مهم‌ترین چالش های کسب و کارهای آنلاین در سال ۹۸

افزودن به لیست علاقه‌مندی ها
مهم‌ترین چالش های کسب و کارهای آنلاین در سال ۹۸

چالش های کسب و کارهای آنلاین در هر دوره زمانی می‌تواند متفاوت باشد. این مسئله را می‌توان از زوایای گوناگونی از جمله تکنولوژیک و اقتصادی بررسی کرد. در این مقاله وب‌سایت دیاکوبین می‌خواهیم درباره چالش‌های کسب و کارهای آنلاین در سال ۹۸ به بررسی و ارائه چند نکته مفید بپردازیم. بنابراین اگر دارای کسب و کار آنلاین کوچک خود هستید؛ و یا شعبه آنلاین کسب و کار خود را اداره می‌کنید؛ خواندن این مقاله وب‌سایت دیاکوبین برای شما خالی از لطف نخواهد بود.

چالش های تکنولوژیک کسب و کارهای آنلاین در سال ۹۸

حوزه تکنولوژی با سرعت بسیار بالا در حال تغییر و تحول است؛ و کسب و کارهای آنلاینی می‌توانند شانس موفقیت و بقا در بازار را داشته باشند؛ که بتوانند به خوبی با شرایط تازه و تکنولوژی‌های نوظهور هماهنگ شوند.

نکته مهم دیگر در زمینه این تغییر و تحولات سریع در حوزه دیجیتال مارکتینگ، تفاوت ابعاد جغرافیایی آن است. در سایر حوزه‌های تکنولوژی، تغییرات و رقابت ناشی از آن در بازارهای محلی و ملی موثر است؛ و اثرگذاری آن بر بازارهای جهانی زمان‌بر بوده و به مرور رخ می‌دهد. در مقابل در حوزه تکنولوژی، تغییرات خیلی زود و تقریبا بدون تاخیر همه جا را در بر می‌گیرد.

به عنوان مثال تغییرات رخ داده در الگوریتم‌های موتور جستجوی گوگل، به راحتی بر تمامی وب‌سایت‌های جهان تاثیر می‌گذارد. بنابراین بسیار مهم است که مراقب آنچه در آینده نزدیک پیش روی کسب و کار شماست باشید.

گوگل و دیوانگی‌های الگوریتم‌های سئوی آن در سال پیش رو

شاید سئو، به‌خصوص برای کسب و کارهای خرد، از جمله مهم‌ترین چالش‌ها در هر سالی باشد. اما مهم است بدانید که این چالش‌ها در سال ۹۸ پیچیده‌تر، سریع‌تر و وسیع‌تر خواهد بود. اگر دستی بر آتش دانش سئو داشته باشید و اخبار آن را در سال‌های گذشته پیگیری کرده باشید؛ احتمالا با افزایش حجم تغییرات روز به روز آن روبرو شده‌اید.

گوگل

گوگل

در سال‌های نه‌چندان دور، الگوریتم‌های سئو و روش رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها توسط موتور جستجوی گوگل، با سرعت کمتری تغییر می‌کرد. گاهی یک سال می‌گذشت و تغییرات رخ داده آنچنان قابل توجه نبود. اما گوگل برای بهبود روش رتبه‌بندی خود، روز به روز بر حجم این تغییرات افزود؛ طوری که در سال گذشته بارها شاهد آپدیت الگوریتم‌های رتبه‌بندی گوگل بوده و جابه‌جایی‌های کوچک و بزرگی را در نتایج مشاهده کردیم.

بنابراین یکی از چالش های کسب و کارهای آنلاین در سال ۹۸ همین تغییرات وسیع و دامنه‌دار در زمینه بهینه‌سازی وب‌سایت است. در این زمینه همراه شدن با تغییرات، پذیرفتن روندهای جدید و مداومت و نظم در انجام فعالیت‌های قبلی، بهترین کاری است که می‌توانید انجام دهید.

