قالب اختصاصی یا آماده کدام برای سایت مناسب‌تر است

افزودن به لیست علاقه‌مندی ها
قالب اختصاصی یا آماده کدام برای سایت مناسب‌تر است

سیستم‌های مدیریت محتوا، کار طراحی سایت را راحت‌تر کرده‌اند و افراد و شرکت‌ها می‌توانند با کمترین هزینه سایت مورد نظر خود را راه‌اندازی کنند. بعد از نصب سیستم مدیریت محتوا بر روی هاست، نوبت به انتخاب قالب می‌رسد و باید در مورد استفاده از قالب اختصاصی یا آماده تصمیم‌گیری کنید. تهیه قالب به دو صورت کلی تقسیم می‌شود، انتخاب یک قالب از میان تعداد زیادی از قالب‌های موجود و یا طراحی یک قالب به صورت سفارشی و اختصاصی برای سایت.

انتخاب قالب سایت یکی از مراحل مهم اولیه در طراحی سایت است. معمولا داشتن ظاهر مناسب، کاربردی بودن سایت و داشتن سرعت بالا باعث جلب رضایت کاربران می‌شود. قالب‌های زیادی وجود دارند که شما می‌توانید به صورت رایگان آنها را تهیه کنید و برای سایت خود استفاده کنید. قالب‌هایی هم هستند که شرکت‌ها و افراد مختلف، آنها را تولید کرده‌اند و متناسب با عملکرد آنها قیمت‌های مختلفی دارند. اگر می‌خواهید سایت شما قالبی داشته باشد که احتیاجات شما را به صورت اختصاصی برآورده کند، باید قالبی را برای آن به صورت سفارشی تهیه کنید تا با نیازهای شما هماهنگ باشد.

قالب‌های آماده که برای سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس طراحی می‌شوند هم قابلیت سفارشی سازی دارند و شما می‌توانید تغییراتی را در آنها انجام دهید. البته باید در نظر داشته باشید که نمی‌توان این قالب‌ها را به طور کلی سفارشی سازی کرد و محدودیت‌هایی هم وجود دارد. در زیر مطالبی در مورد انتخاب قالب اختصاصی یا آماده آورده شده است.

انتخاب قالب اختصاصی یا آماده

با توجه به اهداف شما برای ساخت سایت و یا هزینه‌ای که برای این کار در نظر گرفته‌اید، می‌توانید یکی از این دو راه را انتخاب کنید و قالب اختصاصی یا آماده برای سایت خود تهیه کنید.

نکاتی در مورد قالب آماده

برای سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس قالب‌های آماده زیادی را می‌توانید پیدا کنید و از آنها برای سایت خود استفاده کنید. بعضی از قالب‌های آماده رایگان هستند. اولین جایی که می‌توانید قالب‌های آماده و رایگان را تهیه کنید در پیشخوان وردپرس، قسمت نمایش ← پوسته‌ها است. سایت‌های زیادی را هم می‌توانید پیدا کنید که اقدام به فروش قالب‌های آماده می‌کنند. این قالب‌ها تنوع بالایی دارند و برای سبک‌ها و کاربردهای مختلف مناسب هستند.

نکاتی در مورد قالب آماده

نکاتی در مورد قالب آماده

مزایای استفاده از قالب آماده

استفاده از قالب‌های آماده مزایایی دارد که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد.

شخصی سازی آسان

می‌توانید در بین قالب‌های موجود به راحتی قالبی که به هدف شما نزدیک‌تر است را تهیه کرده و با کمترین تغییر آن را برای هدف خود شخصی سازی کنید. قالب‌های آماده برای اهداف مختلف کد نویسی شده‌اند و می‌توان با اندکی دانش طراحی سایت، با استفاده از قالب‌های آماده، یک سایت طراحی کرد. در قالب‌های آماده تمامی فایل‌های HTML، CSS و JavaScript موجود هستند و در بسیاری از مواقع، نیازی به کد نویسی برای طراحی سایت نخواهید داشت.

