جلسه ۳: الگوریتم های گوگل (آکادمی)

سلام دوستان

امروز می‌خواهیم درباره الگوریتم‌های گوگل اطلاعاتی به شما بدهیم. احتمالا بسیاری از شما با این الگوریتم‌ها آشنایی دارید؛ بیایید بر روی 8 مورد از آن‌ها کمی دقیق‌تر شویم!تقریباً هر روز شاهد تغییراتی در الگوریتم های گوگل هستیم. بعضی از این تغییرات کوچک هستند و بعضی دیگر کلاً صفحه نتایج جستجو را تغییر می‌دهند. این برگه تقلب به شما کمک می‌کند تا با یک بررسی اجمالی و توصیه‌هایی در مورد سئو، مهم‌ترین تغییرات در الگوریتم سئو و پنالتی‌هایی که در سال‌های اخیر رخ داده است را درک کنید.

اما قبل از این که شروع کنیم، بیایید یک کار جالب انجام دهیم. چه اتفاقی می‌افتاد اگر شما می‌توانستید ببینید که کدامیک از به روز رسانی‌ها بر روی ترافیک ارگانیک سایت شما تاثیر گذاشته است و این تاثیرات شامل چه چیزهایی می‌شود؟ شما می‌توانید این کار را با ابزاری به نام Rank Tracker انجام دهید. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که Rank Tracker را نصب و راه‌اندازی کنید و یک پروژه برای سایت خود راه‌اندازی کنید. سپس بر روی دکمه Update Traffic در منوی بالای Rank Tracker کلیک کنید و اعتبار Google Analytics خود را وارد کنید تا حساب کاربری خود را با این ابزار همگام‌سازی کنید. در قسمت پایین داشبورد Rank Tracker خود، تنظیمات را به Organic Traffic تغییر دهید:

الگوریتم های گوگل

الگوریتم های گوگل

 

آیا هیچ یک از تغییرات ترافیک شما ارتباطی با به روزرسانی‌های Google دارد؟ بیایید تا متوجه شویم که هر کدام از به روزرسانی‌ها در مورد چه موضوعی بوده و چگونه می‌توان آن را تنظیم کرد.

۱. Panda

تاریخ راه‌اندازی: ۲۴ فوریه، ۲۰۱۱

خطرات: کپی‌برداری، سرقت ادبی یا محتوای کم، هرزنامه ایجاد شده توسط کاربر، تکرار کلمات کلیدی

نحوه انجام کار: پاندا چیزی به اصطلاح «امتیاز کیفیت» را به صفحات وب اختصاص می‌دهد؛ این امتیاز در نهایت به عنوان یک عامل رتبه‌بندی در نظر گرفته می‌شود. در ابتدا، پاندا به جای این که یکی از الگوریتم های گوگل باشد، در اصل یک فیلتر بود، اما در ژانویه سال ۲۰۱۶، پاندا رسماً به عنوان الگوریتم اصلی شروع به فعالیت کرد. تاثیرات پاندا به شدت افزایش یافته است، بنابراین هر دو حالت پنالتی و بهبود سریع‌تر از قبل اتفاق می‌افتد.

نحوه تنظیم: به صورت مرتب سایت را بررسی کنید تا از تولید محتوا تکراری، مطالب کم و تکرار کلمات کلیدی جلوگیری کنید. برای انجام این کار، شما به یک خزنده سایت، مانند نرم افزار SEO PowerSuite، نیاز دارید.

الگوریتم های گوگل

الگوریتم های گوگل

 

مثلاً برای بررسی موارد تکراری محتوا و سرقت ادبی، از یک حساب کاربری مانند Copyscape استفاده کنید.

اگر شما صاحب یک سایت تجارت الکترونیکی هستید و نمی‌توانید محتوای ۱۰۰ درصد ارجینال داشته باشید، سعی کنید تا جایی که می‌توانید از تصاویر اصلی و از نظرات کاربران استفاده کنید تا بتوانید توضیحات محصول خود را منحصر بفرد کنید.

۲. Penguin

تاریخ راه‌اندازی: ۲۴ آپریل، ۲۰۱۲

خطرات: پیوندهای اسپم یا نامرتبط، لینک‌هایی با انکر تکست بیش از حد بهینه شده

نحوه انجام کار: هدف Google Penguin این است که سایت‌هایی را که به نظر می‌رسد پیوند‌های آن‌ها دستکاری شده را به رتبه پایین منتقل کند. از اواخر سال ۲۰۱۶، Penguin به بخشی از هسته اصلی الگوریتم های گوگل تبدیل شده است، برخلاف Panda، این برنامه در زمان واقعی کار می‌کند.

