راهنمای جامع راه اندازی کمپین دیجیتال مارکتینگ

افزودن به لیست علاقه‌مندی ها
راهنمای جامع راه اندازی کمپین دیجیتال مارکتینگ

برای راه اندازی کمپین دیجیتال مارکتینگ که به اهداف شما نزدیک شود، لازم است از نکات و مراحلی آگاه شوید. در ادامه می‌خواهیم این مراحل را به شما بگوییم پس با ما همراه شوید.

کمپین دیجیتال مارکتینگ چیست؟

به مجموعه اقداماتی که برای بازاریابی دیجیتال انجام می‌شود و هدفی را دنبال می‌کند، کمپین دیجیتال مارکتینگ می‌گویند. حتما اصطلاح بازاریابی دیجیتال را شنیده‌اید؟ اما این عبارت به چه معناست؟ کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ دارای مجموعه‎ای از ویژگی‌های خاص هستند که هدفی را دنبال می‌کنند. هدف شما با بازاریابی آنلاین می‌تواند در نهایت به افزایش فروش ختم شود؛ اما شما می‌توانید اهداف بلند مدت‌تری مانند حفظ اعتبار برند داشته باشید.

مراحل راه اندازی کمپین دیجتال مارکتینگ

هدف‌های خود را مشخص کنید

برای شروع لازم است بازار هدف خود را مشخص کنید. اگر سازمان شما سازمان کوچکی است بهتر است برای اجرای کمپین دیجیتال مارکتینگ خود از یک آژانس تبلیغاتی کمک بگیرید. این کار ممکن است برای شما کار سختی باشد. در صورتی که می‌خواهید با توجه به بودجه‌ای که دارید بهترین نتیجه را از این کار بگیرید، این اتفاق را به دست افراد باتجربه بسپارید.

همانطور که خدمتتان عرض کردیم برای راه اندازی کمپین دیجیتال مارکتینگ می‌توان اهداف متفاوتی داشت. هر کدام از این اهداف نیاز به تمرکز دارد. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم برای اجرای کمپین خود یک هدف مشخص داشته باشید و بر روی آن تمرکز کنید. آگاهی از برند، رشد دنبال کنندگان و تبدیل کاربر به مشتری می‌تواند از جمله اهداف یک کمپین باشد.

بازار هدف خود را مشخص کنید

بعد از این که هدف کلی خود را برای اجرای کمپین بازاریابی دیجیتال مشخص کردید، به سراغ بازار هدف بروید. در این مرحله باید بدانید مخاطبان شما چه افرادی هستند و چه ویژگی‌هایی دارند. برای آگاهی از این موضوع احتمالا از ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیکس، SEMrush یا دیگر سیستم‌های تحلیلگر استفاده می‌کنید تا آماری از رفتار کاربران به شما بدهند.

پرسونای مشتری را بررسی کنید

یک شخصیت برای برند خود مشخص کنید. ویژگی شخصی که قرار است از برند شما خریداری کند و مشتری شما شود را با جزئیات شرح دهید. اطلاعاتی مانند اوضاع مالی، درآمد سالیانه، تعداد اعضای خانواده، جنسیت، سن، شغل، محل زندگی و … همگی نمونه‌هایی هستند که برای ترسیم پرسونای مشتری می‌توانید تعیین کنید.

هنگام ایجاد پرسونای مشتری لازم است مشخصات جمعیتی، ترس، اهداف و رفتارهای آنلاین آن‌ها را در نظر بگیرید. انجام این کار به زمان، تمرین و صبر نیاز دارد. با تکرار و تحلیل بازخورد می‌توانید تجربه این کار را به دست آورید. اما اگر می‌خواهید از همان ابتدا کمپینی طراحی کنید که مو لای درزش نرود و مطمئن شوید که از پرسونای مشتری به شکل ایده‌آل استفاده می‌کنید بهتر است با یک آژانس تبلیغاتی معتبر مشورت کنید.

