همه چیز درباره اینفلوئنسر مارکتینگ

افزودن به لیست علاقه‌مندی ها
همه چیز درباره اینفلوئنسر مارکتینگ

بازاریابی محتوایی موضوعی است که هر روز افراد بیشتری به آن می پردازند. انسان‌های بیشتری نقش قدرتمندی که محتوای باکیفیت در دیده شدن هرچه بیشتر برند شما در اینترنت بازی می‌کند را درک می‌کنند. Seth Godin چند سال پیش جمله ای گفت که آن را یادآوری می کنیم:”بازاریابی محتوایی، تنها نوع بازاریابی است که برای ما باقی مانده است”. در ادامه می‌خواهیم در رابطه با نقش پر رنگ اینفلوئنسر مارکتینگ در شبکه های اجتماعی برای معرفی برند شما صحبت کنیم. 

یکی از بزرگترین دلایل این حرف، رقابت شدیدی است که امروزه در دنیای وب و تقریبا برای هرگونه آفر تبلیغاتی وجود دارد. برای مثال، اگر چیزی با عنوان “عملیات خراطی” را مانند اینجا جستجو کنید می‌توانید به این موضوع پی ببرید:

حتی این جستجوی بسیار تخصصی بیش از ۷۰۰۰ نتیجه به دنبال دارد. به طور حتم کاربری که در نهایت خرید می‌کند، تنها چند گزینه را در نظر می‌گیرد. همانطور که من همیشه دوست دارم بگویم:”گوگل تنها به ۴ نتیجه نیاز دارد، بنابراین چطور می توانید یکی از آن ۴ تا باشید؟” داشتن محتوای برتر یکی از عناصر اصلی رسیدن به این جایگاه است.

اما، داشتن محتوای برتر کافی نیست. تا زمانی که دنیا متوجه حضور شما نشده باشد، محتوای بی نظیر شما راه به جایی نخواهد برد. شما باید راهی برای آگاه کردن دنیا نسبت به خود داشته باشید. اینجا، جایی است که اینفلوئنسر مارکتینگ اهمیت می یابد. به لحاظ تعریف، اینفلوئنسرها به افراد زیادی دسترسی دارند (معمولا بیشتر از تعدادی که شما دسترسی دارید)، و آنها توانایی اثرگذاری روی نظر و عقیده مردم را نیز دارند.

تعریف اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسر مارکتینگ نامی است که ما به فرآیند توسعه روابط با افراد موثری می‌دهیم که در جریان آن این افراد به شما کمک می کنند محصولات یا خدمات خود را به افراد بیشتری نشان دهید. این نوع بازاریابی بستگی به این دارد که چیزی بی نظیر برای پیشنهاد دادن به مشتریان احتمالی و مخاطبین اینفلوئنسر داشته باشید یا نه. همچنین به ساخت یک رابطه عالی با اینفلوئنسر نیز بستگی دارد.

در دنیای وب امروز، چهار راه اصلی وجود دارد برای آن که اینفلوئنسر تاثیر زیادی روی کسب و کار شما بگذارد:

 1. نوشتن پست وبلاگی/مقاله درباره شما.
 2. اشتراک گذاری اطلاعاتی درباره شما در حساب های کاربری شبکه های اجتماعی خود.
 3. می توانند از شما بخواهند یا اجازه بگیرند که پست مهمان از شما در سایت خود بگذارند.
 4. شما، هر گونه ترکیبی از موارد بالا.

البته، آن‌ها همچنین می توانند مطلب شما را لایک یا +۱ نمایند که البته تاثیر کمتری دارد اما باز هم بسیار هیجان انگیز است. برای آنکه مجدد مزایای اینفلوئنسر مارکتینگ را یادآوری کنیم باید بگوییم آنها معمولا مخاطبین بیشتری نسبت به شما دارند، یا حداقل مخاطبین متفاوتی دارند:

هرچند، مزایای استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ بسیار بیشتر از این است. فرض کنیم شما ۱۰۰ دنبال کننده در حساب توییتر خود دارید و مطلبی را به اشتراک گذاشتید و در نهایت ۲۰۰۰۰ نفر چیزی که شما به اشتراک گذاشته اید را دیده اند. این موضوع می تواند منجر به ۲۰ اشتراک گذاری و ۱۰ لایک بیشتر هم بشود.

حالا فرض کنید که یک اینفلوئنسر به همین مخاطبین دسترسی داشته باشد. این ۲۰۰۰۰ نفری که محتوای شما را دیده اند بسیار به محتوای به اشتراک گذاشته شده واکنش بیشتری نشان خواهند داد و این به دلیل اعتمادی است که به نظرات اینفلوئنسر دارند و این هم منجر به ۱۰۰ اشتراک گذاری و ۵۰ لینک دیگر می شود.