نحوه تنظیم: رشد پروفایل لینک خود را بررسی کنید و ممیزی‌های منظم را با یک حساب کاربری بک لینک مانند SEO SpyGlass انجام دهید. در داشبورد خلاصه ابزار، نمودار پیشرفت برای رشد پروفایل پیوند خود را پیدا خواهید کرد. به دنبال هر گونه تغییر غیرمعمول باشید، دلایل بسیاری وجود دارد که نشان دهد شما باید مراقب بک‌لینک‌هایی باشید که به صورت غیرمنتظره دریافت کردید.

الگوریتم های گوگل

الگوریتم های گوگل

 

آماری که می دانیم Penguin به آن توجه می‌کند، در فرمول خطر مجازات SEO SpyGlass قرار دارد. برای بررسی خطرات پنالتی، به داشبورد Linking Domains بروید، به سربرگ Link Penalty Risks بروید، پیوندهای خود را انتخاب کنید و بر روی Update Penalty Risk کلیک کنید. زمانی که بررسی تمام شد، با ستون خطرات پنالتی تطابق دهید و مطمئن شوید که در هر لینک امتیازی بالاتر از ۵۰ دارید.

الگوریتم های گوگل

الگوریتم های گوگل

 

۳. Hummingbird

تاریخ راه‌اندازی: ۲۲ آگوست، ۲۰۱۳

خطرات: تکرار کلمات کلیدی؛ محتوای بی‌کیفیت

نحوه انجام کار: Hummingbird به گوگل کمک می‌کند تا عبارات جستجو را بهتر تفسیر کند و نتایجی را نمایش دهد که با هدف جستجوگر تطابق دارد. در حالی که کلمات کلیدی همچنان مهم هستند، Hummingbird باعث می‌شود که یک صفحه‌ برای یک عبارت جستجو رتبه بندی شود حتی اگر شامل کلمات کلیدی دقیقی نباشد که جستجوگر آن را وارد کرده است. این به کمک پردازش زبان طبیعی حاصل می‌شود که به فهرست بندی معنایی نهفته، اصطلاحات و مترادف‌های همزمان متکی است.

نحوه تنظیم: تحقیقات کلمات کلیدی خود را گسترش داده و بر روی مفاهیم آن متمرکز شوید. با دقت جستجوهای مربوط به جستجو، کلمات مترادف‌ و اصطلاحات همزمان را انجام دهید. منابع عالی این ایده‌ها عبارتند از جستجوهای مرتبط با گوگل و Google Autocomplete. همه آن‌ها را می‌توانید در مدل جستجوی کلمات کلیدی Rank Tracker پیدا کنید. 

الگوریتم های گوگل

الگوریتم های گوگل

 

به منظور درک بهتر زبان مخاطبین خود از این بینش‌ها استفاده کنید و محتوای خود را متنوع کنید. با ایجاد محتوای جامع که قصد جستجوگر را برآورده می‌کند، هم از نظر مشارکت و هم از نظر سئو برنده خواهید شد. در ادامه این پست و زمانی که به بررسی RankBrain می‌پردازیم، در مورد جامعیت متن نیز بیشتر صحبت خواهیم کرد.

۴. Pigeon

تاریخ راه‌اندازی: ۲۴ جولای، ۲۰۱۴ (آمریکا)؛ ۲۲ دسامبر، ۲۰۱۴ (انگلستان، کانادا، استرالیا)

خطرات: سئو ضعیف در صفحه و خارج از صفحه

نحوه انجام کار: Pigeon بر آن دسته از جستجوهایی تأثیر می‌گذارد که مکان کاربر در آن نقش مهمی ایفا می‌کند. این به روزرسانی روابط نزدیک‌تری را بین الگوریتم محلی و الگوریتم اصلی ایجاد کرده است: اکنون از عوامل سنتی سئو برای رتبه‎بندی نتایج محلی استفاده می‌شود.

نحوه تنظیم: برای ارتقا سئو در صفحه و خارج از صفحه تلاش کنید. یک نقطه شروع خوب، انجام تجزیه و تحلیل درون صفحه‎ای با برنامه Auditor WebSite است. داشبورد تحلیل محتوای این ابزار ایده خوبی را در مورد جنبه‌های بهینه‌سازی صفحه‌ای که باید روی آن‌ها تمرکز کنید به شما می‌دهد.