میزان بودجه برای راه اندازی کمپین دیجیتال مارکتینگ را مشخص کنید

این موضوع بسیار مهمی است که قبل از شروع کمپین در نظر بگیرید. مشخص بودن میزان بودجه می‌تواند بر روی نحوه اجرای کمپین و حتی نتایج آن تاثیر بگذارد.

برای هر نوع کمپین دیجیتال مارکتینگ، مشخص کردن بودجه می‌تواند ادامه راه را مشخص کند. ممکن است هنوز بسیاری از بازاریابان از این موضوع غفلت داشته باشند.

مشخص کردن میزان بودجه و شروع کمپین دیجیتال مارکتینگ ممکن است استرس شما را برای بازخورد نتیجه بیشتر کند. چرا که شما یک مبلغی را به عنوان مبنا در نظر می‌گیرید و بعد از اجرای کمپین منتظر نتایج آن می‌نشینید. درواقع دائما در حال سنجش هستید که میزان تلاش‌های بازاریابی با هزینه‌ای که پرداخت کرده‌اید چه ثمره‌ای برای شما به بار خواهد داشت.

کانال‌های بازاریابی خود را برای اجرای کمپین دیجیتال مارکتینگ مشخص کنید

در این مرحله باید با توجه به نوع فعالیت سازمانی خود کانال‌های تبلیغاتی مناسب را انتخاب کنید. برای مثال اگر جنس تجارت شما B2B است، می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی نظیر لینکدین، اینستاگرام و فیسبوک استفاده کنید. البته از گزینه ایمیل مارکتینگ هم غفلت نکنید. شاید فکر کنید که دیگر روش ایمیل مارکتینگ منسوخ شده و بازدهی مناسب را ندارد، ام جالب است بدانید این روش همچنان به رشد برند و کسب و کار شما می‌تواند کمک کند. به همین دلیل است که هنوز بسیاری از شرکت‌های از کاربران تقاضی وارد کردن ایمیل برای آگاهی از تخفیف‌ها و جشنواره‌ها را دارند. هنوز هم تعداد زیادی از این ایمیل مارکتینگ‌ها به خرید منجر می‌شود.

برای بهبود SEO و PPC به دنبال کلمات کلیدی مناسب باشید

اگر قصد بهینه سازی سایت خود را دارید بهتر است به دنبال کلمات کلیدی مناسبی باشید و بر روی آن‌ها تحقیق کنید. برای پیدا کردن کلمات کلیدی باید توجه کنید که کاربران چه لغاتی را در حوزه فعالیت شما جستجو می‌کنند.

راه اندازی کمپین دیجیتال مارکتینگ

راه اندازی کمپین دیجیتال مارکتینگ

 

بر روی این کلمات در صفحات وب سایت خود محتوا گذاری کنید تا در صورت جستجوی کاربران با آن عبارات، سایت شما هم در نتایج اولیه قرار بگیرد. اما این کار چندان هم آسان نیست و نیاز به زمان و کار بیشتری دارد.علاوه بر این شما باید از این کلمات به صورت هوشمندانه‌ای استفاده کنید.

تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی را آغاز کنید

در این مرحله اطلاعات خوبی برای شروع تبلیغات دارید. شما اهداف کمپین، بازار هدف، پرسونای مشتری و کلمات کلیدی مناسب را مشخص کرده‌اید. حال وقت آن رسیده که فعالیت و تبلیغات خود را در شبکه‌های اجتماعی آغاز کنید. تبلیغات در هر شبکه اجتماعی دارای اصولی است. زمانی که می‌خواهید در کانال‌هایی مانند توئیتر، اینستاگرام و … تبلیغات انجام دهید باید توجه کنید که تصویر و متن شما به قدر کافی برای مخاطب جذاب باشد.

پروفایل خود را در شبکه‌های اجتماعی مدیریت کنید

از رشد یا ریزش دنبال کنندگان خود غافل نشوید. شما باید به شکلی فعالیت کنید که مشتریان فعلی خود را حفظ کنید و همچنین به این تعداد راضی نشوید. همواره باید برای افزایش دنبال کنندگان تلاش کنید. یکی از ماموریت‌های شما در شبکه‌های اجتماعی این است که رضایت مشتریان ناراضی را جلب کنید.

