تولید محتوا بر اساس ترندها جلسه ۱ از درس ۱ دوره میانی آکادمی آموزش تولید محتوا دیاکوبین

سلام شما وارد درس بسیار مهمی از دوره میانی آموزش تولید محتوای دیاکوبین شده اید در این درس ابزار‌های و آنالیز اطلاعات آنها را به شما می‌آموزم . قبل از شروع درس باید به شما بگویم که من بخشی از کارکرد‌های این ابزار‌ها را به شما معرفی می‌کنم پس اگر سوالی در این باره داشتید حتما در کامنت‌های بپرسید اگر بدانم حتما پاسخ می‌گویم و اگر هم ندانم مثل مرد سرم را بالا می‌گیرم می‌گویم نمی‌دانم.در این درس آکادمی آموزش تولید محتوای دیاکوبین ما تولید محتوا بر اساس ترندها می‌پردازیم. ترند چیست؟ و چرا کلمات باید ترند داشته باشند. اساسا چرا کلمه. این‌های همه چیز‌هایی است که در این درس برای شما می‌گویم . این درس حاوی عکس‌هایی از سه ابزار کلید برای تولید محوا است. پس حتما کلماتی را که فکر می‌کنید مناسب تولید محتوا هستند را با خواندن این درس در گوگل ترند، ماز و کی دبلیو فاندر بکاوید.

در دوره مقدماتی دیدم که کلمه کلید بسیار مهم است. متن شما باید محوری داشته باشد کلمه‌ای که مردم دنبال آن می‌گردند و البته مخاطب هم برای شما از هر چیزی مهم‌تر بود. این‌ها همه چیز‌هایی است که ما را بر آن می‌دارد که کلمه کلیدی که مردم به شدت دنبال آن می‌گردند را به دست آوریم و درباره آن بنویسم البته اگر می‌خواهیم سایت ما بازدید بگیرد.

مثال بارز آن این است مردم دنبال قیمت ماشین می‌گردند یا قیمت خودرو مدرم بیشتر ماشین سرچ می کنند یا خودرو. جواب این سوال را در انتهای آموزش امروز خودتان به دست آورید.

یک نکته مهم : درباره کلمات کلیدی و چند و چون آنها به هیچ وجه پیش داوری نکنید. فقط آمار را تحلیل کنید و به ماشین‌ها اعتماد کنید

اما ترند چیست: قبل از تولید محتوا بر اساس ترندها باید ترند را بشناسید. ترند یعنی روند چرا آن را ترجمه نکردم چون یک اصطلاح فنی است وقتی شما از ترند صحبت می‌کنید منزور کار و عملیات و تجزیه و تحلیل‌هایی است که درباره کلمات کلید صحبت می‌کنید اما وقتی که درباره روند صحبت می‌کنید احتمال دارد روند بورس اوراق بهادار هم مد نظر شما باشد.

این واقعیتی است که مردم در آینده درباره چه چیزی سرچ می‌کنند چندان بر ما معلوم نیست البته می‌شود حدس زد که ملت چه می‌خواهند اما چیزی در گذشته روندی از سرچ مداوم را داشته باشد احتمالا در آینده هم سرچ دارد. پس سرمایه گذاری شما باید درباره این کلمات باشد. همین طور یگ چیز را مردم چگونه در گوگل تایپ می‌کنند مثال آن ماشین و خودرو است حتما آنها را ببینید و البته اگر خواستید درباره ماشین و خودرو چیزی بنویسید حتما آنها را در ذهن داشته باشید.

پس: تولید محتوا بر اساس ترندها عملا شناخت ذهنیت گذشته مردم درباره کلمات و به نتیجه رسیدن درباره آینده جستجو‌های مردم هم زبان شماست.

ابزارهای تولید محتوا بر اساس ترندها را اجمالا بشناسیم

اصلی‌ترین این ابزار‌ها گوگل ترند است. https://trends.google.com  این ‌ابزار  شاید کار آمدترین ‌ابزار  سنجش افکار مردم در دنیا باشد. ظاهری بسیار ساده دارد. اما آمار آن آنچنان مهم است که من به آن جعبه جادویی گوگل می‌گویم. یک نمونه از جادو‌های آن را در انتخابات آمریکا میان هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ دیدم بیشتر نظر سنجی‌های در این باب می‌گفت که هیلاری برنده است اما این گونه نشد وقتی ترند این دو را دیدند نزدیک انتخابات سرچ نام ترامپ بیشتر بود.

