درآمد و بازار کار تولید محتوا چگونه است جلسه ۲ از درس پنجم آکادمی آموزش تولید محتوای دیاکوبین

سلام “این همه گفتیم اندر بسیج، بی‌عنایات خدا هیچیم هیچ” در این درس می‌خواهم درباره یکی از بهترین موهبت‌های خدا بر روی زمین، یعنی پول صحبت کنم.



این درس یکی مانده به آخر کل جلسات آکادمی آموزش تولید محتوای دیاکوبین است. شاید در طول این دوره کم‌تر شده که بگویم در یک ارگان که نیاز به تولید کننده محتوا دارد چگونه مشغول به کار شویم. جای آن هم نبوده است زیرا اول باید کار را یاد می‌گرفتید تا بعد جذب بازار کار تولید محتوا شوید.

شاید بدترین کار من نیز در این دوره همین بوده است که از ابتدا چندان درباره بازار کار تولید محتوا صحبت نکرده‌ام. راستش را بخواهید این شغل یا کار هر چه باشد آنچنان برایم شیرین و دوست داشتنی است که سخت می‌توانم به جایگزین آن فکر کنم. در دوران تحصیل ادبیات فارسی همه چیز من بوده است و اکنون هم شاید در دنیای ادبیات با نوشتن داستان و نمایشنامه و شعر روزگار نگذرانم اما دل خوش به این یک ذره دیوانگیم مانند آن بیت که شاعر می‌فرماید

رها کن عقل را دیوانه می‌گرد، چو مستان بر در می‌خانه می‌گرد.

آری بازار کار تولید محتوا اگر نان چندانی در بر نداشته باشد اما حال چندانی دارد. به خصوص اگر آنچه در این دروس و این دوره به خوبی به کار ببندید کار شما شیرینتر از همیشه می شود و حتی اگر برای پیش پا افتاده ترین چیز‌ها نیز تولید محتوا کنید از کار خود لذت می‌برید.

ولی ای کاش می‌شد با همین لذت‌های کوچک روزانه شکم خویش را سیر کرد. استاد وارسته در رشته موسیقی داشتم که هر بار که شهریه کلاس‌هایش را زیاد می‌کرد می‌گفت: عزیزان من چندان از پول خوشم نمی‌آید اما یک مشکل بزرگ دارم و آن است که صاحب خانه من خیلی پول دوست دارد و من باید کاری کنم که او از من رضایت داشته باشد همین طور سوپری محل هم به شدت انسان پول دوستی است و اگر من به او پول ندهم او دیگر اجناسی را که با آن شکم زن و بچه ام را سیر می‌کنم به من نمی‌دهد. البته برای استاد من گشنه ماندن زن و بچه اش هم در برابر هنر واقعی چندان اهمیت نداشت اما خب می‌دانید زن و بچه اش و ابته خودش در گرسنگی به زحمت افتاده دیگر به هنر متعالی خود نمی پرداختند. به هر حال دنیای ما جایی است که آدم‌ها باید در آن غذا بخورد و کار کنند.

کار کردنی که از آن سخن به میان آمد دقیقا تعریق کار را دارد. به این معنی که بسیاری افراد زندگی خود را خواسته یا ناخواسته به چیزی مشغول می‌کنند. دل مشغولی یا هر مشغولیت دیگری تا وقتی که برای آن پول پرداخت نشود کار نیست. همین طور به نظر من هر چیز که برای آن پول پرداخت می‌شود و کار نیست.

این که شما وقت خاصی از روز خود را به صورت مداوم برای موضوعی صرف کنید و در آخر روز مبلغی را به عنوان دستمزد بر اساسا ساعتی که صرف کرده‌اید دریافت کنید بهترین  تعریف برای کار است. بازار کار تولید محتوا نیز باید بر اساس زمانی که شما در تولید محتوای یک سازمان صرف می‌کنید برای شما بازگشت مالی داشته باشد.

من در همه قرارداد‌های کاری تولید محتوایم ابتدا قیمت هر کلمه تولید خود را در آورده‌ام. بعد از آن قیمت حاصله به عنوان کف قیمت خدماتم به کارفرما ارائه داده‌ام. بر اساس تواناییم در تولید محتوا هر روز می‌توانم حدود ۵۰۰۰ کلمه و در مواردی که به صورت بسیار جدی کار کنم حدود ۱۰۰۰۰ کلمه محتوا تولید کنم. البته این تولید محتوا برای متن‌هایی است که چندان احتیاج به تفکر برای سنجیدن چند و چون نوشتنشان ندارد. به هر حال هر استاد خیاطی هم روزی لباس‌هایی را سری دوزی کرده است. من نافی این نیستم که همه متن‌های من در تولد جذب شدنم در بازار کار تولید محتوا بهترین گاهی از کیفیت چندان بالایی برخوردار نبوده است. حتی بزرگترین هنرمندان نیز نقاشی‌های درجه دو و حتی بی ارزش هم در کارنامه خود دارند.

