مقایسه وردپرس و طراحی اختصاصی سایت ، راه حل های بسیار کاربردی

افزودن به لیست علاقه‌مندی ها
مقایسه وردپرس و طراحی اختصاصی سایت ، راه حل های بسیار کاربردی

طراحی اختصاصی سایت شما، طراحی سایت با وردپرس. این دو واژه این روزها به گوش هر کسی که به دنبال یک وب سایت می‌گردد خورده است. شاید با هر کدنویس یا طراح سایتی صحبت کنید دلایل بسیار زیادی برای انتخاب وردپرس و طراحی اختصاصی سایت به شما ارائه دهند. من در این مقاله بنا به تجربه خودم نظرم را درباره طراحی اختصاصی سایت و طراحی سایت با وردپرس مطرح می‌کنم. در این رابطه شاید غلط هم فکر کنم و دوست دارم اگر اشتباهی داشتم در کامنت های همین پست به من یادآوری کنید.
در ابتدا باید این دو فضای ساختن یک وب‌سایت را با یک دیگر مقایسه کنیم. وردپرس یک CMS است یک برنامه مدیریت محتوای سایت. و می‌تواند تقریبا تمام محتوایی را که شما دوست دارید را در خود منتشر کند. تا به امروز ۷۶ میلیون سایت از این سی ام اس استفاده می‌کنند و هزاران نفر برای توسعه آن کار می‌کنند. اما آیا وردپرس یک شرکت خاص مانند گوگل است و این همه آدم از آن حقوق می‌گیرند؟
خیر وردپرس یک نرم افزار کدباز است و هر برنامه نویسی که با زبان PHP آشنایی داشته باشد، می‌تواند آن را توسعه دهد. وردپرس دیگر یک سی ام اس مانند دیگر سی ام اس‌ها نیست. این اجتماع کد نویس‌ها است که روی یک موضوع کار می‌کنند. آنها عملا یک جامعه را تشکیل می‌دهند، جامعی با اتفاقات و آدم‌های خوب و بد.
اما بگذارید موضوعی را که اصل و بنیاد وردپرس است را با سیستم های اختصاصی بسنجیم آن هم مسئله کد باز و کرد بسته بودن است.

مقایسه دو فضای کد باز و کد بسته

دنیای اینترنت در خود دو تفکر را جای داده است. یک از آنها تفکر کد باز است یعنی منبع و تمام یا بخش اعظم کاری که برنامه‌نویس بر روی یکی از سایت‌ها انجام می‌دهد به صورت مجانی در اختیار دیگران قرار می‌گیرد. این یعنی، استفاده، تغییر و حتی سواستفاده از یک محصول می‌تواند به راحتی انجام شود. تنها شما باید هم سواد با کسی باشید که آن محصول یا فضا را به وجود آورده است. وردپرس بر این اساس ساخته شده است.
اما این به آن معنی نیست که طراحی اختصاصی سایت شما هم که موضوعی کد بسته است. امکان دارد منبع کدهایی که توسعه دهنده سایت شما برای نوشتن سایتتان استفاده شده به تشخیص او باز باشد.
البته در بیشتر موارد کد نویس‌هایی که به صورت اختصاصی سایتی را طراحی می‌کنند از کد‌های آن برای طراحی سایت‌های دیگری که می‌سازند نیز استفاده می‌کنند و این هیچ ایرادی ندارد. به یاد داشته باشید کد باز یا کد بسته بودن سایت شما هیچ مشکل امنیتی برای سایت ایجاد نمی‌کند.
از سویی دیگر وردپرس هم‌دیگر یک سیستم کاملا کد باز نیست و بسیاری از پلاگین‌ها و تم‌هایی که روی این سی ام اس نصب می‌شود، توسط شرکت های بزرگ کاملا اختصاصی نوشته می‌شوند.
اما چون اساس کار وردپرس کد باز است، راه اندازی و اجرای آن تقریبا مجانی است. و بهینه‌سازی‌های آن هم نسبت به دیگر روش‌های طراحی سایت کم هزینه تر است.
از سوی دیگر وردپرس ته ندارد. یعنی آنقدر گسترده است که هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند همه کارکرد‌ها و بهینه سازی‌های وردپرس را بلد است. اما در طراحی‌های اختصاصی این موضوع دیگر وجود ندارد زیرا توسعه دهنده برنامه خداوند آن است و اوست که آن را خلق کرده، به همه زوایای آن مسلط است و نقطه مجهولی در آن وجود ندارد که نداند.

