راهنمای انتخاب هاست برای سایت

افزودن به لیست علاقه‌مندی ها
راهنمای انتخاب هاست برای سایت

برای راه‌اندازی سایت و بعد از انتخاب دامنه، نیاز به انتخاب هاست برای سایت است. انواع هاست با امکانات و سیستم عامل‌های مختلف را می‌توانید برای سایت در نظر بگیرید. به محیطی که فایل‌های سایت در آن ذخیره می‌شوند، هاست می‌گویند. می‌توان برای سایت‌های کم بازدید از هاست‌هایی استفاده کرد که محل ذخیره اطلاعات و منابع سرور در آنها به صورت اشتراکی با دیگر سایت‌ها قرار دارد. اما برای سایت‌های بزرگ و یا پربازدید، این نوع از هاست مناسب نیست و باید از سرورهای اختصاصی استفاده کرد.

هاست‌های اشتراکی منابع کمتری را در اختیار سایت قرار می‌دهند و میزان بازدید سایت‌های دیگر موجود بر روی هاست، بر روی عملکرد دیگر سایت‌ها تاثیرگذار است. البته زمانی که شما هاست اشتراکی و یا اختصاصی تهیه می‌کنید، سطح دسترسی شما به هاست متفاوت است و در هاست اختصاصی می‌توان کنترل بیشتر و بهتری بر روی هاست داشت.

تمامی سایت‌ها بر روی کامپیوترهایی قرار دارند که به طور دائم به اینترنت متصل هستند. این کامپیوترها باید سخت‌افزار قدرتمندی داشته باشند تا بتوانند به تمامی درخواست‌های بازدید از سایت، با سرعتی بالا و در کمترین زمان پاسخ دهند. به جز سایت‌های استاتیک (پایدار) که اطلاعاتی ثابت دارند، انواع سایت‌های دینامیک برای نمایش نیاز دارند تا در سرور، صفحه مورد نظر ایجاد شده و برای کاربر ارسال شود که این عملیات، به سخت‌افزاری قوی نیاز دارد. موارد مختلفی را در هنگام انتخاب هاست برای سایت باید در نظر گرفت تا بتوان بسته به الزامات سایت، هاست مناسبی را انتخاب کرد. در صورتی که هاست امکانات مختلفی را در اختیار مدیر سایت قرار دهد، طراح سایت می‌تواند موارد سئو را به راحتی در هاست اعمال کند.

در زمان انتخاب هاست برای سایت به چه نکاتی باید توجه کرد

زمانی که تصمیم دارید تا هاست برای سایت خود تهیه کنید، باید نسبت به عملکرد سایت و نوع زبان برنامه‌نویسی سایت، هاست مناسب را انتخاب کنید. قبل از هر چیز باید نیازهای سایت را در نظر بگیرید و متناسب با آن هاست تهیه کنید. در صورتی که سایت شما به امکانات خاصی نیاز دارد، باید قبل از انتخاب هاست، به الزامات سایت توجه کافی داشته باشید.

در زمان انتخاب هاست برای سایت به چه نکاتی باید توجه کرد

در زمان انتخاب هاست برای سایت به چه نکاتی باید توجه کرد

تعیین سیستم عامل مورد نیاز در زمان انتخاب هاست برای سایت

سرورها کامپیوترهایی قوی هستند که برای راه‌اندازی مانند کامپیوترهای معمولی به سیستم عامل نیاز دارند. به طور کلی دو سیستم عامل بیشتر مورد توجه قرار گرفته و اکثر سرورها از این سیستم عامل‌ها استفاده می‌کنند. سیستم عامل ویندوز و لینوکس را می‌توانید در طیف گسترده‌ای از سرورها مشاهده کنید. سیستم عامل لینوکس متن باز است و برای نصب آن احتیاج به لایسنس (مجوز) ندارد. اما برای نصب سیستم عامل ویندوز احتیاج به لایسنس است.

سیستم عامل ویندوز از زبان‌های ASP و ASP.NET پشتیبانی می‌کند و صاحب امتیاز آن، شرکت مایکروسافت است. در سیستم عامل لینوکس، زبان‌های PHP، Python، Perl و CGI اجرا می‌شود. البته نوع تغییر یافته زبان PHP بر روی سیستم عامل‌های ویندوز قابل اجرا است. سایت‌ها برای ذخیره اطلاعات به یک بانک اطلاعاتی نیاز دارند که سرورهایی که از سیستم عامل ویندوز استفاده می‌کنند از بانک اطلاعاتی SQL Server بهره می‌برند و بانک اطلاعاتی سرورهای لینوکس، My SQL است.