این به چه معنی است. آیا سایت‌هایی بیشتری درباره ترامپ نوشته بودند؟ خیر مردم بیشتر می‌خواستند ببیند ترامپ کیست و چه می‌گویند و به سراغ گوگل می‌آمدند. یادتان هست درباره پاسخ‌گویی محتوای وبسایت‌ها گفته بودم. بله مردم به دنبال سوالات خود در گوگل می‌گردند و البته آن کس که این سوالات را پاسخ بگوید برنده ماجراست. و البته خود گوگل آمار تقریبی آنها را دارد و به رایگان در اختیار شما قرار می‌دهد.

ابزار بعدی ابزار  کیورد اکسپلورر ماز است در آدرس https://moz.com/  این ‌ابزار  همان طور که در ادامه این متن معرفی می‌شود یکی از ‌ابزار‌هایی سنجش سایت ماز است در این ابزار هم شما اطلاعاتی درباره کلمات کلید به دست می‌آورید همین طور سه معیار سختی کلمه کلید، سرچ ارگانیک و ارزش کلمه هم به شما ارائه می‌شود که در نوع خود واقعا بی‌نظیر است. این ابزار را فقط در ماه می‌توانید ۱۰ بار استفاده کنید البته با هر ثبت نام ولی کلا لیست‌های و اطلاعاتی که به شما ارائه می‌دهد در نسخه پولی بهتر و کامل‌تر است. دیگر کار کرده‌هایی ماز برای سنجش‌هایی سئو سایت بسیار مهم اند.

ابزار بعدی ما کی دبلیو فایندر است. این ابزار هم مانند ماز پولی است. و فقط با ثبت نام کردن در آن سایت که کار می‌کند . این ‌ابزار  به شما اعدادی می‌دهد که یک کلمه چقدر در سال گذشته سرچ شده است داشتن عدد در کار تولید محتوا مه است. اعداد هیچ وقت کاملا دقیق نیستند اما به هر حال از هیچی بهترند . به خصوص وقتی کار به تدوین استراتژی‌هایی کلان می‌رسد.

نحوه کار با ابزار‌های تولید محتوا بر اساس ترند.

الف: گوگل ترند

به صفحه اول گوگل ترند برود

تولید محتوا بر اساس ترندها

تولید محتوا بر اساس ترندها

بعد در گوشه بالا کشور را انتخاب کنید

تولید محتوا بر اساس ترندها

تولید محتوا بر اساس ترندها

بازه زمانی خود را در نظر بگیرد

تولید محتوا بر اساس ترندها

تولید محتوا بر اساس ترندها

حالا کلمه‌ای را سرچ کنید

تولید محتوا بر اساس ترندها

تولید محتوا بر اساس ترندها

‌می‌توانید کلمه دیگری را هم با این کلمه بسنجید. سنجش دو تا ۵ کلمه با یک دیگر به شما این امکان را می‌دهد که کلمه پر سرچ‌تر را برای تولید محتوا بر اساس ترند در اولویت قرار دهید.

تولید محتوا بر اساس ترندها

تولید محتوا بر اساس ترندها

همین طور در کادر پایین شما دو دسته کلمه یا بهتر بگویم عبارات کلید را پیدا ‌می‌کنید این عبارات با عنوان Related queries  یا نمایش‌های مرتبط به شما نشان داده می‌شوند.

تولید محتوا بر اساس ترندها

تولید محتوا بر اساس ترندها

گروهی از آنها در حال رقابت اند و گروهی دیگر در بازه زمانی مشخص صدر نشین و برتراند. این کلمات را می‌توانید در جایی یادداشت کنید البته امکان گرفتن اکسل هم وجود دارد. فعلا شما باید کلماتی را به دست آورید، در پاراگراف‌های بعدی به این موضوع می‌پردازیم که چگونه این اطلاعات را آنالیز کنیم.

