استفاده تجاری از قابلیت کلوز فرند در اینستاگرام

افزودن به لیست علاقه‌مندی ها
استفاده تجاری از قابلیت کلوز فرند در اینستاگرام

شبکه اجتماعی اینستاگرام برای کارهای مختلفی استفاده می‌شود. برخی افراد برای به اشتراک گذاری پست‌های شخصی از این شبکه اجتماعی استفاده کرده و بسیاری از کسب‌وکارها هم برای گسترش تجارت و یا برای فروش محصولات و یا ارائه خدمات، اینستاگرام را انتخاب می‌کنند. چه از این شبکه اجتماعی برای ایجاد صفحه شخصی استفاده کنید و یا برای کسب‌وکار، قابلیت کلوز فرند (لیست دوستان نزدیک) می‌تواند برای شما مفید باشد.

زمانی که در اینستاگرام استوری می‌گذارید، تمام افرادی که شما را فالو کرده باشند، می‌توانند استوری شما را ببینند. در گذشته برای محدود کردن فالورها، در هر استوری، افرادی که مایل نبودیم استوری ما برای آنها به اشتراک گذاشته شود را پنهان می‌کردیم، اما در به روز رسانی‌های جدید اینستاگرام، می‌توان لیستی از افراد تهیه کرد، تا بعضی از استوری‌های خاص فقط برای آنها نشان داده شود.

این قابلیت در صفحات تجاری کاربرد بیشتری دارد و شما می‌توانید برای ارائه مواردی خاص به مشتریان دائمی و یا افرادی که خرید بالایی داشته باشند، از این قابلیت برای ارائه تخفیف استفاده کنید. در ادامه به نحو ایجاد این لیست می‌پردازیم.

ایجاد لیست کلوز فرند در اینستاگرام

در گذشته بیشتر شبکه‌های اجتماعی به جز اینستاگرام، امکان ایجاد لیست دوستان را به کاربران می‌دادند. اما در به روز رسانی‌های جدید این شبکه اجتماعی، این امکان برای کاربران فعال شده است. با استفاده از قابلیت کلوز فرند شما می‌توانید استوری‌های خاص را فقط با افراد مشخصی که از قبل تعیین کرده‌اید به اشتراک بگذارید.

اولین کاری که باید انجام دهید به روز کردن اینستاگرام است و بعد از آن می‌توانید افراد را به این لیست اضافه کنید، بدون این که برای آنها پیغام و یا هشداری فرستاده شود. اگر کسی شما را به این لیست اضافه کند، در قسمت استوری‌ها، دایره سبز رنگی در کنار عکس پروفایل او ظاهر خواهد شد و یا در صورتی که استوری آن شخصی که شما را در لیست کلوز فرند خود اضافه کرده را باز کنید، در قسمت پایین، دایره‌ای سبز رنگ مشاهده خواهید کرد. البته در حال حاضر این قابلیت فقط برای استوری قابل دسترس است.

استفاده از قابلیت کلوز فرند

استفاده از قابلیت کلوز فرند

استفاده از قابلیت کلوز فرند

برای ایجاد لیست کلوز فرد به دو صورت می‌توانید این کار را انجام دهید. اگر تا به حال برای حساب اینستاگرام خود این لیست را ایجاد نکرده باشید، هنگامی که می‌خواهید استوری خود را منتشر کنید، با استفاده از دایره سبز رنگ در پایین صفحه توانایی ایجاد لیست دوستان نزدیک را خواهید داشت و استوری فقط برای این دسته از فالوورها نمایش داده می‌شود.

راه دوم با مراجعه به صفحه پروفایل امکان پذیر خواهد بود. با کلیک بر روی منو و بعد از آن قسمت دوستان نزدیک (Close Friends) صفحه‌ای برای شما باز شده که در آن، لیستی از افرادی که فالور شما هستند نشان داده می‌شود. در زیر این لیست، افرادی هم به شما پیشنهاد داده خواهد شد. حتی شما می‌توانید با جستجو، افراد مورد نظر خود را پیدا کنید و با کلیک بر روی دکمه اضافه کردن (Add)، افراد به لیست دوستان نزدیک شما اضافه می‌شوند.

شما همچنین می‌توانید افراد را از این لیست حذف کنید. به پنجره لیست شما (YOUR LIST) بروید و از آن جا به راحتی می‌توانید افراد را حذف کنید. شما می‌توانید در هر زمانی، از لیست دوستان نزدیک خود افرادی را اضافه و یا حذف کنید. افرادی که به لیست شما اضافه می‌شوند و یا از آن حذف می‌شوند هیچ پیغامی را دریافت نخواهند کرد و این لیست هیچ محدودیتی در تعداد افراد ندارد و شما می‌توانید هر تعداد حساب کاربری را به آن اضافه کنید.

