دوبلین کور Dublin Core چیست

افزودن به لیست علاقه‌مندی ها
دوبلین کور Dublin Core چیست

در سیستم نشانه گذاری HTML ما تگ‌هایی داریم با عنوان متا دیتا یا فراداده‌ها. این تگ‌ها در بسیاری از موارد هنوز هم ارکان سئو one page را تشکلیل می‌دهند. برخی از این تگ‌ها هستند که ما آنها را چندان نمی‌شناسیم. یکی از این دسته از تگ‌ها دوبلین کور هستند.

دوبلین کور یک سیستم دسته بندی موضوعی برای مشاغل و کتاب‌ها بوده است که در سال ۱۹۹۵ در دوبلین اوهایو در ایالات متحده به وجود آمده و بعدتر وارد دنیای وب هم شده است. این روز ها سایت‌ها با محتوای خود و همین طور برخی روش‌ها مانند استفاده از اسکیما و ابزار مانند دیتا هایلایتر به گوگل و دیگر موتور‌های جستجو می‌گوییم سایتمان درباره چیست.

یکی از این ابزارها هم قرار دادن متا تگ‌های دوبلین کور در سایت است. این متا تگ‌ها به بخش‌های گوناگونی تقسیم شده‌اند. که هر کدام موضوعی خاص را بیان می‌کند و عملا برای معرفی سایت به عنوان صفحاتی با آن محتوا استفاده می‌شود.

 • نویسنده یا خالق (Creator): سازنده موضوع
 • موضوع (Subject)
 • عنوان (Title):  همان تایتل تگ است که اینجا هم تقریبا با همان کیفیت ترار می‌شود
 • ناشر (Publisher):  که به وضوح از دنیای کتابداری به دنیای وب رسیده است.
 • توضیحات (Description): این تگ نیز تکرار متا دیسکریپشن است که عملا استفاده از آن لزومی ندارد.
 • تاریخ (Date):
 • کمک کننده (Contributor):  ویرایشگران و همکاران نویسنده اصلی را مشخص می‌کند
 • شناسه یا معین کننده هویت (Identifier): عامل شناسایی برای موضوع
 • نوع (Type): نوع موضوع محتوای سایت که می‌تواند فیلم، تصویر، متن و غیره
 • فرمت (Format): طراحی و قالب ترتیب موضوعات به کار رفته در سایت
 • ارتباط (Relation): ارتباط با هر موضوع دیگر که این را دیگر با تگ‌ها انجام نمی دهیم و برای آن از متن لینک خارجی یا داخلی می‌دهیم.
 • زبان (Language): زبان موضوع
 • حقوق (Rights): هر نوع اطلاعات کپی رایت که  شاید مهم‌ترین و زنده‌ترین تگ این سیستم مشخص کردن متا تگ‌هاست.
 • پوشش (Coverage): موضوع در دنیای واقعی کجا اتفاق افتاده است.
 • دوبلین کور کجا به درد می‌خورد

در سئو، گوگل هیچ وقت اعلام نکرده است که از تگ‌های دوبلین کور برای رتبه بندی و شناخت موضوع سایت استفاده می‌کند. با پیشرفته شدن گوگل در درک موضوع یک سایت دیگر نقش فراداده‌ها به حداقل رسید. اما وجود تگ کپی رایت در این مجموع فراداده‌های آن دوبلین کور عملا هنوز آن را زنده نگه داشته است.

به هر حال  وجود این متا تگ‌ها در ساختار سایت بی ضرر است و موجب سردرگمی کراولر‌ها نمی‌شود حال آن که بینگ، موتور جستجوی مایکروسافت هنوز معیار شناخت موضوع صفحه را دوبلینکور‌ها می‌شناسد.

کاربرد اصلی دوبلین کور در برقراری ارتباط میان ابر متا دیتا‌ها Linked data cloud و ساخت سازه‌های وبی معنی دارد Semantic web implementations است

این مبحث یکی از کار‌های تخصصی در زمینه طراحی سایت است برای دانش‌افزایی بیشتر پیشنهاد می‌کنم دیگر مقالات طراحی سایت دیاکوبین را بخوانید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
۰ ۰ votes
امتیازدهی به مقاله
5/5 - (1 امتیاز)
تاریخ انتشار: 18 بهمن, 1398
آخرین ویرایش: ۱ اسفند, ۱۳۹۸
منبع: diacobin
   اشتراک گذاری

  تحصیلاتم در ادبیات فارسی بوده است و علاقه‌ام نیز. از این رو نوشتن را برای خود هم روشی برای امرارمعاش انتخاب کرده‌ام و هم راهی برای آرام شدن و لذت بردن. در دیاکوبین وظیفه نوشتن آکادمی تولید محتوا و همین طور مقالات مربوط به دیجیتال مارکتینگ و طراحی تجربه کاربری را برعهده دارم. پدیده‌هایی که هر روز برای آن مطالعه می‌کنم و شوقم به آنها بیشتر می‌شود.

  طراحی سایت

  اگر می‌خواهید اولین قدم برای ورود به دنیای دیجیتال را محکم بردارید؛ فرآیند طراحی وب‌سایت خود را به دیاکوبین بسپارید. خدمات طراحی وب‌سایت در دیاکوبین به تولید یک وب‌سایت ساده ختم نمی‌شود. ما آماده‌ایم تا جزئی‌ترین خواسته‌های شما را در طراحی یک ‌وب‌سایت کارا و زیبا برآورده کنیم. اگر می‌خواهید وب‌سایت شما طرحی متفاوت از رقبا داشته باشد؛ اگر می‌خواهید تجربه کاربری خوبی را برای مخاطبان خود فراهم کنید؛ و اگر به دنبال طرحی خاص با امکانات ویژه هستید؛ ما در دیاکوبین بهترین پینشهادها را به شما ارائه می‌کنیم. وب‌سایت‌های طراحی شده در دیاکوبین، دارای استانداردهای روز کدنویسی، سرعت بارگزاری بالا، دسترس‌پذیری و تجربه کاربری مناسب و رابط کاربری زیبا هستند.

  طراحی سایت
  نظرات کاربران (0)
  اشتراک
  اطلاع از
  guest
  0 نظرات
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Would love your thoughts, please comment.x