اهمیت طراحی لوگوی اختصاصی برای کسب‌وکارها

افزودن به لیست علاقه‌مندی ها
اهمیت طراحی لوگوی اختصاصی برای کسب‌وکارها

وقتی به فکر راه‌انداختن یک کسب‌وکار جدید هستید شاید طراحی لوگوی اختصاصی برایتان اهمیتی نداشته باشد. البته این موضوع با توجه به دغدغه‌های اولیه راه‌اندازی کسب‌وکار معقول به نظر می‌رسد. اما هر چه به زمان راه‌اندازی نزدیک‌تر می‌شوید به ویژه اگر قصد ایجاد یک سایت اینترنتی یا چاپ کارت ویزیت داشته باشید نیاز به لوگوی اختصاصی را بیشتر حس خواهید کرد.

احتمالا به این فکر می‌کنید که زمان طراحی لوگو را به تعویق بیندازید شاید به این دلیل که از اهمیت لوگوی اختصاصی برای کسب‌وکارتان خبر ندارید.

لوگو تصویری است که ایده کسب‌وکارتان را خیلی بهتر از کلمات به مخاطبان منتقل می‌کند. اگر مهم‌ترین اولویت شما ارائه یک محصول و خدمات بی‌نظیر به مشتریان است از لوگوی اختصاصی برای بهتر دیده‌شدن و کسب اعتماد مشتریان کمک بگیرید. مشاوره دیجیتال مارکتینگ به شما ایده‌های خوبی برای انتخاب لوگوی مناسب ارائه می‌کند.

لوگوی کسب‌وکار شما یکی از اولین تصاویری است که مشتریان می‌بینند و بر اساس آن شما را قضاوت خواهند کرد. طراحی خوب و خلاقانه یک لوگو اثری ماندگار و جاودان برای کسب‌وکار شما ایجاد می‌کند. لوگوها می‌توانند نوشتاری، تصویری و تلفیقی باشند. نکته مهم در طراحی لوگو به‌کارگیری خلاقیت در آن و هماهنگی لوگو با نوع کسب‌وکار شماست.

طراحی خوب یک لوگو باعث رشد و توسعه کسب‌وکار شما می‌شود و برندتان را در ذهن مشتریان یادآوری می‌کند. به ویژه اگر کسب‌وکار کوچکی راه‌اندازی کرده‌اید به موارد ضرورت وجود لوگو که در ادامه می‌آید توجه کنید.

لوگوی اختصاصی به کسب‌وکار شما هویت می‌بخشد

پل رند (Paul Rand) طراح گرافیک مشهور قرن بیستم و طراح لوگوهای شناخته‌شده IBM، نکست، انرون و… می‌گوید: «لوگو به طور مستقیم باعث فروش نمی‌شود بلکه هویت ایجاد می‌کند.» پس اولین هدف یک لوگوی اختصاصی ایجاد هویت برای برند، سازمان و تیم همکاری شماست.

به این فکر کنید که چگونه می‌توانید تعامل بیشتری با مخاطبان و مشتریان خود داشته باشید. اگر می‌خواهید از طریق سایت، کانال شبکه‌های اجتماعی، کارت ویزیت و یا حضور در یک همایش اولین تصور مثبت را در مخاطبان ایجاد کنید قطعا به‌کارگیری کلمات بدون تصویر برایتان دشوار است و نتیجه مطلوبی هم ندارد. اما استفاده کردن از لوگو نام تجاری برندتان را تقویت می‌کند و تصویری از آن را در ذهن مخاطبان حک می‌کند.

لوگوی شما نباید لزوما خدماتی را که ارائه می‌دهید یا کالایی که می‌فروشید را مشخص کند برای مثال اگر صاحب یک شرکت مالی هستید نیازی نیست اسکناس دلار یا علایم مربوط به بانک در لوگوی شما باشد اما آنچه مهم است وجود ارتباط میان ویژگی‌ها و شخصیت برند شما با نشانه‌های تصویری مانند رنگ‌ها، فونت‌ها، نمادها، قالب‌ها و شعارهاست. طراحی لوگوی اختصاصی باید به گونه‌ای انجام شود که ساده، واضح و سازگار با تمام رسانه‌ها باشد.