برای ارتباط با هاست نیاز به پنل کاربری است که در سیستم عامل ویندوز از کنترل پنل پلسک (Plesk) استفاده می‌شود و برای سیستم عامل لینوکس، کنترل پنل‌های سی پنل (Cpanel) و دایرکت ادمین (DirectAdmin) قابل استفاده هستند. در صورتی که سایت خود را می‌خواهید با استفاده از یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) و یا با استفاده از زبان‌های PHP، Python، Perl و CGI راه‌اندازی کنید، هاست لینوکس انتخاب مناسبی است و اگر تصمیم دارید تا سایت خود را با سیستم‌های مدیریت محتوای اختصاصی که با استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی ASP و ASP.NET نوشته شده‌اند و یا سایت خود را با این زبان‌های برنامه نویسی به صورت اختصاصی طراحی کنید، سیستم عامل ویندوز انتخاب مناسبی خواهد بود. البته سیستم عامل تاثیری در سرعت سرور ندارد و سخت‌افزار و پهنای باند هر سرور، در سرعت آن موثر است.

فعال بودن و پایداری سرور و در دسترس بودن سایت

یکی از مهم‌ترین موارد مربوط به هر نوع سروری، فعال بودن آن به طور دائم است. سایت باید در تمامی ساعات شبانه روز فعال باشد تا کاربران بتوانند از آن بازدید کنند. هر قدر هم که هاست به سخت‌افزار قوی مجهز باشد، اما نتواند به طور دائم فعال باشد، کاربران زیادی را از دست خواهید داد. موتورهای جستجو نیز به فعال بودن سایت اهمیت زیادی می‌دهند و اگر سایتی را که راه‌اندازی می‌کنید، در برخی از مواقع نتواند خدمات ارائه دهد، در صفحه نتایج موتورهای جستجو در رده‌های پایین‌تری قرار می‌گیرد.

اکثر هاست‌ها ۹۹.۹۵ درصد از مواقع فعال هستند و آنهایی که از ۹۹ درصد پایین‌تر باشند را نباید انتخاب کرد. برخی از هاست‌های اختصاصی ۹۹.۹۹ درصد از زمان‌ها، توانایی ارائه خدمات را دارند. ابزارهایی نیز برای مانیتور کردن زمان‌های فعالیت هاست وجود دارند که با استفاده از آنها می‌توانید زمان‌های قطع شدن هاست را متوجه شوید.

در نظر گرفتن پایداری و فعال بودن در زمان انتخاب هاست برای سایت

در نظر گرفتن پایداری و فعال بودن در زمان انتخاب هاست برای سایت

سرعت سرور و سخت‌افزار مورد استفاده

زمانی که شما آدرس سایتی را در نوار آدرس مرورگر تایپ می‌کنید و کلید اینتر (Enter) را فشار می‌دهید، یا بر روی لینکی از سایت کلیک می‌کنید، سرور برای پاسخگویی به درخواست شما به زمان نیاز دارد. هر قدر این زمان کمتر باشد، سایت شما زودتر در صفحه مرورگر بارگزاری می‌شود و اگر این زمان زیاد باشد، باعث دفع کاربران خواهد شد و امکان دارد قبل از بازدید از سایت، آن را ببندند. سرعت پاسخگویی سرور یا زمان رسیدن اولین بایت به مرورگر با سرعت بارگزاری سایت متفاوت است، اما هر دو در رضایت کاربر تاثیرگذار خواهند بود.

موتورهای جستجو به سرعت سایت اهمیت بالایی می‌دهند و سایت‌هایی که سرعت بارگذاری بهتری دارند را در رتبه‌های بالاتر قرار می‌دهند. برای بالا بردن سرعت بارگزاری سایت می‌توانید از المان‌های سایت به نحو بهینه استفاده کنید، اما کم بودن زمان پاسخگویی سرور به سخت‌افزار سرور بستگی دارد و در زمان تهیه و انتخاب هاست برای سایت بررسی این نکته را در نظر داشته باشید.

پشتیبان‌گیری از سایت

در هر لحظه‌ای، امکان خراب شدن فایل‌های اصلی سایت وجود دارد و اگر از سایت نسخه پشتیبانی تهیه نکرده باشید، با مشکل بزرگی مواجه خواهید شد. معمولا شرکت‌های ارائه‌دهنده هاست برای سایت به طور مرتب اقدام به تهیه نسخه پشتیبان می‌کنند. هر کدام از شرکت‌ها دوره پشتیبان‌گیری متفاوتی دارند، اما شرکت‌های خوب، پشتیبان‌گیری از سایت را در هر روز، هر هفته و هر ماه انجام می‌دهند. اگر مشکلی برای سایت به وجود آید به راحتی می‌توان نسخه پشتیبان سایت را بازگردانی کرد.