ب: ماز

همان طور که گفتم ماز یک ‌ابزار  پولی است به هر ایمیل که در آن ثبت نام می‌کند اجازه می‌دهد تنها ۱۰ بار در ماه از این ابزار برای سنجش کلمات کلید و دیگر خدماتی که ماز ارائه‌ می‌دهد استفاده کنیم. اگر کار شما به صورت حرفه‌ای برای تولید محتوای یک یا چند سایت دوام دارد بهتر است موقع درست کردن سند استراتژی محتوا به صورت یک ماهه این ‌ابزار  و البته کی دبلیو فایندر را تهیه کنید. و بعد از آن شش ماه بعد یک بار دیگر به صورت یک ماه این اکانت را بخرید.

برای کار کردن با ماز ابتدا به صفحه اصلی بروید.

تولید محتوا بر اساس ترندها

تولید محتوا بر اساس ترندها

در بخش لاگین ثبت نام کنید و یک ایمیل را معرفی کنید. تا آنجا که یادم می‌آید لینک فعال سازی را به ایمیل شما ارسال می‌کرد

ثبت نام کنید و وارد شوید

تولید محتوا بر اساس ترندها

تولید محتوا بر اساس ترندها

سپس این صفحه را می‌بینید. از منوهای بالا به Moz Pro بروید.

تولید محتوا بر اساس ترندها

تولید محتوا بر اساس ترندها

و منو ماز پرو قسمت Keyword Explorer را انتخاب کنید.

تولید محتوا بر اساس ترندها

تولید محتوا بر اساس ترندها

بعد به این صفحه وارد می‌شوید

تولید محتوا بر اساس ترندها

تولید محتوا بر اساس ترندها

در این قسمت تنظیماتی را تغییر ندهید ماز ایران را نمی‌شناسد، فقط کلمه کلیدی خود را وارد کنید و بعد اینتر را بزنید.

بعد وارد این این صفحه می‌شوید

تولید محتوا بر اساس ترندها

تولید محتوا بر اساس ترندها

چهار یا سه عددی را که در برابر ‌می‌بینید بسیار مهم است . آنها را یادداشت کنید و یا لیست اکسل تهیه کنید.

صفحه را به پایین بیاورید و دو کادر زیر را را هم یکی یکی باز کنید و در قسمت Keyword Suggestions یا کلمات کلیدی پیشنهادی شما با لیستی از کلمات کلیدی رو به روی می‌شوید که هسان با این کلمه سرچ ‌می‌شوند و در عین حال اهمیت آنها کمتر از کلمه اصلی شما نیست.

تولید محتوا بر اساس ترندها

تولید محتوا بر اساس ترندها

از آنجایی که ماز توانایی کمی در تشخیص زبان و مکان دارد البته در فارسی بعضی اوقات معادل‌هایی انگلیسی و یا عربی مهم را هم به ما می‌دهد.

به صفحه قبل بازگردید و بعد کارد بعدی را انتخاب کنید در کادر  کناری هم دسترسی به SERP Analysis دارید که عملا رقابت بر سر این کلمه را به شما نشان می‌دهد.

سایت‌های احتمال دارد هر چند روز یک بار تغییر کنند اما سعی کنید لیستی از آنها هم داشته باشید. اگر چه اگر تولید محتوا و سئو یک سایت بر عهده شما بود باید این لیست را همیشه چک کنید.

ابزار بعدی را هم ببینید

ج: کی دبلیو فایندر kwfinder

این ابزار تقریبا تمام اطلاعاتی را که دو ابزار پیش به ما ‌می‌دادند دارد اما با دقتی متفاوت و البته یک سری آمار بیشتر هم دارد.

تولید محتوا بر اساس ترندها

تولید محتوا بر اساس ترندها

وارد سایت شوید و در کارد سوم زبان را انتخاب کنید در مکان ایران را نمی‌شناسد تنظیمات به صورت پیشفرض Anywhere آن را دست نزنید و بگذارید باشد.

