بازاریابی آنلاین چیست؟

افزودن به لیست علاقه‌مندی ها
بازاریابی آنلاین چیست؟

این روزها که حدود نیمی از مردم جهان به اینترنت دسترسی دارند و میزان دسترسی آنان روز به روز بیشتر می‌شود، راهبرد تفکر و اجرای جهانی امور در حال تغییر است و صنایع و بخش‌های تجاری مختلف در حال تکامل هستند. به همین ترتیب، هر روز که می‌گذرد فناوری‌های جدید در حال تغییر زندگی ما هستند و فضای مجازی نقش بیشتری در زندگی ما ایفا می‌کند. بنابراین بازاریابی آنلاین نقش جدی‌تری به خود می‌گیرد. اگر بخواهید در فضای آنلاین بهتر از قبل دیده شوید، نیاز است با کارهای ویژه‌ای انجام دهید. برای این منظور می‌توانید با دپارتمان مشاوره دیجیتال مارکتینگ دیاکوبین تماس بگیرید.

بشر به منظور بهبود سطح زندگی همواره به دنبال روش‌ها و فناوری‌های جدید بوده است. واضح است که تغییرات ناشی از ظهور اینترنت به مفهوم واقعی کلمه زندگی انسان را دگرگون کرده است. سه دهه قبل، کمتر کسی می‌توانست روزی را پیش‌بینی کند که همه چیز به صورت امروز در دسترس باشد و با چنین سرعتی بتوان با کسب و کارها ارتباط برقرار کرد، آن هم در عصری که همه چیز در شلوغ‌ترین حالت خود است.

با این حال و با ظهور چنین تسهیلات مدرنی در زندگی انسان که حضور آن‌ها موجب آسان‌تر شدن انجام اموری نظیر درخواست تاکسی، سفارش غذا و یا برقراری ارتباط مؤثر با انواع زمینه‌های تجاری شده است، کارهای بسیاری برای انجام دادن باقی مانده است. در حالی که همه‌ ما در زمینه‌ یافتن محتوای مورد نیاز و استفاده‌ آزادانه از ابزارهای مختلف موجود برای جستجو و یافتن اطلاعات حرفه‌ای شده‌ایم، عملاً در دریای دنیای مجازی غرق شده‌ایم.

واقعیت چیست؟ این روزها نیاز به رشد سریع و دیده شدن در فضای مجازی به واقعیتی بدیهی تبدیل شده است. در حالی که ما به راحتی می‌توانیم جستجو کنیم، اما در مقابل به سختی در جستجوها پیدا می‌شویم. اما چگونه می‌توانیم دیده شویم، آن هم در حالی که در دریایی از اطلاعات غلط و دروغین در حال شنا هستیم؟ ما در حال غرق شدن در دریایی هستیم که کارشناسان در آن‌ها یکی پس از دیگری سعی در آموزش چگونگی بهبود کسب و کار و دستیابی به نمایان شدن بیشتر و به تبع آن مشتریان بالقوه و فروش بیشتر دارند، اما در این راه ناموفق هستند.

بدیهی است که بازاریابی آنلاین کار آسانی نیست. دلیل این موضوع این است که کارشناسان بازاریابی اینترنتی همواره در حال کمک و آموزش به ما برای کسب نتایج بهتر هستند. این نکته است که به لطف گوگل بخش عمده‌ای از راهکارهای مورد نیاز ما در هاله‌ای ابهام وجود دارند. گوگل الگوریتمی شامل بیش از ۲۰۰ فاکتور رتبه‌دهی را برای یک رابط کاربری ساده و کاربردی جمع آوری کرده که بیش از یک دهه است تجارت را به خود وابسته کرده است.

مفهوم بازاریابی آنلاین

قرار داده شدن‌ الگوریتم‌های هسته‌ای گوگل و اطلاعات جمع آوری شده توسط آن در هاله‌ای از ابهام موضوع جدیدی نیست. با این حال آشنایی با آن‌ها برای درک بازاریابی آنلاین حیاتی است؛ زیرا نمایان شدن در فضای مجازی اصلی‌ترین موضوع موجود است. فعلاً رسانه‌های اجتماعی و سایر روش‌های بازاریابی مشابه را فراموش کنید. بهینه‌سازی موتور جستجو (سئو) نام آشنا‌ترین روش برای دستیابی به ترافیکی بی‌حد و حصر در دنیای وب است.

