۳ نکته توانمندسازی کسب‌ و کارهای کوچک ، برای آینده بهتر

افزودن به لیست علاقه‌مندی ها
۳ نکته توانمندسازی کسب‌ و کارهای کوچک ، برای آینده بهتر

کسب و کار کوچک واژه‌ای است که تقریبا تمام کسب و کار‌های بخش خصوصی با آن رو به رو بوده‌اند. واژه‌ای که گاهی نمادی از آسیب پذیری و بدی شرایط یک کسب و کار است و گاهی هم نمادی از پویایی و رونق اقتصادی در یک جامعه. این که کسب و کاری، کار خود را کوچک شروع کند هیچ ایرادی ندارد، اما مهم توانمندسازی کسب‌ و کارهای کوچک است که  گاهی از سوی دولت و نها‌د‌های حمایتی باید صورت بپذیرد و گاهی هم باید از سوی خود صاحبان این کسب و کارها صورت بگیرد. ما در این مقاله به دولت و نهاد‌های حمایتی هیچ کاری نداریم زیرا نه میتوانیم صدایمان به جایی برسانیم و نه البته علاقه‌ای داریم که توصیه‌ای برای حمایت از کسب و کار‌های کوچک به دولت داشته باشیم. به نظر من کسی که در دیجیتال مارکتینگ چشمش به دست دولت و نهادهای حمایتی آن باشد چندان موفق نمی‌شود.

من به شخصه معتقدم اگر دولت از کسی حمایت نکند و تنها مجوز‌های لازم را برای شروع و ادامه، به کسب و کاری بدهد کافی است. به خدا راضی به زحمت دوستان دولتی نیستیم خدا شاهده.

اما کسب و کار کوچک چیست به چه کسب و کاری باید لقب کوچک را داد.

تعریف کسب و کار کوچک

کسب و کار کوچک را می‌توان در دو حالت صورت بندی کرد. ۱. کسب و کار های نوپا ۲. کسب و کارهایی که علاوه بر نوپایی نسبت به به صنعت خود کوچک‌اند، بگذارید این دسته بندی را برای شما کمی باز کنم. دسته اول کسب و کار‌های کوچک آن دسته از کسب و کار‌هایی هستند که به تازگی کاری را شروع کرده‌اند. بهترین و در عین حال حرفه‌ای‌ترین توصیه برای توانمندسازی این کسب‌ و کارهای کوچک این است که کار خود را کوچک شروع کنند. گاهی تعداد زیاد نفرات برای این یک کسب و کار کوچک موضوعی بسیار مرگ آور است.

پس کسب و کار کوچک، عملا یک کسب و کار است که نو پاست و تعداد افراد زیادی در آن مشغول به کار نیستند. این دسته از کسب و کارها در بسیاری موارد کم تجربه هم هستند. اگر شما که صاحب یک کسب و کار هستید یا در یک کسب و کار کوچک مشغول به کار شده‌اید باید به یاد داشته باشید که تجربه شما در کسب و کارهای دیگر بسیار برایتان مهم است. اما اگر در کسب و کار دیگری هم تجربه کسب نکرده‌اید باید بگویم که کارتان سخت می‌شود. اما برای شما هم توصیه‌هایی داریم.

اما دسته دوم که کسب و کار‌هایی هستند نسبت به صنایعی که در آن‌ها مشغول به کارند کوچک و بی‌تجربه‌اند. مثلا شما در بخش معادن و فلزات با شرکتی ۵۰ نفره مشغول به کار شوید و حدود ۵ سال هم سابقه به کار داشته باشید خیلی کوچک و بی‌تجربه به حساب می‌آیید. اما اگر با همین شرکت در بخش پوشاک و در حالت خرده فروشی مشغول شوید شرکت کوچکی نیستید. نوع صنعتی که شما در آن مشغول می‌شوید نیز بسیار مهم است. در این مقاله برای این دسته از کسب و کار های کوچک ما چندان توصیه خاصی نداریم یعنی کسب و کارهایی که نسبت به صنعت خود کوچک‌اند. این دسته از کسب و کار‌ها باید صنایع خود را به خوبی بشناسند و توصیه هایی برای توانمندسازی کسب‌ و کارهای کوچک ما چندان مناسب آنها نیست.

