چطور می‌توانیم خطای برقراری ارتباط با پایگاه داده در وردپرس را رفع کنیم؟

افزودن به لیست علاقه‌مندی ها
چطور می‌توانیم خطای برقراری ارتباط با پایگاه داده در وردپرس را رفع کنیم؟

آیا تا کنون با خطای برقراری ارتباط با پایگاه داده در وردپرس برخورد کرده‌اید؟ این خطا یک خطای جدی است که وب‌سایت وردپرسی شما را برای کاربران غیرقابل دسترسی می‌کند. خطای برقراری ارتباط با پایگاه داده هنگامی رخ می‌دهد که وردپرس قادر به ایجاد ارتباط با بانک اطلاعاتی نباشد. عوامل زیادی وجود دارند که می‌توانند در برقراری ارتباط با پایگاه داده در وردپرس تداخل ایجاد کنند. به همین دلیل عیب‌یابی این خطا برای مبتدیان معمولا کمی دشوار است.

در این مقاله ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه می‌توانید خطای برقراری ارتباط با پایگاه داده را به راحتی در وردپرس برطرف کنید.

چه عواملی باعث ایجاد خطای برقراری ارتباط با پایگاه داده می‌شوند؟

مشکل “خطای ایجاد ارتباط با بانک اطلاعاتی” می‌تواند ناشی از ثبت اطلاعات نادرست در تنظیمات وردپرس، قطع پایگاه داده یا عدم پاسخگویی سرور پایگاه داده باشد.

بانک اطلاعاتی نرم‌افزاری است که امکان ذخیره، سازماندهی و بازیابی داده‌ها را برای نرم‌افزارهای دیگر آسان می‌کند. وردپرس به عنوان یک سیستم مدیریت محتوا، از یک بانک اطلاعاتی برای ذخیره کلیه مطالب و سایر داده‌های وب‌سایت شما استفاده می‌کند. هر بار شخصی به وب‌سایت شما مراجعه می‌کند؛ وردپرس به پایگاه داده متصل می‌شود.

این CMS برای اتصال به دیتابیس به اطلاعات زیر نیاز دارد:

  • نام پایگاه داده
  • نام کاربری پایگاه داده
  • رمز عبور پایگاه داده
  • سرور پایگاه داده

این اطلاعات در فایل پیکربندی وردپرس با نام wp-config.php ذخیره می‌شود. اگر هر یک از این موارد نادرست باشد؛ وردپرس نمی‌تواند به سرور پایگاه داده متصل شود. بنابراین در این شرایط طبیعی است که خطای برقراری ارتباط با پایگاه داده را شاهد باشید. این خطا یکی از رایج‌ترین خطاهای وردپرس است. جدا از موارد ذکر شده در بالا، در صورت خرابی سرور پایگاه داده یا خرابی فایل‌های پایگاه داده نیز این خطا می‌تواند رخ دهد.

در ادامه به نحوه رفع خطای ایجاد شده در این شرایط و عیب‌یابی مرحله به مرحله آن می‌پردازیم.

درستی اطلاعات ثبت شده در فایل wp-config را بررسی کنید

شایع‌ترین دلیل خطای برقراری ارتباط با پایگاه داده، نادرست بودن اطلاعات ثبت شده در دیتابیس است. اگر اخیراً سایت وردپرسی خود را به هاست جدیدی منتقل کرده‌اید؛ احتمالاً با این خطا مواجه خواهید شد. اطلاعات پایگاه داده در فایل wp-config.php ذخیره می‌شود. این فایل از فایل‌های پیکربندی در وردپرس است که شامل تنظیمات مهمی از جمله اطلاعات پایگاه داده است.

شما باید اطمینان حاصل کنید که اطلاعات مربوط به نام پایگاه داده، نام کاربری، رمز عبور و میزبان بانک اطلاعات‌تان صحیح وارد شده است. می‌توانید این اطلاعات را از داشبورد حساب هاست خود تأیید کنید. کافیست که به حساب هاست سایت‌تان وارد شده و بر روی پایگاه داده MySQL در زیر بخش دیتابیس کلیک کنید.