به مخاطبان خود در شبکه‌های اجتماعی اجازه دهید تا از تجربه استفاده از خدمات یا خرید کالا، بازخورد نشان دهند. برای این کار تنها لازم است بخش کامنت گذاری پست خود را فعال نگه دارید. برای برخی از جواب کامنت‌های منفی، عذرخواهی می‌تواند موثر باشد. البته باید به آنان اطمینان دهید که در تجربه بعدی‌شان رضایت کافی را احساس خواهند کرد.

ایمیل مارکتینگ فراموش نشود

ایمیل مارکتینگ را هم در برنامه‌های کمپین خود لحاظ کنیذ. هنوز تعداد کارمندانی که اول صبح ایمیل خود را چک می‌کنند، شگفت آور است. آن‌ها حتی اگر این کار در ساعات اولیه روز انجام ندهند، تا ساعات پایانی روز وقتی را برای چک کردن Inbox ایمیل خود می‌گذارند. البته برای این کار باید دقت کنید که مخاطبان خود را پیدا کنید و از ایمیل زدن به افراد متفرقه خودداری کنید.

یک بانک اطلاعاتی از ایمیل کاربران خود بسازید. می‌توانید در هنگام ثبت نام در سایت از مخاطبان بخواهید که ایمیلشان را در باکس مورد نظر وارد کنند تا در صورت تمایل خبرنامه‌های مهم را دریافت کنند.

بازاریابی مجدد یا ریمارکتینگ

زمانی که مخاطب چند کالا در سبد خرید سایت مورد نظر قرار می‌دهد تا برای بعد آن را خرید بزند، فرصت مناسبی است تا ریمارکتینگ انجام دهید. در چنین مواقعی می‌توان یک ایمیل به مخاطب فرستاد و او را به خرید نهایی ترغیب کرد. حتی در این مرحله می‌توانید با ارائه کدهای تخفیف او را به سمت خرید قطعی بکشانید.

استراتژی وبلاگ نویسی ایجاد کنید

وبلاگ نویسی می‌تواند تجارت شما را تغییر دهد. این موضوع به سئو شما کمک می‌کند و مخاطبان شما را افزایش می‌دهد. شما در بخش وبلاگ نویسی می‌توانید درباره ابهاماتی که هر کاربر می‌تواند داشته باشد مقاله تولید کند و به عنوان راهنما در اختیار آن‌ها قرار دهید. اما توجه کنید که مقاله‌های شما با موضوع فعالیت تجاری شما هماهنگ باشد.

برای این که کاربران را در سایت خود بیشتر از قبل درگیر کنید بهتر است مقالاتی با بیش از ۳۰۰ کلمه تالیف کنید. اما این موضوع نیازمند یک گرافیک جذاب و نوشتار قدرتمند است که خواننده تا انتهای مطلب وبلاگ شما را ترک نکند. زمانی که کاربران زمان بیشتری در وب‌سایت شما حضور داشته باشند، گوگل محتوای شما را مهم می‌‌داند و امتیاز بیشتری برای شما در نظر می‌گیرد.

راه اندازی کمپین دیجیتال مارکتینگ موفق

برای ایجاد کمپین دیجیتال مارکتینگ توصیه می‌کنیم این مراحل را دنبال کنید. هر قدم از این استراتژی به دنبال هم اجرا می‌شود و پرش از روی هر کدام می‌تواند هزینه زیادتری برای شما ایجاد کند. اگر برای یاده سازی یک کمپین دیجیتال مارکتینگ موفق، نیروی باتجربه در اختیار ندارید، کارشناسان آژانس دیجیتال مارکتینگ دیاکوبین به شما کمک خواهد کرد.

Rate this post
۰ ۰ votes
امتیازدهی به مقاله
Rate this post
تاریخ انتشار: 14 دی, 1398
آخرین ویرایش: 14 دی, 1398
نظرات کاربران (0)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x