از مشاوره مطمئن استفاده کنید و بدانید همه امکانات خریدنی نیست

ما در اینجا فرض می‌کنیم شما تجربه کاری در یک کسب و کار مشابه ندارید و به یک باره عظم ساختن یک کسب و کار نوپا را دارید. پس پایه‌ای‌ترین پیشنهاد ممکن را به شما می‌دهیم. در اول راه حتما یک مشاوره درجه یک انتخاب کنید. باید به یاد داشته باشید که مشاور شما نباید به شما خدماتی را بفروشد. مشاور کارش فروش کالا و خدمات به شما نیست، زیرا اگر چنین باشد عملا مشاوره‌هایش از حالت بی‌طرفانه در آمده و به بازاریابی برای کالا و خدمات که خود می‌تواند ارائه دهد بدل می‌شود. پیدا کردن این دسته از مشاوران کمی سخت است. بهترین کسانی که می‌توانم به شما معرفی کنم کسانی هستند که یک کسب و کار کوچک را به سر انجام رسانده اند و خود صاحب یکی از این‌ها هستند.

البته سوال‌های شما هم از این افراد کاملا مهم است زیرا اگر وقت خود را با سوال‌های کلی و مفهومی هدر دهید عملا پول خود را دور ریخته اید. شما باید درباره برخی مسائل کوچک و در عین حال مهم از دیگران مشاوره بگیرید. گاهی یک تغییر کوچک در نحوه کار شما می‌تواند کبریتی باشد به خرمنی که انباشته‌اید.

به یاد داشته باشید که توانمندسازی کسب‌ و کارهای کوچک همیشه آن نیست که شما از گران‌ترین و یا حتی خدماتی با قیمت متوسط  استفاده کنید. گاهی برخی خدمات رایگان می‌تواند برای شما به شدت مناسب‌تر از انتخاب یک محصول چند میلیاردی باشد. مهم این است که به خوبی آن را انتخاب کنید. مثلا یک سایت ارزان قیمت وردپرسی گاهی از یک سایت طراحی شده اختصاصی  می‌تواند بهتر باشد. به یک دلیل، آن هم این که، کار شما راه می‌اندازد تا پولدارتر و بزرگتر و با تجربه‌تر بشوید و یک سایت با طراحی اختصاصی را برای خود درست کنید.

محدودیت همیشه بد نیست. این را باید باور کنید تا در مسیر رشد کسب و کار کوچک خود گام بردارید.

 کانال‌های درست تبلیغات را انتخاب کنید

من و دوستانم در دیاکوبین هر روز با مشتریانی رو به رو می‌شویم که از کمپین‌های بزرگ دیجیتال مارکتینگ استفاده می‌کنند. کمپین‌هایی که اغلب برای شرکت‌های بزرگ با دایره خدماتی وسیع طراحی شده است و برای آنها هم بسیار سودآور است. اما در بحث توانمندسازی کسب‌ و کارهای کوچک بسیار از این کسب و کار‌ها بوده‌اند که یک کمپین حتی متوسط هم سبب فروپاشی کسب و کار آنها شده است. کسب و کاری که حداکثر ده مشتری در هفته را می‌توانست پاسخ دهد با خرید یک کمپین متوسط دیجیتال مارکتینگ با سیل ۳۰۰ مشتری در هفته رو به رو شد و برای او راحت بود که تلفن شرکت را از پریز در آورد و موبایل خود را هم خاموش کند. او با تمام توان کار کرد از این ۳۰۰ مشتری با دو برابر ظرفیت خود ۲۰ مشتری را تا حد راضی کرد، تکرار می‌کنم “تا حدی”. اما ۲۸۰ مشتری دیگر هر یک به یک خبرگزاری تولید بدنامی و انرژی منفی برای برند آن شرکت بدل شدند. پس پکیج‌های تبلیغاتی را به اندازه توان خود انتخاب کنید.