البته قرار هم نیست که هر بار که دست به کی‌برد کامپیوترم می‌برم برای نوشته من مبلغی حداکثری پرداخت شود. اما هیچ وقت هم قوانین اصلی تولید محتوا که همانا عدم تولید اسپم یا هرزنویسی است را زیر پا نگذاشته‌ام.

بیماری‌های شغل تولید محتوا

بسیاری از دوستان و همکاران من به بیماری شغلی بازارکار تولید محتوا دچار می‌شوند و آن هم کمر درد و وسواس است. برای کمر درد تحرک و نرمش‌های کششی را پیشنهاد می‌کنم چیزی که چندان هم خود در آن وارد نیستم. اما در مورد وسواس که یک بیماری فکری است باید بیشتر صحبت کنم. وسواس شاید ویرانگرترین و مفید‌ترین مشکل فکری ما تولید کنندگان محتوا باشد. این بلا یا موهبت را در ادامه این جلسه باید بیشتر بکاویم.

همه چیز زیادش بد است و کمش هم بد. ماست که مهربان ترین چیز با جهاز هاضمه است را اگر زیاد بخورید باز هم سر ناسازگاری با دل و روده شما بر می‌دارد. وسواس هم از این قاعده خارج نیست. اگر کم باشد بی‌موبالاتی و بی دقتی را در کار سبب می‌شود و از آن سو اگر زیاد باشد کاری از پیش نمی‌رود.

ولی به یاد داشته باشید که هنرمندان این وسواس را نه تنها کنترل می‌کنند بلکه از آن بهترین استفاده‌ها را نیز می‌برند. یک نقاش یا یک داستان نویس احتمال دارد بار‌ها و بارها کار خود را پاره کند و به دست آتش بسپادر تا شاهکارش را روی بوم و کاغذ نقش کند.

اما آن کجاست که در بازار کار تولید محتوا هم ما را از هنرمندیمان دور نمی‌کند و هم مانند تکیه‌گاه اهرمی است که با آن می‌توانیم وزن وسواس خود را کنترل کنیم. من پول را در این میان موضوعی بسیار مهم می‌دانم.

در زمان امام همام حضرت رضا صد ها و و هزاران یابو به زیر پالان و مهمیز زخمی شدند و شکنجه دیدند اما آن امام بزرگوار ضامن آنها نشد ولی یک آهو را ضمانت کرد و البته شهرت ضامن آهو را نیز یافت. این واقعیتی است که حتی عالم آل محمد نیز ضامن یابو نمی شود بلکه ضامن آهو می‌شود. این را اتفاقا باید نشان خرد آن بزرگوار دانست. اگر خواهنده چیزی توان فهم کیفیت شما را ندارد به هیچ عنوان نباید بهترین خود را برایش ارائه دهید. حال آن که اگر این فهم وجود داشت باز هم باید کیفیت را به قصاب کمیت بدل نکنید. گاهی هر دو آنها در کنار هم ارزشمند است.

کسی که ارزش کار شما را می‌داند برای آن هزینه می‌کند. به یاد داشته باشید که محتوا ارزشمند است و باید ارزش آفرینی کند اگر محتوای شما بازخوردی نداشته باشد ولی کیفیت مناسب داشته باشد به درد نمی‌خورد و البته شما شرمنده کارفرمای خود می‌شوید. از این رو حتما کار خود را به صورت تیمی انجام دهید تا از بازخورد کار خود مطمئن شوید.

به هیچ عنوان تن به انجام وظایف ارتش یک نفره در بازار کار تولید محتوا ندهید. این که هم دیجیتال مارکتینگ هم سئو و هم تولید محتوا و گرافیک یک سایت را بر عهده داشته باشید فقط یک نتیجه دارد و آن هم این است که شما کار بی کیفیت و بد ارائه می‌دهید و آن کس هم که همه این وظایف را به شما محول کرده است شاید اول کار راضی باشد که کار بیست نفر را از یک نفر خواسته است ولی با دیدن کیفیت کار به دشمن درجه یک شما بدل شده و بدترین برخورد‌ها را با شما انجام می‌دهد.

کلام آخر من این است که در بازار کار تولید محتوا  هر چه تخصصی تر و تیمی تر کار کنید بهترین نتیجه‌ها را می‌گیرید و کارفرمای حرفه‌ای و فهمیده را از تیمش می‌توانید بشناسید.

