۵ چیزی که باید درباره تأثیر شبکه های اجتماعی بر سئو بدانید

افزودن به لیست علاقه‌مندی ها
۵ چیزی که باید درباره تأثیر شبکه های اجتماعی بر سئو بدانید

این مقاله از سایت نیل پاتل انتخاب شده‌است او در این مقاله درباره شبکه ‌های اجتماعی بر سئو صحبت می‌کند. پاتل در حال حاضر یکی از پیشروترین مارکتر‌ها و سئو کارانی است که تجربیاتش را در سایت خود در اختیار همه می‌گذارد. لینک این مقاله در بخش منابع آمده است. دیگر مقالات سئو دیاکوبین را هم می‌توانید برای دانش افزایی سئو خود بخوانید.

در آوریل ۲۰۱۹، Quicksprout پستی با اینفوگرافیک‌های عالی درباره سئو گذاشت که نشان می‌داد چطور این حرفه، در پاسخ به آپدیت الگوریتم های گوگل تغییر کرده است و همچنین محتوا چطور اهمیت روز افزونی پیدا کرده است.

وقتی به این اینفوگرافیک نگاه می کردم یک چیز به طور خاص توجهم را جلب کرد: اهمیتی که شرکت‌ها و آژانس‌ها برای شبکه‌های اجتماعی قائل‌اند، وقتی به استراتژی سئو خود فکر می کنند.

در سال ۲۰۱۴، Matt Cutts از گوگل که حالا صاحب شرکت US Digital Service است ویدئویی منتشر کرد که می‌گفت سیگنال‌های شبکه های اجتماعی- مانند لایک های فیسبوک و دنبال کننده‌های توییتر، که نشان دهنده اعتبار و تاثیر پروفایل هستند روی رتبه بندی جستجو تاثیری ندارد.

این اظهارات بازاریابان را سردرگم کرد. آنها با این فرض پذیرفتنی کارهای خود را انجام می‌دادند که سیگنال شبکه‌های اجتماعی در الگوریتم های جستجوی گوگل، نشان دهنده قابل اعتماد بودن و کیفیت است.

هرچند نتایج هنوز نشان می‌دهند با اینکه شبکه‌های اجتماعی شاید فاکتور مستقیمی نباشند، قطعا روی رتبه سئو شما تاثیر گذار هستند.

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۸ توسط Hootsuite انجام شد، نتایج سئو مقالاتی که دارای تبلیغات در شبکه های اجتماعی بودند و آنها که نبودند را با هم مقایسه کرد. نتیجه؟ مقالاتی که بیشترین اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی را داشتند به طور متوسط ۲۲% عملکرد بهتری داشتند.

برای این مقاله ما به طور عمیق‌تر به این موضوع می‌پردازیم که این نظرات متناقض چه معنایی به لحاظ ارتباط میان سئو و شبکه های اجتماعی دارند. به علاوه، خواهیم آموخت حالا که سیگنال های شبکه های اجتماعی موثر نیستند، حداقل الان، بازاریابانی که روی سئو تمرکز دارند چطور درباره شبکه های اجتماعی فکر می‌کنند.

بیایید با اطلاعات پیش زمینه‌ای که درباره تأثیر شبکه های اجتماعی بر سئو در سال‌های اخیر داریم شروع کنیم.

کمی صحبت تاریخی درباره تأثیر شبکه های اجتماعی بر سئو

همان‌طور که بالاتر اشاره کردم، اعلامیه Cutts مبنی بر اینکه گوگل در زمان تعیین رتبه یک صفحه کاری به سیگنال های شبکه های اجتماعی ندارد، برای صنعت بازاریابی آنلاین تعجب برانگیز بود. گذشته از این، در ویدئویی که در دسامبر ۲۰۱۰ منتشر شد، Cutts خودش گفته بود که سیگنال های اجتماعی فاکتوری برای رتبه بندی به حساب می‌آیند.

بنابراین می‌توانید بفهمید چرا بازاریابان سه سال بعد، وقتی گوگل به آنها گفت: ” نه بچه ها، ببخشید، ما واقعا به تلاش‌های شما در شبکه های اجتماعی کاری نداریم”، گیج و عصبانی شدند.