لوگوی اختصاصی

لوگوی اختصاصی

لوگوی اختصاصی برند شما را متمایز می‌کند

خیلی از اوقات نام چیزی را فراموش کرده‌اید اما می‌توانید ظاهر آن را توصیف کنید. در دنیایی که افراد روزانه با صدها لوگوی برند در تعامل هستند شما در حد میلی‌ثانیه برای جلب توجه مخاطبان به لوگوی برندتان فرصت دارید. یک لوگوی متمایز باعث می‌شود نام تجاری کسب‌وکار شما راحت‌تر به خاطر آورده شود زیرا افراد تصاویر را با معنی و داستان مربوط به آنها به خاطر می‌سپارند.

طبق تحقیقات آژانس دیجیتال مارکتینگ Optimal Targeting مغز ما تصاویر را ۶۰ هزار برابر سریع‌تر از متن پردازش می‌کند و مردم ۸۰ درصد تصاویر را (در مقابل ۲۰ درصد متن و ۱۰ درصد صدا) به خاطر می‌آورند.

نتایج این تحقیق را می‌توان در فراخوانی مشاهده کرد که ۱۵۶ نفر در آن شرکت کردند. در این فراخوان از افراد خواسته شد لوگوی ده برند نظیر آیکیا و برگر کینگ را به کمک حافظه خود ترسیم کنند. نتایج بسیار متفاوت بود. بیشتر افراد از عهده این کار به‌ویژه به کار بردن رنگ لوگو برآمده بودند.

بنابراین زمانی که لوگوی برندتان را طراحی می‌کنید به افرادی فکر کنید که آن را در تبلیغات شبکه‌های اجتماعی، پوستر یک رویداد یا برچسب روی یک لپ‌تاپ می‌بینند. به این فکر کنید که می‌خواهید مخاطبان چگونه برند شما را به خاطر بیاورند.

لوگوی اختصاصی

لوگوی اختصاصی

لوگوی اختصاصی ارتباط حرفه‌ای و اعتماد ایجاد می‌کند

وقتی کسب‌وکار جدیدی راه‌اندازی می‌کنید به اعتماد مشتریان، تامین‌کنندگان و سرمایه‌گذاران نیاز دارید. یک برند قوی و تاثیرگذار برای آنچه که ارائه می‌دهید به افرادی که هیچ اطلاعاتی از کسب‌وکار شما ندارند اعتماد و علاقه می‌بخشد. این اقدام به مرور زمان به ایجاد وفاداری در مشتریان کمک می‌کند. کسب‌وکار شما رشد می‌کند و طرفداران خود را جذب می‌کند.

با طراحی یک لوگوی بی‌نظیر و قرار دادن آن در وب‌سایت و سایر کانال‌های مشتری‌مدار اعتماد مشتریان را کسب می‌کنید. هفتاد درصد شرکت‌ها و سازمان‌ها معتقدند حفظ مشتری از به دست آوردن مشتری جدید کم‌هزینه‌تر است، پس هر چه بیشتر اعتماد در مشتریان ایجاد کنید کسب‌وکار شما قوی‌تر خواهد شد.

لوگوی اختصاصی به برند شما اعتبار می‌بخشد

راه‌اندازی یک کسب‌وکار یا پروژه بزرگ کار سختی است و متقاعد کردن افراد برای گرفتن فرصت از آنها چالشی برای شما محسوب می‌شود. موانع زیادی در هنگام آغاز یک کسب‌وکار جدید وجود دارد و مسائل ناشناخته و غیرقابل پیش‌بینی انجام آن را دشوار می‌کند.

درست اینجاست که حضور یک لوگو می‌تواند خیلی کمک‌کننده باشد. لوگو باعث می‌شود آنچه را که می‌خواهید انجام دهید ملموس‌تر شود. زمانی که ایمیلی را به تامین‌کننده ارسال می‌کنید، پیشنهادی به مشتری ارائه می‌دهید یا کمپین تبلیغاتی راه می‌اندازید لوگوی برند شما به طور زیرکانه‌ای این پیام را ارسال می‌کند: «من زمان و انرژی خود را در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده‌ام. این پروژه واقعی است و اتفاق می‌افتد!»