هرچه بهتر سئو را آموخته، درک کرده و از دانسته‌ها برای رفع ابهامات و پیچیدگی‌های موجود استفاده کنید، احتمال حضور ارگانیک شما در نتایج جستجو بیشتر است. حقیقت این است که جستجوی ارگانیک برای بازاریابی آنلاین اهمیت بالایی دارد. نظر به این که بسیاری از کاربران بودجه‌ تبلیغاتی زیادی ندارند و اطلاعات کمی درباره‌ جذب مشتری، فشرده‌سازی صفحات و مسیر فروش دارند، حضور دائمی در نتایج عنصری حیاتی برای موفقیت دراز مدت است.

وقتی ترافیک (بازدیدکنندگان) به سایت یا وبلاگ شما می‌آیند، فرصتی عالی برای آزمایش نوآوری‌های بازاریابی در دسترس شما قرار می‌گیرد. در حالی که بدون ترافیک، شما مجبور به صرف هزینه و انجام تبلیغات برای بررسی کارایی پیشنهادهای ارائه شده و یافتن میزان هزینه به ‌ازای بازدید هستید، هر دوی این موارد عناصر کلیدی مدیریت یک کسب و کار آنلاین هستند.

این موارد موضوعاتی به هم وابسته هستند، زیرا بدون وجود یکی، دیگری نیز وجود نخواهد داشت. دستیابی به ترافیک هزینه‌بر است، اما ترافیک بیشتر نیز به درآمد بیشتر منجر می‌شود. پس اشتباهی که میلیون‌ها نفر از فعالان بازار در اقصی نقاط دنیا مرتکب می‌شوند را تکرار نکنید. پیش از آن که برای تبلیغ پیشنهادات جدید خود اقدام کنید، از شفافیت همه چیز مطمئن شوید و قبل از هر کاری نرخ تبدیل خود را تعیین کنید.

کسب اعتماد گوگل

بزرگ‌ترین مشکلی که کاربران در هنگام تلاش برای آموختن اطلاعات مربوط به کسب ترافیک بیشتر به سایت و یا افزایش میزان نمایش سایت در پلتفرم‌های آنلاین با آن روبرو می‌شوند این است که آن‌ها می‌خواهند با کمترین کار به بیشترین درآمد ممکن برسند. آن‌ها در کار میان‌بر می‌زنند و به همین دلیل شکست می‌خورند. این روزها اگر برای فروش چیزی در فضای مجازی جدی باشید، باید اعتماد گوگل را به دست آورید. اعتماد گوگل یک شبه به دست نمی‌آید. این موضوع نیاز به زمان دارد. به شیوه برقراری ارتباط با افراد مختلف فکر کنید. هرچه بیشتر یک نفر را بشناسید، اعتماد شما به آن فرد راسخ‌تر می‌شود. به همین ترتیب، وقتی گوگل به تازگی با شما آشنا شده است، اعتماد کردن به شما برای گوگل سخت خواهد بود. اگر می‌خواهید گوگل به شما اعتماد کند، نیاز دارید که سایر افراد مورد اعتماد گوگل شما را ضمانت کنند. این مورد همان لینک‌سازی است.

اما موضوع مورد بحث همه‌ روش‌های لینک سازی نیست. من فقط درباره‌ لینک‌سازی ارگانیک با انتشار لینک‌های مربوط به محتوای عالی وبسایت شما در سایت‌های معتبری مثل مدیوم، کوارا، لینکدین و سایر پلتفرم‌های نشر صحبت می‌کنم. این کار به هیچ وجه آسان نیست. گوگل این روزها در مقابل سایت‌های تازه وارد به شدت محتاط است.

به هر حال اگر شما به دنبال آموختن بازاریابی آنلاین هستید، باید اهمیت جلب اعتماد گوگل را هم درک کنید. این موضوع شامل سه جز کلیدی است. این سه مورد، ستون‌هایی از اعتماد هستند که همه‌ قوانین فاکتورهای رتبه‌دهی گوگل (بیش از ۲۰۰ مورد) را تحت تأثیر قرار می‌دهند. هر یک از این قوانین قابل دسته‌بندی در یک، دو و حتی هر سه‌ این موارد هستند.

جزء اعتماد ساز ۱: عمر ایندکس

اولین جز مورد نیاز برای اعتماد گوگل، گذر زمان است. عمر چیزی فراتر از یک عدد است. اما همه چیز به زمان انتشار اولین مطلب باز نمی‌گردد. عمر ایندکس به دو فاکتور وابسته است: 

تاریخی که گوگل برای اولین بار سایت شما را پیدا کرده است 

اتفاقاتی که از زمان اولین مشاهده و تا به امروز میان شما و گوگل روی داده است.