مناسب برای کسب‌وکارهای کوچک و جدید

برای کسانی که کسب‌وکاری کوچک دارند و یا تازه تصمیم به شروع یک فعالیت گرفته‌اند، استفاده از قالب‌های آماده بهترین گزینه خواهد بود. این قالب‌های آماده توانایی پیشبرد اهداف شرکت‌های بزرگ را هم دارند و می‌توان با اندکی کد نویسی و یا نصب افزونه‌های مختلف و استفاده از هاست قوی و پر سرعت، تمامی نیازهای شرکت‌ها را با استفاده از آنها تامین کرد. اگر تصمیم ندارید هزینه زیادی بابت طراحی و نگهداری سایت خرج کنید، در زمان انتخاب بین قالب اختصاصی یا آماده برای سایت، قالب آماده گزینه کم هزینه‌تری خواهد بود.

آسان بودن طراحی سایت

به خاطر آسان بودن طراحی سایت به وسیله قالب آماده، شرکت‌ها و افراد مختلف که طراحی سایت انجام می‌دهند، هزینه کمتری را بابت طراحی سایت دریافت می‌کنند. طراحی سایت با استفاده از قالب آماده باعث سریع شدن روند طراحی سایت می‌شود و در کمترین زمان می‌توان سایت را طراحی کرد. حتی اگر امکانات مورد نیاز شما در قالب گنجانده نشده باشد، شما می‌توانید به راحتی با نصب افزونه‌های مختلف امکانات سایت را گسترش دهید.

استفاده از دموهای آماده

در بسیاری از قالب‌های آماده که خریداری می‌کنید، دموهایی هم موجود هستند. می‌توانید یکی از آنها را درون‌ریزی کنید و فقط با تغییر در نوشته‌ها و عکس‌های آن، یک سایت جدید ایجاد کنید. با این کار در کوتاه‌ترین زمان می‌توانید یک سایت راه‌اندازی کنید.

استاندارد بودن

یکی از مزایای قالب‌های آماده، استاندارد بودن آنها است. شرکت‌ها و افرادی که اقدام به تولید قالب‌های آماده می‌کنند، به خاطر این که بتوانند نظر مثبت خریداران را جلب کنند، در طراحی‌ها و کد نویسی‌ها از استانداردها پیروی می‌کنند و تا حد زیادی از نظر موارد سئو و تجربه کاربری، بهینه سازی شده‌اند. سایت‌ها باید در مرورگرهای مختلف به خوبی نمایش داده شوند و کاربران بتوانند از امکاناتی که ارائه داده‌اید، استفاده کنند. افراد و شرکت‌های که قالب‌های آماده را ارائه می‌دهند، تمامی این موارد را تست می‌کنند و بعد از گرفتن نتیجه مطلوب قالب را منتشر می‌کنند.

به روز رسانی رایگان

زمانی که از قالب‌های آماده استفاده می‌کنید، اگر شرکت سازنده و یا کاربران، اشکالی در آن پیدا کنند، در صورتی که شرکت ارائه‌دهنده اعتبار خوبی داشته باشد، با برطرف کردن اشکالات، به روز رسانی‌هایی برای آن منتشر می‌کند و شما می‌توانید بدون پرداخت هزینه از آخرین به روز رسانی‌ها استفاده کنید. در هر به روز رسانی اشکالات ساختاری و امنیتی برطرف می‌شود و شما همیشه از پشتیبانی خوبی برخوردار هستید.

بهره‌بردن از نظر دیگران در زمان انتخاب

از مزایای دیگر قالب‌های آماده، نظر کاربران است. قبل از تهیه قالب می‌توانید نظر کاربران مختلف را در مورد قالب بخوانید و در صورتی که کاربران، امتیاز خوبی به قالب داده باشند، می‌توانید آن را تهیه کنید. به خاطر این که کاربران از سراسر جهان می‌توانند تجربه خود را از کار با قالب مورد نظر اعلام کنند، تصمیم‌گیری در مورد انتخاب قالب، آسان‌تر خواهد بود.