۴ ۱ vote
امتیازدهی به مقاله
5/5 - (1 امتیاز)

تاریخ انتشار: 5 اسفند, 1398
آخرین ویرایش: ۳۰ دی, ۱۳۹۸
اشتراک گذاری

تحصیلاتم در ادبیات فارسی بوده است و علاقه‌ام نیز. از این رو نوشتن را برای خود هم روشی برای امرارمعاش انتخاب کرده‌ام و هم راهی برای آرام شدن و لذت بردن. در دیاکوبین وظیفه نوشتن آکادمی تولید محتوا و همین طور مقالات مربوط به دیجیتال مارکتینگ و طراحی تجربه کاربری را برعهده دارم. پدیده‌هایی که هر روز برای آن مطالعه می‌کنم و شوقم به آنها بیشتر می‌شود.

دوره جامع آموزش تولید محتوا

معرفی دوره میانی آموزش تولید محتوا
  درس 1. مقدمه شناخت معیارهای تولید محتوا
 • جلسه 1. انتخاب موضوع تولید محتوا بر اساس ترندهای جستجو
 • جلسه 2. نقش معیارهای متریک در انتخاب موضوع و تولید محتوا
 • جلسه 3. از کلمه کلیدی تا متن کلیدی
  درس 2. محتوا برای فروش
 • جلسه 1. فانل فروش و هفت خوان تولید محتوا
 • جلسه 2. مشتری کیست کاربر کیست جستجوکننده کدام
 • جلسه 3. پرسونای مخاطب و شناخت آن
  درس 3. زبان
 • جلسه 1. نگارش
 • جلسه 2. درست نویسی
 • جلسه 3. ترجمه
 • جلسه 4. قواعد خاص وب
  درس 4. زبان و اینترنت
 • جلسه 1. سطوح زبانی
 • جلسه 2. زبان محاوره
 • جلسه 3. داستان و تبلیغات
 • جلسه 4. احساسات و فروش
 • جلسه 5. نوشتن اسلوگن و تگ‌لاین
  درس 5. نوشتن برای انواع رسانه‌های اینترنتی
 • جلسه 1. نوشتن در صفحات اینترنتی
 • جلسه 2. نوشتن برای بلاگ
 • جلسه 3. نوشتن برای شبکه‌های اجتماعی
 • جلسه 4. نوشتن برای فروشگاه‌های اینترنتی
 • جلسه 5. کپی رایتینگ چیست؟
معرفی دوره پیشرفته آموزش تولید محتوا
  درس 1. محتوای ارزش آفرین
 • جلسه 1. مفهوم ROI در محتوا
 • جلسه 2. محتوا چگونه به خلق ارزش افزوده می‌انجامد؟
 • جلسه 3. استراتژی تولید محتوا
  درس 2. استراتژی تولید محتوا شطرنج محتوا چیست
 • جلسه 1. استراتژی تولید محتوا چگونه شکل می‌گیرد
 • جلسه 2. استراتژیست محتوا کیست؟
 • جلسه 3. تولید محتوای استراتژیک چگونه است
 • جلسه 4. چرخه عمر محتوا
  درس 3. تیم تولید محتوا چگونه کار می‌کند
 • جلسه 1: چرا تولید محتوا کار گروهی است
 • جلسه 2. اعضای تیم تولید محتوا چه کسانی هستند و چگونه با هم کار می‌کنند
 • جلسه 3. KPI تولید محتوا
  درس 4. ارزش احساسات در فروش
 • جلسه 1. فروش عقلانی فروش احساسی
 • جلسه 2. احساسات چیست
 • جسله 3. چگونه احساسات را استخدام کنیم
  درس 5. تولید محتوا به عنوان یک شغل
 • جلسه 1. همکاری با تیم دیجیتال مارکتینگ چگونه است
 • جلسه 2. درآمد بازار کار محتوا چگونه است
 • جلسه 3. صلاحیت‌ها و ویژگی‌های تولیدکننده محتوا
هفته نامه دیاکوبین

تولید محتوا

خدمات تولید محتوا در دیاکوبین بر اساس اصول بازاریابی محتوا انجام می‌شود. به این معنا که محتوای مدنظر، علاوه بر استانداردهای معمول یک محتوای خوب، بر اساس پرسونای مخاطب شما تولید می‌شود. استفاده از استراتژی‌های تولید محتوا و بهره بردن از تقویم محتوایی، از دیگر اصولی است که در دپارتمان تولید محتوای دیاکوبین مورد توجه قرار می‌گیرد. در کنار این اصول، رعایت قواعد نگارش صحیح زبان فارسی، رعایت اصول سئوی محتوا و بهره بردن از زبانی روان، ساده و جذاب، از دیگر نکاتی است که هنگام تولید محتوای شما در دیاکوبین مورد توجه است. دپارتمان تولید محتوای دیاکوبین متشکل از افرادی با تجربه و دارای تحصیلات مرتبط در زمینه تولید و بازاریابی محتوا است؛ و همین نکته موجب افزایش کیفیت خدمات ما شده است.

تولید محتوا
نظرات کاربران (0)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x