فقط یک لحظه به ارتباطات انسانی فکر کنید. مدت زمانی که شما یک نفر را می‌شناسید خیلی خیلی مهم است. این موضوع همه چیز نیست و اما نکته‌ای اساسی برای اعتماد است. اگر شما کسی را سال‌های سال بشناسید و کسانی که مورد اعتماد شما هستند هم او را ضمانت کنند، پس احتمال اعتماد شما به آن فرد بسیار بالا است، درست است؟ اما اگر شما کسی را به تازگی ببینید و فرصت کافی برای صحبت کردن با او را نداشته باشید، آیا به او اعتماد خواهید کرد؟

 جزء اعتماد ساز ۲: اعتبار

اعتبار وب سایت، صفحه‌ وب و یا هر صفحه‌ای در فضای اینترنت بر دستیابی به نمایش بیشتر چه اثری دارد؟ اعتبار جزئی مهم برای اعتماد است و مبنای آن دریافت لینک از سایت‌هایی است که مورد اعتماد گوگل هستند. اعتبار عمدتاً به بهینه‌سازی‌های بیرون صفحه‌ وابسته است. سئوی بیرون صفحه نقطه‌ مقابل بهینه‌سازی درون صفحه است که به طور مستقیم در درون صفحه پیاده سازی می‌شود.

برای مثال، کیفیت و کمیت لینک‌هایی که در گذر ایام کسب کرده‌اید چگونه است؟ آیا آن‌ها، لینک‌هایی ارگانیک و طبیعی هستند که از محتوای مرتبط و با کیفیت ناشی شده‌اند یا لینک‌هایی اسپمی، غیرطبیعی و از سایت‌های بی‌کیفیت هستند؟ آیا همه‌ لینک‌ها از چند سایت مشابه می‌آیند یا تعداد بسیار زیادی از سایت‌های مختلف از اقصی نقاط جهان هستند؟

جزء اعتماد ساز ۳: محتوا

محتوا پادشاه است! همیشه همین بوده و همواره همین گونه خواهد بود. تولید محتوایی جذاب، منحصربفرد و کاربردی قلب تپنده‌ راهبردهای بازاریابی آنلاین است. اکثر اوقات کاربران از این قوانین پیروی نمی‌کنند. مشکل از کجاست؟ میزان زیادی کار مورد نیاز است. در هر حال اگر کسی به شما می‌گوید محتوا اهمیتی ندارد، با شما رو راست نیست. شما بدون محتوای با کیفیت نمی‌توانید به موفقیتی در بازاریابی دست یابید.

احتمال به اشتراک‌گذاری محتوای باکیفیت بیشتر است. با پرهیز از تولید محتوای ضعیف و تمرکز بر تولید محتوا از منابع با کیفیت، و انتشار محتوای منحصر بفرد، در گذر زمان اعتماد گوگل را به دست خواهید آورد. به یاد داشته باشید، این موضوع نیاز به زمان دارد. گوگل می‌داند که شما نمی‌توانید به سرعت سایتی راه‌اندازی کنید و حجم بالایی از محتوا را منتشر کنید. اگر سعی کنید که محتوای تکراری تولید کنید و از منابع دیگر کپی برداری کنید، گوگل شما را مجازات می‌کند و نمایش سایت شما کاهش می‌یابد.

نگاهی کلی به بازاریابی آنلاین در دنیای وب

بسیار عالی، اگر هنوز هم به خواندن این مقاله ادامه می‌دهید، عالی است. شما یکی از معدود کسانی هستید که به جای انجام کارهای ناامیدانه، تلاشی هدفمند برای رسیدن به ساحل امید را انجام می‌دهید. اما پیش از این که خیلی پیش برویم، مهم است که آن چه بازاریابی آنلاین هست و نیست را درک کنید. این تعریف اساس فهمیدن موارد مورد نیاز برای فروش هر چیزی، از جمله محصولات، خدمات و یا اطلاعات در دنیای وب است.

وقتی که ما از بازاریابی در اینترنت صحبت می‌کنیم، درباره‌ جلب ترافیک یا افزایش نمایان بودن سایت در بخش‌های مختلف اینترنت سخن مي‌گوییم. هر نوع از تبلیغات انجام شده در اینترنت برای معرفی محصول، فرد، خدمات، کسب و کار یا حتی یک مکان، شامل تعریف بازاریابی آنلاین می‌شود. با این حال برای موفقیت در هر زمینه‌ای، نظیر سئو، رسانه‌های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی و یا هر چیز دیگری، باید از دارا بودن سه جز کلیدی اعتمادسازی (که پیش از این معرفی شدند) اطمینان حاصل کنید.