هرچند، چند سال بعد و در حال حاضر،پرسش این است:

 آیا شواهد نشان دهنده آن هستند که گوگل باز هم از سیگنال های شبکه های اجتماعی برای رتبه بندی استفاده می کند؟

من عمیقا درباره این موضوع تحقیق کردم و ۵ چیز اصلی که هر بازاریاب باید درباره چگونگی تأثیر شبکه های اجتماعی بر سئو در سال ۲۰۱۹ بداند را پیدا کرده‌ام. البته این موارد هنوز در سال ۲۰۲۰ تغییر نکرده است. البته هنوز سؤالاتی هم برای من باقی است که به آنها هم اشاره می‌کنم.

۵ چیزی که باید در زمان در نظر گرفتن تأثیر شبکه های اجتماعی بر سئو در نظر داشته باشید.

تأثیر شبکه های اجتماعی بر سئو

۱. لینک های شبکه های اجتماعی ممکن است رتبه شما را بهتر کنند، ممکن هم هست چنین نکنند

بسیار خب، سیگنال های شبکه های اجتماعی که اعتبار پروفایل را نشان می‌دادند دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، اما آیا گوگل لینک‌هایی که در حساب های اجتماعی منتشر می‌شوند را به عنوان بکلینک‌های معتبر به حساب می‌آورد؟ وقتی یک پست وبلاگی در توییتر دست به دست می شود، آیا لینک‌های جدید به رتبه بندی آن پست در جستجو کمک می‌کند؟

با اینکه ویدئوی سال ۲۰۱۴ Cutts برای عدم حضور سیگنال‌های شبکه های اجتماعی در الگوریتم های جستجو به طور واضح صحبت می‌کند، اما او می‌گوید که گوگل وبسایت های شبکه های اجتماعی را برای جمع آوری داده، خزش می‌کند، همانطور که هر سایت دیگری را هم خزش می‌کند:

صفحات فیسبوک و توییتر در فهرست بندی وب ما، درست مانند هر صفحه دیگری هستند، بنابراین اگر چیزی در توییتر یا فیسبوک رخ دهد و ما بتوانیم آن را خزش کنیم، می‌توانیم در نتایج جستجو هم آن را بازتاب دهیم.

در سال‌های پس از آن، گوگل چیز دیگری درباره این موضوع نگفته است.

اما همچنان تحقیقات نشان دهنده این هستند که شبکه های اجتماعی به رتبه بندی سئو کمک می کنند. تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۹ توسط Optinmonster منتشر شد، با مطالعات سال ۲۰۱۸ Hootsuite هم مسیر است- محبوبیت در شبکه های اجتماعی به رتبه بندی در گوگل کمک می‌کند.

این موضوع باعث شد من فکر کنم که با اینکه اعتبار حساب کاربری در شبکه های اجتماعی روی رتبه سایت در جستجو تاثیر ندارد، لینک هایی که در شبکه های اجتماعی منتشر می‌شوند را می توان به عنوان بکلینک‌های معتبری به حساب آورد که روی رتبه صفحه تاثیر گذار است.

نکات مهم:

 • تحقیقات انجام شده، به نظر می‌رسد با اظهارات رسمی گوگل در تناقض هستند. تحقیقات بیشتری که انجام شد به من برای شفاف شدن این موضوع کمکی نکرد.
 • اگر متخصصین سئو این مطلب را می خوانند، دوست دارم نظراتشان را در کامنت های زیر این پست بشنوم.

۲. پروفایل ها در شبکه های اجتماعی در موتورهای جستجو رنک می شوند

با اینکه به اشتراک گذاشته شدن در شبکه های اجتماعی می تواند روی موقعیت صفحه در لیست جستجو تاثیر گذار باشد و یا می‌تواند چنین نباشد، پروفایل شبکه های اجتماعی شما قطعا روی محتوای نتایج جستجوی شما تاثیر خواهد داشت. در واقع، پروفایل های شبکه های اجتماعی معمولا در میان بالاترین نتایج در نتایج جستجو برای نام برند قرار دارند.

وقتی عبارت “General Electric” را در گوگل جستجو کردم، پروفایل‌های اینستاگرام و پینترست شرکت به عنوان نتیجه پنجم و ششم نشان داده شد و حساب توییتر هم نتیجه هشتم بود.

تأثیر شبکه های اجتماعی بر سئو

تأثیر شبکه های اجتماعی بر سئو

کانال های اجتماعی می‌توانند شخصی‌تر از صفحات وب به نظر برسند، و استفاده از آنها راه بسیار خوبی است برای آنکه مخاطب حس کند با یک صفحه شخصی سازی شده رو به رو است. وقتی من شرکتی را جستجو می‌کنم که چیز زیادی درباره آن نمی‌دانم معمولا مستقیم به سراغ صفحه توییتر یا فیسبوک آن می‌روم.