اگر تاثیر لباس بر فرآیندهای شناختی را قبول دارید برای تقویت اعتماد مخاطبان لوگوی برند خود را روی تی‌شرت یا پیراهن چاپ کنید و آن را بپوشید.

لوگوی اختصاصی

لوگوی اختصاصی

لوگوی اختصاصی نمایش تصویری برند شماست

بعد از طراحی لوگو نوبت به انتخاب رنگ و فونت برای آن می‌رسد. لوگو باید با سایر مولفه‌های بصری یک کسب‌وکار هماهنگ باشد. انتخاب‌های بسیاری برای رنگ، عناصر بصری و تایپوگرافی لوگو وجود دارد اما در مجموع باید بتواند در مورد کسب‌وکار مورد نظر اطلاعاتی ارائه دهد یا معنای خاصی داشته باشد. اگر لوگو را خریداری کرده باشید معمولا مجموعه‌ای از دستورالعمل‌هایی را دریافت خواهید کرد که توضیح می‌دهد لوگوی شما از چه بخش‌هایی تشکیل شده است و چگونه باید از آن در برنامه‌های مختلف استفاده شود. این دستورالعمل‌ها به شما کمک می‌کند ثبات تصویری از برندتان در ذهن مخاطبان ایجاد کنید و کسب‌وکار خود را توسعه دهید.

لوگوی اختصاصی به مرور زمان به برند شما معنا می‌بخشد

مایکل بیروت طراح لوگوی مشهور می‌گوید: «شما باید به لوگوها به عنوان ظرف خالی فکر کنید و سپس معنا را در آن بریزید.» حتی لوگوهایی که از طراحی فوق‌العاده‌ای برخوردارند در آغاز معنای خاصی ندارند و با گذشت زمان توجه و احترام کاربران و مشتریان را کسب می‌کنند.

ویژگی های لوگوی اختصاصی

ویژگی های لوگوی اختصاصی

ویژگی‌های لوگو

لوگوی ساده و خلوت پیام کسب‌وکار شما را دقیق و به سرعت به مخاطبان می‌رساند و تاثیرگذاری بیشتری روی آنها دارد. تاثیرگذاری یک لوگو در سادگی آن است اگرچه رنگ و متن هم مولفه‌های تاثیرگذاری در طراحی لوگو به شمار می‌آیند. استفاده از متن غیرضروری، افکت اضافی، اندازه فونت نامناسب و اشکال غیرمرتبط در لوگو از ارزش آن کم می‌کند. در طراحی لوگو تقلید نکنید. می‌توانید با جست‌وجوی لوگوهای مرتبط با کسب‌وکارتان از آنها الهام بگیرید ولی از لوگوهای تکراری استفاده نکنید.

لوگویی را انتخاب کنید که به راحتی در یاد مخاطب بماند. لوگوی حرفه‌ای در ذهن کاربران به‌یادماندنی است و باعث می‌شود نام تجاری شما در میان مخاطبان و مشتریان توسعه پیدا کند تا اعتماد به آن در بازار هدف افزایش پیدا کند. اگر لوگو دارای یک نماد خاص باشد و مخاطب بتواند عناصر اصلی آن را به راحتی توصیف کند قطعا راحت‌تر به خاطر آورده می‌شود. معمولا افراد لوگوهای شلوغ با طرح‌های پیچیده را زود از یاد می‌برند.