انواع بازاریابی آنلاین

۱۰ نوع کلی از بازاریابی دیجیتال وجود دارد که می‌توان به صورت آنلاین پیاده‌سازی کرد. برخی از این موارد را می‌توان تحت عنوان بازاریابی ارگانیک آورد و سایرین را می‌توان در دسته تبلیغات پولی قرار داد. بدون شک بازاریابی ارگانیک موضوع مورد نظر برای اکثر حرفه‌ای‌های بازاریابی هستند. این روش رایگان است و ترافیکی قابل توجه را به سایت شما می‌آورد. از سویی دیگر تبلیغات پولی هم روشی جذاب برای کسب و کارهایی است که توانایی ارائه‌ پیشنهادات مناسب دارند.

۱. بهینه‌سازی موتور جستجو (سئو)

سئو بایستی هسته‌ اصلی هر راهبرد بازاریابی باشد. با اینکه در ابتدا درک این مورد کمی سخت به نظر می‌رسد، اما زمانی که دوره‌ آموزشی، کتاب یا کتاب صوتی مناسب را پیدا کرده و زمان لازم برای یادگیری آن را صرف کنید، به نتایج مناسب دست خواهید یافت. با توجه به اینکه بیش از ۲۰۰ فاکتور بر الگوریتم فعلی گوگل مؤثر هستند، یادگیری، تسلط و پیاده سازی درست روش‌های سئو برای موفقیت سایت یا وبلاگ شما حیاتی است.

توجه به موارد سئو درون صفحه مثل سرعت صفحه که با استفاده از ابزارهایی مثل GTMetrix، Pingdom و بخش سرعت صفحه‌ گوگل در دسترس است، تأثیر شایانی بر پیشرفت شما دارد.

 • از جزییات پروژه‌های افزایش سرعت موبایل AMP گوگل برای نمایش بهتر سایت در گوشی موبایل، به عنوان زمینه‌ای در حال رشد برای مشاهده‌ محتوا، استفاده کنید.
 • راهنمای وبمستری گوگل را مطالعه کنید و مطمئن شوید که محتوا و راهبردهای کلی سئوی شما در هماهنگی با چیزی باشد که غول جستجو به دنبال آن است.
 • تولید محتوای با کیفیت و مرتبط که منحصر بفرد، کاربردی و تعامل برانگیز باشد، راه را برای اشتراک گذاری طبیعی و ارگانیک محتوا توسط بازدیدکنندگان باز می‌کند.

۲. بازاریابی موتور جستجو (SEM)

در سوی دیگر سئو ارگانیک، روش‌های بازاریابی پولی در موتورهای جستجو نظیر گوگل است. بازاریابی موتور جستجو روشی برای نمایش تبلیغات در شبکه‌هایی نظیر گوگل ادوردز و سایر پلتفرم‌های موجود در دنیای اینترنت نظیر فیسبوک، اینستاگرام و حتی سایت‌های ویدئویی نظیر یوتیوب، دومین سایت پربازدید جهان، است.

با به کارگیری بازاریابی موتور جستجو می‌توانید به شکلی سریع و تأثیرگذار نام خود را بر سر زبان‌ها بیندازید. اگر شما بودجه‌ مناسبی در اختیار دارید، بازاریابی آنلاین در موتورهای جستجو برای کلمات کلیدی رقابتی گزینه‌ مناسبی برای شما است. اما برای قیمت‌های مختلف آماده باشید. گستره‌ قیمت‌های کلمات کلیدی مختلف از چند سنت تا بیش از ۵۰ دلار است. امتیاز کیفی سایت شما فاکتور مهمی برای تعیین هزینه‌ پرداختی توسط شما است. رقابت کمتر، امتیاز کیفی کمتر و قیمت کمتر.

البته بازاریابی موتور جستجو فقط پرداخت به ازای کلیک را در بر نمی‌گیرد، بلکه پرداخت به ازای نمایش هم در این شیوه‌ تبلیغاتی وجود دارد. این مورد بدان معنی است که اگر به عنوان مثال تبلیغ شما ۱۰۰۰ بار به نمایش درآمد، بدون توجه به اینکه روی آن کلیک شده یا خیر، شما مبلغی از پیش تعیین شده را خواهید پرداخت. با اینکه این روش دیگر چندان محبوب نیست اما در برخی از پلتفرم‌ها هنوز هم وجود دارد.

