بررسی CMS و زبان برنامه‌نویسی به کار رفته در سایت‌ها

افزودن به لیست علاقه‌مندی ها
بررسی CMS و زبان برنامه‌نویسی به کار رفته در سایت‌ها

زمانی که تصمیم به راه‌اندازی سایت دارید، انتخاب CMS و زبان برنامه‌نویسی سایت باید به گونه‌ای باشد که بتوانید تمامی نیازهای سایت را با استفاده از آن برطرف کنید. هر کدام از زبان‌های برنامه‌نویسی سایت‌ها، قابلیت‌های مخصوص به خود را ارائه می‌دهند و ایجاد سایت با استفاده از آنها هزینه اولیه مخصوص به خود را دارد. از طرف دیگر، باید در نظر داشته باشید که سایتی را که راه‌اندازی می‌کنید چه سرویس‌هایی را باید ارائه دهد و تعداد بازدیدهای سایت به چه میزان است. هر کدام از این عوامل نقش مهمی در انتخاب CMS و زبان برنامه‌نویسی سایت دارند و باید قبل از هر کاری، بررسی CMS و زبان برنامه‌نویسی سایت‌های دیگری که در زمینه فعالیت شما هستند را در برنامه کاری خود قرار دهید.

انتخاب صحیح می‌تواند به رشد و پیشرفت سایت شما کمک کند و بتوانید با رعایت موارد مختلف طراحی سایت و سئو، میزان بازدید و رضایت کاربران را از سایت و خدماتی که ارائه می‌دهید، افزایش دهید. در صورت انتخاب نامناسب CMS و زبان برنامه‌نویسی سایت، بعد از این که سایت در حال رشد قرار گرفت و تعداد بازدیدهای آن بالا رفت، کمبودهایی حس می‌شود که ناچار به برطرف کردن آنها خواهید شد. در برخی از سیستم‌های مدیریت محتوا و یا زبان‌های برنامه‌نویسی، ایجاد تغییرات سخت بوده و یا امکان ایجاد سرویس مورد نیاز خود را نخواهید داشت. حتی امکان دارد که مجبور به تغییر در سیستم مدیریت محتوا و یا زبان برنامه‌نویسی سایت احساس شود.

زمانی که تغییراتی را در یک سایت در حال رشد ایجاد کنید، امکان پایین آمدن رتبه در موتورهای جستجو زیاد خواهد بود و اگر این تغییرات به صورت کلی باشند، احتمال کم شدن بازدید و یا رتبه سایت بالاتر می‌شود.

بررسی CMS و زبان برنامه‌نویسی سایت

اگر در زمان راه‌اندازی سایت، تصمیم‌گیری درستی از سیستم مدیریت و یا زبان برنامه‌نویسی سایت داشته باشید، نیازی نخواهد بود تا بعد از مدتی تغییراتی را اعمال کنید. روش‌هایی برای بررسی CMS و زبان برنامه‌نویسی سایت وجود دارند که با استفاده از آنها می‌توانید درک بهتری از سایت‌هایی که قابلیت‌های مورد نظر شما را ارائه می‌دهند، داشته باشید. برخی از سایت‌ها وجود دارند که با استفاده از آنها می‌توانید اطلاعات خوبی از سایت مورد بررسی به دست آورید. بررسی کدهای سایت نیز در مواردی می‌تواند به تشخیص سیستم مدیریت محتوای سایت و یا زبان برنامه‌نویسی آن کمک کند.

سایت‌هایی برای بررسی CMS و زبان برنامه‌نویسی سایت

از این سایت‌ها می‌توانید برای بررسی CMS و زبان برنامه‌نویسی یک سایت استفاده کنید. هر کدام قابلیت مخصوص به خود را دارند و مواردی را در رابطه با سایت مورد بررسی ارائه می‌دهند.