در برخی از مواقع در سایت‌ها تغییراتی را انجام می‌دهیم که در عملکرد سایت تاثیر می‌گذارد. افزونه‌های مختلف ممکن است با هم تداخل پیدا کنند و یا ماژول‌های نصب شده با دیگر اجزای سایت هماهنگی نداشته باشند. اگر فایل‌های اصلی سایت به طور ناخودآگاه پاک شوند، امکان از کار افتادن سایت زیاد خواهد بود. اگر هاست به طور روزانه از کل سایت نسخه پشتیبان تهیه کرده باشد و از روز قبل از اشکال، تغییرات دیگری بر روی سایت اعمال نکرده باشید، بازگردانی نسخه پشتیبان روز گذشته در مدت کوتاهی امکان‌پذیر خواهد بود و به مراتب زمان بسیار کمتری از عیب‌یابی نیاز خواهد داشت. در زمان تهیه و انتخاب هاست برای سایت به این نکته توجه زیادی داشته باشید.

امکان ارتقاء سرویس هاست

زمانی که سایتی را راه‌اندازی می‌کنید، تعداد بازدیدهای آن کم است و نیازی به استفاده گسترده از منابع سرور ندارد. در صورت پیشرفت و گسترش سایت، میزان بازدیدکنندگان بیشتر خواهند شد و هر قدر سایت بازدیدکنندگان بیشتری داشته باشد، سرور نیاز به منابع سخت‌افزاری بیشتری خواهد داشت. برای هر بازدید، سرور باید با پایگاه داده ارتباط برقرار کند و اطلاعات مورد نیاز کاربر را از پایگاه داده دریافت کند. زمانی که بازدیدهای سایت زیاد شود، در صورتی که سرور شما توانایی کافی برای پاسخگویی به درخواست‌ها را نداشته باشد، برای برخی از کاربران، سایت بارگذاری نخواهد شد و موجب دفع کاربر می‌شود.

در برخی از سایت‌ها که اطلاعات زیادی را به کاربر ارائه می‌دهند و نیاز دارند تا تعداد زیادی از فایل‌های پرحجم را در هاست خود آپلود کنند، بعد از مدتی فضای هاست پر می‌شود و نیاز به حجم اضافه خواهد بود. در زمان انتخاب هاست برای سایت باید به گزینه ارتقاء سرویس نیز فکر کنید. هاستی را انتخاب کنید که بتوانید به راحتی آن را ارتقاء دهید.

امکان اضافه کردن دامنه و یا زیر دامنه (Subdomain)

در برخی از شرایط نیاز دارید تا از هاست برای بیش از یک دامنه استفاده کنید. این حالت، بیشتر در مواقعی استفاده می‌شود که تصمیم دارید چند سایت را بر روی یک هاست راه‌اندازی کنید. در ابتدای شروع کار، معمولا سایت‌ها حجم کمی دارند و می‌توان بیش از یک سایت را در یک فضای محدود سرور قرار داد. ‌این کار به کاهش هزینه‌های تهیه هاست کمک می‌کند و شما می‌توانید بعد از این که سایت‌ها گسترش پیدا کردند، یا فضای ذخیره‌سازی را اضافه کنید و یا برای هر سایت یک سرور مجزا در نظر بگیرید. در برخی از هاست‌ها این امکان وجود دارد و شما آزادی عمل بیشتری خواهید داشت.

برخی از سایت‌ها برای قسمت‌های مختلف از زیر دامنه یا ساب دامین استفاده می‌کنند. در برخی از شرایط، سایت‌ها سرویس ایمیل، تصاویر و یا فایل‌های CSS و javascript را در یک زیر دامنه قرار می‌دهند. اگر سایت شما نیاز به زیر دامنه دارد، در زمان تهیه هاست برای سایت باید به این قابلیت توجه داشته باشید.

در نظر گرفتن امکان اضافه کردن دامین در زمان انتخاب هاست برای سایت

در نظر گرفتن امکان اضافه کردن دامین در زمان انتخاب هاست برای سایت

قیمت خرید و قیمت تمدید را در نظر داشته باشید

معمولا شرکت‌های ارائه‌دهنده هاست برای خرید هاست جدید، تخفیف‌هایی را در نظر می‌گیرند. این تخفیف‌ها فقط برای خرید اول است و در صورت پایان زمان و تمدید سرویس، باید قیمت واقعی را پرداخت کنید. این یک رویه معمول شرکت‌ها برای جذب مشتری است. همیشه قبل از خرید، قیمت‌های تمدید را هم بررسی کنید و در صورتی که شرکت ارائه‌دهنده هاست، قیمتی بیش از حد معمول را برای تمدید هاست در نظر گرفته است، شرایط را بررسی کنید و در صورت معقول بودن قیمت، اقدام به تهیه هاست کنید.