وردپرس چه مزیت هایی دارد

اگر بخواهیم در یک کلام مزیت‌های وردپرس را خلاصه کنیم باید بگوییم مانند این است که در یک رستوران بزرگ و بی انتها قدم گذاشته‌اید که هر چیزی را که دوست داشته باشید می‌توانید در آن انتخاب کرده و بخرید و بخورد. البته هرچیزی که می‌خورد لاجرم برای شما مفید نیست.
آن چیزی که شما از ظاهر سایت می‌بیند یک یک قالب ظاهری است که باید با تخصصی خاص که ما به آن طراحی رابط کاربری می‌گوییم آماده و ساخته می‌شود. در وردپرس به طرز بسیار عجیبی این تم‌ها و قالب‌ها بسیارند و شما می‌توانید از فروشگاه‌های ایرانی و خارجی این قالب‌ها را بخرید. پس اولین نکته آن است تم‌ها یا پوسته های سایت وردپرس بی شمار است.

وردپرس و طراحی اختصاصی

وردپرس و طراحی اختصاصی

امکان حل مشکلات بسیار زیاد است

ببینید برای هر سایتی امکان به وجود آمدن مشکل وجود دارد. در سایت‌های وردپرسی، مشکلی وجود ندارد که راه حلی برای آن وجود نداشته باشد. مشکل شما هرچه قدر هم پیچیده، باز هم کس دیگری هم بوده است که به آن دچار شده باشد. پس خودتان را اذیت نکنید آن را به فارسی یا انگلیسی در انجمن‌‌های توسعه دهندگان بپرسید یا در گوگل و یوتیوب سرچ کنید. صدها راه حل جلوی پای شما قرار می‌گیرد؛ باور کنید صدها راه حل.
پیچیدگی با وردپرس تمام شد
این واقعی است که یکی از اصلی‌ترین دلایلی که وردپرس به همه گیرترین سی ام اس وب تبدیل شد سادگی بی نظیر آن است. سادگی نه فقط در کار کردن با وردپرس، بلکه سادگی در ساختن و حتی سادگی در ساختار آن.
در وردپرس همه چیز ساده است. همه چیز از ساده‌ترین راه‌ها انجام می‌شود. برای آن که صفحه‌ای از یک پایگاه داده فراخوانی شود کوتاه‌ترین مسیر‌ها طی می‌گردد. همین سادگی‌ها هم بود که سبب شد بسیاری از سی ام اس‌های پیچیده روز به روز کم طرفدار و سی ام اس‌ وردپرس روز به روز پرطرفدارتر شود.
سئو بر ابرها حرکت کرد
در وردپرس حتی نسبت به سی ام اس های اختصاصی، سئو از کیفیت بسیار بالاتری برخوردار است. این موضوع دلایل پنهان و پیدای بسیاری دارد در بسیاری موارد افزونه‌های سئو وردپرس کار سئو را راحت‌تر می‌کنند و در پاره‌ای موارد این سادگی‌های در تولید کد‌های سایت است که آن را برای خوانده شدن توسط گوگل در اولویت قرار می‌دهد.
تجربه منی که هم تولید کننده محتوا هستم و سرپرست سئو با وردپرس بسیار خوشایند‌تر و موفقیت آمیزتر بوده است.
دلیل اصلی این سئو پذیری را هم در خودکارسازی‌های بسیار خوبی می‌دانم که وردپرس آنها را برای سئو کاران انجام می‌دهد.

مزایای طراحی اختصاصی سایت

اما طراحی اختصاصی سایت چه مزیت‌هایی دارد. صحبت‌های من در این قسمت هم کاملا برآمده از تجربه شخصی من است. شاید خوب و بد بودن تجربه من هیچ ربطی به خوب و بد بودن محیط نداشته باشد.
سرعت لود شدن در طراحی اختصاصی سایت بسیار بالاتر است این موضوعی است که گوگل آن را بسیار مهم می‌پندارد. البته این به آن معنی نیست که سایت‌های وردپرسی کندترند. از سویی دیگر سایت‌هایی که با سی ام اس اختصاصی نوشته می‌شوند امنیت های بالاتری هم دارند و در برابر حمله‌های هک کمتر آسیب می‌بینند. به خصوص اگر با زبان ASP نوشته شده باشند. دلیل آن هم این است که هکر‌ها با ترفندهای امنیتی به کار رفته در سایت شما آشنا نیستند و آن ترفندها را در جای دیگری ندیده‌اند زیرا سایت شما اختصاصی طراحی شده است.

