعث افزایش رتبه سایت خواهد شد.

نحوه کد نویسی قالب نیز اهمیت بالایی دارد و کدها باید به گونه‌ای باشند که با کمترین حجم بتوانند عملکرد مورد نظر را اجرا کنند. استفاده از کدهای طولانی، باعث زیاد شدن کار پردازشگر سرور می‌شود و سایت کند بارگذاری خواهد شد. در صورتی که سایت پر بازدید باشد، اگر کدها به گونه‌ای باشند که پردازنده سرور برای پردازش آنها زمان زیادی احتیاج داشته باشد، امکان دارد درخواست‌هایی که از طرف کاربران دیگر برسد را نتواند جوابگو باشد و برخی از کاربران پیغام خطا دریافت کنند، که این کار تاثیر نامطلوبی بر رتبه سایت خواهد گذاشت.

امنیت، مهم‌ترین نکته در انتخاب قالب

در صورتی که سایتی از امنیت کمی برخوردار باشد، به راحتی مورد سوء‌استفاده قرار می‌گیرد. در صورتی که قالبی را انتخاب کنید که موارد امنیتی آن ضعیف باشد، کسب‌وکار شما همواره در معرض خطر قرار دارد. توسعه‌دهندگان وردپرس معمولا قواعدی را مطرح می‌کنند که طراحان قالب باید آنها را درنظر داشته باشند تا امنیت سایت حفظ شود. سعی کنید از قالب‌های معتبر برای سایت خود استفاده کنید. به هیچ عنوان از جاهای غیر معتبر، قالب و یا افزونه‌ای تهیه نکنید و همیشه قالب و افزونه‌های سایت را به روز نگه دارید.

برای امنیت بیشتر سایت، می‌توانید از افزونه‌هایی نیز کمک بگیرید. این افزونه‌ها راه‌های نفوذ را بر روی ورودهای غیر معتبر مسدود می‌کنند. تعداد زیادی افزونه برای این کار وجود دارند، سعی کنید از افزونه‌هایی استفاده کنید که افراد زیادی از آنها رضایت داشته‌اند.

سرعت قالب را در نظر بگیرید

سرعت در میزان بازدید کاربران از سایت، نقش مهمی دارد. هر قدر سایت دیرتر باز شود، کاربران بیشتری از سایت بیرون خواهند رفت. در زمان انتخاب قالب مناسب برای سایت وردپرسی باید به سرعت آن نیز توجه کرد. سایت‌هایی که سرعت بارگذاری آنها پایین است را موتورهای جستجو در رده پایین‌تری قرار می‌دهند و این امر باعث رونق نگرفتن کسب‌وکار شما می‌شود. اگر کاربران، سایت را به خاطر سرعت پایین ترک کنند، باعث بالا رفتن نرخ دفع کاربر (Bounce rate) می‌شود و هر قدر این نرخ دفع کاربر بالاتر باشد، رتبه سایت کمتر خواهد شد. البته این نرخ دفع کاربر به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از آنها سرعت بارگذاری سایت است.

سازگاری با مرورگرهای مختلف

کاربران سایت، از مرورگرهای مختلفی استفاده می‌کنند و تمامی اجزاء سایت باید در تمامی آنها به خوبی بارگذاری شوند. مرورگرهای مختلفی وجود دارند و هر کدام استانداردهای مخصوص به خود را دارند. اگر قالبی را که انتخاب می‌کنید نتواند به خوبی با برخی از مرورگرها سازگار باشد، کاربرانی که از این مرورگرها استفاده می‌کنند را از دست خواهید داد. همیشه قبل از انتخاب قالب برای سایت، آن را با انواع مرورگر تست کنید. البته قالب‌هایی که محبوبیت زیادی دارند، با مرورگرهای مختلف سازگاری دارند.

پشتیبانی از افزونه‌های مورد نیاز

قبل از انتخاب قالب مناسب برای سایت وردپرسی باید افزونه‌هایی که برای سایت نیاز دارید را مشخص کنید. معمولا افزونه‌ها با اکثر قالب‌ها سازگار هستند، اما در برخی از مواقع، افزونه با قالب سازگاری ندارد و باعث اختلال در عملکرد سایت می‌شود. همیشه قبل از تهیه قالب، سازگار بودن آن را با افزونه‌های مورد نیاز بررسی کنید. به عنوان مثال، اگر تصمیم به راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی دارید، باید قالبی را انتخاب کنید که از افزونه‌های فروشگاهی مانند ووکامرس پشتیبانی کند تا در آینده با مشکلی مواجه نشوید.