در بعضی از مواقع شرکت‌های ارائه‌دهنده هاست، تخفیف‌های ۸۰ درصدی برای خرید اول در نظر می‌گیرند. اگر شما به این مورد توجه کافی نداشته باشید، امکان دارد در زمان تمدید مجبور باشید تا هزینه بالایی را پرداخت کنید یا سایت خود را به هاست دیگری انتقال دهید. انتقال سایت، کاری زمان‌بر است و در صورتی که اطلاعات کافی در این زمینه نداشته باشید و شرکت ارائه‌دهنده هاست این سرویس را به صورت رایگان در اختیار شما قرار ندهد، ناچار به پرداخت هزینه خواهید بود.

معمولا شرکت‌های ارائه‌دهنده هاست، قیمت‌ها را در سایت قرار می‌دهند، اما اگر نتوانستید قیمت‌های تمدید را در سایت ارائه‌دهنده خدمات هاست پیدا کنید، با بخش پشتیبانی تماس بگیرید تا بتوانید انتخاب درستی داشته باشید.

داشتن دوره آزمایش و آگاهی از شرایط استرداد وجه

تا زمانی که از یک سرویس استفاده نکرده باشید، از نقاط ضعف و قوت آن نمی‌توانید اطلاعات درستی به دست آورید. بسیاری از شرکت‌های ارائه‌دهنده هاست، یک دوره آزمایشی برای مشتریان در نظر می‌گیرند تا اگر مشتری از سرویس ارائه شده رضایت نداشته باشد، بتواند سرویس را لغو کند. این دوره آزمایشی به صاحب سایت کمک می‌کند تا شرایط سرویس را در زمان‌ها و شرایط مختلف تست کند. معمولا شرکت‌های معتبر، برای خدمات خود یک دوره آزمایشی در نظر می‌گیرند که می‌تواند به شما کمک کند هاست مناسبی را انتخاب کنید. در زمان انتخاب هاست برای سایت به این نکته نیز توجه کنید.

شرایط پرداخت و بازگرداندن وجه نیز باید به گونه‌ای باشد که اگر شما از سرویسی به طور کامل استفاده نکرده باشید، بتوانید باقی‌مانده وجه را پس بگیرید. برخی از شرکت‌ها شرایط پیچیده‌ای را برای بازگرداندن وجه در نظر می‌گیرند و قوانینی را برای این کار دارند که کارمزد زیادی را در نظر می‌گیرند و می‌توان گفت هزینه استرداد شده درصد کمی از مبلغ پرداختی می‌شود. در زمان تهیه هاست، تمامی شرایط را مطالعه کنید و در صورت امکان، در مورد شرایط بازپرداخت وجه، از بخش پشتیبانی شرکت ارائه‌دهنده هاست کمک بگیرید.

ویژگی‌های هاست برای سایت را در نظر بگیرید

زمانی که یک سایت را راه‌اندازی می‌کنید، باید بتوانید به برخی از امکانات دسترسی داشته باشید.

استفاده از FTP

یکی از این امکانات، انتقال فایل با استفاده از FTP است. زمانی که یک سایت در هاست ذخیره می‌شود، مدیر سایت نیاز دارد تا فایل‌هایی را روی آن آپلود کند که در بخش مدیریت آپلود فایل امکان‌پذیر است، اما در برخی از شرایط، محدودیت‌هایی وجود دارد. اگر هاست، سرویس FTP را در اختیار شما قرار دهد، به راحتی می‌توانید از طریق این سرویس به هاست متصل شوید و فایل‌های حجیم را آپلود کنید.

دسترسی به فایل .htaccess

یکی دیگر از مواردی که به وسیله آن مدیر سایت می‌تواند قابلیت‌های سایت را کنترل کند، دسترسی به فایل .htaccess است. به وسیله این فایل می‌توانید ریدایرکت انجام دهید، به عنوان مثال تغییر دسترسی سایت از http به https بدون نصب افزونه، که نقش مهمی در سئو سایت دارد. می‌توانید با قرار دادن کدهایی در این فایل، سطح دسترسی به سایت را تغییر دهید و جلوی نفوذ به سایت را بگیرید. موارد دیگری نیز با دسترسی داشتن به این فایل برای مدیر سایت امکان‌پذیر خواهد بود. معمولا دسترسی به این فایل آزاد است، اما در زمان تهیه هاست برای سایت به این نکته نیز توجه داشته باشید.