۳. بازاریابی رسانه‌های اجتماعی

در حال حاضر یکی از داغ‌ترین روش‌های بازاریابی آنلاین استفاده از کانال‌های رسانه‌های اجتماعی از جمله فیسبوک، اینستاگرام و سایر شبکه‌ها است. رسانه‌های اجتماعی راهکاری نسبتاً مستقیم برای رسیدن به مشتریان را فراهم می‌کنند، البته این راهکار همواره ساده‌ترین و سریع‌ترین روش ممکن برای اشباع کردن بازار نیست، خصوصاً زمانی که درباره‌ میلیون‌ها دنبال کننده صحبت کنیم.

در چندین مقاله‌ای که به تازگی منتشر کرده‌ایم، با چند ستاره‌ رو به رشد رسانه‌های اجتماعی از جمله جیسون استون از Millionaire Mentor، شان پرلستین که StingHD را به نام تجاری بین‌المللی تبدیل کرد و ناتان چان از مجله‌ Foundr مصاحبه کرده‌ایم. کاملاً واضح است که کسب و کارهای چندین میلیون دلاری را می‌توان بر پایه کانال‌ها و پلتفرم‌های رسانه‌ اجتماعی محبوب ایجاد کرد.

اشباع کردن بازار کار بسیار سخت و پیچیده‌ای است. بدیهی است که یک شبه نمی‌توان این کار را انجام داد. بر اساس گفتگوهای ما با چندین نفر از ستاره‌های رو به رشد رسانه‌های اجتماعی، چند کار را بایستی انجام دهید تا توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی را به خود جلب کنید.

 • یافتن بیان مناسب: تصمیم بگیرید که می‌خواهید چه پیامی را به مخاطبان منتقل کنید و آن را ادامه دهید. سعی نکنید همه چیز را برای همه فراهم کنید. یک تصمیم جدی اتخاذ کنید و به آن پایبند باشید. فرقی ندارد که این تصمیم یک موضوع، یک ایده، یک زمینه‌ کاری، یک تجارت و یا هر چیز دیگری باشد، بدون تزلزل بهترین‌ها را ارائه دهید.
 • واقعی باشید و خودتان باشید: کاربران به راحتی می‌فهمند که شما می‌خواهید چیزی را در رسانه‌های اجتماعی به آن‌ها ارائه دهید که نیستید. سعی نکنید کسی باشید که واقعاً نیستید. واقعی باشید و خودتان باشید. این کار کاربران را به شما جذب می‌کند.
 • برای مخاطبان ارزش قائل شوید، فرقی ندارد چگونه: بدون توجه به اینکه شما چه کسی هستید و چه چیزی را می‌خواهید ارائه دهید، در وهله‌ نخست و به عنوان مهم‌ترین کار برای مخاطبان ارزش قائل شوید. با ارائه‌ اطلاعات مناسب و دقیق به کاربران در انجام کارهایشان کمک کنید. هر چه بیشتر بر ارزش دهی به مخاطبان متمرکز شوید، شهرت شما در میان طرفداران و دنبال کنندگان شما بیشتر خواهد شد.
 • تعامل مداوم با سایرین: بسیاری از فوق ستاره‌های شبکه‌های اجتماعی که ما با آن‌ها صحبت کرده‌ایم، اذعان می‌کنند در ابتدا آن‌ها بوده‌اند که حساب‌های کاربری محبوب را دنبال می‌کرده و با نظردهی و اشتراک‌ گذاری مداوم مطالب آن‌ها، با سایرین تعامل می‌کرده‌اند؛ نه فقط در حساب کاربری خودشان، بلکه با نظردهی درباره‌ تصاویر منتشر شده و برقراری ارتباط با سایر کاربران.

اگر برای یافتن بیان مناسب و کاوش رازهای موفقیت در کسب و کار جدی هستید، یکی از بهترین افرادی که می‌توانید دنبال کنید گری وینرچاک، مدیرعامل واینر مدیا و سرمایه‌گذار سطح پایین توییتر، اوبر و فیسبوک است. او به تازگی راه خود را به عنوان یکی از محبوب‌ترین افراد در پلتفرم‌های رسانه‌ اجتماعی باز کرده و دنبال کنندگان بسیار زیادی را به خود جلب کرده است. او به طور مستمر و به طریقی انگیزشی و فعالانه رازهای موفقیت را منتشر می‌کند.

