انواع محتوا با مخاطب چه کار می کند

سلام این جلسه سوم از درس 3 آکادمی آموزش تولید محتوای دیاکوبین است. در این درس می‌خواهم درباره تأثیر انواع محتوا با شما صحبت کنم. می‌خواهم به شما بگویم چرا محتوا این همه انواع متنوعی یافت و در آخر با شما اندکی درباره به درد خور بودن انواع محتوا صحبت می کنم.در این جلسه  از آکادمی آموزش تولید محتوای دیاکوبین همه تلاش من بر این است که به شما بیاموزم، انواع محتوا با مخاطب گوناگون را به جا تولید کنید. اگر شنیده‌اید مثلا تولید و انتشار ویدئو در سایت‌های جواب می‌دهد تمام هم و غم خود را به تولید محتوا ویدئویی برای سایت خود مصروف نکنید، بی‌آنکه بدانید این محتوا به درد شما می‌خورد یا نه.

هماهنگی انواع محتوا با مخاطب کسب و کار  

 در طراحی سایت، سئو و البته تولید محتوا، هماهنگی عنصری مرکزی است. از این رو باید درباره این موضوع با شما به صورت کافی و وافی صحبت کنم. کسب و کار شما چیست؟ در کدام یک از دسته های B2B (ارتباط تجاری دو کسب و کار با یک دیگر) ،B2C (ارتباط تجاری کسب و کار با مشتریان حقیقی) جای می‌گیرید. کدام یک از این بخش‌ها برای شما آورده بیشتری دارد و بازار هدف شما هستند. هر یک از این انواع کسب و کار‌هایی که از آنها نام بردم، نوعی از محتوا را می‌طلبند. 

مثلا در بخش بی تو سی یا کسب و کار در تعامل با مردم. شما باید اقشار مختلفی از مردم را جذب کنید. باید سن و جنسیت افراد را در نظر بگیرید و بعد به تولید محتوا بپردازید. بگذارید مثالی بزنم.

شما دمپایی‌های با عکس هلوکیتی می‌فروشید . این دمپایی ها سایز های ۳۲ تا ۳۹ دارد پس به درد افراد مونثی می‌خورد که میانگین سن آن‌ها بین ۱۲ تا ۱۹ سال است .

انواع محتوا با مخاطب

 این افراد همه در دوره نوجوانی خود به سر می‌برند یا برای زنده نگه داشتن حال و هوای نوجوانیشان این دمپایی‌ها را می‌خرند.

در چه زمانی این دمپایی‌ها مصرف می‌شود؟ برای استراحت خود این دمپایی‌ها را می‌خرند. زیرا پاها را گرم نگه می دارد و در روزهای قاعدگی به ویژه در فصل زمستان، برای خانم‌ها جوان بسیار خوب است. 

حالا باید برای این محصول چه محتوایی را انتخاب کرد. من به جای شما بودم چندان به متن‌های معرفی محصول فکر نمی‌کردم. شما باید به سمت یک کلیپ از سریع یک دقیقه‌ای از زندگی دخترانه یک دختر در اتاق خواب یک دختر بروید. همین طور می‌توانید از دختران اینفلوئنسر محبوب در اینستاگرام استفاده کنید. اتاق خواب‌ها دخترانه و هر چیز صورتی دیگر می‌تواند در تصاویر شما مناسب باشد.

 آیا پادکست برای شما مناسب است. نه من فکر نمی‌کنم. پادکست را بگذارید برای زمانی که می‌خواهید کوله کوه‌نوردی بفروشید. تا در آن از کارایی و مقاومت کوله کوه خود صحبت کنید. آنجا افراد طبیعت گرد زمان و انرژی کافی دارند که در راه و طبیعت به فایل پادکست شما گوش دهند. 

به همین سادگی هر محتوایی برای هر خواننده و شنونده‌ای مفید و کافی نیست.

در درس پیشین درباره وضعیت رشد سریع دنیا و بالا رفتن سرعت آن صحبت کردم این جا هم برای محتوا خود در هر نوعی که هست ظاهر مفید و مختصر را در نظر داشته باشید. 