گواهی SSL

یکی دیگر از مواردی که باعث بهبود رتبه در صفحه نتایج موتورهای جستجو می‌شود، گواهی SSL است. با نصب SSL، اطلاعات بین مرورگر و سایت به صورت رمزگذاری شده منتقل می‌شوند که از سرقت اطلاعات جلوگیری می‌شود. با نصب SSL، آدرس سایت شما از http به https تغییر پیدا می‌کند. در سایت‌های فروشگاهی داشتن SSL الزامی است و در صورتی که سایت‌هایی که اقدام به ارائه خدمات و دریافت وجه از طریق درگاه‌های اینترنتی دارند، باید این گواهی را داشته باشند.

گواهی SSL ، انواع مختلفی دارد و برای تهیه آن باید هزینه پرداخت کنید. بسیاری از شرکت‌های ارائه‌دهنده هاست، این گواهی را رایگان در اختیار شما قرار می‌دهند و نیازی نیست شما برای تهیه آن هزینه‌ای پرداخت کنید. در زمان انتخاب هاست به ارائه رایگان گواهی SSL توسط هاست دقت کنید تا مجبور به پرداخت هزینه اضافه نشوید.

ویژگی‌ها را در زمان انتخاب هاست برای سایت در نظر بگیرید

ویژگی‌ها را در زمان انتخاب هاست برای سایت در نظر بگیرید

داشتن کنترل پنل با امکانات مختلف و رابط کاربری آسان

رابط کاربری نقش مهمی در ارتباط مدیر سایت با هاست دارد. معمولا شرکت‌های ارائه‌دهنده هاست از کنترل پنل‌های محبوب استفاده می‌کنند، اما برخی از شرکت‌ها این کنترل پنل‌ها را با امکاناتی کمتر ارائه می‌دهند. کنترل پنل باید تمامی امکانات ضروری را داشته باشد تا مدیر سایت بتواند تمامی کارها را بدون تماس با بخش پشتیبانی انجام دهد. در برخی از هاست‌ها، حتی با تماس با بخش پشتیبانی نیز امکانات مورد نظر شما ارائه نمی‌شوند. همیشه قبل از تهیه هاست برای سایت خود، به رابط کاربری و گزینه‌های ارائه شده در کنترل پنل توجه کنید تا در آینده با مشکلی مواجه نشوید.

ارائه سرویس ایمیل

اگر می‌خواهید سایت شما سرویس ایمیل نیز ارائه دهد، باید هاستی را تهیه کنید که این سرویس را در اختیار شما قرار دهد. به طور معمول، شرکت‌های ارائه‌دهنده هاست، این سرویس را هم بر روی سرویس هاست ارائه می‌دهند. اما برخی از شرکت‌ها، محدودیت‌هایی برای تعداد ایمیل‌های ایجاد شده، در نظر می‌گیرند. البته اکثر ارائه‌دهنده‌های هاست و سرویس‌های ایمیل، محدودیتی در تعداد ایمیل ساخته شده ندارند. در صورتی که هاست این سرویس را نداشته باشد، برای تهیه آن باید هزینه پرداخت کنید.

نتیجه

برای داشتن کسب‌وکار اینترنتی موفق، به یک سایت با امکانات کافی نیاز دارید. هر قدر هم که سایت خوبی داشته باشید ولی هاست مناسبی را انتخاب نکنید، به سختی پیشرفت خواهید کرد. احتیاجی نیست تا در مراحل اولیه راه‌اندازی سایت، از بهترین امکانات استفاده کنید، امکانات خوب هزینه بالایی هم خواهند داشت. اما انتخاب مناسب می‌تواند پیشرفت کسب‌وکار شما را آسان‌تر کند. انواع مختلف هاست برای سایت وجود دارند و باید متناسب با شرایط سایت، هاست مناسب را انتخاب کنید.

۴/۵ - (۱ امتیاز)
۰ ۰ votes
امتیازدهی به مقاله
4/5 - (1 امتیاز)
تاریخ انتشار: 4 دی, 1398
آخرین ویرایش: ۲۸ آذر, ۱۳۹۸
منبع: دیاکوبین
   اشتراک گذاری

  علاقه‌مند به یادگیری سئو و طراحی سایت هستم. خوشحال می‌شم از نظرات و دیدگاه‌های شما نکات جدیدی یاد بگیرم و اطلاعات خودم و با شما به اشتراک بگذارم

  نظرات کاربران (0)
  اشتراک
  اطلاع از
  guest
  0 نظرات
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Would love your thoughts, please comment.x