سایت What CMS برای بررسی CMS و زبان برنامه‌نویسی سایت

سایت What CMS برای بررسی CMS و زبان برنامه‌نویسی سایت

سایت What CMS برای بررسی CMS و زبان برنامه‌نویسی سایت

سازندگان این سایت یکی از بهترین و مطمئن‌ترین ابزارهای بررسی CMS و زبان برنامه‌نویسی را ارائه می‌دهند و این به لطف یک طراحی مینیمال بوده که دقیقا همان چیزی است که از نام آن برمی‌آید. این سایت به شما امکان می‌دهد تا سیستم مدیریت محتوای یک سایت و اطلاعات اضافی در مورد زبان برنامه‌نویسی، پایگاه داده، سیستم عامل و سرور سایت مورد بررسی را به دست آورید. این سایت در حال حاضر قادر به تشخیص ۴۹۲ سیستم مدیریت محتوا بوده و دائما پایگاه داده خود را به روزرسانی می‌کند تا با استفاده از این سایت بتوانید انواع سیستم‌های مدیریت محتوای سایت را تشخیص دهید.

سایت BuiltWith

سایت BuiltWith

سایت BuiltWith

سایت BuiltWith ابزاری کاربردی برای به دست آوردن اطلاعات مختلفی از سایت مورد بررسی بوده و دقیق‌ترین جزئیات سایت را نشان می‌دهد. شما فقط باید آدرس سایت هدف را وارد کنید و جزئیات فنی بی‌شماری از جمله سیستم مدیریت محتوا و زبان برنامه‌نویسی سایت، تجزیه و تحلیل در مورد تکنولوژی‌های مورد استفاده، ابزارک‌هایی که سایت مورد استفاده داده، قالب سایت، اطلاعاتی در مورد ارائه‌دهنده هاست، گواهی‌های SSL و موارد دیگر را به شما نشان می‌دهد.

دلیل کسب مقام دوم این است که برای یافتن کلیه اطلاعات مربوطه، شما نیاز به پیمایش در یک لیست بزرگ را دارید. با این حال، با استفاده از این سایت، سیستم مدیریت محتوا، قالب، افزونه‌ها و دیگر تکنولوژی‌های مورد استفاده در سایت به صورت نمودارهایی نشان داده می‌شوند. حتی می‌توان رشد و یا کاهش استفاده از تکنولوژی مورد نظرتان را مشاهده کنید.

سایت W3Techs

سایت W3Techs

سایت W3Techs

با استفاده از این سایت می‌توانید اطلاعات خوبی از سایت مورد تست را به دست آورید. این ردیاب آنلاین و بسیار معتبر برای بررسی CMS و زبان برنامه‌نویسی سایت، لیست کاملی از فناوری‌های موجود در سایت هدف را ارائه می‌دهد. در صفحه سایت‌ها (sites) کادری وجود دارد که می‌توانید آدرس سایت مورد بررسی را وارد کنید و اطلاعات خوبی در مورد آن مشاهده کنید.

از طریق این سایت، شما می‌توانید به اطلاعات مربوط به سیستم مدیریت محتوا و ورژن آن، زبان برنامه‌نویسی سایت، کتابخانه‌های جاوا اسکریپت، نوع SSL، نوع سرور ارائه‌دهنده هاست، سیستم عامل سرور، موقعیت جغرافیایی سرور و موارد دیگر دسترسی پیدا کنید. این سایت رتبه جهانی الکسا و رتبه سایت در کشورهای پر بازدید را هم نشان می‌دهد.

سایت Allora / Rescan.io

سایت Allora / Rescan.io

سایت Allora / Rescan.io

Allora.io در سایت Rescan ادغام شده و همان ویژگی‌های قبل را ارائه می‌دهد. این یک آشکارساز آنلاین قابل اعتماد است که تجزیه و تحلیل رایگان سایت را ارائه می‌دهد و نوع سیستم مدیریت محتوا، قالب، نوع سرور و محل قرارگیری آن، سیستم عامل سرور، موقعیت جغرافیاییی هاست، زبان برنامه‌نویسی و موارد دیگر را لیست می‌کند.

استفاده از آن آسان بوده و تمام آنچه شما نیاز دارید، وارد کردن آدرس سایت در کادر website URL و کلیک بر روی دکمه check website است. این سایت بررسی CMS و زبان برنامه‌نویسی سایت مورد نظر شما را در کوتاه‌ترین زمان انجام می‌دهد. البته با کلیک بر روی هر کدام از اطلاعات ارائه شده، می‌توانید موارد بیشتری را در مورد تکنولوژی مورد استفاده در سایت به دست آورید. لیستی از سایت‌هایی که دارای رتبه الکسای بالاتری هستند و اطلاعاتی در مورد سایت‌هایی که از این تکنولوژی استفاده می‌کنند، چند درصد از سایت‌ها با پسوندهای مختلف از این تکنولوژی بهره می‌برند، محل جغرافیایی سایت‌هایی که از تکنولوژی مورد نظر شما استفاده می‌کنند را می‌توانید از طریق این سایت به دست آورید.