نکات منفی قالب‌های آماده

هر محصولی بنا به شرایط مختلف می‌تواند معایبی هم داشته باشد. قالب‌های آماده برای بسیاری از کسب‌وکارها بهترین گزینه هستند، اما در کنار داشتن مزایا، معایبی هم دارند. در زمان انتخاب بین قالب اختصاصی یا آماده باید به تمامی جوانب توجه کرد.

به خاطر این که تعداد زیادی از سایت‌های موجود از قالب‌های آماده استفاده می‌کنند، امکان تشابه بین سایت شما و سایت‌های دیگر زیاد خواهد بود، مخصوصا زمانی که از دموها برای طراحی سایت استفاده کرده باشید.

مهم‌ترین نکته برای هر سایتی، امنیت آن است. همیشه قالب‌های آماده را از جاهای مطمئن مانند سایت اصلی شرکت‌های ارائه دهنده تهیه کنید. اگر قالبی را که تهیه کرده‌اید بدون لایستس باشد و فرد و یا شرکتی غیر از شرکت سازنده آن را ارائه دهد، امکان دارد در قالب، کدهای مخرب قرار داده باشد.

در برخی از شرایط که نیاز به تغییرات اساسی در سایت دارید، ممکن است نتوانید به راحتی تغییراتی که نیاز دارید را بر روی سایت اعمال کنید.

قالب‌های آماده به خاطر این که توانایی ایجاد سایت‌های مختلف را داشته باشند، فایل‌های CSS و JavaScript حجیمی دارند. هر قدر حجم فایل‌های سایت بیشتر باشد، زمان بارگذاری سایت بالاتر خواهد رفت و از جهت دیگر، پهنای باند بیشتری هم مصرف خواهد شد.

نکاتی در مورد قالب اختصاصی

در برخی از مواقع باید سایت را با استفاده از قالب اختصاصی طراحی کرد. در زمان تصمیم‌گیری در مورد انتخاب بین قالب اختصاصی یا آماده اگر شخصی سازی‌های زیادی را در نظر دارید و یا امکانات مخصوصی را نیاز دارید، باید از قالب اختصاصی استفاده کنید. قالب اختصاصی از اولین مراحل با توجه به استراتژی‌های شما ایجاد می‌شود. در ابتدا طرح اولیه سایت ایجاد می‌شود و بعد از تصمیم‌گیری در مورد اجزاء آن، توسط تیم طراحی سایت کد نویسی اختصاصی شده و با همکاری با طراحان گرافیکی، تصاویر ایجاد شده و سایت ساخته می‌شود.

نکاتی در مورد قالب اختصاصی

نکاتی در مورد قالب اختصاصی

مزایای استفاده از قالب اختصاصی

استفاده از قالب‌های اختصاصی دارای مزایا مخصوص به خود است و این مزایا باعث می‌شود تا شرکت‌ها و افراد از این قالب‌ها برای سایت خود استفاده کنند.

داشتن ظاهری متفاوت

زمانی که یک سایت با استفاده از قالب اختصاصی ساخته می‌شود، دارای ظاهری متفاوت خواهد بود. زمانی که یک سایت با ظاهری متفاوت داشته باشید به راحتی در ذهن افراد می‌ماند و در صورتی که خدمات و محصولات مناسبی ارائه دهید، امکان مراجعه مجدد آنها به سایت شما بیشتر خواهد شد.

کم حجم بودن سایت

زمانی که برای سایت خود از قالب اختصاصی استفاده می‌کنید، طراحان قالب فقط کدهای استایل و اسکریپت‌های مورد نیاز سایت را تولید می‌کنند. این کار باعث می‌شود تا حجم این فایل‌ها زیاد نشود و سرعت بارگذاری سایت شما بالا رود. هر قدر که سایت سرعت بالاتری داشته باشد کاربران، بیشتر تمایل خواهند داشت تا از موارد مختلف موجود در سایت بازدید کنند و با خدمات و محصولات شما بیشتر آشنا خواهند شد و نتیجه بهتری برای صاحب سایت خواهد داشت.