توانمندسازی کسب‌ و کارهای کوچک

توانمندسازی کسب‌ و کارهای کوچک

جذب سرمایه و توسعه منطقی

پول هم یکی از آن دسته از مواردی است که می‌تواند در توانمندسازی کسب‌ و کارهای کوچک نقشی سازننده و یا مخرب به وجود آورد. مثلا در یک وبسایت اینترنتی من سرمایه‌ای حدود ۳ میلیارد تومان را در جریان دیدم بی آن که آن وبسایت برای محصولات خود انبار درستی داشته باشد و در ۴ سال اول حیات، این مجموعه چندده بار انبار خود را عوض کرد. آنها بجای جذب سرمایه زیاد اول باید یک مکان درست برای محصولات خود انتخاب می‌کردند. مکانی که با تمام جنس‌های فعلی حداکثر ۳۰% آن پر شود و برای رشدهای بعدی جایی بیشتر داشته باشند. البته آن پول اغلب صرف اجاره دفاتر لوکس در خیابان‌های بالاشهر تهران می‌شد در حالی که یکی از پارک‌های فناوری می‌توانست برای آنها بهترین مکان دفتر را با قیمتی بسیار ارزان‌تر به وجود آورد. این‌ها بدی‌های پول بود. این پول زیاد البته بالاخره راه خود را باز کرد و این استارت‌آپ راه خود را پیدا کرد، اما با ضرر انباشته‌ای که ادامه حیات را برای آن سخت و سخت‌تر می‌کند.

توسعه نیروی انسانی هم موضوعی پیچیده است. توانمندسازی کسب‌ و کارهای کوچک خیلی اوقات با اخراج چندین و چند نفر از نیروهای اضافه آن شروع می‌شود. بله ما همیشه نیروهایی را استخدام می کنیم که چندان به کار ما نمی‌آیند و این بزرگترین مشکل ماست. گاهی هم اولین کسانی که به آن ها فکر می‌کنیم اقوام دوستان ما هستند که البته بدترین و بدترین و بدترین، انتخاب ممکن است.

در این قسمت هم باید با سنجیدگی بسیار بالایی حرکت کرد.

توانمندسازی کسب‌ و کارهای کوچک  موضوعی است بسیار پیچیده و بسیار پر سخن اما این سه نکته را حتما به کار بگیرید.

 • مشاور شما نباید به شما چیزی بفروشد.
 • به اندازه‌ای که می توانید مشتریان خود را پاسخگو باشید، تبلیغ کنید.
 • پول زیاد را برای کاری که هنوز کوچک است، به کار نگیرید.

و از این سه نکته مهم‌تر

 کسب و کار شما جایی برای دوستان و اقوام شما نیست.

 

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)
۰ ۰ votes
امتیازدهی به مقاله
4.7/5 - (3 امتیاز)
تاریخ انتشار: 25 تیر, 1398
آخرین ویرایش: ۲۲ مرداد, ۱۳۹۸
منبع: diacobin
   اشتراک گذاری

  تحصیلاتم در ادبیات فارسی بوده است و علاقه‌ام نیز. از این رو نوشتن را برای خود هم روشی برای امرارمعاش انتخاب کرده‌ام و هم راهی برای آرام شدن و لذت بردن. در دیاکوبین وظیفه نوشتن آکادمی تولید محتوا و همین طور مقالات مربوط به دیجیتال مارکتینگ و طراحی تجربه کاربری را برعهده دارم. پدیده‌هایی که هر روز برای آن مطالعه می‌کنم و شوقم به آنها بیشتر می‌شود.

  مشاوره دیجیتال مارکتینگ

  با بهره بردن از خدمات مشاوره دیجیتال مارکتینگ کسب‌وکار خود را با اطمینان بیشتر و ریسک کمتر آغاز کنید. دیجیتال مارکتینگ شامل چندین حوزه تخصصی است؛ که هر کدام دارای پیچیدگی‌های خاص خود هستند. اگر می‌خواهید از فضای آنلاین برای معرفی کسب‌وکار خود بهره برده و فروش بیشتری را تجربه کنید؛ یا اگر ایده‌ای جذاب برای راه‌اندازی کسب‌وکاری در بستر وب دارید؛ پیشنهاد می‌کنیم پیش از انجام هر کاری، از خدمات مشاوره دیجیتال مارکتینگ دیاکوبین بهره ببرید. در جلسه مشاوره ما خواسته‌های شما را بررسی کرده و نیازهای احتمالی، سختی‌های پیش رو، هزینه‌ها، شانس موفقیت و به‌طور کلی مسیر درست را به شما نشان خواهیم داد.

  مشاوره دیجیتال مارکتینگ
  نظرات کاربران (0)
  اشتراک
  اطلاع از
  guest
  0 نظرات
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Would love your thoughts, please comment.x