تولید محتوا بر اساس ترندها

تولید محتوا بر اساس ترندها

در کادر اول کلمه مورد نظر خود را اضافه کنید و اینتر کنید. سپس شما با این چنین صفحه‌ای رو به رو می‌شود.

تولید محتوا بر اساس ترندها

تولید محتوا بر اساس ترندها

همان طور که می‌بینید این ابزار اعداد مهمی را به ما ارائه می‌کند مثلا می‌گوید که کلمه مورد نظر شما در سال گذشته چند بار سرچ شده است.

چگونه با این ابزارها تولید محتوا بر اساس ترندها را بسازیم

شناخت قوت و ضعف هر یک از این ابزار‌های می‌تواند موضوع یک جلسه باشد اما مهم این است که یاد بگیرید با این ‌ابزارها چگونه باید کار کرد. هر یک را کجا و چطور باید به کار برد.

همان طور که می‌بینید گوگل ترند کم عددترین و کی دبلیو فایندر پر عددترین ابزار ما هستند. در این راه برای تولید محتوا بر اساس ترندها، نیاز دارید از حدسیات خود بر روی یک کلمه به یقین برسید. از این رو باید روندی را برای شناخت کلمه مورد نظر خود به دست آورید. لطفا مراحل زیر را برای رسیدن به تولید محتوا بر اساس ترندها یک به یک اجرا کنید.

 1. کلمات خود را در گوگل ترند سرچ کنید. آن کلماتی که سرچ بیشتری دارند را با کوئری‌هایی مرتبط یادداشت کنید.
 2. به سراغ ماز بروید و سه معیار سختی(Difficulty) نرخ کلیک ارگانیک (Organic CTR) و اولویت (Priority) را حتما بسنجید. سختی به شما نشان می‌دهد که کلمه مورد نظر شما چقدر با رقابت سایت‌هایی قوی رو به رو ست هر چه نزدیک به صد باشد کار سخت است. همین طور احتمال کلیک ربات‌ها را با نرخ کلیک ارگانیک می‌توانید دریابید. هر چه بالاتر باشد بهتر است و البته یک جمع بندی کامل هم اینجا داریم که اولویت یا پریوریتی برای ما مشخص ‌می‌کند که بهتر است این کلمه را در اولویت کاری قرار دهیم یا نه . لیست کلمات پیشنهادی هم کامل کننده لیست ترند است.
 3. کلماتی را که ترند و ماز در آنها اتفاق نظر دارند و هم ترند بالایی دارند و هم ماز آنها را آسان‌تر با کلیک‌های ارگانیک بیشتر و البته با حق تقدم بالا فرض ‌می‌کند را به کی دبلیو فایندر ببرید. این ابزار به شما می‌گوید دقیقا باید انتظار چه را داشته باشید در کارد سمت چپ پایین در قسمت PPC و CPC در می‌یابید در یک سال گذشته چند تبلیغ کلیکی گوگل در صفحه اول برای این کلمه انجام شده و هر بار چقدر برای برای هر کلیک پرداخت کرده‌اند. به یاد داشته باشید که کلماتی که عدد‌های بالاتری روی آنها پرداخت می‌کنند، سخت‌تر و ارزشمندترند.

 جمع بندی کلمه کلید برای تولید محتوا بر اساس ترندها

اعداد، معیار‌های مختلف سختی‌ها و ارزش‌ها و شبکه‌های کلمات کلیدی مربوط به یک دیگر را در کنار هم قرار دهید و از آسان به سخت اولویت بندی کنید. مطالب بزرگتر و پر محتوا‌تر و به خصوص با کیفیت‌تر را برای کلمات سخت و تک سیلابی‌ها قرار دهید. از مطالب کوچکتر باید به مطالب بزرگ لینک دهید و آنها را مرجع محتوا معرفی کنید.