در زمینه مدیریت چالش های ناشی از تغییرات سئو، در درجه اول بسیار مهم است که اصول را زیر پا نگذارید. تولید محتوای با کیفیت و مرتبط، رعایت اصول اساسی سئوی داخلی، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی مرتبط و ارتباط مثبت با سایر فعالان و وب‌سایت‌های حوزه مدنظر را با قدرت و نظم همیشگی ادامه دهید. فراموش نکنید که هیچ تغییری در الگوریتم‌های موتورهای جستجو، موجب تغییر در ارزش و اهمیت موارد گفته شده نمی‌شود.

در کنار این موضوع، ترندهای تازه را فراموش نکنید. در سال‌های اخیر، استفاده از نسخه موبایل، افزایش سرعت بارگذاری وب‌سایت، سئوی محلی و نویسندگان متخصص و معتبر، از جمله ترندهایی بوده که بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در سال پیش رو نیز روز به روز به اهمیت این موارد افزوده شده و در کنار آن توجه به رفتار کاربر از امتیاز ویژه‌ای برخوردار خواهد بود.

در واقع در سال‌های گذشته گوگل توانایی کاملی برای بررسی رفتار کاربر در وب‌سایت‌ها نداشت؛ اما به لطف پیشرفت تکنولوژی، امروزه می‌تواند به‌خوبی از پس این کار برآمده و چه روشی بهتر از بررسی رفتار کاربر در وب‌سایت، برای رتبه‌بندی آنها…

بنابراین همت اساسی وب‌سایت خود را در سال ۹۸ بر بهینه کردن و دلخواه کردن وب‌سایت برای کاربران بگذارید. هرچقدر که کاربران هنگام استفاده از وب‌سایت کسب و کار شما بیشتر لذت برده و تجربه کاربری بهتری داشته باشند؛ قطعا شانس موفقیت شما در زمینه سئو بیشتر خواهد بود.

شبکه‌های اجتماعی، فرصت‌های خارجی و تهدیدات داخلی

امروزه شبکه‌های اجتماعی به یکی از بهترین ابزارهای ارتباط جمعی و بازاریابی آنلاین تبدیل شده است. ابزاری که دسترسی شما را به مخاطبان هدف بیش از همیشه ساده کرده است. حتی بسیاری از کسب و کارهای آنلاین، تنها با تکیه بر ابزارهای شبکه‌های اجتماعی توانسته‌اند بازار خوبی را برای خود فراهم کنند.

شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی

یکی از چالش های کسب و کارهای آنلاین در سال ۹۸ تغییرات گسترده در امکان استفاده از شبکه‌های اجتماعی است. در فضای وب فارسی، به دلایل گوناگون، تنوع شبکه‌های اجتماعی فعال بسیار کم است. به عنوان مثال در حال حاضر اینستاگرام را می‌توان تنها شبکه اجتماعی کاملا فعال در فضای وب فارسی دانست. هرچند فعالیت در شبکه‌های دیگر از جمله لینکدین نیز تا حدودی رونق دارد. این در حالی است که در کشورهای توسعه یافته، اگرچه شبکه‌های اجتماعی محبوب همیشه رونق دارند؛ اما شبکه‌های اجتماعی خاص و تخصصی نیز مخاطب ویژه خود را خواهند داشت.

این ویژگی (محدود بودن شبکه‌های اجتماعی) اگرچه مزایایی دارد؛ اما موجب تهدیداتی نیز شده است. مزیت اصلی این ویژگی آسان شدن جذب مخاطب و دسترسی به مخاطب انبوه تنها در یک پلتفرم است. به عنوان مثال شما تنها با فعالیت در اینستاگرام، می‌توانید مطمئن باشید که بیش از ۸۰ درصد مخاطبان خود را در تیررس قرار داده‌اید. اما تهدید آن این است که در صورت کاهش محبوبیت اینستاگرام، مخاطبان شما نیز ریزش خواهد داشت.