سایت CMS Detector

سایت CMS Detector

سایت CMS Detector

CMS Detector یک سایت برای مشخص کردن سیستم مدیریت محتوا و زبان برنامه‌نویسی سایت است. اگر نیازی به داده‌های اضافی ندارید سریع‌ترین راه برای پیدا کردن اطلاعاتی در مورد سیستم مدیریت سایت است.

پس از مراجعه به این سایت، به سادگی URL  سایت مورد بررسی را تایپ کنید، Enter را فشار دهید و نتایج را مشاهده کنید. اگر چه هیچگونه اطلاعاتی در مورد فناوری ارائه نمی‌دهد، اما می‌توانید درصد سایت‌هایی که از این سیستم مدیریت محتوا استفاده می‌کنند را مشاهده کنید. رتبه SEMrush و تعداد کلید واژه‌هایی که سایت از طریق آنها ورودی می‌گیرد را نشان می‌دهد. می‌توان برخی از کلید واژهایی که بیشترین بازدید را برای سایت می‌گیرند و بک لینک‌های سایت را مشاهده کنید.

سایت Netcraft Site Report

سایت Netcraft Site Report

سایت Netcraft Site Report

گزارش سایت Netcraft طیف گسترده‌ای از اطلاعات در مورد سایت هدف از جمله سیستم مدیریت محتوا، اطلاعات شبکه، ارائه‌دهندگان میزبانی سایت و سایر فناوری‌های مورد استفاده در سایت را در اختیار شما قرار می‌دهد. شما می‌توانید اطلاعات زیادی در مورد دامنه و سیستم مدیریت محتوا و زبان برنامه‌نویسی سایت به دست آورید.

برنامه نصب شده بر روی سرور مانند آپاچی، زبان‌های سمت سرور که مورد استفاده قرار می‌گیرد مانند، PHP، XML  و غیره، زبان‌های مورد استفاده در سمت کاربر، اسکریپت‌های سمت کاربر، در صورت استفاده از تکنولوژی فروشگاه آنلاین، مشخص کردن نوع آن، تکنولوژی مورد استفاده سایت برای نمایش صحیح در موبایل، سیستم رمزگذاری کاراکترهای سایت، نوع و تکنولوژی مورد استفاده برای فشرده‌سازی سایت، نوع فایل‌های استایل و اطلاعات دیگری را می‌توانید با استفاده از این سایت به دست آورید.

سایت OnlineWebTool — CMS Detector

سایت OnlineWebTool — CMS Detector

سایت OnlineWebTool — CMS Detector

اگر چه بانک اطلاعاتی سایت OnlineWebTool به اندازه برخی سایت‌های دیگر نیست اما می‌تواند حدود ۱۰۰ سیستم مدیریت محتوای محبوب سایت‌ها را تشخیص دهد. نه تنها تشخیص سیستم مدیریت محتوای سایت، بلکه یک تحلیل رایگان را نیز ارائه می‌دهد که رتبه‌بندی و امنیت سایت به همراه برخی از DNS‌های اساسی را نیز نشان می‌دهد.

البته به خاطر داشته باشید که آنها می‌گویند قادر به پاسخگویی حدود ۳۰٪ از درخواست‌های کاربران هستند. اما می‌تواند در بررسی CMS و زبان برنامه‌نویسی سایت به شما کمک کند.

سایت Similar Tech

بررسی CMS و زبان برنامه‌نویسی با سایت Similar Tech

بررسی CMS و زبان برنامه‌نویسی با سایت Similar Tech

این سایت اطلاعات مختلفی را از سایت مورد بررسی ارائه می‌دهد. در بخش اول، در صورتی که تغییراتی در تکنولوژی‌های استفاده شده در سایت وجود داشته باشد را به شما نشان می‌دهد و برای دیدن اطلاعات بیشتر باید در سایت ثبت نام کنید. با کلیک بر روی هر بخش می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد آن به دست آورید. سایت‌های برتری که از تکنولوژی مورد نظر استفاده می‌کنند، تعداد و پراکندگی استفاده در سایت‌های مختلف و مقایسه بین تکنولوژی‌های مشابه، با استفاده از این سایت آسان خواهد بود.