مثال: در عکس‌های می‌بینید که من ابتدا دو کلمه “محتوا” و “سئو” را در قیاس با هم در ترند بردم همان طور که می‌بنید تقریبا با یک دیگر هم سرچ و هر ردیف هستند. در کلمات مرتبط برتر کلمه محتوا چیست را  می‌بیند خود کلمه محتوا در ترند ۱۱ تا ۵۰ بار سرچ در ماه دارد که البته دقیق نیست و برای هر کلمه فارسی هم ارائه نمی‌شود معلوم نیست که این کلمه عربی باشد یا نه. اعداد بسیار بالایی مانند  سختی ۳۷ و اولویت ۴۷ خبر از کلمه‌ای مشکل را برای ما دارند. و البته پای ربات‌هایی کلیک کنم هم کم در میان نیست. تا اینجای کار قبل پرداخت به این کلمه باید برای چند کلمه مرتبط تولید محتوا کنیم. در لیست کلمات پیشنهادی عبارت”تولید محتوا یعنی چه ” اینجا نیز به چشم می‌خورد.

حالا وقت آن است که به به سراغ کی دبلیو فایندر برویم و اعدادی را برای تولید محتوای خود داشته باشیم اعداد مهم به ترتیب عبارت اند از

برای کلمه محتوا

 • ۲۱۳ سرچ در ماه
 • ۱۳ سنت قیمت هر کلیک در گوگل ادز
 • ۶ رقابت کننده

در  حالی که برای کلمه تولید محتوا

 • سرچ ۱۳۰۰
 • قیمت پرداختی برای هر کلیک ۰.۰۹ دلار
 • ۱۲ رقابت کننده وجود دارد

در ادامه این لیست باید به دنبال تولید محتوا چیست و موارد مشابه آن بگردیم. و موارد ارزشمندی مانند آموزش تولید محتوا را نیز به دست می‌آوریم.

تولید محتوا بر اساس ترندها

تولید محتوا بر اساس ترندها

در این ‌ابزار  هم سختی کلمه و ترند آن را در کادر سمت چپ می‌بینم که طبق تجربه من چندان درست نیست و معیار‌های ماز بهتر است.

جمع بندی من برای کلمه “محتوا” این بود که این کلمه را باید در یک سلسله درس و با عناوینی مانند محتوا چیست، تولید محتوا چیست و البته آموزش تولید محتوا به گوگل معرفی کنم.

در این مثال به راحتی دیدید که از یک کلمه چگونه به  چندین تیتر خوب برای یک کلمه کلید رسیدم در جلسه بعدی درباره کلمه کلید و ویژگی‌هایی متن‌های کلیدی صحبت می‌کنیم

خلاصه درس

۰ ۰ votes
امتیازدهی به مقاله

ابراز‌های تولید محتوا بر اساس ترندها کدام‌اند؟

گوگل ترند Google trends  ماز MOZ  کی دبلیو فایندر KWfinder

از کدام ابزار‌های برای شروع کار باید استفاده کرد؟

از هر سه باید در کنار هم استفاده کنیم اما گوگل ترند از همه مهم‌تر است.

معیارهای مهم ماز کدام‌اند؟

سختی(Difficulty)  نرخ کلیک ارگانیک (Organic CTR) و اولویت (Priority).

در کی دبلیو فایندر به چه موضوعاتی بیشتر دقت کنیم؟

Cpc ،ppc و نرخ کلیک ماهیانه همین طور کوئری‌های مرتبط.

5/5 - (1 امتیاز)

تاریخ انتشار: 18 آبان, 1398
آخرین ویرایش: ۳۰ شهریور, ۱۳۹۸
اشتراک گذاری

تحصیلاتم در ادبیات فارسی بوده است و علاقه‌ام نیز. از این رو نوشتن را برای خود هم روشی برای امرارمعاش انتخاب کرده‌ام و هم راهی برای آرام شدن و لذت بردن. در دیاکوبین وظیفه نوشتن آکادمی تولید محتوا و همین طور مقالات مربوط به دیجیتال مارکتینگ و طراحی تجربه کاربری را برعهده دارم. پدیده‌هایی که هر روز برای آن مطالعه می‌کنم و شوقم به آنها بیشتر می‌شود.