توجه کنید که تغییرات در شبکه‌های اجتماعی محبوب، می‌تواند به دلایل گوناگونی رخ دهد. از آمدن نسخه‌ای جذاب‌تر و بهتر (مثل کوچ دسته‌جمعی مردم از پیام‌رسان وایبر به تلگرام) تا مسدود شدن دسترسی به آن شبکه اجتماعی از طریق صاحبان آن شبکه برای کشوری خاص و یا مسدود شدن آن شبکه اجتماعی توسط مسئولین امر در داخل کشور، از جمله مهم‌ترین دلایلی است که در مدتی بسیار کوتاه می‌تواند از یک شبکه اجتماعی شلوغ، یک وب‌سایت بی‌رونق و سوت و کور بسازد.

بنابراین اگر یکی از پایه‌های مهم کسب و کار شما در شبکه‌های اجتماعی بنیان گذاشته شده است؛ چند توصیه مهم را در سال ۹۸ جدی بگیرید.

در درجه اول متنوع باشید. به این معنا که بکوشید صفحه یا پروفایل کسب و کار خود را حداقل در چند شبکه اجتماعی، فعال نگه دارید. این سرمایه‌گذاری روی چند شبکه اجتماعی موجب می‌شود تا حدود زیادی احساس امنیت کرده و با از دست رفتن احتمالی یکی از آنها بتوانید روی سایر موارد حساب کنید. در حال حاضر علاوه بر اینستاگرام و لینکدین، فعالیت در شبکه اشتراک‌گذاری ویدئویی یوتیوب و سیستم وبلاگ‌نویسی مدرن و فارسی ویرگول، می‌تواند گزینه‌های مناسبی باشد. در این زمینه از فعالیت همزمان روی وب‌سایت شخصی و تهیه لیست ایمیلی برای ایمیل مارکتینگ نیز غافل نشوید.

در درجه دوم، همیشه باید پیگیر تغییرات جدید در شبکه‌های اجتماعی باشید. به‌طور معمول وقتی یک شبکه اجتماعی در کشور مبدا محبوب می‌شود؛ با کمی تاخیر در سایر کشورها نیز مورد توجه قرار می‌گیرد. اگر کمی هوشمند باشید؛ خیلی زود می‌توانید شبکه‌های اجتماعی محبوب آینده را پیشبینی کنید؛ و پروفایل کسب و کار خود را در آن فعال نمایید.

در نهایت ساز و کاری برای شرایط بحرانی تدارک ببینید. به عنوان مثال این روزها شایعه مسدود شدن اینستاگرام شنیده می‌شود. بنابراین بهتر است برای این وضعیت احتمالی پیشبینی‌هایی داشته باشید؛ که در صورت وقوع چنین حالتی، بتوانید ارتباط خود را با مخاطبان قبلی حفظ کنید. عضویت در یک گروه واتساپی، یا درخواست عضویت در خبرنامه سایت، در این زمینه بسیار کمک‌کننده است.

فراموش نکنید که چالش های تکنولوژیک کسب و کارهای آنلاین تنها به این دو گزینه ختم نمی‌شود؛ اما این دو مورد را می‌توان مهم‌ترین و موثرترین آنها به‌خصوص برای کسب و کارهای خرد دانست.

چالش های اقتصادی کسب و کارهای آنلاین در سال ۹۸

سال‌های رونق اقتصادی، سال‌های پر تورم، سال‌های تحریم، سال‌های تغییرات قیمتی وسیع، سال‌های تغییرات قانونی و… اما سال ۹۸ چه بهره‌ای از اقتصاد خواهد داشت؟ اقتصاد پویا، فعال و سالم، پایه و اساس موفقیت اقتصادی هر جامعه‌ای بر مبنای کلان است. همین ویژگی‌ها بر اقتصاد خرد و سرنوشت اقتصادی هر کسب و کار خردی نیز موثر خواهد بود.