انتخاب قالب مناسب برای سایت وردپرسی و پشتیبانی از افزونه‌های مورد نیاز

انتخاب قالب مناسب برای سایت وردپرسی و پشتیبانی از افزونه‌های مورد نیاز

به روز رسانی قالب را در نظر داشته باشید

قبل از تهیه قالب، به تاریخ به روز رسانی آن توجه کنید. اگر از آخرین به روز رسانی قالب مدت زیادی گذشته باشد، امکان دارد از افزونه‌ها به خوبی پشتیبانی نکند. از طرف دیگر در هر به روز رسانی مشکلات فنی و امنیتی قالب برطرف می‌شوند، اگر قالبی را که قصد تهیه آن را دارید، مدت زیادی به روز رسانی نشده باشد، امکان دارد حفره‌های امنیتی زیادی در داخل آن وجود داشته باشند که موجب می‌شود سایت شما در معرض خطر قرار بگیرد.

داشتن و یا پشتیبانی از صفحه‌ساز

صفحه‌سازها به طراحان سایت کمک می‌کنند تا بتوانند تا عناصر مختلف صفحات سایت را به خوبی در صفحه قرار دهند. در برخی از قالب‌ها صفحه‌ساز اختصاصی وجود دارد و در برخی دیگر، می‌توان از یک صفحه‌ساز برای طراحی کمک گرفت. قالبی را انتخاب کنید که از صفحه‌سازها پشتیبانی کند و طراح بتواند یکی از آنها را بر روی سایت نصب کند.

با استفاده از صفحه‌ساز شما می‌توانید موقعیت تصاویر، متن، دکمه‌ها و دیگر اجزاء را در صفحه مشخص کنید و نمایش این عناصر را به دلخواه و متناسب با ساختار سایت سفارشی‌سازی کنید. می‌توانید با اختصاص id یا class به اجزاء تشکیل‌دهنده، شکل، اندازه و رنگ هر کدام را تغییر دهید. تمام این کارها با صفحه‌ساز آسان خواهد بود و نیازی نیست تا وقت زیادی را برای این کار در نظر بگیرید.

داشتن ابزارک متنوع در قالب

ابزارک‌ها به طراح سایت کمک می‌کنند بخش‌هایی را به سایت اضافه کنند. از این ابزارک‌ها می‌توان در سایدبار و یا فوتر استفاده کرد، البته می‌توان از آنها در بخش‌های دیگر نیز بهره برد. هر قدر قالبی را که انتخاب می‌کنید ابزارک‌های بیشتری داشته باشد، راحت‌تر می‌توانید نیازهای سایت را برآورده کنید. یکبار ابزارک مورد نظر را ایجاد می‌کنید و بعد از آن می‌توانید از آن در هر جایی که نیاز داشته باشید، استفاده کنید.

در صورتی که قالبی را که انتخاب کرده‌اید ابزارک‌های زیادی نداشته باشد، مجبور خواهید بود تا از افزونه‌ها کمک بگیرید. افزونه‌های زیادی برای این کار طراحی شده‌اند، اما هر قدر در سایت وردپرسی از افزونه‌های کمتری استفاده کنید، سرعت سایت بالاتر می‌رود. نصب افزونه‌های متعدد باعث می‌شود تا از منابع سرور مانند پردازنده و حافظه بیشتر استفاده شود، که برای سایت‌های پربازدید مشکل‌ساز خواهد بود.

داشتن طرح‌بندی‌های متفاوت

سعی کنید قالبی را انتخاب کنید که برای قسمت‌های مختلف، طرح‌های متفاوتی را داشته باشد. برخی از قالب‌ها برای هر قسمت، تعدادی گزینه در اختیار طراح سایت قرار می‌دهند. به عنوان مثال، می‌توان طرح‌های مختلفی را برای منو انتخاب کرد و یا سایدبار و فوتر را می‌توان از میان طرح‌بندی‌های متفاوت، متناسب با نیاز کسب‌وکار و یا طرح سایت، یکی را در نظر گرفت.

اگر در زمان انتخاب قالب مناسب برای سایت وردپرسی خود قالبی را انتخاب کنید که امکانات بیشتری را در اختیار شما قرار دهد، آزادی عمل بیشتری خواهید داشت و می‌توانید سایتی را داشته باشید که عملکرد خوبی دارد و کاربر پسند نیز هست.