بنابراین این نوع بازاریابی مزایای بسیار قدرتمندی دارد. جدا از آن، موتورهای جستجو به طور فعال قدرت نویسنده را محاسبه می کنند، بنابراین وزن بیشتری برای نظر و رای اینفلوئنسر قائل هستند.

توانمندسازی اینفلوئنسر

به عنوان طرفدار بازاریابی محتوایی، احتمال آن وجود دارد که تا به حال وبلاگ و حساب‌های شبکه اجتماعی خود را ساخته باشید. شما احتمالا به صورت منظم از این امکانات استفاده کرده و سعی می کنید از قالب یکسانی برای محتوای خود استفاده کنید. هر زمان که یک پست وبلاگی جدید می نویسید، آن را در شبکه‌های اجتماعی خود نیز به اشتراک می گذارید. با اینکه انجام این کار کاملا درست است، شما خود را در معرض این چرخه قرار می دهید:

انجام موثر این کار برای شروع بسیار عالی است. شما می توانید در دراز مدت مخاطبین خود را افزایش دهید چون افرادی که از قبل شما را دنبال می کردند محتوای شما را به اشتراک می گذارند و این کار باعث می شود مخاطبین آنها نیز محتوای شما را مشاهده نمایند.

هرچند، اگر این کار را به دو روش انجام دهید، بسیار موثرتر خواهد بود:

 1. روابط خود را با اینفلوئنسرهای اصلی گسترش دهید تا به وبلاگ شما آمده و شما را در شبکه های اجتماعی دنبال نمایند. اگر رابطه خود را با اینفلوئنسر به میزان مناسبی گسترش دهید و از قبل هم محتوایی مطابق با میل و سلیقه آنها تولید کرده باشید، این اتفاق می‌افتد. زمانی که اینفلوئنسر تصمیم به لینک دادن به شما یا به اشتراک گذاری مطلب شما در شبکه اجتماعی خود می کند، شما نتیجه خود را مشاهده کرده‌اید.
 2. درخواست فعالانه به اینفلوئنسرها و تلاش برای انتشار مستقیم محتوای خود برای مخاطبینشان. یکی از مثال‌ها برای اینفلوئنسر مارکتینگ ، نوشتن پست‌های مهمان و تلاش برای انتشار آن در وبلاگ آنهاست. این مسئله همچنین به گذشته معتبر شما نیز بستگی دارد تا آنها بتوانند به مقاله و مطالب شما اعتماد کنند. نتیجه کار شما اینجا هم کاملا مشخص است و به محض آن که محتوای شما منتشر شود دیده خواهد شد.

هردو این استراتژی‌ها باعث می شوند که اینفلوئنسر مانند یک آمپلی فایر صدای شما را چند برابر قدرت بخشد.

ایجاد رابطه با اینفلوئنسر

این مسئله با پیدا کردن دوستان جدید زمانی که به محله جدیدی می روید متفاوت است. وقتی به اولین مهمانی در محله جدید می‌روید، راه نمی افتید تا از همه افراد درخواست کنید به شما ۲۰ دلار بدهند. اگر چنین کاری بکنید جایگاه خود را در محله جدید تخریب کرده اید. بنابراین اگر این کار برای دوست پیدا کردن در یک محله جدید کار نمی کند، برای ساخت هیچ رابطه دیگری هم موثر نخواهد بود.

این فرآیند تقریبا مثل یک خط راست است که اینجا نشان داده شده:

عناصر کلیدی ساخت چنین رابطه ای به شرح زیر است:

 •       شروع به برقراری ارتباط با آنها کنید. طوری رفتار کنید که انگار در حال پیدا کردن دوست جدید هستید، سعی کنید چیزی با ارزش به آنها ارائه کنید. اگر سوالی از شما دارند، به دنبال پاسخگویی باشید. زمان خود را برای توضیح این که چه چیز با ارزشی می خواهید ارائه کنید صرف نکنید، به جای توضیح دادن، عمل کنید.
 •       در طی یک روند منطقی، نشان دهید که فعالانه مطالب آنها را با مخاطبین خود به اشتراک می‌گذارید. حتی اگر مخاطبین شما بسیار کمتر هستند، این رفتار شما به چشم خواهد آمد.
 •       فعالانه به دیگران کمک کنید. وقتی تمام توجه خود را صرف یک نفر می‌کنید و می‌خواهید او را به دیگران نشان دهید، کمی عجیب و غریب به نظر می‌رسد. به طور منظم چیزی با ارزش به دیگران ارائه کنید. مطالب عالی منتشر کنید. مطالب خوب دیگران را به اشتراک بگذارید. 

