تبلیغات کلیکی چیست جلسه سوم از درس پنجم آکادمی آموزش تولید محتوای دیاکوبین

سلام تقریبا به پایان دوره مقدماتی آکادمی آموزش تولید محتوای دیاکوبین نزدیک می‌شویم. در این درس من یکی دیگر از کانال‌های عرضه و ترویج محتوا را به شما معرفی می‌کنم. شما در این درس با تبلیغات کلیکی آشنا می‌شوید.تبلیغات کلیکی یکی از مهم‌ترین بخش‌های دنیای اینترنت است که شما با دانستن آن و چگونگی‌های برخورد با آن و استفاده از آن، می‌توانید کمپین‌ها، صفحات و حتی محصولات خود را به اوج بازدید برسانید. این بخش از دنیای اینترنت نیز به محتوا نیاز دارد و ما در آکادمی آموزش تولید محتوای دیاکوبین در این قسمت هم وارد می‌شویم و اندکی شما را برای نوشتن تبلیغات کلیکی آموزش می‌دهیم.

دنیای اینترنت تا سال‌ها جایی بود که پول چندانی از آن به دست نمی‌آمد. برخی آدم‌ها که اغلب آنها برنامه نویس بودند، اطلاعات بسیار زیادی را در صفحات وب به اشتراک می‌گذاشتند و همین. دوستی، دوستی قدیمی را بعد از مدت‌ها می‌یافت. آخرین شعری که همین چند دقیقه پیش گفته شده بود را می‌خواندی و درباره آن نظر می‌دادی. به دوستانت صبح بخیر می‌گفتی و چیزهایی از این دست.

اینترنت باید به پول سازی نزدیک می‌شد تا از یک ابزار سرگرمی و جانبی زندگی، به یک مورد از ارکان اجتماع حال حاضر بدل شود. این که این روند خوب بود یا بد من چندان کاری به آن ندارم. از نظر من الخیر و فی ما وقع، ما باید بپذیریم که بدون اینترنت و کارکرد‌های آن در دنیای امروز خیلی چیزها کم است.

تبلیغات کلیکی چیست

تبلیغات کلیکی یا CPC (Cost Per Click) یا تبلیغات در ازائه کلیک، در سایت‌ها و حتی شبکه‌های اجتماعی به تبلیغاتی گفته می‌شود که شما لینک مورد نظر خود را در جایی مناسب قرار می‌دهید و به ازای هر کلیکی روی آن انجام می‌شود پولی به آن سایت و یا شبکه اجتماعی پرداخت می‌کنید. در بیزینس‌های اینترنتی این موضوع یکی از ارکان کار است . بزرگ‌ترین فروشندگان تبلیغات کلیکی، گوگل و فیسبوک هستند. در ایران فیسبوک به واسطه فیلترینگ چندان اقبالی ندارد این فیلترینگ هم از سوی حکومت ایران است و هم از سوی خود فیسبوک برای کسب و کار‌های ایرانی اعمال می‌شود.

اما گوگل هنوز از سوی حکومت ایران فیلتر نشده است. در جلسه قبلی گفتیم که بیشترین ورودی یک سایت از سرچ ارگانیک آن در گوگل پدید می‌آید و هیچ روش دیگری با این روش دیجیتال مارکتینگ قابل رقابت نیست. اساس دو روش نمایش در گوگل وجود دارد یا برای کلیک و به نمایش درآمدن وارد پلتفرم گوگل ادز می‌شوید و یا سعی می‌کنید به صورت ارگانیک سایت خود را بهینه سازی کنید تا در صفحات بالای گوگل نمایش بگیرید.

حال شما به این فکر کنید که اگر لینک مطلب شما به یک باره در خط اول یا صفحه اول گوگل قرار بگیرد و علاوه بر آن در جیمیل افراد تبلیغ شما نشان داده شود و حتی در سایت‌هایی که طرف قرار داد گوگل هستند نیز این تبلیغ به نمایش درآید چه ورودی عظیمی برای سایت شما پدید می‌آید.

گوگل ادز که سیستم تبلیغات کلیکی گوگل است، با قوانین بسیار ساده‌تر از سئو کار شما راه می‌اندازد و تازه هر چند بار که شما در صفحه اول نمایش داده شوید، از شما پولی دریافت نمی‌کند. فقط زمانی که روی لینک سایت شما کلیک شود گوگل مبلغی را از حساب شما کسر می‌کند.

