حجم مناسب محتوای مقالات از نظر گوگل

افزودن به لیست علاقه‌مندی ها
حجم مناسب محتوای مقالات از نظر گوگل

تولید کننده محتوای عزیز یا صاحب سایت محترم شما همیشه با این موضوع درگیر بوده‌اید که حجم مناسب مقالات برای سایت شما چیست. این موضوع گاهی می‌تواند بسیار فاجعه بار باشد و وقتی به KPI تیم محتوای شما راه یابد. در این حالت تولید کنندگان محتوا مجبورند بیشتر از معمول بنویسند تا بخشی از حقوق ماهیانه خود را به دست آورند. از سوی دیگر اگر حدودی برای کلمات یک مقاله در کار نباشد بسیاری از نویسندگان به خصوص نویسندگان مبتدی‌تر مطالبشان را بسیار کوتاه می‌کنند. خواندن این مقاله به شما تولید کننده محتوای محترم و مدیر عزیز کمک می‌کند تا حجم مناسب محتوای مقالات خود را بشناسید و دیگر نگران آن نباشید که سایت شما با کمبود محتوا رو به رو است.

بلند یا کوتاه، تفاوت محتوا با بند تُنبان

این که محتوای تولید ما بلند یا کوتاه باشد چندان برای گوگل مهم نیست، مهم این است که محتوا معیار‌های محتوایی مناسبی داشته باشد. در قدیم به شلوار‌ و لباسی که با آن خود را فقط بپوشاندند تنبان می‌گفتند. تنبان کم امکانات‌ترین لباس ممکن بود. فقط شما را می‌پوشاند و هیچ مزیت دیگر نداشت.

این لباس شریف باید برای قرار گرفتن روی بدن چیزی به اسم بند تنبان می‌داشت. به یاد داشته باشید که کِش که به پیژامه کردی یا تنبان کردی حال حاضر اضافه شده است یک مقوله پیچیده مدرن در قیاس با بند تنبان حساب می‌شود.

بند تنبان را لطفا با کمربند و یا شال کرم زیبایی که کرد‌های عزیزمان به کمر می‌بندند اشتباه نگیرید. این ها ابزارآلات لاکچری دوران قدیم بوده‌اند. بند تنبان را از ارزان‌ترین پارچه ممکن می‌ساختند و ضخامتش از بند کفش اندکی بیشتر بود . عملا طنابی کنفی یا کتانی بوده است که به دور کمر می‌بستند. این ابزار هیچ ویژگی خاص و حتی زیبایی خاصی نداشت. حتی نمی‌شده مانند کمربند به عنوان سلاح سرد از آن استفاده کرد. البته به یاد داشته باشید که کسی که از بند تنبان استفاده می‌کرده با باز کردن آن و یا پاره شدن آن، باید شلوار را به خاطرات می‌سپرده، دستی پیش و دستی پس، یا هر دو دست به شلوار تا خانه می‌دویده است. این موضوع اهمیت این چیز بی مقدار را بسیار مشخص می‌کرده است. مثلا در قهوه خانه‌ها سخت‌ترین شرط روی بند تنبان یک دیگر بوده است.

حجم مناسب محتوای مقالات

یک عدد بند تنبان بسیار زیبا و لاکچری

آن چیزی که بند تنبان را به مقاله ما درباره حجم مناسب محتوای مقالات از نظر گوگل مرتبط می‌کند عیار و معیار کیفیت بند تنبان بوده است. این پارچه بی‌مقدار اگر کوتاه بود در خم و راست شدن های روزانه در می‌رفت و باز می‌شد. و اساسا در مثال‌های قدیمی کسی را زیاد از جای خود می‌جهد می‌گفتند : عین بند تنبان کوتاه هی در می‌رود.

که معنی این در رفتن، از جا جهیدن است و نه فرار کردن از روی ترس. حالا تفاوت اصلی محتوا و بند تنبان این است که معیار کیفیت هر دو درازی آنها نیست. اتفاقا در قدیم باز هم به کار بی‌کیفیت اما بسیار پر تکرار می‌گفتنند کار بند تنبانی. چیزی مانند پراید در روزگار ما، که بی کیفیت است و زیاد.

گوگل هم با این هوش سرشار روزافزونش، محتوای بند تنبانی را از محتوای با کیفیت تشخیص می‌دهد. آیا هر محتوای بلندی بد است. جواب منفی است. این که محتوای شما معیار‌های دیگر  تولید محتوا را داشته باشد. عملا بسیار مهم‌تر از آن است که طولانی باشد.

محتوایی که باید همه چیز را داشته باشد.

قبل از آن که به این بپردازم هر محتوای تولید ما چقدر باید طول داشته باشد. باید درباره خواص محتوا‌های بلند نیز کمی صحبت کنم. در پاراگراف قبل خوانید که خیلی از چیز‌هایی که بلند و زیاد و طولانی هستند بی شباهت به بند تنبان نیستند. اما همه محتوا‌های بلند نیز این گونه نیستند. برخی از مقالات هستند با رعایت کردن بیشتر اصول سئو محتوا  تعداد کلمات بسیار زیادی هم دارند.

اما مقدار زیاد کلمات در یک مقاله چند تاست و به چه مقاله‌ای زیاد می‌گوییم. این هم در هر زبان متفاوت است. در زبان فارسی و در حال حاضر مقالات بالای ۳۰۰۰ کلمه به کلمه شمار ورد مقالاتی بلند حساب می‌شوند. حال آن که در انگلیسی که زبانی است بسیار پر کاربرد در وب تعداد کلمات به ۶۰۰۰ کلمه برای مقالات طولانی می‌رسد. جالب آن که مقالات طولانی در وب انگلیسی چندان توفیقی ندارند و صفحات نخست گوگل را مقالاتی با حد متوسط کلمات یعنی بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ کلمه اشغال کرده اند.