از طرف دیگر، موتورهای جستجو، سایت‌هایی که دارای سرعت بالاتری هستند را در نتایج جستجو در رتبه بالاتری قرار می‌دهند. البته موارد مختلف زیادی در بالا رفتن رتبه سایت نقش دارند که سرعت سایت یکی از این عوامل است.

امنیت بیشتر

در صورتی که کار طراحی قالب را به فرد و یا شرکتی متخصص واگذار کنید، با کدنویسی مناسب، سایت از امنیت بالاتری برخوردار خواهد شد. به خاطر این که قالب مورد استفاده در سایت شما در جای دیگری نیست، هکرها به راحتی نمی‌توانند با تست کردن نمونه‌های آن، از نقاط ضعف قالب با خبر شوند. البته تیمی که طراحی قالب را انجام می‌دهند باید از تخصص کافی برخوردار باشند.

قابلیت ویرایش تمامی اجزاء

به خاطر این که تیمی که قالب را طراحی کرده از تمامی مراحل کار با خبر است، اگر تغییری نیاز باشد به راحتی می‌توانند آن تغییر را برای شما انجام دهند. اضافه کردن قابلیت‌های جدید در یک قالب اختصاصی آسان خواهد بود.

طراحی مطابق با نیاز

به خاطر این که تمام اجزاء قالب را می‌توان متناسب با نیازها طراحی کرد، با در نظر گرفتن شرایط کسب‌وکار و مشتریان در زمان طراحی، کاربران تجربه بهتری از سایت شما خواهند داشت و در نتیجه بر محبوبیت و گسترش کسب‌وکار شما موثر خواهد بود.

معایب قالب اختصاصی

هر محصولی معایبی نیز دارد و ممکن است محصولی که برای کسب‌و کار دیگر مفید باشد برای شرکت دیگری مناسب نباشد.

هزینه بالای طراحی

طراحی قالب اختصاصی بسیار بالاتر از قالب آماده است و این هزینه برای کسب‌وکارهای کوچک و یا آنهایی که تازه کار هستند می‌تواند یک عامل منفی باشد.

نیاز به زمان زیاد

به خاطر این که باید تمامی مراحل کار را از طرح اولیه تا تمامی کدنویسی‌ها را انجام داد، زمان انجام طراحی قالب زیاد خواهد بود.

وجود اشکالات در صورت مهارت کم طراح

همیشه پیدا کردن شرکت و یا افرادی متخصص بسیار مشکل است. اگر تیمی که وظیفه طراحی قالب را برعهده می‌گیرد از توانایی کافی برخوردار نباشد، وجود مشکل در قالب غیر قابل اجتناب خواهد بود. به خاطر این که قالب اختصاصی شما از الگوهایی که طراح پیاده‌سازی کرده پیروی می‌کند، اگر بخواهید مشکل را توسط فرد و یا شرکت دیگری برطرف کنید، این کار در برخی از مواقع بسیار سخت خواهد بود.

نتیجه

بسته به کسب‌وکار و انتظارتی که از سایت دارید، می‌تونید برای آن از قالب اختصاصی یا آماده استفاده کنید. انتخاب بین قالب اختصاصی یا آماده بستگی کامل با بودجه، انتظارات و اهداف شما دارد و می‌توانید با توجه به موارد بالا تصمیم‌گیری کنید.

۲.۵/۵ - (۲ امتیاز)
۵ ۱ vote
امتیازدهی به مقاله
2.5/5 - (2 امتیاز)
تاریخ انتشار: 21 آذر, 1398
آخرین ویرایش: ۲ مهر, ۱۳۹۸
منبع: دیاکوبین
   اشتراک گذاری

  علاقه‌مند به یادگیری سئو و طراحی سایت هستم. خوشحال می‌شم از نظرات و دیدگاه‌های شما نکات جدیدی یاد بگیرم و اطلاعات خودم و با شما به اشتراک بگذارم

  نظرات کاربران (0)
  اشتراک
  اطلاع از
  guest
  0 نظرات
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Would love your thoughts, please comment.x