بازاریابی موبایلی یا موبایل مارکتینگ چیست و چرا استفاده از آن ضروری است؟

افزودن به لیست علاقه‌مندی ها
بازاریابی موبایلی یا موبایل مارکتینگ چیست و چرا استفاده از آن ضروری است؟

امروزه بازاریابی موبایلی از هسته‌های اصلی بازاریابی دیجیتال است. با توجه به بلوغ برنامه‌های تلفن همراه کاربران امروزه بیشتر از همیشه برای موبایل مارکتینگ آماده هستند. با استفاده از موبایل در هر زمان و در هر جا فقط با دسترسی به اینترنت می‌توان برای هر خریدی اقدام کرد. برای بهره‌مندی از خدمات موبایل مارکتینگ از مشاوره دیجیتال مارکتینگ دیاکوبین استفاده کنید.

گوگل در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد ترافیک تلفن همراه برای اولین بار از ترافیک دسکتاپ پیشی گرفته است. بنابراین مسلم است که پس از گذشت پنج سال احاطه موبایل بر فضای بازاریابی دیجیتال بیش از پیش شده است. پس اگر تا به امروز از این استراتژی قدرتمند استفاده نکرده‌اید، همین الان به ساخت آن اقدام کنید.

امروزه بازاریابی موبایلی مکمل سایر روش‌های بازاریابی‌ دیجیتال قرار گرفته است. در واقع برای اینکه استراتژی بازاریابی دیجیتال شما به موفقیت خود ادامه دهد، تدوین استراتژی برای آن بسیار مهم است. برای درک بیشتر این مطلب لازم است ابتدا به تعاریفی از آن اشاره شود.

بازاریابی موبایلی

بازاریابی موبایلی

بازاریابی موبایلی چیست؟

موبایل مارکتینگ یک نوع بازاریابی برای کاربران موبایل است. هم‌چنین مجموعه‌ای از تکنیک‌ها و قالب‌ها برای تبلیغ محصولات و خدمات است. این نوع بازاریابی از تلفن همراه به عنوان ابزاری برای ارتباط با مخاطبان استفاده می‌کند.

در تعریفی دیگر به هر نوع فعالیت بازاریابی که از طریق شبکه اینترنت اداره شود و مشتریان با استفاده از یک تلفن همراه شخصی به آن متصل شوند نیز بازاریابی موبایلی گفته می‌شود.

در سال‌های اخیر با ورود گوشی‌های هوشمند به دنیای فناوری، موارد استفاده از تلفن همراه و دستیابی به اطلاعات به طور کامل دگرگون شده است. به همین دلیل بسیاری از نویسندگان معتقدند که تبلیغات تلفن همراه به معنای دگرگونی پارادایم بازاریابی است نه فقط به‌روز‌رسانی آن.

۹ دلیل برای استفاده از بازاریابی موبایلی

۱. این نوع از بازاریابی یک کانال شخصی بین تبلیغ‌کننده و مخاطب است. در واقع سفارشی‌سازی و شخصی‌سازی دو ویژگی مهم در بازاریابی موبایلی است.

۲. ۸۰ درصد از کاربران اینترنت گوشی هوشمند دارند و با آن متصل می‌شوند.

۳. میانگین زمانی که افراد در هر روز صرف کار با گوشی‌های هوشمند می‌کنند، ۲ ساعت و ۳۴ دقیقه و برای تبلت‌ها ۱ ساعت و ۱۹ دقیقه است.

۴. بسیاری از کاربران از تلفن همراه به عنوان “صفحه دوم” مورد استفاده در ترکیب با تلویزیون نام می‌برند.

۵. از هر ۱۰ کاربر تلفن هوشمند، ۹ نفر از آنها در یک مرحله از فرآیند خرید از موبایلشان استفاده کرده‌اند. (خصوصا افراد ۱۶ تا ۴۵ سال)

۶. در ایالت متحده آمریکا ۷۵.۱ درصد از کاربران اینترنت از تلفن همراه خود برای اتصال استفاده می‌کنند.

۷. بر اساس یکی از مطالعات گوگل ۷۸ درصد جستجوهایی که منجر به خرید می‌شود به وسیله تلفن همراه است. این مقدار برای تبلت‌ها ۶۴ درصد و برای کامپیوترهای شخصی ۶۱ درصد است.