هر کلیکی در تبلیغات کلیکی گوگل قیمتی متفاوت دارد بهتر است بگوییم هر کلمه بر اساس رقابتی که بر سر آن وجود دارد قیمتی دارد. همه افراد به این سیستم دسترسی دارند اما برخی افراد و شرکت‌ها بنا بر سابقه و دریافت گواهی و استاندارد‌هایی که رعایت می‌کنند پارتنر یا شریک گوگل هستند و واضح است که تبلیغات آنها بیشتر و بهتر در گوگل نمایش داده می‌شود.

بحث تبلیغات کلیکی بحثی است چنان گسترده که عملا ما در دیاکوبین و شرکت بزرگتر خود نوین مارکتینگ درباره آن مقاله‌های بسیار زیادی را منتشر کرده‌ایم و در کار دیجیتال مارکتینگ تخصص خاصی برای این کار وجود دارد و درمیان همکارن ما کسانی هستند، که عملا تخصص آنها کار با گوگل ادز و تبلیغات کلیکی در گوگل است.

محتوا چه نقشی در تبلیغات کلیکی بازی می‌کند

شاید با خود بگویید بخش مهمی از کار نوشتن و منتشر کردن محتوا در دنیای اینترنت آن بود که موتور‌ جستجوی گوگل سایت ما را ببیند، بپسندد و در رتبه‌های بالای خود نمایش دهد. حالا که با پرداخت مبلغی می‌توانیم به رتبه یک صفحه اول برسیم، دیگر چه نیازی به این همه زحمت است؟

راستش را بخواهید خیلی‌ها این گونه فکر می‌کنند و مثال قدیمی “پول بده سر سبیل شاه نقاره بزن” را در ذهن می‌پرورند. اما سخت در اشتباه هستید.

اولا گوگل هر کس که پول بدهد و یا بیشتر پول بدهد را بر صدر لیست‌های خود نمی‌نشاند. ثانیا گیرم آن بالا را هم گرفتید بعد چه، مردم عنوان و توضیحی را از شما می‌بینند که به هیچ روی آنها را قانع نمی‌کند که روی آن لینک کلیک کنند. چرخ موس را می‌چرخانند، یا صفحه را در گوشی هوشمند خود، بالا می‌پرانند و به سراغ لینک‌های بعدی می‌روند. این اتفاقی است که برای بسیاری از مشتری‌های گوگل می‌افتند.

نوشتن برای تبلیغات کلیکی در بسیاری مواقع حتی از نوشتن برای سئو و گرفتن رتبه ارگانیک هم سخت تر است. جالب آن که راه برای همه باز است همه می‌توانند با پرداخت پول به گوگل و یا بهینه سازی‌های سئو کار خود را به پیش ببرند.

تولید کنندگان محتوا در تولید عنوان، توضیحات و البته متنی که در صفحات لینک شده قرار می‌گیرد، نقش مهمی دارند. در این متن‌ها و تیتر‌ها هدف اصلی قانع کردن است. تا به حال به این فکر کرده اید که با متن خود کسی را باید قانع کنید.

در مقاله‌ای خوانده بودم برای آن که فروشی در دنیای نت اتفاق بیفتد، مشتری باید ۱۲ تماس با کسب و کار شما داشته باشد. باری کلمه کلید را در گوگل می‌بیند و از روی آن می‌گذرد، دفعه بعد کلمه ای مشابه و یا بلند‌تر از قبل را سرچ می‌کند و البته باز شما را در صفحه اول می‌بیند و این بار کمی بیشتر اعتمادش جلب می‌شود. توضیحات زیر لینک شما را می‌خواند. باز هم خود را محتاج اطلاعات بیشتر می‌بیند و صفحه را بالا می‌کشد. حالا احتمال دارد در همان صفحه اول که شما تبلیغات کلیکی گوگل ادز را انجام داده‌اید یک لینک دیگر شما باشد که این‌بار به صورت ارگانیک بالا آمده. احتمال این که روی لینک شما کلیک کند، بیشتر است.

بازدید کننده در این حالت به کاربر تبدیل شده است اما هنوز مشتری نیست. کالا، خدمات و یا هر چیز دیگری را که شما به او می‌خواهید بفروشید، الان محتوا و تجربه کاربری و رابط کاربری درست است که او را قانع می‌کند، که خرید کند و برای شما دست به جیب شود.