زمانی که استوری را برای دوستان نزدیک ارسال می‌کنید آنها در کنار دیگر استوری‌ها قرار گرفته و اطراف آنها، دایره سبز رنگی خواهد داشت. افرادی که در لیست دوستان نزدیک شما قرار دارند، استوری‌های شما را با دایره سبز رنگ مشاهده می‌کنند. افرادی که در این لیست قرار ندارند، پست‌ها و استوری‌های معمول شما را خواهند دید و هیچ نشانه‌ای از استوری‌های کلوز فرند شما نمی‌بینند.

چگونه می‌توان از قابلیت کلوز فرند در کسب‌وکار استفاده کرد

شما می‌توانید از این قابلیت برای مصارف تجاری استفاده کنید و فروش محصولات و یا ارائه خدمات به مشتریان را گسترش دهید. این قابلیت برای صفحات شخصی اینستاگرام جذابیت‌های مخصوص به خود را دارد و برای کسب‌وکارها می‌تواند باعث گسترش آنها شود. این لیست دوستان به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا تبلیغات هدفمندی داشته باشند. این تبلیغات با قابلیت نمایش به افراد خاص، به تجارت شما این امکان را خواهد داد تا محصولات و یا خدماتی را برای گروه مشخصی از افراد ارائه دهد.

البته باید به این نکته توجه کنید که از این قابلیت فقط برای افرادی می‌توان استفاده کرد که شما آنها را فالو کرده باشید. به طور کلی دوستان نزدیک افرادی هستند که شما را فالو کرده و شما هم آنها را فالو کرده باشید. فالو کردن مشتریان دو مزیت دارد، اولین مزیت اضافه کردن مشتریان در لیست کلوز فرند و مزیت دیگر آن، احساس خوشایند مشتری نسبت به کسب‌وکار شما است. زمانی که کسب‌وکار شما فردی را فالو می‌کند، آن فرد احساس نزدیکی بیشتری با کسب‌وکار شما خواهد داشت و در صورتی که به محصولات و یا خدمات شما نیاز داشته باشد، احتمال مراجعه آن فرد به کسب‌وکار شما بیشتر خواهد بود.

اهدای جوایز به برخی از مشتریان مورد نظر

هر کسب‌وکاری مشتریان دائمی و مخصوص به خود را دارد. همچنین ممکن است مشتریانی داشته باشید که شما را به افراد دیگری معرفی کرده و به شما در فروش بیشتر کمک کرده باشند. از طرف دیگر ممکن است بخواهید در مناسبت‌های خاص، برای افراد هدف خود بعضی از محصولات را با تخفیف‌های بالا عرضه کنید، این کار با استفاده از کلوز فرند ساده خواهد بود.

شما می‌توانید استوری‌های خاص را که شامل کدهای تخفیف، پاداش خرید و یا محصولات جدید است را برای افراد مورد نظر خود ارسال کنید. با این کار به مشتریان انگیزه بیشتری برای معامله با کسب‌وکار خود خواهید داد و مشتریان با اطلاع از این که در دسته‌ای خاص قرار گرفته‌اند، انگیزه بیشتری پیدا می‌کنند تا از خدمات شما استفاده کنند یا محصولاتی که ارائه می‌دهید را بخرند.

می‌توانید به مشتریانی که خرید بیشتری انجام داده‌اند کدهایی با تخفیف بالاتر ارسال کنید و برای مشتریانی که خرید کمتری داشته‌اند، تخفیف کمتری را در نظر بگیرید. این قابلیت، امکان تفکیک افراد را به شما خواهد داد.

ارائه پیشنهادهای خاص به اعضای ویژه

برخی از کسب‌وکارها مشتریان ویژه دارند و به آنها خدمات خاصی را ارائه می‌دهند. قرار دادن افراد در لیست کلوز فرند و ارائه خدماتی ویژه به این مشتریان با استفاده از این قابلیت آسان خواهد بود. به عنوان مثال، برخی از کسب‌وکارها مانند مربیان آموزشی، می‌توانند از این قابلیت برای ارائه محتواهای آموزشی پولی به افرادی که هزینه پرداخت کرده‌اند استفاده کنند.

تنها افراد مورد نظر شما می‌توانند استوری‌های آموزشی کسب‌وکار شما را ببینند و از مطالب آن استفاده کنند. از قابلیت کلوز فرند می‌توان برای ارائه پیشنهادهای ویژه به افرادی که هزینه پرداخت کرده‌اند، استفاده کرد. شما می‌توانید خبرهای روز را تنها به افراد مورد نظر خود ارسال کنید و آنها را راغب به تهیه سرویس‌های دیگر خود کنید.