قالب‌هایی وجود دارند که امکان انتخاب رنگ زیادی را در اختیار طراح قرار می‌دهند. هر قدر رابط کاربر از جذابیت بیشتری برخوردار باشد، سایت بهتر مورد توجه قرار می‌گیرد و باعث رونق کسب‌وکار می‌شود. معمولا قالب‌هایی که محبوبیت بیشتری دارند، امکانات مختلفی را هم در اختیار طراح قرار می‌دهند و طراح می‌تواند با توجه به نیازهای سایت و کاربر، طراحی مناسبی را انجام دهد.

داشتن محلی برای نمایش آیکون شبکه‌های اجتماعی

برای افزایش بازدید هر سایت، اشتراک‌گذاری پست‌ها در شبکه‌های اجتماعی اهمیت زیادی دارد و داشتن مکانی برای نمایش آیکون‌های شبکه‌های اجتماعی، باعث افزایش بازدید از شبکه‌های اجتماعی و بالا رفتن محبوبیت آنها و در نتیجه سایت می‌شود. بسیاری از قالب‌ها برای نمایش آیکون شبکه‌های اجتماعی مکانی را در نظر می‌گیرند، اما اگر این قابلیت را نداشته باشند، باید برای این کار از افزونه‌ها کمک بگیرید که نصب افزونه‌های متعدد باعث کاهش سرعت سایت خواهد شد و در صورتی که قالب این امکان را داشته باشد، بهتر خواهد بود.

انتخاب قالب مناسب برای سایت وردپرسی و داشتن محلی برای نمایش آیکون شبکه‌های اجتماعی

انتخاب قالب مناسب برای سایت وردپرسی و داشتن محلی برای نمایش آیکون شبکه‌های اجتماعی

داشتن فونت‌های زیبا و استاندارد

یکی از مواردی که باعث ماندن کاربران در سایت می‌شود، استفاده از فونت‌های مناسب و زیبا است. نصب فوت بر روی سایت، یک کار زمان‌بر است و در صورتی که قالب در داخل خود فونت‌های متنوع داشته باشد، فقط با یک کلیک می‌توان فونت مورد نظر را نصب کرد. این قابلیت به طراح سایت کمک می‌کند به سادگی و بدون تداخل در عملکرد سایت، فونت مورد نظر شما را انتخاب کند.

فارسی‌سازی مناسب

در زمان انتخاب قالب مناسب برای سایت وردپرسی باید به فارسی‌سازی مناسب آن توجه کنید. در برخی از مواقع، قالب‌هایی که از منابع خارجی تهیه می‌شوند، ترجمه خوبی ندارند و مشکلاتی را برای صاحبان سایت ایجاد می‌کنند. در صورتی که ترجمه به درستی انجام نشده باشد، در برخی از قسمت‌های سایت، اطلاعات نامناسبی نمایش داده می‌شود که می‌تواند در محبوبیت سایت تاثیرگذار باشد.

چند زبانه بودن قالب

در برخی از مواقع نیاز است تا سایت، چند زبانه باشد و برای این کار، قالب باید از این قابلیت پشتیبانی کند. افزونه‌هایی برای چند زبانه کردن سایت وجود دارند که در صورتی که قالب از آنها پشتیبانی نکند، نمی‌توانید این کار را انجام دهید. البته بیشتر قالب‌های موجود از قابلیت چند زبانه پشتیبانی می‌کنند، اما در زمان تهیه قالب باید به این نکته توجه داشته باشید.

برخی از نکات در مورد انتخاب قالب از اهمیت بیشتری برخوردار هستند که همیشه در زمان انتخاب قالب باید در نظر داشته باشید، مانند، تهیه قالب از منابع معتبر، هماهنگ بودن قالب با عملکرد سایت، امنیت، سرعت بارگذاری و پشتیبانی از افزونه‌های مورد نیاز.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
۰ ۰ votes
امتیازدهی به مقاله
5/5 - (1 امتیاز)
تاریخ انتشار: 11 آذر, 1398
آخرین ویرایش: ۲۵ آذر, ۱۳۹۸
منبع: دیاکوبین
   اشتراک گذاری

  علاقه‌مند به یادگیری سئو و طراحی سایت هستم. خوشحال می‌شم از نظرات و دیدگاه‌های شما نکات جدیدی یاد بگیرم و اطلاعات خودم و با شما به اشتراک بگذارم

  نظرات کاربران (0)
  اشتراک
  اطلاع از
  guest
  0 نظرات
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Would love your thoughts, please comment.x