نکته: اگر محتوای عالی نویسندگانی را که کمتر شناخته شده‌اند پیدا کرده و به اشتراک بگذارید، اینفلوئنسری که در تلاش هستید رابطه خود را با او بهتر کنید بیش از هر زمان دیگر به کار شما علاقه مند خواهد شد!

 

سعی کنید ارتباط خود را با آنها هرچه شخصی تر نگه دارید. من خیلی از اوقات به کنفرانس افرادی رفته‌ام که می خواسته ام در دنیای جستجو رابطه خود را با آنها بسازم، روی صندلی اولین ردیف درست در مقابل آنها نشسته ام تا پس از اتمام کنفرانس، اولین کسی باشم که با آنها صحبت خواهد کرد. ارتباط چهره به چهره این چنینی عالی است.

دیاگرام زیر می خواهد نشان دهد چه نوع روش هایی برای ساخت روابط، شخصی‌تر بوده و به همین دلیل هم بیشترین ارزش را دارند:

این مسئله را هم باید در اولویت قرار دهید. چه افرادی ارزش بیشترین تلاش را دارند؟ چطور می توانید تصمیم گیری کنید؟ شاید لازم باشد با پرواز به کنفرانسی بروید و با شخص بسیار مهمی دیدار چهره به چهره داشته باشید. در صورتی که افراد دیگر را شاید به راحتی بتوانید در شبکه های اجتماعی پیدا کرده و با آنها صحبت کنید.

به خاطر داشته باشید یقینا می توان با افراد صرفا از طریق شبکه‌های اجتماعی روابط معناداری برقرار کرد، اما هیچ چیز مثل رابطه چهره به چهره نیست.

فرصت‌ها هم اهمیت زیادی دارند. اولین فرصت شما برای تاثیرگذاری زیاد روی کسی، شاید به شکل واکنش دادن به یک پست وبلاگی، توییت یا پست فیسبوکی باشد. شخص هدف شما شاید از شما درخواست کمک کند. مثل کاری که Rand در یک پست وبلاگی در سال ۲۰۰۶ انجام داد:

چطور این کار را انجام دادید؟ یک نفر پاسخ او را به این شکل داد:

درست حدس زدید، آن یک نفر من بودم! گزارش آنالیتیکس در آگوست ۷ سال ۲۰۰۷ منتشر شد. نکته ای که می خواهم بگویم این است که استفاده از فرصت های بزرگی مانند این، می تواند اثر زیادی داشته و ساخت رابطه را سریع تر نماید.

از کجا بفهمیم کسی مطلب ما را به اشتراک می گذارد یا به ما لینک می دهد؟

وقتی با کسی رابطه می‌سازید، باز هم نیاز دارید اقدامات صحیحی انجام دهید تا یک نفر مطالب شما را به اشتراک گذاشته یا به آنها لینک دهد. هیچ کس تمام کارهایی که شما انجام می دهید را به اشتراک نخواهد گذاشت، چون برخی از کارهایی که شما انجام می دهید اصلا آنقدر خوب یا مرتبط به کارهای دیگران نیستند (جبهه نگیرید، هیچکس همیشه خوب نیست).

اما فرمولی که من برای افزایش احتمال اینکه کسی محتوای شما به اشتراک گذاشته یا به آن لینک دهد پیدا کرده ام به شرح زیر است:

بیایید نگاهی بیندازیم به عناصر اصلی آن:

