چرا باید از رابط کاربری اختصاصی استفاده کنیم

افزودن به لیست علاقه‌مندی ها
چرا باید از رابط کاربری اختصاصی استفاده کنیم

هنگامی که به بخش طراحی سایت یک شرکت دیجیتال مارکتینگ مراجعه می‌کنید، یکی از اولین پرسش‌ها این است که، آیا سایتی با رابط کاربری اختصاصی می‌خواهید یا نه. درخواست رابط کاربری اختصاصی یکی از آن دسته کار‌هایی است که عملا شما را گاهی در خرجی نسبتا بزرگ می‌اندازد. البته این به برنامه نویس یا به زبان ما توسعه دهنده شما بستگی دارد که رابط کاربری اختصاصی را برای شما به چه صورت طراحی کرده یا به عبارت بهتر با چه قیمتی رابط کاربری اختصاصی را برای شما حساب کند.

در این مقاله من به دلایل استفاده کردن یا استفاده نکردن از یک رابط کاربری اختصاصی برای یک کسب و کار می‌پردازم. برای شما بازگو می‌کنم که این رابط کاربری اختصاصی چیست؟ چه کار می‌کند و برای شما چه ارزش افزوده‌ای را فراهم می‌آورد.

رابط کاربری اختصاصی چیست

برای این که بدانیم رابط کاربری اختصاصی چیست، اول باید بدانیم رابط کاربری چه کار برای ما انجام می‌دهد. رابط کاربری عملا ظاهر سایت شما را تشکیل می‌دهد. این که ظاهر سایت شما چگونه است، مانند این است که بپرسیم لباس تن شما گونه است. ما با لباس‌هایمان با دیگران ارتباط برقرار می‌کنیم و حال و هوای روز‌هایمان به دیگران انتقال می‌دهیم. در مهمانی، سر کار و قرارهای مهم لباس‌های ما فرق می‌کند.

حال به این فکر کنید که قرار است همیشه بهترین اثر را روی مخاطبان خود بگذارید. قرار است با هر بار دیدار شما، هیجان و شگفتی بیننده برانگیخته شود.

در انتخاب لباس، ما لباس‌هایی را که اختصاصی برای ما دوخته می‌شود را رقیب لباس‌های مارک‌دار خارجی می‌دانیم. در انتخاب رابط کاربری هم اینچنین رقابتی وجود دارد. رابط‌های کاربری گاهی به صورت آماده‌اند و شما می‌توانید آنها را از وبسایت‌های فروشگاه رابط کاربری مانند تم فارست themeforest  یا نسخه وطنی آن راستچین بخرید.

رابط کاربری اختصاصی

نمای اول تم فارست

در این مقاله هر چه می‌خواهم از مثال به مصداق برسم، می‌بینم باید کمی بیشتر این مثال را برای رسیدن به مصداق‌های بهتر بسط دهم.

ما لباس‌های سری دوزی شده با مارک‌های بی نام و نشان را می‌خریم و می‌پوشیم و کار‌هایمان راه می‌افتد. بد هم نیستند اما کسی که یک لباس دست دوز از خیاطی زبردست را به تن کرده باشد می‌داند این لباس را نمی‌تواند با هیچ چیز دیگری عوض کند.

همین طور لباس‌های بی‌نقص مارک‌دار نیز به خاطر آن که تن هر کسی نیست و البته به دست خیاطان و فشن دیزاینرهای فوق العاده‌ای دوخته شده‌اند به شدت خوبند.

به این مثال جذاب باز برمی‌گردم. کمی وارد فضای کاربری شویم و بگوییم رابط کاربری اختصاصی دقیقا برای شما چه کار می‌کند. شما برای کسب و کار خود برنامه‌ای برای تبلیغات دارید و برای این کار یک سایت سفارش می‌دهید. اگر این که سایت شما ظاهری کپی یک سایت دیگر داشته باشد، مانند این است که به تلویزیون تبلیغی سفارش دهید که کپی تبلیغ  شرکت کوکاکولا باشد.

شاید این سایت برای کاربران غیر حرفه‌ای چیز دیدنی باشد و اندکی جذابیت داشته باشد. اما آنها را شگفت زده نمی‌کند. ولی اهل فن و آنهایی که اندکی دستی بر آتش دارند در همان دیدار اول چندان شما را جدی نمی‌گیرند.