بنابراین اگر حساب شبکه اجتماعی در میان بالاترین نتایج جستجو نشان داده شود، احتمالا همانقدر که احتمال دارد من روی وبسایت آنها کلیک کنم، روی آن نتایج هم احتمال دارد کلیک کنم.

نکات مهم: شکی نیست که پروفایل‌های شما در شبکه های اجتماعی برای گوگل و مخصوصا برای افرادی که به دنبال حضور آنلاین شما هستند مهم است. چند کانال اجتماعی فعال می‌تواند باعث شود کاربر به طور جالب‌تری درباره شما اطلاعات کسب کرده و مشارکت بیشتری با شما داشته باشد. به همین ترتیب، داشتن پروفایل در شبکه های اجتماعی با اطلاعات به روز و محتوایی که کاربران را به مشارکت فراخوانی می‌کند، می‌تواند ارزشمند باشد.

۳. کانال‌های موجود در شبکه های اجتماعی، موتور جستجو هم هستند

این روزها، مردم برای جستجو فقط به سراغ گوگل و بینگ نمی‌روند. آنها از کانال‌های موجود در شبکه های اجتماعی نیز استفاده می کنند تا آنچه می‌خواهند را پیدا کنند.  Quicksprout  به این نکته در مقاله ای اشاره کرده است و گفته چرا شبکه های اجتماعی، شکل جدیدی از سئو هستند:

ما باید بفهمیم که بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو شامل جستجویی است که در موتورهای جستجوی شبکه های اجتماعی اتفاق می افتد.

این موضوع به چند شکل رخ می‌دهد: اول، اگر در توییتر فعال هستید، کاملا امکان دارد که مردم پس از اینکه با استفاده از موتور جستجوی توییتر، توییت‌های مرتبط با بازاریابی محتوا را جستجو کردند، اپلیکیشن جدید توزیع محتوای شرکت شما را پیدا کنند.

به همین ترتیب، برندهایی که محتوای بصری زیبایی دارند، می‌توانند از اینکه محتوای خود را با استفاده از هشتگ‌ها در اینستاگرام بگذارند یا آنها را به خوبی دسته بندی کرده و در پینترست پست کنند، سود زیادی ببرند.

به علاوه، همانطور که در نکته شماره ۱ گفتیم، اگر کسی بخواهد درباره شرکت شما اطلاعات کسب کند، احتمالا توییتر و فیسبوک را باز کرده و جستجوی کوتاهی در آنها هم انجام می‌دهد تا ببیند حضور شما در هر کانال اجتماعی به چه شکلی است. یوتیوب هم یک موتور جستجوست.

نکات مهم: شرکت‌ها باید مفهومی که از سئو دارند را توسعه داده تا نه تنها موتورهای جستجوی سنتی –گوگل و بینگ—را به حساب آورند، بلکه موتورهای جستجوی شبکه های اجتماعی را هم در نظر بگیرند.

وقتی برندی را در فیسبوک یا توییتر جستجو می‌کنید، زیاد نامتداول نیست که چند پروفایل متفاوت را مشاهده کنید و البته همیشه هم واضح نیست که کدام پروفایل، پروفایل واقعی است. بازاریاب‌ها باید اطمینان داشته باشند که کاربران به سادگی می توانند پروفایل آنها در شبکه های اجتماعی را شناسایی کنند.

این می تواند به معنی پاک کردن حساب های کاربری تکراری یا برچسب گذاری هر حساب کاربری باشد تا کاربران بفهمند هرکدام از این صفحات چه هدفی دارند. برای مثال، حساب های کاربری برای منابع انسانی یا اخبار در مقابل صفحات عمومی برند.

۴. “حالا نه” به معنی “هرگز” نیست

صرفا چون گوگل گفته است که تأثیر شبکه های اجتماعی بر سئو در حال حاضر وجود ندارد به این معنی نیست که تا ابد همینطور باقی می‌ماند. به زودی در رسانه های اجتماعی هیچ نشانه‌ای از اینکه بخش کم اهمیت تر حضور آنلاین یک شخص یا یک برند هستند را نشان نمی‌دهند.

علاوه بر این، تحقیقات اخیر، مانند مطالعه ای که توسط Hootsuite انجام شد، نشان می‌دهد که موتورهای جستجو وقتی به دنبال سیگنال هایی از  اعتبار یا ارزش هستند، حداقل آنها را نیز به حساب می‌آورند.