یک راه خوب برای شروع کردن با سئو خارج از صفحه، وارد شدن به لیست دایرکتوری کسب‌وکارهای مرتبط است. نه تنها آن‌ها دقیقاً مانند بک‌لینک عمل و به رتبه‌بندی سایت شما کمک می‌کنند، بلکه خودشان هم در گوگل رتبه خوبی دارند. شما به راحتی می‌توانید دایرکتوری‌های باکیفیت پیدا کنید و از مدیران وب درخواست کنید که با LinkAssistant وارد لیست شوید.

الگوریتم های گوگل

الگوریتم های گوگل

فقط کافی است تا بر روی Look for Prospects کلیک و دایرکتوری را انتخاب و سپس کلمات کلیدی خود را وارد کنید. این کار ایده خوبی برای دسته‌بندی کلمات کلیدی به علاوه موقعیت شما است (برای مثال، دندانپزشک شهر دنور). در یک لحظه کوتاه، ابزارها لیستی کامل از دایرکتوری‌های مرتبط به همراه آدرس ایمیل صاحبین آن‌ها به شما تحویل می‌دهد.

۵. Mobile

تاریخ راه‌اندازی: ۲۱ آپریل، ۲۰۱۵

خطرات: عدم وجود نسخه موبایل صفحه؛ قابلیت استفاده ضعیف در موبایل

نحوه انجام کار: به روزرسانی گوگل تلفن همراه (با نام مستعار Mobilegeddon) تضمین می‌کند که صفحات سازگار با تلفن همراه در صدر جستجوی تلفن همراه قرار می‌گیرند، در حالی که صفحات بهینه سازی نشده برای موبایل از SERPها فیلتر می‌شوند یا به طور جدی رتبه خیلی پایینی کسب می‌کنند.

نحوه تنظیم: بر روی سرعت و قابلیت استفاده در موبایل تمرکز کنید. ابزار Google’s mobile-friendly test به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که کدام جنبه‌های نسخه موبایل صفحه شما باید بهبود یابد. این آزمایش در برنامه Auditor WebSite وجود دارد، بنابراین می‌توانید به سرعت قابلیت استفاده در موبایل را برای سایت خود بررسی کنید. می‌توانید آن را در Content Analysis > Page Audit در زیر برگه Technical factors پیدا کنید.

الگوریتم های گوگل

الگوریتم های گوگل

 

۶. RankBrain

تاریخ راه‌اندازی: ۲۶ اکتبر، ۲۰۱۵

خطرات: کمبود ویژگی‌های ارتباطی با عبارات جستجو خاص؛ محتوای سطحی، UX ضعیف

نحوه انجام کار: RankBrain بخشی از الگوریتم Hummingbird گوگل است. این یک سیستم یادگیری ماشینی است که به گوگل کمک می‌کند تا معنای سؤالات را درک کند و در پاسخ به آن سؤالات، نتایج جستجوی متناسبی را ارائه دهد. گوگل RankBrain را سومین عامل مهم رتبه بندی می‌نامد. در حالی که ما با تمام قوانین و موارد RankBrain آشنایی نداریم، عقیده کلی این است که RankBrain ویژگی‌های مربوط به رتبه‌بندی صفحات وب‌سایت را برای یک عبارت جستجوی خاص مشخص می‌کند که در واقع عوامل رتبه‌بندی عبارات جستجوی خاص هستند.

نحوه تنظیم: به کمک تحلیل رقابتی، محتوا را برای ارتباط و جامع بودن بهینه‌سازی کنید. با کمک ابزار TF-IDF، می‌توانید اصطلاحات و مفاهیم مرتبط را که توسط تعداد زیادی از رقبای برتر شما استفاده می‌شود را کشف کنید: این موارد یک روش درخشان برای متنوع کردن محتوای شما هستند.

الگوریتم های گوگل

الگوریتم های گوگل

۷. Possum

تاریخ راه‌اندازی: ۱ سپتامبر، ۲۰۱۶

خطرات: رقابت شدید در موقعیت مکانی مورد نظر شما

نحوه انجام کار: به روز رسانی Possum تضمین می‌کند که نتایج محلی بسته به موقعیت مکانی جستجوگر متفاوت‌تر خواهد بود: هرچه شما به آدرس یک کسب‌وکار نزدیک‌تر باشید، احتمال این که آن را در نتایج محلی خود ببینید بیشتر خواهد بود. Possum همچنین منجر به تنوع بیشتر در بین نتایج رتبه بندی شده برای عبارات جستجو مشابه مانند «دندانپزشک دنور» و «شرکت دندانپزشکی دنور» می‌شود. نکته جالب اینجاست که Possum همچنین به مشاغل مستقر در خارج از محدوده فیزیکی شهر نیز اعتبار می‌بخشد.