این واقعی است که چه تبلیغ شما کپی باشد یا لباسی که می‌پوشید سری دوزی خوبی باشد که شما را بپوشاند و اندکی هم زیبایی داشته باشد زندگی شما می‌گذرد و خورشید فردا از شرق طلوع می‌کند. اما در تجارت جزئیات می‌تواند سرنوشت‌ساز باشد.

مزایای ویژه طراحی رابط کاربری اختصاصی

شما در طول کار خود نیاز به بهینه سازی سایت خود دارید. حذف اضافه‌هایی که روی سایت‌ها انجام می‌شود هر چند در نگاه اول بسیار جزئی به نظر بیاید، باز هم می‌تواند تغییرات عظیمی را به وجود بیاورد. به دنیایی فکر کنید که تغییر یک فرم ۱۰ سلولی ثبت‌نام به یک فرم ۴ سلولی در وب سایت یک شرکت مالی، ۱۲ میلیون دلار برای آن شرکت سود سالیانه به بار آورد.

در رابط کاربری اختصاصی شما این امکان تغییرات را دارید. دست شما باز است که هر چیزی را اعم از کلی و جزئی تغییر دهید. خیاط کت و شلوار اختصاصی اگر زبردست باشد می‌تواند هر تغییر را در کار به وجود آورد و آن را کاملا اندازه با بدن شما کند و حتی در مواردی که شما با استاد خیاط روبه‌رو باشید، ایرادات بدن شما را می‌تواند با لباسی خوب بپوشاند.

در وبسایت‌ها با  طراحی رابط کاربری اختصاصی، می‌توانید جزئیاتی را تغییر دهید که کارکردی حیرت‌آور در بازدهی سایت شما دارد. همین طور امکان سنجش در سایت شما به شدت بالا می‌رود. زیرا توسعه دهنده سایت شما خط به خط و کد به کد این رابط کاربری را می‌شناسد و همه صفحات آن تحت کنترل اوست.

یکی از کار‌هایی که در سایت‌هایی با رابط کاربری اختصاصی به شدت می‌توان خوب و کامل  انجام داد، تست a/b است. در این تست شما بخشی از خوانندگان سایت را با ظاهری خاص و بخشی دیگر را با ظاهری دیگر مواجه می‌کنید و رفتار آنها را در بازه زمانی مشخص اندازه گیری می‌کنید. این کار در سایت‌هایی با رابط کاربری اختصاصی بسیار آسان و البته بسیار نتیجه بخش است.

سنجیدن بسیار خوب رفتار کاربری شما را برای بالا بردن نرخ تبدیل بازدید کنندگان به مشتری و مشتریان به مشتریان وفادار حتما باید از این دسته از تست‌‌های دو دسته‌ای یا a/b استفاده کرد.

اما رفتار کاربری بخشی از کار است. با استفاده از رابط کاربری اختصاصی می‌توانید قدم بزرگی در سئو سایت برداریم. تمیز بودن کد‌های سایت و رعایت قواعد سئو one page باید در کد‌های سایت شما و در بخش فرانت اِند بسیار مهم است. کد نویس سایت شما در دو بخش HTML و CSS باید روی دستور العمل‌های سئو پیشروی کنید.

بهینه سازی سرعت سایت با استفاده از طراحی رابط کاربری اختصاصی به شما این امکان را می‌دهد که با تغییرات الگوریت‌های گوگل و شروع یا خاتمه یافتن روندی در ساختار سئو، سایت خود را همگام کنید. این روند‌ها ظرف یکی دو سال شروع می‌شوند و گاهی همین مدت طول می‌کشد که خاتمه یابند و گاهی هم بسیار بسیار ماندگار برجای می‌مانند. مثلا روند موبایلی شدن تمام چیز‌هایی که در دنیای وب و تکنولوژی شروع شده است. در وبسایت‌ها به شدت پیگیری می‌شود. گوگل هم سایت‌هایی که سازگاری مناسبی با نمایش موبایل داشته باشند به شدت دوست دارد. حال در بسیاری از طراحی رابط های کاربری اختصاصی و آماده حتی می‌توان این توانایی را ببینیم. اما به یاد داشته باشید که تغییر بعدی که در راه باشد دیگر معلوم نیست که قالب آماده ارزان قیمت سایت شما با آن سازگار باشد یا نه.