چالش های اقتصادی کسب و کارهای آنلاین

چالش های اقتصادی کسب و کارهای آنلاین

در این زمینه جای تردید نیست که سال ۹۸ همانند سال قبل خواهد بود. سالی احتمالا سخت و نیازمند مدیریت اقتصادی درست، بر تمام جنبه‌‎های کسب و کار. البته خوشبختانه به دلیل رونق ذاتی کسب و کارهای آنلاین، این کسب و کارها به اندازه سایر حوزه‌های کسب و کار در فشار اقتصادی قرار نگرفته‌اند؛ با این وجود همین مقدار نیز برای کسب و کارهای جوان این حوزه سخت و گاهی غیرقابل تحمل است. بنابراین یکی از چالش های کسب و کارهای آنلاین در سال ۹۸ مدیریت بهتر مسائل اقتصادی خواهد بود.

در دوره‌های بحران اقتصادی شما نیازمند مدیریت دقیق‌تر و صرفه‌جویانه‌تری هستید. در این دوره بهتر است لیستی از هزینه‌های احتمالی تهیه کنید و آن را بر اساس اهمیت رتبه‌بندی نمایید. شما باید بتوانید سربلند از دوران رکود خارج شده و کسب و کار خود را حفظ کنید. بنابراین باید تا جای ممکن منابع مالی خود را در حوزه‌هایی هزینه کنید که مانند یک سرمایه‌گذاری عمل می‌کنند.

برون‌سپاری فعالیت‌ها با هدف کاهش هزینه‌‌ها

برون‌سپاری فعالیت‌ها، در صورت انتخاب درست پیمانکار، می‌تواند علاوه بر کاهش هزینه‌های انجام آن فعالیت، شانس موفقیت شما را افزایش دهد. مثلا به عنوان یک کسب و کار آنلاین سپردن مدیریت سایت، تولید محتوا، شبکه‌‎های اجتماعی و سئو سایت، به یک شرکت دیجیتال مارکتینگ و یا استفاده از نیروهای فریلنسر به‌جای نیروی استخدامی مقیم در شرکت، یک راهکار جالب می‌تواند باشد؛ که در صورت انتخاب و اجرای درست، در کاهش هزینه و بهبود روند کار بسیار مفید خواهد بود.

در این زمینه توجه کنید که شما وارد یک فرآیند دو سر برد شده‌اید. به این معنا که علاوه بر صرفه‌جویی و بهبود شرایط خود، می‌توانید به یک شرکت یا شخص دیگر نیز سود برسانید.

شاید مهم‌ترین درس و چالش اقتصادی سال ۹۸ برای کسب و کارهای آنلاین در سال ۹۸، آموختن روش همکاری به صورت برون‌سپاری با شرکت‌های تخصصی دیجیتال مارکتینگ و همکاری با منابع انسانی به صورت دورکاری باشد. روشی که می‌تواند مزایای دو طرفه بسیاری برای همه ما ایجاد کند.

افزایش بهره‌وری در کار

وقت آن رسیده که از تک‌تک توانایی‌های موجود در یک سیستم بهره ببرید. اینکه این هدف به چه روشی محقق می‌شود کمی پیچیده است؛ اما اگر کمی تلاش کرده و در امور جاری دقت کنید، راهش را پیدا می‌کنید.

به کارکنان خود انرژی بدهید. برنامه‌ریزی دقیق‌تری برای ساعات کار آنها داشته باشید؛ و انگیزه‌های آنها را برای همراهی با سازمان برای عبور از گردنه‌های سخت تحریک کنید. گاهی حتی لازم است ساعات کاری را کاهش دهید و به جای آن از کارکنان بخواهید وظایف مشخصی را انجام دهند.

