طراحی تجربه کاربری (UX) چیست؟

افزودن به لیست علاقه‌مندی ها
طراحی تجربه کاربری (UX) چیست؟

طراحی تجربه کاربری (UX)، فرآیند ساخت محصولاتی است که تجربیات معنادار و مرتبطی را برای کاربران رقم می‌زنند این موضوع یکی از ارکان طراحی سایت است. این کار شامل طراحی کل فرآیند تملک و یکپارچه سازی محصول است که شامل بخش‌هایی از برندینگ، طراحی، کاربردپذیری و عملکرد است.

کاری که طراحان UX می‌کنند، فراتر از طراحی رابط کاربری یا UI است

” طراحی تجربه کاربری ” معمولا به جای عبارتی مثل ” طراحی رابط کاربری ” و ” کاربردپذیری ” استفاده می‌شود. هرچند، درحالی که کاربردپذیری و طراحی رابط کاربری بخش‌های مهمی از طراحی UX هستند، اما در واقع زیرمجموعه‌ای از آن است زیرا طراحی UX بخشهای بسیار گسترده‌تر دیگری را نیز پوشش می‌دهد. یک طراح UX، در کل پروسه تملک و یکپارچه سازی محصول، که شامل بخش‌هایی از برندینگ، طراحی، کاربردپذیری و عملکرد در آن دخیل است. در واقع این داستانی است که پیش از قرارگیری دستگاه در دستان کاربر آغاز میشود.

هیچ محصولی، جزیره نیست. محصول، چیزی بیش از تنها یک محصول است. یک محصول، مجموعه منسجم و یکپارچه ای از تجربیات است. به تمامی مراحل محصول یا خدمات فکر کنید- از اهداف اولیه تا انعکاس های نهایی، از اولین استفاده تا بخش کمک (help)، خدمات و نگهداری. شما باید کاری کنید که تمام این موارد با هم به طور هماهنگ کار کنند. دون نورمن، ابداع کننده عبارت تجربه کاربری

بنابراین محصولاتی که تجربه کاربری عالی رقم می‌زنند، مثل آیفون، نه تنها براساس مصرف محصول طراحی یا ماندن در ذهن‌ها، بلکه برای کل فرآیند ایجاد، مالکیت و حتی رفع ایرادات آن طراحی می‌شوند. به طور مشابه، طراحان UX نه تنها بر روی تولید محصولات کاربردی متمرکز هستند، بلکه به دیگر بخش‌های تجربه کاربری نیز مانند دلپذیر بودن، مناسب بودن و جالب بودن نیز توجه ویژه دارند. به این ترتیب، تعریف واحدی از تجربه کاربری خوب وجود ندارد. در عوض، تجربه کاربری خوب، تجربه کاربری است که نیازهای یک کاربر مشخص را در موضوع مشخصی که از محصول استفاده می‌کند، مرتفع می‌سازد.

طراحان UX علت، جایگاه و چگونگی استفاده از محصول را در نظر می‌گیرند

یک طراح UX، دلیل، مورد و چگونگی استفاده از محصول را در نظر می‌گیرد. دلیل، شامل انگیزه‌های استفاده از محصول است. اینکه آیا این محصول به کاری که کاربر می‌خواهد با آن انجام دهد مرتبط است، یا ارزش‌ها و دیدگاه‌هایی که مالک دستگاه دارد با دیدگاه‌هایی که درباره کاربرد آن وجود دارد یکی است. 

مورد استفاده، به کارهایی اشاره دارد که افراد می‌توانند با محصول انجام دهند- یعنی کاربرد آن. در نهایت، چگونگی مربوط به طراحی کاربرد محصول به طور قابل دسترس و دل انگیز است. طراحان UX قبل از پرداختن به مورد استفاده، به دلیل استفاده از محصول می‌پردازند و در نهایت، به نحوه کاربرد آن فکر می‌کنند تا محصولاتی بسازند که کاربران بتوانند تجربیات معناداری با آنها داشته باشند. در طراحی نرم افزار، طراحان باید مطمئن باشند که “مواد” تشکیل دهنده محصول از دستگاهی که در حال حاضر موجود است آمده و تجربه سیال و یکپارچه ای به وجود می‌آورد.