نحوه تنظیم: لیست کلمات کلیدی خود را گسترش دهید و ردیابی رتبه خاص را در یک مکان مشخص انجام دهید. اکنون مشاغل محلی نیاز دارند تا کلمات کلیدی بیشتری را نسبت به قبل مورد هدف قرار دهند، زیرا Possum نوساناتی را وارد SERPهای محلی کرده است. وقتی رتبه‌بندی خود را بررسی می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که این کار را از مکان مورد نظر خود انجام می‌دهید. می‌توانید این کار را در Rank Tracker در قسمت Preferences > Preferred Search Engines انجام دهید. کنار گوگل بر روی گزینه Add Custom کلیک کنید. در مرحله بعد مکان مورد نظر خود را مشخص کنی. حتی می‌توانید آدرس خیابان را هم مشخص کنید.

الگوریتم های گوگل

الگوریتم های گوگل

۸. Fred

تاریخ راه‌اندازی: ۸ مارچ، ۲۰۱۷

خطرات: محتوای کم، محتوای تبلیغات محور یا وابسته

نحوه انجام کار: طبق جدیدترین به روزرسانی‌های تأیید شده گوگل، Fred وب‌سایت‌هایی را هدف قرار می‌دهد که دستورالعمل‌های مدیر وب گوگل را نقض می‌کنند. اکثر سایت‌های تحت تأثیر، وبلاگ‌هایی با پست‌های با کیفیت پایین هستند که به نظر می‌رسد بیشتر به منظور ایجاد درآمد از تبلیغ ایجاد می‌شوند.

نحوه تنظیم: دستورالعمل‌های کیفیت جستجوی گوگل را بررسی کنید و از محتوای کم دوری کنید. اگر قصد نمایش تبلیغات دارید، اطمینان حاصل کنید که صفحات با کیفیت بالا هستند و اطلاعات مرتبط و کافی را ارائه می‌دهند. سعی نکنید گوگل را فریب دهید، در حالی که واقعاً صفحه شما فقط دروازه‌ای پر از پیوندهای وابسته است. بیشتر ناشران از تبلیغات سود می‌برند و تا زمانی که شما تقلب نکنید، این امر کاملاً قانونی است.

SEO PowerSuite ابزار یک‌جانبه سئو است که قابلیت‌های سطح حرفه‌ای را با هزینه‌های کم ترکیب می‌کند و باعث می‌شود تا سئو در مقیاس کامل برای هر نوع از مشاغل و با هر اندازه‌ای امکان پذیر باشد. این ابزار به مدیران وب‌سایت‌ها ، بازاریابان و سئوکارهای حرفه‌ای اجازه می‌دهد تا کمپین‌های سئو با چرخه کامل را اجرا کنند و رتبه‌ها، ترافیک سایت و فروش را افزایش دهند. این مجموعه ابزار همیشه در صدر آخرین روندهای جستجو با پیشرفت‌های مداوم و به روزرسانی‌های ویژگی‌های آن قرار دارد.

این ویژگی‌ها عبارتند از: تاریخچه SERP که اخیراً اضافه شده است، خزنده سایت ارائه شده و تجزیه و تحلیل عمیق بک‌لینک‌ها. از سال ۲۰۰۵، بیش از ۲ میلیون کاربر تجارت آنلاین خود را با SEO PowerSuite افزایش داده‌اند.  SEO PowerSuite برای دانلود رایگان در وب سایت رسمی در دسترس همگان است.