حجم مناسب محتوای مقالات

حجم مناسب محتوای مقالات

حال در فارسی چه آیا مقالات طولانی باز هم کم توفیق‌اند. این موضوع مدتی در فارسی کاملا برعکس بود یعنی حدود سه الی چهار سال پیش شما مقاله‌ای را در صفحه نخستین گوگل نمی‌یافتید که کمتر از ۱۰۰۰ کلمه داشته باشد که در آن زمان این تعداد زیاد حساب می‌شد. اما معیار‌های جدیدی که وارد ساز و کار سئو محتوا شد کار را بر کم‌دانان پُرنویس سخت کرد. محتوا هر چه مفید تر باشد من را به عنوان خواننده روی مطلب بیشتر نگه می‌دارد یعنی از از زمان کلیک کردن روی لینک مطلب تا زمان خارج شدنم از آن سایت زمان بیشتری طول می‌کشد. این زمان را با گوگل آنالیتیکس اندازه می‌گیرند.

در قسمت Audience Overview  شما زمان متوسط ماندگاری در صفحه کاربران خود را می‌بینید. آمار Avg. Session Duration دقیقا این آمار است. یکی از مهم ترین آمار‌هایی که سبب می‌شود گوگل به این نتیجه برسد که سایت شما محتوایی با کیفیت دارد بالا رفتن این آمار است. خوب اگر تمام سایت شما از مطالب کوتاهی تشکیل باشد این مطالب به سرعت خوانده شده و از نظر گذرانده شده و صفحه بسته می‌شود. پس دقیقا در همین آمار است که گوگل به مطالب بلند علاقه‌مند می‌شود.

حال به یاد داشته باشید که مطالب بلند بی‌خاصیت این احتمال را در سایت بالا می‌برند که خواننده بعد از اسکرول کردن آنها حوصله‌اش سر رود صفحه را ببندد و برود این هم خطر مطالب بلند است.

پس: معیار کیفیت مطلب بلندی و کوتاهی مطلب نیست

در حال حاضر در وب فارسی مقالاتی بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ کلمه می‌تواند تعداد کلمات مناسبی برای شناساندن کیفیت محتوا به گوگل داشته باشند.

حداقل‌ها حجم مناسب محتوای مقالات چقدر است

اما برای حداقل محتوایی که در یک صفحه می‌توانید به کاربگیرید نیز باید اطلاع داشته باشید. این واقعیت است که افزونه یوست چراغ مبارکش را قدیم‌ها برای محتوا‌هایی که زیر ۳۰۰ کلمه بودند سبز نمی‌کرد و اکنون هم به سختی این کار را می‌‌کند. اما این موضوع الان کمرنگ تر شده او من خود به شخصه مقالاتی را با حدود اندکی بیش از ۳۰۰ کلمه محتوا را دیده‌ام که چراغ سئو خوب را از یوست گرفته‌اند.

اما توصیه من برای حجم مناسب محتوای مقالات در میزان حداقل حدود ۶۰۰ کلمه است. این مقدار را کف تعداد کلماتی بدانید که باید تولید شود در این حالت به راحتی می‌توانید از پس معموریت‌های سئو محتوای خود بر بیایید.

باز هم تأکید می‌کنم که بلندی و کوتاهی به هیچ وجه معیار مناسبی برای سنجش تعداد کلمات نیست. ولی وقتی شما در صفحه اول گوگل ۱۰ مطلب بلند با کیفیت داشته باشید باید از آنها بلندتر باشید. تا بتوانید بر آنان پیروز شوید و جایگاه به دست آورید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)
۵ ۱ vote
امتیازدهی به مقاله
5/5 - (2 امتیاز)
تاریخ انتشار: 17 بهمن, 1398
آخرین ویرایش: ۱ بهمن, ۱۳۹۸
منبع: diacobin
   اشتراک گذاری

  تحصیلاتم در ادبیات فارسی بوده است و علاقه‌ام نیز. از این رو نوشتن را برای خود هم روشی برای امرارمعاش انتخاب کرده‌ام و هم راهی برای آرام شدن و لذت بردن. در دیاکوبین وظیفه نوشتن آکادمی تولید محتوا و همین طور مقالات مربوط به دیجیتال مارکتینگ و طراحی تجربه کاربری را برعهده دارم. پدیده‌هایی که هر روز برای آن مطالعه می‌کنم و شوقم به آنها بیشتر می‌شود.

  تولید محتوا

  خدمات تولید محتوا در دیاکوبین بر اساس اصول بازاریابی محتوا انجام می‌شود. به این معنا که محتوای مدنظر، علاوه بر استانداردهای معمول یک محتوای خوب، بر اساس پرسونای مخاطب شما تولید می‌شود. استفاده از استراتژی‌های تولید محتوا و بهره بردن از تقویم محتوایی، از دیگر اصولی است که در دپارتمان تولید محتوای دیاکوبین مورد توجه قرار می‌گیرد. در کنار این اصول، رعایت قواعد نگارش صحیح زبان فارسی، رعایت اصول سئوی محتوا و بهره بردن از زبانی روان، ساده و جذاب، از دیگر نکاتی است که هنگام تولید محتوای شما در دیاکوبین مورد توجه است. دپارتمان تولید محتوای دیاکوبین متشکل از افرادی با تجربه و دارای تحصیلات مرتبط در زمینه تولید و بازاریابی محتوا است؛ و همین نکته موجب افزایش کیفیت خدمات ما شده است.

  تولید محتوا
  نظرات کاربران (0)
  اشتراک
  اطلاع از
  guest
  0 نظرات
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Would love your thoughts, please comment.x