وردپرس و طراحی اختصاصی

وردپرس و طراحی اختصاصی

در طراحی اختصاصی سایت یکی دیگر از مواردی که کاملا در دست شما است. تنظیمات تمام بخش های سایت است.
در دیگر سی ام اس ها به خصوص سی ام اس‌هایی که به صورت آمده هستند و باید امکاناتی را برای آنها خریداری کرد. گاه می‌شود مشکلاتی پیش می‌آید که هیچ‌گاه آنها را پیش بینی نکرده‌ایم و عملا نقاط تاریکی وجود دارد که به هیچ عنوان نمی‌توانیم آنها را ببینیم.
هر چند این نقاط تاریک بالاخره روشن می‌شوند اما گاهی خیلی طول می‌کشد که شما با این مشکل را حل کنید. اما در طراحی اختصاصی سایت به دلیل این که سایت شما توسط یک نفر نوشته شده و آماده شده است او همه نقاط تاریک و روشن سایت را می‌شناسد و می‌تواند آنها را درست کند.
دیگر نکته‌ای که برای سایت‌های طراحی اختصاصی قابل فرض است در دسترس بودن سایت برای همه نوع تنظیم است. سایت شما در هر جایی از آن نیاز به تنظیمات دارد و اگر مناسب سازی و شخصی سازی برای هر یک از این قسمت‌ها لازم باشد در سایت‌هایی با طراحی اختصاصی می‌توان راحت‌تر این مناسب‌سازی‌ها را انجام داد.
دیگر موضوعی که در طراحی اختصاصی سایت مورد اهمیت است باز بودن راه راه‌حل‌های خلاقانه است. توسعه دهندگان سایت‌های با طراحی اختصاصی اگر برنامه نویسانی خلاق باشند در طراحی‌های اختصاصی سایت‌ها خود دستی بازتر برای حل مشکلات از راه‌های خلاقانه دارند. خلاقیت یکی از بارزترین ویژگی‌های توسعه دهندگان است و عملا توسعه دهنده بی‌خلاقیت توسعه دهنده محدود یا به عبارتی یک کدنویس متوسط است.

حرف آخر

در داوری میان وردپرس و طراحی اختصاصی سایت من یک موضوع را می‌توانم به قاطعیت بگویم و آن سایت‌هایی است که محتوا محورند و کارشان نشر محتوا است در این سایت‌ها وردپرس به شهادت بسیاری از پروژه‌های موفقش به شدت کار آمد است.
اما نکته‌ای که شاید برای شما راهگشا باشد فرد مورد اطمینان شما است.
۱. به کد نویس بی‌تجربه برای سپردن یک کار بزرگ با بودجه‌ای بالای ۲۰ میلیون تومان اعتماد نکنید.
۲. رزومه واقعی را بسنجید و راه حل‌ها را با یک فرد بسیار با تجربه مطرح کنید اطمینان داشته باشید که فرد مذکور به هیچ وجه ذی نفع نباشد.
۳. با انتخاب طراحی اختصاصی سایت شما باید همیشه توسعه دهنده وب خود را در کنار داشته باشید. اطمینان حاصل کنید تا وقتی که می‌خواهید سایتتان سرپا باشد او به شما خدمات دهد.
۴. وردپرس دنیای تحقیق است همیشه درباره دنیای وردپرس تحقیق کنید و امکانات و راه حل‌ها را بسنجید و ببینید. اساسا توسعه دهندگان وردپرس بجای آنکه کدنویسان خلاقی باشند جستجوکنندگان کنجکاوی هستند.
ما نیز در دیاکوبین در کنار شما هستیم برای بهترین انتخاب‌های شما.

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)
۰ ۰ votes
امتیازدهی به مقاله
4.7/5 - (3 امتیاز)
تاریخ انتشار: 25 شهریور, 1398
آخرین ویرایش: ۲ مهر, ۱۳۹۸
منبع: diacobin
   اشتراک گذاری

  تحصیلاتم در ادبیات فارسی بوده است و علاقه‌ام نیز. از این رو نوشتن را برای خود هم روشی برای امرارمعاش انتخاب کرده‌ام و هم راهی برای آرام شدن و لذت بردن. در دیاکوبین وظیفه نوشتن آکادمی تولید محتوا و همین طور مقالات مربوط به دیجیتال مارکتینگ و طراحی تجربه کاربری را برعهده دارم. پدیده‌هایی که هر روز برای آن مطالعه می‌کنم و شوقم به آنها بیشتر می‌شود.

  نظرات کاربران (0)
  اشتراک
  اطلاع از
  guest
  0 نظرات
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Would love your thoughts, please comment.x