بازاریابی شبکه های اجتماعی چیست؟

افزودن به لیست علاقه‌مندی ها
بازاریابی شبکه های اجتماعی چیست؟

بازاریابی شبکه های اجتماعی ، استفاده از رسانه‌های اجتماعی برای ارتباط با مخاطبان و ایجاد نام تجاری شما، افزایش فروش و ایجاد ترافیک وب سایت است. این کار شامل انتشار مطالب فوق‌العاده در پروفایل رسانه‌های اجتماعی، گوش دادن و درگیر شدن طرفداران شما، تجزیه و تحلیل نتایج شما و اجرای تبلیغات رسانه‌های اجتماعی است.

در حال حاضر شبکه های اجتماعی محبوب عبارتند از: Facebook ، Instagram، Twitter، LinkedIn، Pinterest، YouTube و Snapchat.

پنج اصل بازاریابی شبکه های اجتماعی

  • استراتژی
  • برنامه‌ریزی و انتشار
  • گوش دادن به مخاطب و ایجاد محتوای درگیر کننده
  • تجزیه و تحلیل و گزارشگیری
  • تبلیغات

استراتژی

قبل از این که مستقیما شیرجه بزنید و پستی را در رسانه‌های اجتماعی منتشر کنید، اجازه دهید قدمی به عقب برداریم و به پیش نیازهایی برای این کار نگاه کنیم. اولین قدم این است که در مورد استراتژی شبکه های اجتماعی خود فکر کنید.

باید اهدافتان را از بازاریابی در این فضا بدانید. این که شبکه های اجتماعی چگونه می‌توانند به شما برای دستیابی به اهداف تجاری کمک کنند؟ برخی از مشاغل برای افزایش آگاهی از برند خود از شبکه‌های اجتماعی استفاده می کنند، برخی دیگر از آن برای هدایت ترافیک وب سایت و افزایش فروش استفاده می‌کنند. شبکه های اجتماعی همچنین می‌توانند به شما در ایجاد تعامل نام تجاری خود، ایجاد یک اجتماع و به عنوان کانال پشتیبانی مشتری برای مشتریان کمک کنند.

در این مرحله مشخص کنید که بر روی کدام یک از شبکه‌های اجتماعی می‌خواهید تمرکز کنید.

در حال حاضر محبوب ترین شبکه های اجتماعی Facebook ، Instagram، Twitter، LinkedIn، Pinterest، YouTube و Snapchat هستند. همچنین شبکه های اجتماعی کوچکتر و به‌روزتری مانند Tumblr ،Tik Tok و Anchor و شبکه های پیام رسان اجتماعی مانند Messenger ،WhatsApp و WeChat وجود دارند.

بهتر است برای قدم اول بررسی کنید که فعالیت شما در کدام یک از شبکه‌های اجتماعی بازدهی مناسبی دارد و مخاطبان مورد نیاز شما در کدام یک از این شبکه‌ها بیشتر حضور دارند. سپس حضور خودتان را در این شبکه‌های اجتماعی پررنگ‌تر کنید.

بعد از این که انتخاب شما از شبکه اجتماعی مشخص شد، حال نوبت این است که بدانید چه نوع محتوایی را می‌خواهید به اشتراک بگذارید؟ چه نوع محتوا مخاطب مورد نظر شما را به بهترین وجه جذب و درگیر می‌کند؟ آیا این یک محتوای آموزشی یا سرگرم‌کننده است؟

به طور کلی شما می‌توانید استراتژی خود را با توجه به نوع عملکرد پست‌های شبکه اجتماعی خود تغییر دهید.

 

برنامه‌ریزی و انتشار

بازاریابی شبکه های اجتماعی برای مشاغل کوچک معمولا با حضور مداوم در آن آغاز می‌شود. نزدیک به سه میلیارد نفر از این شبکه‌ها استفاده می‌کنند. با حضور در آن‌ها، به برند خود فرصتی می‌دهید تا توسط مشتریان جدید کشف شود.

انتشار یک پست در شبکه های اجتماعی به آسانی به اشتراک گذاری یک پست وبلاگ، یک تصویر یا یک فیلم است. درست مانند انتشار یک پست در پروفایل شخصی Facebook. اما شما می خواهید به جای ایجاد و انتشار مطالب به صورت خودجوش ، مطالب خود را با برنامه ریزی پیش ببرید. همچنین برای اطمینان از به حداکثر رساندن دسترسی خود در رسانه های اجتماعی ، باید مطالب فوق العاده ای را که مخاطب شما دوست دارد، در زمان و فرکانس مناسب منتشر کنید.

 

گوش دادن به مخاطب و ایجاد محتوای درگیر کننده

زمانی که تا حدی کسب و کار شما در مسیر پیشرفت باشد، صحبت‌ها درباره نام تجاری شما نیز افزایش می‌یابد. مخاطبان شما در مورد پست‌های شبکه‌های اجتماعی شما اظهار نظر می‌کنند. آن‌ها نظرشان را یا به صورت مستقیم به شما می‌گویند و یا از طریق هشتگ گذاری پیامی را به شما می‌رساند.

البته گاهی هم افراد نظرشان را درباره برند تجاری شما بدون هشتگ گذاری بیان می‌کنند. بهتر است در این باره هوشیارتر باشید. اگر انتقادات پشت سر شما مثبت باشد، می‌توانید از آن لذت ببرید و به تقویت عملکردهای خود بپردازید. اما اگر این انتقاد منفی باشد لازم است موضوع را سریعا پیگیری و اصلاح کنید. البته با شنیدن هر انتقاد منفی لازم نیست استراتژی بازاریابی خود را تغییر دهید، شما برای رسیدن به هدفی برنامه ریزی کره‌اید که کاربر از آن بی‌اطلاع است.

 

تجزیه و تحلیل و گزارشگیری

حتما می‌خواهید بعد از گذشت زمانی، بازخورد فعالیتتان را از بازاریابی شبکه های اجتماعی بدانید. آیا نسبت به ماه گذشته دنبال کنندگان بیشتری دارید؟ چه تعداد افرادی از هشتگ‌های نام تجاری شما در پست‌های خود استفاده کرده‌اند؟

در برخی از اپلیکشین‌های شبکه اجتماعی گزینه‌هایی وجود دارد که بتوانید از آماری از بازخورد بازاریابی خود در آن‌ها به دست آورید.

 

تبلیغات

در صورتی که بودجه کافی داشته باشید می‌توانید با تبلیغات به رشد بازاریابی خود کمک کنید. تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی باعث جذب مخاطبان بیشتری برای برند تجاری شما می‌شود. شما با بررسی رفتار مخاطبان خود می‌توانید اطلاعاتی به دست آورید که با تبلیغات صحیح مخاطبان هدف خود راپیدا کنید.

شبکه های اجتماعی بستری را برای شما فراهم می‌کنند تا بتوانید تبلیغات هدفمندتری داشته باشید.

Rate this post
۰ ۰ votes
امتیازدهی به مقاله
Rate this post
تاریخ انتشار: 16 دی, 1398
آخرین ویرایش: 16 دی, 1398
نظرات کاربران (0)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x