هر یک از انواع محتوا  با مخاطب چه می‌کند

محتوای خبری: این دسته از محتوا را من همیشه با احتیاط بسیار زیادی مصرف می‌کنم. با کارفرمایانی هم که یک بخش اخبار در سایت خود به کار می‌گیرند و به عبارت بهتر می‌چپانند هم مشکل دارم. 

به راحتی بگویم، ببینید؛ این که شما سایتی داشته باشید که مثلا سالی ۱۵ خبر در آن لانچ شود و سالی ۲۰۰ مطلب بلاگ داشته باشید مانند این است که بدنی داشته باشید که دست‌های آن از سرش بسیار بزرگ‌تر باشد، یک موجود بی‌قواره که هیچ چیزش به چیز های دیگرش نمی‌آید. 

اما انتشار منظم و هدفمند اخبار شما را به یک منبع اطلاعات وب بدل می‌کند به خصوص که تولید کننده خبر هم خودِ شما باشید. باز هم تأکید می‌کنم اگر قرار است اخبار خود را از جای دیگر کپی کنید، یا خبر تولید نکنید، یا سعی کنید یک تحلیل از آن ارائه دهید. تحلیل‌ها روزانه نیز شما را مانند تولید خبر معتبر می‌سازد.

تنها فرقی که میان انتشار اخبار و تحلیل‌ها روزانه وجود دارد این است که اخبار کوتاه‌اند و ذهن خواننده را وارد درگیری‌های روزمره می‌کنند و عملا با درگیری‌های روزمره او می‌آمیزند. اگر کسب و کاری دارید که به کسب و کارهای دیگر خدمات می‌دهید اخبار حوزه کسب و کار خود را پوشش دهید. البته باید خبر را هم بشناسید. حوزه‌های اقتصادی می‌توانند خبر ساز‌ترین بخش در کسب و کار های بی تو بی باشند. 

تحلیل

تحلیل اندکی از خبر بزرگتر است. این که روند بازار خود را تحلیل کنید و سعی کنید در تحلیل ها خود به مشتریان خود خطوط بازار را نشان دهید، می‌تواند برای شما مفید باشد. در تحلیل‌ها خود یک چیز را به هیچ عنوان فراموش نکنید، تحلیل‌های شما باید برای مخاطب فایده و منفعتی دربرداشته باشد و فقط در تحلیل‌های خود برای بازارسازی خود، نقشه نکشید.

بلاگ

مطالب بلاگ مطالبی است که باید به صورت منظم در فواصلی که خود شما تعیین کننده آن هستید در بخش مجله یا بلاگ شما منتشر شود. این بخش شما را به مطلع و در عین حال تأثیر گذار بر روند بازار بدل می‌کند. شما با داشتن یک بلاگ فعال و در عین حال اتصال آن با شبکه‌های اجتماعی، به یک فعال در حوزه  بازار خود بدل می‌شوید. فرق بلاگ با تحلیل خبری در آن است که در تحلیل، اخبار شما وابسته به اخبار روزانه هستید. این اخبار می‌تواند مناسب حال، و گاه نامناسب حال باشد. بنابراین زمانی که تولید محتوای خود را محدود به تحلیل خبری می‌کنید وابسته به خوبی و بدی اخبارید، که البته همیشه بیشتر خبرها خبر بده هستند.

اما با داشتن یک بلاگ مناسب گاهی هم می‌توانید یک یا چند تحلیل خبری روز هم در برنامه تولید محتوای خود داشته باشید تا روزآمد بودن خود را به مخاطبانتان نشان دهید.

بهترین استراتژی تولید محتوا برای شرکت‌های بی تو بی آن است که در بلاگ خود فعال باشند مخاطب خود را آموزش دهند. تحلیل‌های روز را برای سود رساندن به مخاطبان آماده کنند. همین طور محصولات خدمات خود را در قالب یک خبرنامه در ایمیل‌ها منظم برای مخاطبان ارسال کنید. 