رفع خطای برقراری ارتباط با پایگاه داده در وردپرس

رفع خطای برقراری ارتباط با پایگاه داده در وردپرس

این کار شما را به صفحه مدیریت پایگاه داده در داشبورد هاست منتقل می‌کند. از اینجا می‌توانید نام بانک اطلاعاتی و نام کاربری خود را پیدا کنید.

رفع خطای برقراری ارتباط با پایگاه داده در وردپرس

رفع خطای برقراری ارتباط با پایگاه داده در وردپرس

از این قسمت می‌توانید برای تغییر رمز عبور کاربری خود استفاده کنید.

رفع خطای برقراری ارتباط با پایگاه داده در وردپرس

رفع خطای برقراری ارتباط با پایگاه داده در وردپرس

پس از تأیید نام پایگاه داده، نام کاربری و رمز عبور، می‌توانید در صورت لزوم این اطلاعات را در فایل wp-config.php وردپرس نیز تغییر دهید. سپس مجددا وارد سایت شده تا ببینید خطای برقراری ارتباط با پایگاه داده رخ می‌دهد یا خیر؟ اگر با وجود انجام این تغییرات هنوز شاهد این خطا هستید؛ یعنی عامل دیگری در سایت شما وجود دارد که علت ایجاد این خطا است.

اطلاعات هاست خود را بررسی کنید

اگر اطمینان دارید که نام پایگاه داده، نام کاربری و گذرواژه شما صحیح است؛ باید مطمئن شوید که از اطلاعات صحیح در هاست استفاده کرده‌اید. بیشتر شرکت‌های هاستینگ از localhost به عنوان میزبان پایگاه داده استفاده می‌کنند. با این حال برخی از شرکت‌ها از سرورهای جداگانه‌ای برای میزبانی از پایگاه داده استفاده می‌کنند. در این حالت اطلاعات میزبان پایگاه داده شما local نخواهد بود.

برای تأیید اطلاعات هاست خود باید با شرکتی که از آن هاست اجاره کرده‌اید تماس بگیرید.

بانک اطلاعات وردپرس را تعمیر (Repair) کنید

اگر در wp-admin خطاهای متفاوتی مانند “یک یا چند جدول (tables) از بانک اطلاعاتی در دسترس نیست. ممکن است نیاز به تعمیر بانک اطلاعاتی داشته باشید.” (One or more database tables are unavailable. The database may need to be repaired) مشاهده کردید؛ باید پایگاه داده خود را تعمیر کنید. می‌توانید این کار را با اضافه کردن کد زیر در فایل wp-config.php خود انجام دهید.

define(‘WP_ALLOW_REPAIR’, true);

پس از انجام این کار با مراجعه به این صفحه، تنظیمات را مشاهده خواهید کرد:

http://www.yoursite.com/wp-admin/maint/repair.php

خطای ایجاد ارتباط با بانک اطلاعاتی

خطای ایجاد ارتباط با بانک اطلاعاتی

پس از اتمام تعمیر و بهینه‌سازی بانک اطلاعاتی خود این کد را از wp-config.php حذف کنید.

بررسی کنید که آیا سرور دیتابیس در دسترس است یا خیر؟

اگر به نظرتان همه چیز درست است؛ اما با این وجود هنوز وردپرس نمی‌تواند به بانک اطلاعاتی شما وصل شود؛ ممکن است سرور پایگاه داده شما (MySQL سرور) خاموش بوده یا در دسترس نباشد. دردسترس نبودن معمولا به دلیل وجود ترافیک سنگین روی سرور رخ می‌دهد. در اصل در این شرایط سرور نمی‌تواند بار ترافیکی ایجاد شده را تحمل کند. به خصوص هنگامی که روی هاست اشتراکی هستید.

در این شرایط سایت شما کند خواهد شد و برای برخی از کاربران حتی ممکن است خطا رخ دهد. بنابراین بهترین کاری که شما باید انجام دهید این است که با پشتیبانی خدمات‌دهنده هاست خود تماس بگیرید و از آنها بخواهید که در مورد مشکل در دسترس نبودن پایگاه داده وب‌سایت شما پاسخگو باشند.

اگر وب‌سایت‌های دیگری روی همین سرور دارید؛ می‌توانید آنها را نیز بررسی کنید. اگر هیچ کدام از سایت‌های دیگرتان چنین مشکل مشابه‌ای را ندارند باید به صفحه مدیریت هاست خود بروید و سعی کنید به phpMyAdmin دسترسی پیدا کرده و پایگاه داده را متصل کنید.