بازاریابی موبایلی

بازاریابی موبایلی

۸. حوزه بازاریابی برای کسب و کارهای کوچک و محلی انتخاب بسیار خوبی است. به دلیل اینکه کاربران به خریداری خدمات و محصولاتی که در نزدیکی‌شان است، تمایل بسیاری دارند.

۹. بیشتر کاربران برای ایده گرفتن در انتخاب هدیه مناسبت‌های خاص از تلفن همراه هوشمند خود استفاده می‌کنند. با توجه به این نکته بازاریابی موبایلی می‌تواند یک کانال بسیار جذاب برای کمپین‌های تبلیغاتی در زمان‌هایی خاص باشد.

مزیت‌های بازاریابی موبایلی

۱. شخصی و در دسترس: طبق آمارهای به دست آمده، ۹۱ درصد کاربران گوشی‌های خود را در طول روز در نزدیک‌ترین جا کنار خودشان نگه می‌دارند. طبق گزارش Ihumanmedia، پنجاه و هشت درصد از کاربران تلفن هوشمند تلفن‌های خود را حداقل هر یک ساعت یک ‌بار چک می‌کنند.

۲. سرعت بالا: هر کسب و کاری اگر قصد داشته باشد که پیام خود را در سریع‌ترین زمان به مخاطب برساند، موبایل را برای این کار انتخاب می‌کند. این کار بی‌علت نیست. ۹۰ درصد از پیام‌هایی که در موبایل منتشر می‌شود در کمتر از ۳ دقیقه خوانده می‌شود. برخلاف ایمیل مارکتینگ که نرخ پاسخگویی در آن ۶ درصد است، نرخ پاسخگویی موبایل مارکتینگ ۴۵ درصد است.

۳. مقرون به صرفه: موبایل مارکتینگ نسبت به سایر روش‌های بازاریابی بسیار مقرون به صرفه است.

۴. ایجاد تعامل با مخاطب: موبایل مارکتینگ امکان ایجاد تعامل مستقیم با مخاطب را فراهم می‌کند و این دلیلی است که به اعتمادسازی مشتری منجر می‌شود.

۵. امکان پرداخت در لحظه: در صورت خرید آنلاین امکان پرداخت در همان لحظه را وجود دارد.

بازاریابی موبایلی

بازاریابی موبایلی

تاریخچه بازاریابی موبایلی

تاریخچه بازاریابی موبایلی به سال ۲۰۰۰ برمی‌گردد. درست زمانی که اولین پیامک تبلیغاتی ارسال شد.

در سال ۲۰۰۵، هر دو برند Pontic و Nike متوجه شدند که موبایل مارکتینگ، آینده روشنی دارد. بنابراین کمپین پیامک تبلیغاتی را راه انداختند.

در سال‌ ۲۰۰۷ تلفن‌های هوشمند، هوشمندتر شدند.

در سال ۲۰۱۰ کدهای QR به بازاریابی موبایلی افزوده شدند. این اتفاق منجر به شروع عصری جدید در بازاریابی شد. از این سال تا به امروزه موبایل مارکتینگ با قدرت به فعالیت در همه کسب و کارها ادامه داده است.

در سال ۲۰۱۳ سیستم عامل‌های Android و iOS دنیای تلفن همراه را احاطه کردند. این دقیقا زمانی بود که گوشی‌های سنتی جای خود را به تلفن‌های همراه‌ هوشمند دادند و استفاده از برنامه‌های موبایلی نیز بسیار معمول شد. امروزه ۸۹ درصد زمان کاربران موبایل در اپلیکیشن‌های موبایل صرف می‌شود.

در سال ۲۰۱۴ تعداد کاربران تلفن همراه بر کاربران کامپیوترها پیشی گرفت و دسترسی مردم به اینترنت از طریق موبایل بیشتر از قبل شد.

روش‌های بازاریابی مبتنی بر تبلیغات موبایلی

بسته به اهداف و نوع کسب و کار روش‌هایی که برای تبلیغ محصولات و خدمات در موبایل استفاده می‌شود بسیار متنوع است که در اینجا به سه مورد از آنها اشاره می‌شود.

بازاریابی موبایلی

بازاریابی موبایلی

درج آگهی در برنامه‌های موبایلی (Aplication)

تبلیغات در اپلیکیشن‌های موبایل به دو صورت کلی انجام می‌شود. هم می‌توان به ساخت یک برنامه اقدام کرد، هم می‌توان در قالب برنامه‌های دیگر به تبلیغات پرداخت.