۴. تبلیغات پرداخت به ازای کلیک (PPC)

تبلیغات پرداخت به ازای کلیک که با نام تبلیغات کلیکی شناخته می‌شوند، روش بازاریابی آنلاین در موتورهای جستجو نظیر گوگل و بینگ است. همانطور که پیش از این نیز اشاره شده، با تبلیغات کلیکی شما تنها زمانی پول پرداخت می‌کنید که روی تبلیغ شما کلیک شده باشد. همچنین تبلیغات کلیکی در رسانه‌های اجتماعی نظیر فیسبوک و اینستاگرام هم وجود دارد. البته اگر شما به دنبال استفاده از تبلیغات کلیکی هستید بایستی با استفاده از ابزار رهگیری پیکسل، نرخ تبدیل خود را تعیین کنید.

با استفاده از ابزارهای رهگیری پیکسل فیسبوک و یا پیکسل ادوردز، شما قادر خواهید بود که مخاطب و کاری که برای بازگرداندن مخاطب به سایت خود بایستی انجام دهید را تعریف کنید. فرض کنید که کاربران خرید خود را کامل نکرده‌اند، یا به سایت شما آمده‌اند و بدون افزودن چیزی به سبد خرید خود سایت را ترک کرده‌اند و یا یک فرم مربوط به مشتریان بالقوه (لید) را پر کرده‌اند اما بعد از آن ناپدید شده‌اند، در این حالت شما مي‌توانید آن‌ها را دوباره هدف قرار دهید.

هدف‌گذاری مجدد یکی از موثرترین راهکارها برای بازاریابی آنلاین کسب و کار شما است، زیرا شما به دنبال کسانی می‌روید که حداقل یکبار از سایت شما بازدید کرده‌اند و با شما آشنا هستند. اگر برایتان پیش آمده که به سایتی رفته‌اید و پس از آن تبلیغات آن سایت را در سراسر اینترنت مشاهده کرده‌اید، شما خودتان هم با هدف‌گذاری مجدد روبرو شده‌اید.

وقتی که از تبلیغات کلیکی استفاده می‌کنید بسیار مهم است که با دقت روند کار تبلیغات و کلمات کلیدی هدف قرار داده شده را پیگیری کنید. شما می‌توانید از ابزار ساخت UTM گوگل آنالیتیکس استفاده کرده و کمپینی از نشانی‌های اینترنتی ایجاد کنید که در آن منابع، نوع، کلمه‌ کلیدی و یا عبارتی که باید هدف قرار داده شود را بررسی کنید. به این ترتیب شما می‌توانید میزان تاثیرگذاری هر کمپین ایجاد شده را بررسی کرده و نرخ تبدیل آن را مشخص کنید.

۵. بازاریابی وابسته

بازاریابی وابسته هنر بازاریابی محصولات، خدمات یا اطلاعات برای دیگران است. نیازی نیست که شما خودتان تولید کننده یا عرضه کننده‌ چیزی باشد. بلکه نیاز دارید که مخاطبان لازم برای فروش آنلاین آن‌ها را داشته باشید. فرقی ندارد که مخاطبان از طریق موتورهای جستجو نظیر گوگل باشند و یا رسانه‌های اجتماعی نظیر فیسبوک؛ بدون آن‌ها، شما کار سختی برای بازاریابی وابسته خواهید داشت.

با این حال اگر شما با فعالان بازاریابی آنلاین آشنا هستید و تعداد زیادی دنبال کننده هم دارید، بازاریابی وابسته بهترین تصمیم ممکن برای شما است. جیسون استون از Millionaire Mentor توانسته کسب و کاری هفت رقمی را با بازاریابی وابسته ایجاد کنید. این در حالی است که دیوید شارپ از Legendary Marketer نیز موفق به ایجاد کسب و کاری هشت رقمی شده که اساس آن لشکری از افراد وابسته است که محصولات را در همکاری با تیم او به فروش می‌رسانند.

منابع مختلفی برای بازاریابی وابسته محصولات و خدمات وجود دارند. برخی از بزرگترین سایت‌ها در این زمینه Clickbank، Commission Junction، LinkShare و JVZoo هستند. شما می‌توانید روند کار این سایت‌ها را بررسی کرده و پس از تأیید، محصولات، خدمات و محصولات بر پایه اطلاعات دیجیتال را بفروشید. پس از تأیید آماده‌ فروش باشید.