اگر می‌توانید ارتباط برقرار کنید؛ باید این موضوع را بررسی کنید که آیا کاربری که با آن وارد شده‌اید دارای مجوز کافی است یا خیر؟ یک فایل جدید با نام testconnection.php ایجاد کرده و کد زیر را در آن وارد کنید.

<?php
$link = mysqli_connect(‘localhost’, ‘username’, ‘password’);
if (!$link) {
die(‘Could not connect: ‘ . mysqli_error());
}
echo ‘Connected successfully’;
mysqli_close($link);
?>

حتماً نام کاربری و رمزعبور را جایگزین کنید. حال می‌توانید این فایل را در وب‌سایت خود بارگذاری کرده و از طریق مرورگر وب به آن دسترسی پیدا کنید. اگر اسکریپت با موفقیت متصل شد، این به این معنی است که کاربر شما اجازه کافی دارد و عامل خطا چیز دیگری است. در این شرایط باید به فایل wp-config برگردید تا مطمئن شوید که همه موارد صحیح است.

آدرس (URL) سایت را به‌روز کنید

سعی کنید URL سایت را با استفاده از phpMyAdmin به‌روز کنید. کافیست از صفحه مدیریت هاست خود به phpMyAdmin دسترسی پیدا کرده و پایگاه داده وردپرس خود را انتخاب کنید.

خطای ایجاد ارتباط با بانک اطلاعاتی

خطای ایجاد ارتباط با بانک اطلاعاتی

بعد از آن روی گزینه SQL در منوی بالای صفحه کلیک کرده و عبارت MySQL زیر را وارد کنید.

UPDATE wp_options SET option_value=’YOUR_SITE_URL’ WHERE option_name=’siteurl’

فراموش نکنید که باید در جدول wp_options نیز URL خود را به‌روز کنید.

وب سرور را راه‌اندازی مجدد کنید

گاهی کاربرانی که روی سرورهای اختصاصی، سرورهای محلی و سرورهای خصوصی مجازی (VPS) هستند می‌توانند با راه‌اندازی مجدد سرور خود، خطای برقراری ارتباط با پایگاه داده را برطرف کنند. با این کار سرور وب و دیتابیس شما مجدداً راه‌اندازی شده و ممکن است برخی از مشکلات موقتی که باعث ایجاد این خطا می‌شوند، رفع شود.

از شرکت سرویس‌دهنده هاست کمک بگیرید

اگر هر کاری می‌کنید این مشکل حل نمی‌شود، بهتر است با سرویس پشتیبانی هاستینگ وب‌سایت خود تماس بگیرید.

امیدواریم با خواندن این مقاله بتوانید خطای برقراری ارتباط با پایگاه داده در وردپرس را رفع کنید.

۳.۷/۵ - (۷ امتیاز)
۳.۹ ۱۱ votes
امتیازدهی به مقاله
3.7/5 - (7 امتیاز)
تاریخ انتشار: 28 بهمن, 1398
آخرین ویرایش: ۲۵ بهمن, ۱۳۹۸

طراحی سایت

اگر می‌خواهید اولین قدم برای ورود به دنیای دیجیتال را محکم بردارید؛ فرآیند طراحی وب‌سایت خود را به دیاکوبین بسپارید. خدمات طراحی وب‌سایت در دیاکوبین به تولید یک وب‌سایت ساده ختم نمی‌شود. ما آماده‌ایم تا جزئی‌ترین خواسته‌های شما را در طراحی یک ‌وب‌سایت کارا و زیبا برآورده کنیم. اگر می‌خواهید وب‌سایت شما طرحی متفاوت از رقبا داشته باشد؛ اگر می‌خواهید تجربه کاربری خوبی را برای مخاطبان خود فراهم کنید؛ و اگر به دنبال طرحی خاص با امکانات ویژه هستید؛ ما در دیاکوبین بهترین پینشهادها را به شما ارائه می‌کنیم. وب‌سایت‌های طراحی شده در دیاکوبین، دارای استانداردهای روز کدنویسی، سرعت بارگزاری بالا، دسترس‌پذیری و تجربه کاربری مناسب و رابط کاربری زیبا هستند.

طراحی سایت
نظرات کاربران (0)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x