سازمان‌های بزرگ و کسب و کارهای پایدار به سایت خود به چشم محل کار نگاه می‌کنند یک سازمان بزرگ هر سال ساختمان محل استقرار شرکت را تغییر نمی‌دهد اما اگر امکانی برای شرکت به وجود آید که در پیشبرد کار او مؤثر باشد در همان ساختمان آن را به کار می‌گیرند.

طراحی اختصاصی سایت نیز همین گونه است. معروف است که آمازون مدت‌های زیادی است که از دکمه cta خود با رنگ نارنجی و سیاه استفاده می‌کند. و به عبارتی این دکمه مختص اوست.

رابط کاربری اختصاصی

cta  آمازون

نتیجه گیری و حرف آخر

جدال میان قالب‌های آماده خوب و جواب پس داده که بعضا بسیار ارزان قیمت‌ هم هستند و طراحی اختصاصی سایت، می‌تواند سال‌ها ادامه یابد. این که ما سایتی را از ریشه، خود بسازیم یا آن که از امکانات آماده استفاده کنیم، همه موضوعاتی است که به شرایط و انتخاب افراد براساس نیازشان باز می‌گردد.

اما توصیه آخر که فکر می‌کنم حرفی روشنگر است:

 • اگر توسعه دنده شما متعهد و کار بلد و رزومه دار بود.
 • اگر گرافیستی مسلط به طراح رابط کاربری اختصاصی دارید.
 • اگر مارکتر‌هایی خلاق و دقیق دارید.
 • اگر زمانی بین سه تا شش ماه دارید و می‌توانید در این زمان بدون سایت امورات خود را بگذرانید.
 • و در آخر اگر پول مناسبی برای تأمین مالی پروژه دارید.

یک لحظه در سفارش دادن طراحی رابط کاربری اختصاصی شک نکنید.

امیدوارم تجربیات خود را در طراحی اختصاصی وب سایت خود با ما به اشتراک بگذارید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
۰ ۰ votes
امتیازدهی به مقاله
5/5 - (1 امتیاز)
تاریخ انتشار: 5 آذر, 1398
آخرین ویرایش: ۱۹ آذر, ۱۳۹۸
منبع: diacobin
   اشتراک گذاری

  تحصیلاتم در ادبیات فارسی بوده است و علاقه‌ام نیز. از این رو نوشتن را برای خود هم روشی برای امرارمعاش انتخاب کرده‌ام و هم راهی برای آرام شدن و لذت بردن. در دیاکوبین وظیفه نوشتن آکادمی تولید محتوا و همین طور مقالات مربوط به دیجیتال مارکتینگ و طراحی تجربه کاربری را برعهده دارم. پدیده‌هایی که هر روز برای آن مطالعه می‌کنم و شوقم به آنها بیشتر می‌شود.

  طراحی سایت

  اگر می‌خواهید اولین قدم برای ورود به دنیای دیجیتال را محکم بردارید؛ فرآیند طراحی وب‌سایت خود را به دیاکوبین بسپارید. خدمات طراحی وب‌سایت در دیاکوبین به تولید یک وب‌سایت ساده ختم نمی‌شود. ما آماده‌ایم تا جزئی‌ترین خواسته‌های شما را در طراحی یک ‌وب‌سایت کارا و زیبا برآورده کنیم. اگر می‌خواهید وب‌سایت شما طرحی متفاوت از رقبا داشته باشد؛ اگر می‌خواهید تجربه کاربری خوبی را برای مخاطبان خود فراهم کنید؛ و اگر به دنبال طرحی خاص با امکانات ویژه هستید؛ ما در دیاکوبین بهترین پینشهادها را به شما ارائه می‌کنیم. وب‌سایت‌های طراحی شده در دیاکوبین، دارای استانداردهای روز کدنویسی، سرعت بارگزاری بالا، دسترس‌پذیری و تجربه کاربری مناسب و رابط کاربری زیبا هستند.

  طراحی سایت
  نظرات کاربران (0)
  اشتراک
  اطلاع از
  guest
  0 نظرات
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Would love your thoughts, please comment.x