۶. بازاریابی ایمیلی

اگر با این روش بازاریابی آشنا نیستید، بد نیست که بدانید این روش، یکی از بهترین روش‌ها برای کسب درآمد است. در واقع بازاریابی ایمیلی می‌تواند فروش معمول سایت را به شدت افزایش دهد زیرا مشتریان حداقل در اولین بازدید از محصولات نام‌های تجاری نه چندان مشهور و وبسایت‌های کم نام و نشان، از آن‌ها خرید نمی‌کنند.

به همین دلیل است که فعالان بازار صفحات فشرده‌ای می‌سازند که جاذب مشتری است و شامل وبینارها و مسیرهای فروشی است که به مشتریان ارزش می‌دهد و ارتباطی مستقیم و شخصی با ایمیل آن‌ها ایجاد می‌کند. به این ترتیب می‌توانند این افراد را در چرخه‌ خرید به حرکت درآورده و محصولات و خدمات را به آن‌ها ارائه کنند.

اگر یک وب سایت یا وبلاگ دارید، صفحات جاذب مشتری بسازید و یا نسخه‌ای آزمایشی و رایگان از نرم افزار خود را به مشتریان ارائه دهید تا آن‌ها احساس کنند که برایشان ارزش قائل هستید. پیشنهادات رایگان خود را با نشانی ایمیل کاربران تبادل کنید و به این شکل آن‌ها را وارد فرآیند فروش کنید.

از سامانه‌های بازاریابی ایمیلی نظیر InfusionSoft، ConvertKit و MailChimp برای ارسال ایمیل‌های ارزشمند و ترغیب کاربران به خرید استفاده کنید. راسل براسن از وبسایت دات کام سکرتز با عملکردی عالی در تشریح مسیر فروش و بازاریابی مجازی کتاب‌های الکترونیکی به فروش رسانده است.

۷. بازاریابی افراد تاثیر گذار

استفاده از افراد تأثیرگذار راهکاری عالی برای فروش سریع و افزایش شهرت، بدون توجه به حجم کاری شما، در بازار است. با این حال یافتن فرد تاثیرگذار مناسب با قیمت درست کار آسانی نیست. نیازی نیست که به دنبال تأثیرگذارترین افراد باشید، شما می‌توانید از افراد تأثیرگذار با سطح متوسط (بین ۱۰ تا ۱۰۰ هزار دنبال کننده یا طرفدار) استفاده کنید.

برخی از افراد مشهور هزینه‌ بسیار زیادی را برای ارسال یک پست در پلتفرم‌هایی مثل توییتر و اینستاگرام دریافت می‌کنند. به این ترتیب برای نمایش یک تبلیغ ساده توسط تأثیرگذارترین افراد باید میلیون‌ها دلار هزینه کنید. اگر به دنبال افراد تأثیرگذار با سطح متوسط هستید، هزینه‌ پرداختی شما از چند صد دلار تجاوز نخواهد کرد.

بخش واقعاً مهم بازاریابی افراد تاثیر گذار، یافتن فرد مناسب در زمینه کاری شما است. پیش از همکاری با فرد تاثیرگذار مورد نظر و پرداخت هزینه، مطمئن شوید که او با گستره‌ جمعیتی مخاطبان مورد نظر شما در ارتباط است. هر چند این روش بازاریابی می‌تواند هزینه‌ گزافی را برای شما به دنبال داشته باشد اما به سرعت توجه کاربران و خرید را برای شما به ارمغان می‌آورد.

۸. وبلاگ نویسی

وبلاگ نویسی یکی از بهترین روش‌های بازاریابی آنلاین است. این روش رایگان است و تا زمانی که شما وبلاگ خود را به‌روز نگاه دارید، تعداد زیادی از مخاطبان را به سمت شما جذب می‌کند. با این که راه‌اندازی یک وبلاگ نسبتا ساده است، اما پیشرفت و رشد آن کار آسانی نیست و گاهی غیرممکن به نظر می‌رسد.

با این حال برخی از وبلاگ‌های برتر دنیا، درآمدی میلیون دلاری در ماه دارند. اگر بدانید که چه کاری را باید انجام دهید، وبلاگ نویسی روشی مناسب برای کسب درآمد است و شما می‌توانید به کمک آن تمامی هزینه‌های زندگی خود را تأمین کنید. نیازی نیست که ماهانه میلیون‌ها نفر بازدید کننده داشته باشید تا درآمد بالایی داشته باشید، بلکه شما نیازمند ارتباطی قوی با مخاطبان و شفافیت در شیوه‌ بیان خود هستید.