در طراحی لوگو به قواعد به‌روز آن توجه کنید و از انتخاب لوگوهای ازمدافتاده پرهیز کنید. عناصر، رنگ‌ها و نوشته‌هایی را در لوگو به کار ببرید که خاص و مدرن باشند. چندمنظوره بودن لوگو را هم مدنظر قرار دهید تا لوگو در تمام موقعیت‌هایی که به کار می‌رود کارایی داشته باشد. لوگو ممکن است روی خودکار، جاکلیدی، قمقمه، تی‌شرت، کیف و دیگر کالاها و هدایای تبلیغاتی به کار رود یا روی بنرهای بزرگ افقی و عمودی و در اندازه‌های بزرگ و کوچک استفاده شود. بنابراین لوگو باید در تمام موقعیت‌ها قابل استفاده باشد.

ممکن است طرح لوگو به طور مستقیم به محصولات و خدمات کسب‌وکار شما اشاره نکند ولی حتما باید منعکس‌کننده ارزش‌ها و فرهنگ تجارت شما باشد. برای تحت تاثیر قرار دادن مشتریان به جذابیت لوگو فکر کنید. یکی از راه‌های جذابیت بخشیدن به طرح لوگو انتخاب یک رنگ مناسب و ترجیحا رنگ سازمانی است که باعث می‌شود احساسات مخاطبان بخاطر این هماهنگی برانگیخته شود.

لوگو باید بتواند مخاطبان را تحت تاثیر قرار دهد. پس لوگوی خود را طوری طراحی کنید که در هر کانال تبلیغاتی چه روی یک کارت ویزیت و چه روی یک تابلوی تبلیغاتی بزرگ در بزرگراه روی مخاطبان اثر بگذارد.

لوگوی حرفه‌ای لوگویی است که تاریخ انقضا نداشته باشد و در طول زمان زیبایی و جذابیت خود را حفظ کند. اگر لوگو تنها بر اساس مد روز طراحی شود در آینده ارزش خود را از دست خواهد داد. البته ممکن است لوگوی شما نیاز به مدرن‌سازی داشته باشد در این صورت مولفه‌های اصلی باید بدون تغییر باقی بمانند تا به آسانی به مشتریان یادآوری شود.

اگر به طراحی لوگو برای کسب‌وکارتان فکر می‌کنید تحقیقات خود را در این زمینه کامل کنید و گزینه‌های مختلفی را در نظر بگیرید. به ویژگی‌‌های برندتان که می‌خواهید در بین مخاطبان و مشتریان شناخته شود فکر کنید و حتما با طراحان لوگو مشورت کنید.

Rate this post
۰ ۰ votes
امتیازدهی به مقاله
Rate this post
تاریخ انتشار: 14 آبان, 1398
آخرین ویرایش: ۲۶ آبان, ۱۳۹۸
منبع: looka
   اشتراک گذاری

  از سال 1393 تولید محتوا در موضوعات مختلف کار اصلی من بوده است. به نوشتن و ترجمه در حوزه دیجیتال مارکتینگ علاقه‌مند هستم و تلاش می‌کنم مقالاتی مفید در حوزه کسب‌وکار آنلاین ارائه کنم.

  مشاوره دیجیتال مارکتینگ

  با بهره بردن از خدمات مشاوره دیجیتال مارکتینگ کسب‌وکار خود را با اطمینان بیشتر و ریسک کمتر آغاز کنید. دیجیتال مارکتینگ شامل چندین حوزه تخصصی است؛ که هر کدام دارای پیچیدگی‌های خاص خود هستند. اگر می‌خواهید از فضای آنلاین برای معرفی کسب‌وکار خود بهره برده و فروش بیشتری را تجربه کنید؛ یا اگر ایده‌ای جذاب برای راه‌اندازی کسب‌وکاری در بستر وب دارید؛ پیشنهاد می‌کنیم پیش از انجام هر کاری، از خدمات مشاوره دیجیتال مارکتینگ دیاکوبین بهره ببرید. در جلسه مشاوره ما خواسته‌های شما را بررسی کرده و نیازهای احتمالی، سختی‌های پیش رو، هزینه‌ها، شانس موفقیت و به‌طور کلی مسیر درست را به شما نشان خواهیم داد.

  مشاوره دیجیتال مارکتینگ
  نظرات کاربران (0)
  اشتراک
  اطلاع از
  guest
  0 نظرات
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Would love your thoughts, please comment.x