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد حدود ۸۹ درصد از وقت کاربران موبایل در برنامه‌ها صرف می‌شود. این عدد خود به تنهایی می‌تواند دلیلی باشد برای اینکه کسب و کارهای موفق که بودجه مناسب برای این کار را در اختیار دارند، به فکر ایجاد یک اپلیکیشن برای خود کنند.

برای بسیاری از کسب و کارهای موفق ساخت اپلیکیشن مختص همان کار بسیار کاربردی و می‌توان گفت ضروری است. البته این استراتژی هزینه زیادی را لازم دارد و با توجه به اینکه در کدام مرحله کسب و کار خود باشید انجام آن پیشنهاد می‌شود. به طور میانگین کاربران در دو نوبت در ماه برنامه‌های موبایل (اپلیکیشن) را دانلود می‌کنند.

بازاریابی توسط تبلیغات پیامکی

در بسیاری از مواقع کسب و کارها برای مطلع ساختن مشتریان از پیشنهادات خود به آنها پیامک ارسال می‌کنند.

این روش نیز در بسیاری از کارها پیشنهاد می‌شود جون بیش از ۹۶ درصد کاربران گوشی‌های هوشمند از SMS استفاده می‌کنند. برای استفاده از این استراتژی همان‌طور که مشخص است باید اقدام به جمع‌آوری شماره‌های مشتریان شود. البته این نکته فراموش نشود که این روش در طول زمان کارایی خود را از دست داده و امروزه کمتر مورد توجه است.

درج آگهی در بازی‌های موبایلی

بازاریابی موبایلی

بازاریابی موبایلی

خیلی از مواقع برایتان پیش آمده است که برای کسب یک شانس بیشتر در هنگام بازی برای شما یک پیام می‌آید با این محتوا که برای به دست آوردن یک شانس دیگر باید یک تبلیغ چند ثانیه‌ای را مشاهده کنید. از نظر بنده این نوع از تبلیغات به دلیل اینکه بر کاربر تحمیل می‌شود نتیجه چندانی ندارد. اما بسیاری از آمارها نشان می‌دهد که این نوع از تبلیغات نیز برای برخی از کسب و کارها اثرگذار بوده‌اند.

ابزارهای موبایل مارکتینگ

ابزارهای بسیاری برای استفاده بهینه از بازاریابی موبایلی وجود دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم. با جستجو در گوگل با کاربرد دقیق این ابزارها آشنا شوید.

  • ADMOB
  • Tune
  • YELP
  • COUNTLY
  • MIXPANEL
  • LOCALYTICS
Rate this post
۰ ۰ votes
امتیازدهی به مقاله

بازاریابی موبایلی از چه زمانی پا به عرصه بازاریابی دیجیتال گذاشت؟

از سال 2000 با ارسال اولین پیامک تبلیغاتی فعالیت خود را آغاز کرد.

بازاریابی موبایلی چیست؟

یکی از روش‌های پرطرفدار بازاریابی دیجیتال است که ابزار مورد استفاده در آن موبایل است.

Rate this post
تاریخ انتشار: 17 بهمن, 1398
آخرین ویرایش: 17 بهمن, 1398
    اشتراک گذاری

مشاوره دیجیتال مارکتینگ

با بهره بردن از خدمات مشاوره دیجیتال مارکتینگ کسب‌وکار خود را با اطمینان بیشتر و ریسک کمتر آغاز کنید. دیجیتال مارکتینگ شامل چندین حوزه تخصصی است؛ که هر کدام دارای پیچیدگی‌های خاص خود هستند. اگر می‌خواهید از فضای آنلاین برای معرفی کسب‌وکار خود بهره برده و فروش بیشتری را تجربه کنید؛ یا اگر ایده‌ای جذاب برای راه‌اندازی کسب‌وکاری در بستر وب دارید؛ پیشنهاد می‌کنیم پیش از انجام هر کاری، از خدمات مشاوره دیجیتال مارکتینگ دیاکوبین بهره ببرید. در جلسه مشاوره ما خواسته‌های شما را بررسی کرده و نیازهای احتمالی، سختی‌های پیش رو، هزینه‌ها، شانس موفقیت و به‌طور کلی مسیر درست را به شما نشان خواهیم داد.

مشاوره دیجیتال مارکتینگ
نظرات کاربران (0)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x