دوره جامع آموزش تولید محتوا

معرفی دوره میانی آموزش تولید محتوا
  درس 1. مقدمه شناخت معیارهای تولید محتوا
 • جلسه 1. انتخاب موضوع تولید محتوا بر اساس ترندهای جستجو
 • جلسه 2. نقش معیارهای متریک در انتخاب موضوع و تولید محتوا
 • جلسه 3. از کلمه کلیدی تا متن کلیدی
  درس 2. محتوا برای فروش
 • جلسه 1. فانل فروش و هفت خوان تولید محتوا
 • جلسه 2. مشتری کیست کاربر کیست جستجوکننده کدام
 • جلسه 3. پرسونای مخاطب و شناخت آن
  درس 3. زبان
 • جلسه 1. نگارش
 • جلسه 2. درست نویسی
 • جلسه 3. ترجمه
 • جلسه 4. قواعد خاص وب
  درس 4. زبان و اینترنت
 • جلسه 1. سطوح زبانی
 • جلسه 2. زبان محاوره
 • جلسه 3. داستان و تبلیغات
 • جلسه 4. احساسات و فروش
 • جلسه 5. نوشتن اسلوگن و تگ‌لاین
  درس 5. نوشتن برای انواع رسانه‌های اینترنتی
 • جلسه 1. نوشتن در صفحات اینترنتی
 • جلسه 2. نوشتن برای بلاگ
 • جلسه 3. نوشتن برای شبکه‌های اجتماعی
 • جلسه 4. نوشتن برای فروشگاه‌های اینترنتی
 • جلسه 5. کپی رایتینگ چیست؟
معرفی دوره پیشرفته آموزش تولید محتوا
  درس 1. محتوای ارزش آفرین
 • جلسه 1. مفهوم ROI در محتوا
 • جلسه 2. محتوا چگونه به خلق ارزش افزوده می‌انجامد؟
 • جلسه 3. استراتژی تولید محتوا
  درس 2. استراتژی تولید محتوا شطرنج محتوا چیست
 • جلسه 1. استراتژی تولید محتوا چگونه شکل می‌گیرد
 • جلسه 2. استراتژیست محتوا کیست؟
 • جلسه 3. تولید محتوای استراتژیک چگونه است
 • جلسه 4. چرخه عمر محتوا
  درس 3. تیم تولید محتوا چگونه کار می‌کند
 • جلسه 1: چرا تولید محتوا کار گروهی است
 • جلسه 2. اعضای تیم تولید محتوا چه کسانی هستند و چگونه با هم کار می‌کنند
 • جلسه 3. KPI تولید محتوا
  درس 4. ارزش احساسات در فروش
 • جلسه 1. فروش عقلانی فروش احساسی
 • جلسه 2. احساسات چیست
 • جسله 3. چگونه احساسات را استخدام کنیم
  درس 5. تولید محتوا به عنوان یک شغل
 • جلسه 1. همکاری با تیم دیجیتال مارکتینگ چگونه است
 • جلسه 2. درآمد بازار کار محتوا چگونه است
 • جلسه 3. صلاحیت‌ها و ویژگی‌های تولیدکننده محتوا
هفته نامه دیاکوبین

تولید محتوا

خدمات تولید محتوا در دیاکوبین بر اساس اصول بازاریابی محتوا انجام می‌شود. به این معنا که محتوای مدنظر، علاوه بر استانداردهای معمول یک محتوای خوب، بر اساس پرسونای مخاطب شما تولید می‌شود. استفاده از استراتژی‌های تولید محتوا و بهره بردن از تقویم محتوایی، از دیگر اصولی است که در دپارتمان تولید محتوای دیاکوبین مورد توجه قرار می‌گیرد. در کنار این اصول، رعایت قواعد نگارش صحیح زبان فارسی، رعایت اصول سئوی محتوا و بهره بردن از زبانی روان، ساده و جذاب، از دیگر نکاتی است که هنگام تولید محتوای شما در دیاکوبین مورد توجه است. دپارتمان تولید محتوای دیاکوبین متشکل از افرادی با تجربه و دارای تحصیلات مرتبط در زمینه تولید و بازاریابی محتوا است؛ و همین نکته موجب افزایش کیفیت خدمات ما شده است.

تولید محتوا
نظرات کاربران (0)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x