نکات مهم: هیچ دلیلی وجود ندارد برای اینکه سیگنال‌های شبکه های اجتماعی روی نتایج جستجو در آینده تاثیری نداشته باشد، بنابراین برندهای هوشمند، همچنان اعتبار خود را در کانال های اجتماعی اصلی افزایش داده و وقتی استراتژی سئو خود را طراحی می‌کنند، به تأثیر شبکه های اجتماعی بر سئو در آینده نیز فکر می‌کنند.

۵. موتور جستجوی Bing را فراموش نکنید

گوگل ممکن است موضع خود را درباره سیگنال های شبکه های اجتماعی تغییر داده باشد، اما بینگ همیشه با آغوش باز، سیگنال های دریافتی از شبکه های اجتماعی را پذیرفته است.

در دستورالعمل های مخصوص وبمسترها، بینگ می گوید:

شبکه های اجتماعی در رتبه بندی نتایج جستجو نقش بازی می کنند… سیگنال های مثبت، می توانند روی چگونگی رتبه بندی ارگانیک شما در دراز مدت موثر باشند.

نکات مهم: بینگ، که ۳۳% از جستجوها در آمریکا با استفاده از آن انجام می شود، در سال ۲۰۱۸ به طور واضح درباره چگونگی همکاری الگوریتم‌های خود با سیگنال های شبکه‌های اجتماعی در نتایج جستجو صحبت کرده است. مخالف گوگل، آنها رویکرد خود را درباره این موضوع تغییر نداده‌اند. با توجه به اینکه سهم بازار این موتور جستجو مدام در حال افزایش است، شرکت‌ها باید هوشمندانه عمل کرده و بینگ را در استراتژی های سئو خود لحاظ کنند.

تأثیر شبکه های اجتماعی بر سئو

جمع بندی

گوگل درباره استفاده از شبکه های اجتماعی رویکردی ضد و نقیض داشته است، Cutts در سال ۲۰۱۴، گفته است الگوریتم های جستجوی گوگل که سیگنال‌های شبکه های اجتماعی را نادید می‌گیرند را نباید به عنوان آخرین رویکرد در این باره در نظر گرفت.

در عوض، بازاریاب ها باید مفهومی که از سئو و جستجو دارند را گسترده‌تر کرده و روش‌های گوناگونی که مردم محتوا را در وب  می‌جویند به حساب آورند. آنها همچنین باید به این فکر کنند که تاثیرات مثبتی که ترافیک ورودی از شبکه های اجتماعی را افزایش می‌دهد می‌تواند روی رتبه بندی سایت ها در جستجو تاثیرگذار بوده و همچنین پروفایل های شبکه های اجتماعی که در نتایج جستجوی صفحه اول می‌آیند را تحت تاثیر قرار دهد.

در نهایت، وب فقط مربوط به ساخت روابط، تامین اطلاعات برای مخاطب، داشتن هویت و به اشتراک گذاشتن ایده ها است. وب کاملا مکانی اجتماعی است و هیچ دلیلی ندارد که تکنیک‌های سئو، سیگنال‌های شبکه های اجتماعی را لحاظ نکنند، به خصوص وقتی قوانینی که بر سئو حاکم هستند کاملا به منظور تبدیل کردن وب به جایی بهتر و کاربردی تر می باشند.

بسیار خب، نوبت شماست: شما فکر می‌کنید چه چیز دیگری روی سئو تاثیرگذار است؟

۵/۵ - (۲ امتیاز)
۵ ۱ vote
امتیازدهی به مقاله
5/5 - (2 امتیاز)
تاریخ انتشار: 6 بهمن, 1398
آخرین ویرایش: ۲۹ بهمن, ۱۳۹۸
منبع: neilpatel
   اشتراک گذاری

  تحصیلاتم در ادبیات فارسی بوده است و علاقه‌ام نیز. از این رو نوشتن را برای خود هم روشی برای امرارمعاش انتخاب کرده‌ام و هم راهی برای آرام شدن و لذت بردن. در دیاکوبین وظیفه نوشتن آکادمی تولید محتوا و همین طور مقالات مربوط به دیجیتال مارکتینگ و طراحی تجربه کاربری را برعهده دارم. پدیده‌هایی که هر روز برای آن مطالعه می‌کنم و شوقم به آنها بیشتر می‌شود.

  نظرات کاربران (0)
  اشتراک
  اطلاع از
  guest
  0 نظرات
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Would love your thoughts, please comment.x