ابزارهای مارکتینگ، ابزراهای ردیابی بازدیدکنندگان سایت، نوع کپچا مورد استفاده در سایت، کتابخانه‌های جاوا اسکریپت مورد استفاده، سیستم مدیریت محتوا و صفحه‌ساز سایت، تکنولوژی لینک شبکه‌های اجتماعی، ابزارهای مورد استفاده برای نمایش سایت در موبایل، سرویس ایمیل، خبرنامه، نوع وب سرور، نوع فونت مورد استفاده در سایت، متا تگ‌های سایت، تگ‌های HTML و نوع Encoding سایت، اطلاعاتی هستند که این سایت به شما ارائه می‌دهد.

بررسی CMS و زبان برنامه‌نویسی از طریق کدهای سایت

با مشاهده کدهای سایت می‌توانید اطلاعاتی را در مورد نحوه ایجاد آن سایت به دست آورید. برخی از سیستم‌های مدیریت محتوا برای ایجاد صفحات سایت از روش‌های استانداردی استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، وردپرس محتوای سایت را در پوشه‌ای به نام wp-content قرار می‌دهد. در صورتی که در کدهای سایت آدرس یا لینکی وجود داشته باشد که به این پوشه اشاره کند، می‌توان حدس زد که سایت از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده کرده است. برخی از سایت‌ها در تگ generation نوع سیستم مدیریت محتوا را قرار می‌دهند.

می‌توان با کلیک راست در صفحه سایت و انتخاب Inspect، در قسمت Sources، پوشه‌هایی را مشاهده کنید که در داخل آنها می‌توان در برخی از شرایط، اطلاعاتی را در مورد نحوه ایجاد سایت به دست آورد. برخی از سایت‌ها امکان نمایش اطلاعات را می‌بندند و نمی‌توان به راحتی از سیستم مدیریت محتوا و یا زبان برنامه‌نویسی آنها مطلع شد.

بررسی CMS و زبان برنامه‌نویسی سایت را می‌توان با روش‌های مختلفی انجام داد. نسبت به اطلاعاتی که مورد نیاز شما است، می‌توانید از یکی از این روش‌ها استفاده کنید. با بررسی سایت‌ها می‌توانید از تکنولوژی مورد استفاده برای قابلیتی که مورد نظر شما است، با خبر شوید و از آن برای سایت خود استفاده کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
۰ ۰ votes
امتیازدهی به مقاله
5/5 - (1 امتیاز)
تاریخ انتشار: 20 دی, 1398
آخرین ویرایش: ۲۶ بهمن, ۱۳۹۸
منبع: دیاکوبین
   اشتراک گذاری

  علاقه‌مند به یادگیری سئو و طراحی سایت هستم. خوشحال می‌شم از نظرات و دیدگاه‌های شما نکات جدیدی یاد بگیرم و اطلاعات خودم و با شما به اشتراک بگذارم

  طراحی سایت

  اگر می‌خواهید اولین قدم برای ورود به دنیای دیجیتال را محکم بردارید؛ فرآیند طراحی وب‌سایت خود را به دیاکوبین بسپارید. خدمات طراحی وب‌سایت در دیاکوبین به تولید یک وب‌سایت ساده ختم نمی‌شود. ما آماده‌ایم تا جزئی‌ترین خواسته‌های شما را در طراحی یک ‌وب‌سایت کارا و زیبا برآورده کنیم. اگر می‌خواهید وب‌سایت شما طرحی متفاوت از رقبا داشته باشد؛ اگر می‌خواهید تجربه کاربری خوبی را برای مخاطبان خود فراهم کنید؛ و اگر به دنبال طرحی خاص با امکانات ویژه هستید؛ ما در دیاکوبین بهترین پینشهادها را به شما ارائه می‌کنیم. وب‌سایت‌های طراحی شده در دیاکوبین، دارای استانداردهای روز کدنویسی، سرعت بارگزاری بالا، دسترس‌پذیری و تجربه کاربری مناسب و رابط کاربری زیبا هستند.

  طراحی سایت
  نظرات کاربران (0)
  اشتراک
  اطلاع از
  guest
  0 نظرات
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Would love your thoughts, please comment.x