تخصیص بودجه به امور مهم‌تر

سئو مهم‌تر است یا تبلیغات کلیکی؟ تبلیغات گوگلی خود را تمدید کنیم یا هزینه سرور ایمیل مارکتینگ را بپردازیم؟ وب‌سایت خود را دوباره طراحی کنیم یا از همان وب‌سایت قبلی استفاده کنیم؟ پاسخ به این سوالات نیز اگرچه پیچیده، اما ضروری است. بنابراین بهتر است به‌خوبی در این زمینه تحقیق کنید؛ و یا از خدمات مشاوره دیجیتال مارکتینگ یک گروه حرفه‌ای و باتجربه بهره ببرید. در این زمینه فقط به یک نکته کوتاه اشاره می‌کنم؛ و آن هم این است که به‌جای برداشتن چند هندوانه، بهتر است یک هندوانه را با حداکثر توان و امنیت برداشته و در مسیر پیشرفت حمل کنید.

استفاده از انفعال رقبا

دوره‌های بحران اقتصادی اگر هیچ مزیتی هم نداشته باشد؛ یک شانس بزرگ را در اختیار کسب و کار شما قرار می‌دهد. این روزها روزهایی است که رقبا به حداقل فعالیت رسیده و گاهی حتی فعالیت‌های خود را در فضای آنلاین متوقف می‌کنند. بنابراین این دوران بهترین زمان برای سبقت گرفتن از رقبا در فضای آنلاین است. تنها کافی است تخمین خوبی از سرمایه موجود و نقطه پایان بحران داشته باشید. در صورت موفقیت، بازار بزرگ و بر رونقی در روزهای پس از بحران وجود خواهد داشت؛ که شما رهبر آن خواهید بود.

در پایان فراموش نکنید که ممکن است اوضاع بهتر نشود؛ اما شما می‌توانید بهتر شوید.

۳.۹/۵ - (۱۵ امتیاز)
۰ ۰ votes
امتیازدهی به مقاله
3.9/5 - (15 امتیاز)
تاریخ انتشار: 17 خرداد, 1398
آخرین ویرایش: ۱۱ آبان, ۱۳۹۸
منبع: دیاکوبین
   اشتراک گذاری

  دیجیتال مارکتینگ و توسعه کسب‌وکارهای آنلاین، تخصص، شغل، علاقه و بخش بزرگی از زندگی من است. از سال 1386 در این حوزه مشغول فعالیت جدی بوده‌ام. راهی طولانی را تا امروز دویده‌ام؛ و راهی طولانی‌تر را پیش رو می‌بینم. دیاکوبین بخشی مهم از مسیر پیش رو است. در اینجا می‌کوشم تجارب خود را با شما به اشتراک بگذارم؛ و از تجارب شما مخاطبان عزیز بهره ببرم.

  مشاوره دیجیتال مارکتینگ

  با بهره بردن از خدمات مشاوره دیجیتال مارکتینگ کسب‌وکار خود را با اطمینان بیشتر و ریسک کمتر آغاز کنید. دیجیتال مارکتینگ شامل چندین حوزه تخصصی است؛ که هر کدام دارای پیچیدگی‌های خاص خود هستند. اگر می‌خواهید از فضای آنلاین برای معرفی کسب‌وکار خود بهره برده و فروش بیشتری را تجربه کنید؛ یا اگر ایده‌ای جذاب برای راه‌اندازی کسب‌وکاری در بستر وب دارید؛ پیشنهاد می‌کنیم پیش از انجام هر کاری، از خدمات مشاوره دیجیتال مارکتینگ دیاکوبین بهره ببرید. در جلسه مشاوره ما خواسته‌های شما را بررسی کرده و نیازهای احتمالی، سختی‌های پیش رو، هزینه‌ها، شانس موفقیت و به‌طور کلی مسیر درست را به شما نشان خواهیم داد.

  مشاوره دیجیتال مارکتینگ
  نظرات کاربران (0)
  اشتراک
  اطلاع از
  guest
  0 نظرات
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Would love your thoughts, please comment.x