طراحی تجربه کاربری

طراحی تجربه کاربری

محور طراحی تجربه کاربری ، کاربر است

از آنجا که طراحی تجربه کاربری با کل سفر کاربر درگیر است، یک کار چند منظوره است. طراحان UX چندین پیش زمینه متفاوت دارند مثل طراحی بصری، برنامه نویسی، روان شناسی و طراحی تعاملی. طراحی برای کاربران انسانی همچنین نیاز به در نظر گرفتن دسترس پذیری و قابل استفاده بودن برای بسیاری از کاربران احتمالی که محدودیتهای فیزیکی دارند و برای مثال نمی‌توانند متون ریز را بخوانند دارد. وظایف معمولی یک طراح UX متفاوت است، اما معمولا شامل جستجوی کاربر، ساخت پرسونا، طراحی قاب‌ها و نمونه های تعاملی اولیه و همچنین آزمودن طراحی هاست. این وظایف می‌توانند در هر کمپانی منحصر به فرد و متفاوت باشند، اما همیشه طراحان باید مدافع کاربران بوده و نیازهای کاربران را مرکز تمامی کارهایی قرار دهند که برای توسعه و طراحی انجام می‌دهند. به همین دلیل هم هست که اغلب طراحان UX فرآیندهایی را انجام می‌دهند که کاربران در مرکزیت آنها بوده و تا جایی این کار را ادامه می‌دهند که تمامی مشکلات و نیازهای مرتبط کاربر را به طور بهینه، برطرف کنند.

طراحی تجربه کاربری

طراحی تجربه کاربری

طراحی با محوریت کاربر، فرآیند تکرارشونده‌ای است که برای طراحی و توسعه، در ابتدا نیاز به درک کاربران و منظور آنها دارد.

۱/۵ - (۱ امتیاز)
۰ ۰ votes
امتیازدهی به مقاله
1/5 - (1 امتیاز)
تاریخ انتشار: 15 خرداد, 1398
آخرین ویرایش: ۷ مرداد, ۱۳۹۸
    اشتراک گذاری

تحصیلاتم در ادبیات فارسی بوده است و علاقه‌ام نیز. از این رو نوشتن را برای خود هم روشی برای امرارمعاش انتخاب کرده‌ام و هم راهی برای آرام شدن و لذت بردن. در دیاکوبین وظیفه نوشتن آکادمی تولید محتوا و همین طور مقالات مربوط به دیجیتال مارکتینگ و طراحی تجربه کاربری را برعهده دارم. پدیده‌هایی که هر روز برای آن مطالعه می‌کنم و شوقم به آنها بیشتر می‌شود.

طراحی سایت

اگر می‌خواهید اولین قدم برای ورود به دنیای دیجیتال را محکم بردارید؛ فرآیند طراحی وب‌سایت خود را به دیاکوبین بسپارید. خدمات طراحی وب‌سایت در دیاکوبین به تولید یک وب‌سایت ساده ختم نمی‌شود. ما آماده‌ایم تا جزئی‌ترین خواسته‌های شما را در طراحی یک ‌وب‌سایت کارا و زیبا برآورده کنیم. اگر می‌خواهید وب‌سایت شما طرحی متفاوت از رقبا داشته باشد؛ اگر می‌خواهید تجربه کاربری خوبی را برای مخاطبان خود فراهم کنید؛ و اگر به دنبال طرحی خاص با امکانات ویژه هستید؛ ما در دیاکوبین بهترین پینشهادها را به شما ارائه می‌کنیم. وب‌سایت‌های طراحی شده در دیاکوبین، دارای استانداردهای روز کدنویسی، سرعت بارگزاری بالا، دسترس‌پذیری و تجربه کاربری مناسب و رابط کاربری زیبا هستند.

طراحی سایت
نظرات کاربران (0)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x