دنیای ما دنیای اطلاعات است. در این دنیا هر چقدر که اطلاعات بیشتری به کاربر بدهید، او بیشتر به شما اعتماد می‌کند. راه تولید محتوا فقط نوشتن یک مقاله بلند بالا نیست. شما می‌توانید از تأثیر کار یا محصول خود بر دیگر مشتریان یک ویدئو بگیرید و در صفحه‌ای قرار دهید که صفحه فرود شماست یا همان صفحه‌ای که می‌خواهید کاربر را در آن به مشتری بدل کنید. همین طور می‌توانید نظر دیگر کاربران را به او نمایش دهید. شاید از او دعوت کنید که به شبکه های اجتماعی شما بپیوندد و یا ایمیل و شماره تلفنش را در اختیار شما قرار دهد تا با او تماس بگیرید و مثلا در ایمیل برای او یک بروشور رایگان بفرستید. یا حتی خدمات خود را برای یک دوره آزمایشی یک ماه به صورت رایگان در اختیارش قرار دهید. به فرایند که یک جستجو کننده را به مشتری و مشتری وفادار تبدیل می‌کند فرایند تبدیل یا کانورژن (Conversion) گفته می‌شود.

متنهای جذاب، دعوت کننده و فراخواننده به اقدام را بسیار جدی بگیرید بازیگران اصلی تبلیغات کلیکی این دسته از متن ها هستند

این متن‌ها می‌تواند از یک مقاله برای سر درد میگرنی، خرید یک دوره درمانی مهم را پدید بیاورند.

جزئیات نوشتن برای تبلیغات کلیکی را در دوره میانی با شما مطرح می‌کنم تا آن موقع سعی کنید در کوتاه‌ترین جملات به قانع کردن افراد بپردازید. این موضوع بسیار مهم است.

تمرین :  به صفحه سرچ گوگل خود رجوع کنید و ببینید چقدر در آن لینک‌هایی است که کلمه تبلیغ یا AD در گوشه سمت چپ یا راست آنها دیده می‌شود. در کامنت‌های این پست بگویید چند تا از متن‌هایی که به صورت تبلیغات به شما نشان داده شده است، برای شما قانع کننده بود.

خلاصه درس

۰ ۰ votes
امتیازدهی به مقاله

تبلیغات کلیکی در کجا‌ها بیشتر نمایش داده می‌شود؟

گوگل و فیسبوک بزرگترین منتشر کنندگان تبلیغات کلیکی هستند.

در قبال چه واکنشی در تبلیغات کلیکی گوگل پول به آن شرکت پرداخت می‌شود آیا چیزی مجانی هم وجود دارد؟

فقط کلیک شدن روی لینک به نمایش در آمده در گوگل شامل هزینه است. نمایش‌ها هر چند دفعه که باشند مجانی است.

اصلی‌ترین کار کرد محتوا در تبلیغات کلیکی چیست؟

این محتوا نقش قانع کنندگی را در تبلیغات کلیکی بر عهده دارد.

آیا جستجو کننده به یک باره به خریدار تبدیل می‌شود؟

احتمال آن بسیار کم است جستجو کننده کلمات در گوگل با طی یک فرایند نسبتا پیچیده به خریدار و مشتری وفادار بدل می‌شود. این فرایند را تبدیل یا (Conversion) می‌گویند.

بهترین متن‌هایی که در تبلیغات کلیکی اثر بخش‌اند و منجر به تبدیل می‌شوند کدامند؟

متن‌های جذاب، دعوت کننده و فراخواننده به اقدام بیشترین ارزش را دارند.

Rate this academy

تاریخ انتشار: 8 آبان, 1398
آخرین ویرایش: ۲۵ شهریور, ۱۳۹۸
اشتراک گذاری

تحصیلاتم در ادبیات فارسی بوده است و علاقه‌ام نیز. از این رو نوشتن را برای خود هم روشی برای امرارمعاش انتخاب کرده‌ام و هم راهی برای آرام شدن و لذت بردن. در دیاکوبین وظیفه نوشتن آکادمی تولید محتوا و همین طور مقالات مربوط به دیجیتال مارکتینگ و طراحی تجربه کاربری را برعهده دارم. پدیده‌هایی که هر روز برای آن مطالعه می‌کنم و شوقم به آنها بیشتر می‌شود.