۹. بازاریابی ویدئویی

بازاریابی ویدئویی نیز یکی دیگر از بهترین روش‌های کسب درآمد در اینترنت است. بهره‌گیری از پلتفرم‌هایی نظیر یوتیوب برای تولید محتوایی ارزشمند مثل ویدئوهای آموزشی و یا سایر اطلاعات مفید مثل دوره‌های درسی یا ویدئوهای سرگرم کننده، یکی از بهترین راهکارهای افزایش شهرت نام تجاری و نمایش آن به کاربران است.

هرچند پلتفرم‌های مختلفی برای انتشار ویدئو وجود دارد اما یوتیوب محبوب‌ترین گزینه برای انجام این کار است. از سویی دیگر، بازاریابی ویدئویی نوعی عالی از بازاریابی محتوایی و سئو را نیز در خود دارد. این روش می‌تواند موجب دیده شدن شما در چندین حوزه‌ مختلف شود و اگر محتوای تولیدی شما به اندازه‌ کافی ارزشمند باشند، توسط کاربران لایک شده و به اشتراک گذاشته می‌شوند و به این ترتیب محبوبیت ویدئوی شما سر به فلک می‌کشد.

۱۰. بازاریابی محتوایی

وقتی دربار بازاریابی در دنیای وب صحبت می‌کنیم، بازاریابی محتوایی یکی از راهبردهای مورد علاقه‌ من است. زیرا روشی رایگان، ارگانیک و قدرتمند برای بازاریابی آنلاین، بدون توجه به حجم کاری شما است. البته بازاریابی محتوایی دشوار است. پس برای تلاش کردن آماده باشید.

شیوه‌ مورد علاقه من برای این کار بازاریابی مقاله‌ای است. با تولید محتوای ارزشمند در وب سایت یا وبلاگ، لینک‌های محتوایی معتبر به سایت شما داده می‌شود و به طور مؤثری نمایش سایت شما افزایش می‌یابد. من با استفاده از همین روش توانسته‌ام که محتوای سایتم را به رتبه اول در برخی از کلمات کلیدی جستجو شده در گوگل را برسانم. من به شما توصیه‌ مؤکد می‌‌کنم که اگر می‌خواهید راهبرد بازاریابی خوبی داشته باشید، باید در بازاریابی محتوایی عالی باشید.

نوع محتوایی که شما می‌توانید تولید کنید بسیار گسترده است. به غیر از مقاله، شما می‌توانید اینفوگرافیک، آموزش، کتاب الکترونیک و سایر شیوه‌های بازاریابی محتوایی را امتحان کنید. تا زمانی که این کار به درستی انجام دهید و سعی نکنید که تقلب کنید و یا موتورهای جستجو را فریب دهید، و به جای آن برای کاربران ارزش قائل شود، نتایج خارق‌العاده‌ای از این روش خواهید دید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
۰ ۰ votes
امتیازدهی به مقاله
5/5 - (1 امتیاز)
تاریخ انتشار: 5 تیر, 1398
آخرین ویرایش: ۶ مرداد, ۱۳۹۸
منبع: forbes
   اشتراک گذاری

  مشاوره دیجیتال مارکتینگ

  با بهره بردن از خدمات مشاوره دیجیتال مارکتینگ کسب‌وکار خود را با اطمینان بیشتر و ریسک کمتر آغاز کنید. دیجیتال مارکتینگ شامل چندین حوزه تخصصی است؛ که هر کدام دارای پیچیدگی‌های خاص خود هستند. اگر می‌خواهید از فضای آنلاین برای معرفی کسب‌وکار خود بهره برده و فروش بیشتری را تجربه کنید؛ یا اگر ایده‌ای جذاب برای راه‌اندازی کسب‌وکاری در بستر وب دارید؛ پیشنهاد می‌کنیم پیش از انجام هر کاری، از خدمات مشاوره دیجیتال مارکتینگ دیاکوبین بهره ببرید. در جلسه مشاوره ما خواسته‌های شما را بررسی کرده و نیازهای احتمالی، سختی‌های پیش رو، هزینه‌ها، شانس موفقیت و به‌طور کلی مسیر درست را به شما نشان خواهیم داد.

  مشاوره دیجیتال مارکتینگ
  نظرات کاربران (0)
  اشتراک
  اطلاع از
  guest
  0 نظرات
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Would love your thoughts, please comment.x