شبکه اجتماعی

شبکه اجتماعی عملا بخش از محتوای شما برای واکنش به ترندهای روز است اخبار را می‌توانید در یک شبکه اجتماعی مناسب نشر دهید. مطالب شبکه‌های اجتماعی می‌توانند سر نخ‌های بازار را برای شما تولید کنند. در شبکه‌های اجتماعی از انواع ویدئوهای کوتاه بهره ببرید. پیشنهاد می‌کنم اگر کسب و کار بی تو بی هستید حتما لینکدین را در دستور کار خود قرار دهید و اگر بی تو سی هستید و با قشر جوان سروکار دارید به سراغ اینستاگرام بروید. البته حتما تمام شبکه‌های اجتماعی در دستور کار شما باشد اما فوکوس فعالیت‌های شما روی شبکه اجتماعی مناسب شما باشد.    

صوت/ پادکست

اگر مخاطب شما در گفتگو میان افراد تأثیر می‌پذیرد و یا داستان‌های خوبی برای برای تعریف دارید. حتما به سراغ این بخش بروید. داستان خوب گفتن یکی از بهترین بخش‌های یک استراتژی تبلیغاتی است. البته درباره هر چیزی هم نمی‌توان داستانی طولانی گفت. داستان‌های واقعی می‌تواند بهترین کمک به کسب و کار شما باشد.       

تصویر

در تصاویر حتما یک استراتژی بازاریابی را رعایت کنید. این استراتژی می‌تواند توسط یک گرافیست و یا مدیر هنری تهیه شود در استراتژی خود تأثیرات مخفی عکس‌های خود را به هیچ عنوان از نظر دور نکنید. از ترندهای روز طراحی دراین استراتژی کلی به دور نباشید. 

ویدئو

با شنیدن این واژه همه می گویند سایت آپارات را می گویید. و من می گویم نه عزیزجان، یوتیوب را می‌گویم و آنها در جوابم می‌گویند: آخه فیلتره که. و من می‌گویم “با همه فیلتری ارزد به هزار درست”. بله یوتیوب دیده می‌شود. یوتیوب دنیایی است که می‌توان روی آن بهترین آموزش‌ها را دید. یک سر به آن بزنید هزار ایده برای تولید محتوا دریافت می‌کنید.

یوتیوب علاوه بر آن که می‌تواند محتوای تصویری شما را منتشر می کند دنیایی از سئو محتوا است. محتوای شما را در بالاترین سطح درک می کند و به مخاطب مناسب می‌رساند. به یاد داشته باشید محتوای شما علاوه بر آموزش باید سرگرم کننده باشد. زیرا اصلی‌ترین دلیلی که ملت در یوتیوب می‌چرخند، سرگرم شدن است.

محتوای ویدئویی را حتما با کیفیت قابل قبول بسازید. تأثیری که ویدئو بر افراد می‌گذارد چندین برای یک متن است.  

تأثیر نهایی را می‌توان  با تست و آنالیز و پایش مطالب به دست آورد ببینید واکنش خواننده شنونده و یا بیننده شما به مطالب با مایه طنز بیشتر است یا وقتی که خبری را داغ می‌کنید و او به هیجان خرید نزدیک می‌شود. 

باز هم می‌گویم هر محتوایی برای شما مناسب نیست ولی باید به تولید هر محتوایی بپردازید.

خلاصه درس انواع محتوا با مخاطب چه کار می کند

 • در تولید محتوا منظم باشید.
 • با انتشارات اخبار با احتیاط برخورد کنید .
 • پادکست ها می توانند برای انتشار مصاحبه و داستان های بلند و واقعی بسیار مناسب باشند .
 • تصاویر را با استراتژی که یک مدیر هنری به شما می‌دهد منتشر کنید.
 • شبکه های اجتماعی برای ساختن ترند و سرنخ های مناسب برای کسب و کار شما بسیار مناسب است. 
 • بلاگ قلب تپنده تولید محتوای شماست زیرا علاوه بر این که بر سئو شما تأثیر دارد خبر داستان و پادکست های شما را هم در بر می‌گیرد.