اشتراک محتوا با قابلیت کلوز فرند

اشتراک محتوا با قابلیت کلوز فرند

به اشتراک گذاشتن محتوای خصوصی با کلوز فرند

برای این که افراد تمایل بیشتری داشته باشند تا با کسب‌وکار شما وارد معامله شوند، می‌توانید بعضی از فعالیت‌ها و رویدادهای داخلی شرکت و یا پشت صحنه فعالیت‌های بازاریابی کسب‌وکار خود را از طریق قابلیت دوستان نزدیک در اینستاگرام برای مشتریان خاص و ویژه، با استفاده از استوری به اشتراک بگذارید.

با این کار، افراد احساس بهتری نسبت به کسب‌وکار شما پیدا می‌کنند. زمانی که شما مشتریان را در فعالیت‌های پشت صحنه کسب‌وکار خود شرکت می‌دهید و آنها از فعالیت‌های شما با خبر می‌شوند، زمانی که شما محصول و یا خدمات جدیدی ارائه دهید، خیلی زودتر تمایل به استفاده از آنها را خواهند داشت.

ابراز تشکر از مشتریان ویژه

می‌توانید با استفاده از استوری‌های کلوز فرند قدردانی خود را از مشتریان اعلام کنید. همه افراد زمانی که مورد قدردانی قرار می‌گیرند، احساس بهتری نسبت به فردی که از آنها قدردانی کرده پیدا می‌کنند. ارسال نامه‌های قدردانی شرکت از مشتریان، سخت و زمان بر خواهد بود، اما شما می‌توانید این متن قدردانی را با یک استوری به اطلاع افراد مورد نظر کسب‌وکار خود برسانید. این کار در درجه اول باعث ایجاد حس بهتر افراد نسبت به کسب‌وکار شما می‌شود و از جهت دیگر، شما نیازی نیست برای این کار زمان زیادی را صرف کرده و هزینه پرداخت کنید.

به طور کلی، قابلیت کلوز فرند به شما امکان سفارشی سازی مخاطبین را می‌دهد و شما می‌توانید برای افراد مورد نظر خود، خدمات و یا محصولات ویژه‌ای را تبلیغ کنید. هر کسب‌وکار امکانات ویژه‌ای را برای مشتریان دائمی و ویژه خود دارد و با استفاده از این قابلیت اینستاگرام این ارتباط با افراد خاص آسان خواهد بود.

با استفاده از این قابلیت می‌توانید از مشتریان دائمی قدردانی کرده و کسب‌وکار خود را به ساده‌ترین نحو گسترش دهید. شما می‌توانید زمانی که محصول و یا خدمات جدیدی ارائه می‌دهید آن را با مشتریان همیشگی به اشتراک بگذارید و یا کدهای تخفیف را برای آنها ارسال کنید. این قابلیت استروی‌های کلوز فرند در اینستاگرام به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا میزان فروش محصولات خود را بالا برند و با مشتریان ارتباط هدفمندی ایجاد کنند..

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
۰ ۰ votes
امتیازدهی به مقاله
4.5/5 - (2 امتیاز)
تاریخ انتشار: 6 شهریور, 1398
آخرین ویرایش: ۱۵ مهر, ۱۳۹۸
منبع: دیاکوبین
   اشتراک گذاری

  علاقه‌مند به یادگیری سئو و طراحی سایت هستم. خوشحال می‌شم از نظرات و دیدگاه‌های شما نکات جدیدی یاد بگیرم و اطلاعات خودم و با شما به اشتراک بگذارم

  خدمات شبکه های اجتماعی

  شبکه‌های اجتماعی بهترین نقطه برای شروع بازاریابی آنلاین هر کسب‌وکاری است. استفاده از شبکه‌های اجتماعی در ایران همیشه محبوب بوده است؛ و با تقریب خوبی می‌توان گفت همه ایرانیان دارای گوشی هوشمند، حداقل در یکی از شبکه‌های اجتماعی محبوب عضو هستند. دپارتمان خدمات شبکه‌های اجتماعی دیاکوبین، برنامه‌های ویژه‌ای برای توسعه کسب‌وکار شما در شبکه‌های اجتماعی تدارک دیده است. مدیریت صفحات شما در شبکه‌های اجتماعی گوناگون، از جمله اینستاگرام و لینکدین، و همچنین طراحی و برنامه‌ریزی کمپین‌های شبکه‌های اجتماعی با بهره بردن از روش‌هایی مانند اینفلوئنسر مارکتینگ، از جمله خدماتی است که در این دپارتمان در اختیار شما قرار داده می‌شود.

  خدمات شبکه های اجتماعی
  نظرات کاربران (0)
  اشتراک
  اطلاع از
  guest
  0 نظرات
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Would love your thoughts, please comment.x