 1. مرتبط بودن. اگر محتوای شما به کار آنها مرتبط نباشد، آن را به اشتراک نخواهند گذاشت، حتی اگر خیلی عالی باشد!
 2. منحصر به فرد بودن. Seth Godin سعی کرد به ما بگوید بی نظیر باشیم. اگر چیزی که شما تولید کرده اید منحصر به فرد نباشد، هیچکس به آن توجه نخواهد کرد و هیچکس هم آن را به اشتراک نخواهد گذاشت.
 3. محتوای باکیفیت. این مسئله به گفتن نیاز ندارد. محتوای عالی نتایج عالی هم در بر خواهد داشت. هرچقد هم که با اینفلوئنسرها ارتباط داشته باشید باز هم این اصل تغییری نخواهد کرد.
 4. اعتماد به نویسنده. اینجا جایی است که ساخت روابط اهمیت پیدا می کند. شاید شما محتوای عالی تولید کنید، اما اگر کسی به شما اعتماد نداشته باشد، نرخ اشتراک گذاری مطالب شما همچنان پایین خواهد بود.
 5. اعتماد به منابع ارجاع. احساسی که افراد نسبت به یک محتوا دارند، روی نرخ اشتراک گذاری آن نیز تاثیر می‌گذارد. اگر یک فرد قدرتمند با شما درباره آن صحبت کند، احتمال این که شما هم آن را به اشتراک گذارید بیشتر می‌شود.
 6. دیده شدن. افراد نمی توانند چیزی را به اشتراک بگذارند که نمی توانند ببینند. برای مثال، اگر شما یک پست وبلاگی بسیار عالی تولید کرده و یک بار آن را توییت کنید، درصد کمی از فالوئرهای شما آن را می بینند. توییت ها ۵ دقیقه دوام آورده و بعد از جلوی چشم دور می شوند. حتی معتاد ترین افراد به توییتر هم گاهی اوقات یک رشته توییت را از دست می دهند.
 7. ایمپرشن. ایمپرشن فاکتور هیجان انگیزی است. در واقع این فاکتور، یک فاکتور بازاریابی کلاسیک است. متخصصین بازاریابی قبلا می گفتند به ازای هر ۷ ایمپرشن یک خرید اتفاق می افتد. البته، تمامی ایمپرشن ها برابر نیستند:

همانطور که می‌توانید ببینید استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ مسیری دور و دراز است. اما آن‌ها نه تنها می‌توانند به شما لینک دهند بلکه می توانند با اشتراک گذاری مطالب شما، باعث شوند افراد دیگر به شما لینک دهند.

خلاصه:

یادگیری کار کردن با داینامیک‌های انسانی در اینترنت یک فعالیت بسیار حیاتی در بازاریابی است. البته چنین چیزی جدید نیست. ساخت رابطه با افراد تاثیرگذار همیشه ارزشمند بوده است. اینترنت صرفا مکانیزم‌های جدیدی برای انجام آن را در اختیار ما قرار داده است.

ارتباط و ساخت رابطه ساده تر از چیزی است که قبلا بوده. شما می توانید به سادگی با شبکه های اجتماعی یا مکالمات وبلاگی کار خود را آغاز کنید و این عالی است. قدرت روش های قدیمی را دست کم نگیرید. تعاملات شخصی زیادی هستند که هنوز بیشترین تاثیر را دارند. تولید محتوای عالی یک اجبار است، بنابراین این کار را به بخش کلیدی برنامه خود تبدیل کنید. سپس، آن را با ساخت روابط درست تقویت کنید تا بتوانید دنیا را از کارهای بی نظیری که در حال انجام آن هستید مطلع سازید.

نکته آخر این که در هر مرحله از مسیر، موضوع ارزشمندی به مخاطبین خود ارائه کنید. حتی محتوایی که شما برای وبلاگ خود تولید می کنید را افراد فقط به این دلیل با دیگران به اشتراک می‌گذارند که به دیگران کمک می‌کند. کمک کنید کمک کنید و همیشه به دیگران کمک کنید. مردم می فهمند و همین چیز خوبی است.

۳.۵/۵ - (۲ امتیاز)
۰ ۰ votes
امتیازدهی به مقاله
3.5/5 - (2 امتیاز)
تاریخ انتشار: 4 مرداد, 1398
آخرین ویرایش: ۷ مرداد, ۱۳۹۸
منبع: moz
   اشتراک گذاری

  خدمات شبکه های اجتماعی

  شبکه‌های اجتماعی بهترین نقطه برای شروع بازاریابی آنلاین هر کسب‌وکاری است. استفاده از شبکه‌های اجتماعی در ایران همیشه محبوب بوده است؛ و با تقریب خوبی می‌توان گفت همه ایرانیان دارای گوشی هوشمند، حداقل در یکی از شبکه‌های اجتماعی محبوب عضو هستند. دپارتمان خدمات شبکه‌های اجتماعی دیاکوبین، برنامه‌های ویژه‌ای برای توسعه کسب‌وکار شما در شبکه‌های اجتماعی تدارک دیده است. مدیریت صفحات شما در شبکه‌های اجتماعی گوناگون، از جمله اینستاگرام و لینکدین، و همچنین طراحی و برنامه‌ریزی کمپین‌های شبکه‌های اجتماعی با بهره بردن از روش‌هایی مانند اینفلوئنسر مارکتینگ، از جمله خدماتی است که در این دپارتمان در اختیار شما قرار داده می‌شود.

  خدمات شبکه های اجتماعی
  نظرات کاربران (0)
  اشتراک
  اطلاع از
  guest
  0 نظرات
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Would love your thoughts, please comment.x