۰ ۰ votes
امتیازدهی به مقاله
Rate this academy

تاریخ انتشار: 1 بهمن, 1398
آخرین ویرایش: 1 بهمن, 1398
اشتراک گذاری

دوره جامع آموزش سئو

معرفی دوره مقدماتی سئو
  درس ۲. همه چیز درباره سئو داخلی وب‌سایت
 • جلسه ۱. مهم‌ترین فاکتورهای سئوی داخلی
 • جلسه ۲. تعیین ساختار داخلی سایت
 • جلسه ۳. قوانین لینک سازی داخلی
 • جلسه ۴. بهبود سرعت سایت و اثر آن بر سئو
 • جلسه ۵. اثر تجربه کاربری بر سئوی سایت
 • جلسه ۶. آشنایی با داده‌های ساختار یافته
  درس ۴. ارتباط تولید محتوا و سئو
 • جلسه ۱. استراتژی محتوایی همراه با سئو
 • جلسه ۲. آشنایی با اصول سئوی محتوای متنی
 • جلسه ۳. آشنایی با اصول سئوی تصویر
 • جلسه ۴. آشنایی با اصول سئوی ویدئو
  درس ۵. کار با ابزارهای سئو
 • جلسه ۱. همه چیز درباره گوگل سرچ کنسول
 • جلسه ۲. همه چیز درباره گوگل آنالیتیکز
 • جلسه ۳. سئوی وردپرس با افزونه یوست
 • جلسه ۴. آشنایی با سایر ابزارهای سئو
معرفی دوره میانی سئو
  درس 1. الگوریتم‌های گوگل را بشناسیم
 • جلسه 1. آشنایی با الگوریتم پاندا
 • جلسه 2. آشنایی با الگوریتم پنگوئن
 • جلسه 3. آشنایی با الگوریتم مرغ مگس خوار
 • جلسه 4. آشنایی با الگوریتم پیج لایوت
 • جلسه 5. آشنایی با الگوریتم کبوتر و اثر آن بر سئوی محلی
 • جلسه 6. آشنایی با الگوریتم موبایل گدون
 • جلسه 7. آشنایی با الگوریتم رنک برین
  درس 2. همه چیز درباره انتخاب کلمات کلیدی
 • جلسه 1. شاخص‌های اندازه‌گیری کلمات کلیدی
 • جلسه 2. ابزارهای سنجش کلمات کلیدی
  درس 3. مباحث تکنیکال سئوی داخلی
 • جلسه 1. تولید و تنظیم نقشه سایت
 • جلسه 2. تولید و تنظیم فایل httaccess
 • جلسه 3. آشنایی با انواع ریدایرکت و کاربرد آنها
 • جلسه 4. راهنمای کار با داده‌های ساختار یافته
 • جلسه 5. آشنایی با انواع رل‌ها
 • جلسه 6. اثر دامنه و سرور بر سئوی سایت
  درس 4. همه چیز درباره تحلیل وضعیت سئوی سایت
 • جلسه 1. شاخص‌های کلیدی در تحلیل سئوی سایت
 • جلسه 2. ابزارهای تحلیل سئوی سایت
 • جلسه 3. چک‌لیست پارامترهای سئو به ترتیب اهمیت
معرفی دوره پیشرفته سئو
  درس 1. سئو و کاربری سایت‌ها
 • جلسه 1. سئوی مجله آنلاین
 • جلسه 2. سئوی فروشگاه آنلاین
 • جلسه 3. سئوی سایت شرکتی
  درس 2. مطالعات موردی سئو
 • جلسه 1. URL Parameters و خطری که بیخ گوش شماست
 • جلسه 2. خارج کردن سایت از پنالتی گوگل
 • جلسه 3. بهترین عکس‌العمل هنگام آپدیت‌های گوگل
 • جلسه 4. آینده سئو
  درس 3. مدیریت پروژه‌های سئو
 • جلسه 1. اصول مدیریت پروژه‌های سئو
 • جلسه 2. اخلاق در مدیریت پروژه‌های سئو
 • جلسه 3. ابزارهای مدیریت پروژه‌های سئو
هفته نامه دیاکوبین

خدمات سئو

سئو یا بهینه‌سازی وب‌سایت از جمله خدمات مهم دیاکوبین به کسب‌وکارهای آنلاین است. خدمات سئو در دیاکوبین بر اساس اصول سئوی ارگانیک انجام می‌شود. به این معنا که ما برای رشد بازدید و کسب رتبه وب‌سایت شما، هیچ عملی خلاف قوانین گوگل انجام نمی‌دهیم. به همین علت نیز امکان آسیب دیدن وب‌سایت شما وجود نداشته و رتبه‌های به دست آمده نیز دارای عمری طولانی‌تر و ثبات بیشتر هستند. البته این روش نیازمند صرف زمان و انرژی بیشتر و در نتیجه صبوری بیشتر کارفرما است. روال انجام کار در دپارتمان سئوی دیاکوبین به این شکل است که پس از بررسی وب‌سایت و خواسته‌های شما، پیشنهادی شامل روش انجام کار، زمان انجام و هزینه‌های آن برای شما ارسال می‌شود؛ و در صورت توافق طرفین کار بهینه‌سازی وب‌سایت شما آغاز می‌شود.

خدمات سئو
نظرات کاربران (0)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x