دوره جامع آموزش تولید محتوا

معرفی دوره میانی آموزش تولید محتوا
  درس 1. مقدمه شناخت معیارهای تولید محتوا
 • جلسه 1. انتخاب موضوع تولید محتوا بر اساس ترندهای جستجو
 • جلسه 2. نقش معیارهای متریک در انتخاب موضوع و تولید محتوا
 • جلسه 3. از کلمه کلیدی تا متن کلیدی
  درس 2. محتوا برای فروش
 • جلسه 1. فانل فروش و هفت خوان تولید محتوا
 • جلسه 2. مشتری کیست کاربر کیست جستجوکننده کدام
 • جلسه 3. پرسونای مخاطب و شناخت آن
  درس 3. زبان
 • جلسه 1. نگارش
 • جلسه 2. درست نویسی
 • جلسه 3. ترجمه
 • جلسه 4. قواعد خاص وب
  درس 4. زبان و اینترنت
 • جلسه 1. سطوح زبانی
 • جلسه 2. زبان محاوره
 • جلسه 3. داستان و تبلیغات
 • جلسه 4. احساسات و فروش
 • جلسه 5. نوشتن اسلوگن و تگ‌لاین
  درس 5. نوشتن برای انواع رسانه‌های اینترنتی
 • جلسه 1. نوشتن در صفحات اینترنتی
 • جلسه 2. نوشتن برای بلاگ
 • جلسه 3. نوشتن برای شبکه‌های اجتماعی
 • جلسه 4. نوشتن برای فروشگاه‌های اینترنتی
 • جلسه 5. کپی رایتینگ چیست؟
معرفی دوره پیشرفته آموزش تولید محتوا
  درس 1. محتوای ارزش آفرین
 • جلسه 1. مفهوم ROI در محتوا
 • جلسه 2. محتوا چگونه به خلق ارزش افزوده می‌انجامد؟
 • جلسه 3. استراتژی تولید محتوا
  درس 2. استراتژی تولید محتوا شطرنج محتوا چیست
 • جلسه 1. استراتژی تولید محتوا چگونه شکل می‌گیرد
 • جلسه 2. استراتژیست محتوا کیست؟
 • جلسه 3. تولید محتوای استراتژیک چگونه است
 • جلسه 4. چرخه عمر محتوا
  درس 3. تیم تولید محتوا چگونه کار می‌کند
 • جلسه 1: چرا تولید محتوا کار گروهی است
 • جلسه 2. اعضای تیم تولید محتوا چه کسانی هستند و چگونه با هم کار می‌کنند
 • جلسه 3. KPI تولید محتوا
  درس 4. ارزش احساسات در فروش
 • جلسه 1. فروش عقلانی فروش احساسی
 • جلسه 2. احساسات چیست
 • جسله 3. چگونه احساسات را استخدام کنیم
  درس 5. تولید محتوا به عنوان یک شغل
 • جلسه 1. همکاری با تیم دیجیتال مارکتینگ چگونه است
 • جلسه 2. درآمد بازار کار محتوا چگونه است
 • جلسه 3. صلاحیت‌ها و ویژگی‌های تولیدکننده محتوا
هفته نامه دیاکوبین

تولید محتوا

خدمات تولید محتوا در دیاکوبین بر اساس اصول بازاریابی محتوا انجام می‌شود. به این معنا که محتوای مدنظر، علاوه بر استانداردهای معمول یک محتوای خوب، بر اساس پرسونای مخاطب شما تولید می‌شود. استفاده از استراتژی‌های تولید محتوا و بهره بردن از تقویم محتوایی، از دیگر اصولی است که در دپارتمان تولید محتوای دیاکوبین مورد توجه قرار می‌گیرد. در کنار این اصول، رعایت قواعد نگارش صحیح زبان فارسی، رعایت اصول سئوی محتوا و بهره بردن از زبانی روان، ساده و جذاب، از دیگر نکاتی است که هنگام تولید محتوای شما در دیاکوبین مورد توجه است. دپارتمان تولید محتوای دیاکوبین متشکل از افرادی با تجربه و دارای تحصیلات مرتبط در زمینه تولید و بازاریابی محتوا است؛ و همین نکته موجب افزایش کیفیت خدمات ما شده است.

تولید محتوا
نظرات کاربران (0)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x