 

تمرین:

برای تأثیر گذاشتن روی یک مدیر در یک سازمان کوچک یک قالب محتوایی پیشنهاد دهید

۰ ۰ votes
امتیازدهی به مقاله
5/5 - (1 امتیاز)

تاریخ انتشار: 23 شهریور, 1398
آخرین ویرایش: ۲۲ مهر, ۱۳۹۸
اشتراک گذاری

تحصیلاتم در ادبیات فارسی بوده است و علاقه‌ام نیز. از این رو نوشتن را برای خود هم روشی برای امرارمعاش انتخاب کرده‌ام و هم راهی برای آرام شدن و لذت بردن. در دیاکوبین وظیفه نوشتن آکادمی تولید محتوا و همین طور مقالات مربوط به دیجیتال مارکتینگ و طراحی تجربه کاربری را برعهده دارم. پدیده‌هایی که هر روز برای آن مطالعه می‌کنم و شوقم به آنها بیشتر می‌شود.

دوره جامع آموزش تولید محتوا

معرفی دوره میانی آموزش تولید محتوا
  درس 1. مقدمه شناخت معیارهای تولید محتوا
 • جلسه 1. انتخاب موضوع تولید محتوا بر اساس ترندهای جستجو
 • جلسه 2. نقش معیارهای متریک در انتخاب موضوع و تولید محتوا
 • جلسه 3. از کلمه کلیدی تا متن کلیدی
  درس 2. محتوا برای فروش
 • جلسه 1. فانل فروش و هفت خوان تولید محتوا
 • جلسه 2. مشتری کیست کاربر کیست جستجوکننده کدام
 • جلسه 3. پرسونای مخاطب و شناخت آن
  درس 3. زبان
 • جلسه 1. نگارش
 • جلسه 2. درست نویسی
 • جلسه 3. ترجمه
 • جلسه 4. قواعد خاص وب
  درس 4. زبان و اینترنت
 • جلسه 1. سطوح زبانی
 • جلسه 2. زبان محاوره
 • جلسه 3. داستان و تبلیغات
 • جلسه 4. احساسات و فروش
 • جلسه 5. نوشتن اسلوگن و تگ‌لاین
  درس 5. نوشتن برای انواع رسانه‌های اینترنتی
 • جلسه 1. نوشتن در صفحات اینترنتی
 • جلسه 2. نوشتن برای بلاگ
 • جلسه 3. نوشتن برای شبکه‌های اجتماعی
 • جلسه 4. نوشتن برای فروشگاه‌های اینترنتی
 • جلسه 5. کپی رایتینگ چیست؟
معرفی دوره پیشرفته آموزش تولید محتوا
  درس 1. محتوای ارزش آفرین
 • جلسه 1. مفهوم ROI در محتوا
 • جلسه 2. محتوا چگونه به خلق ارزش افزوده می‌انجامد؟
 • جلسه 3. استراتژی تولید محتوا
  درس 2. استراتژی تولید محتوا شطرنج محتوا چیست
 • جلسه 1. استراتژی تولید محتوا چگونه شکل می‌گیرد
 • جلسه 2. استراتژیست محتوا کیست؟
 • جلسه 3. تولید محتوای استراتژیک چگونه است
 • جلسه 4. چرخه عمر محتوا
  درس 3. تیم تولید محتوا چگونه کار می‌کند
 • جلسه 1: چرا تولید محتوا کار گروهی است
 • جلسه 2. اعضای تیم تولید محتوا چه کسانی هستند و چگونه با هم کار می‌کنند
 • جلسه 3. KPI تولید محتوا
  درس 4. ارزش احساسات در فروش
 • جلسه 1. فروش عقلانی فروش احساسی
 • جلسه 2. احساسات چیست
 • جسله 3. چگونه احساسات را استخدام کنیم
  درس 5. تولید محتوا به عنوان یک شغل
 • جلسه 1. همکاری با تیم دیجیتال مارکتینگ چگونه است
 • جلسه 2. درآمد بازار کار محتوا چگونه است
 • جلسه 3. صلاحیت‌ها و ویژگی‌های تولیدکننده محتوا
هفته نامه دیاکوبین
نظرات کاربران (0)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x