KPI تولید محتوا جلسه سوم از درس سوم دوره پیشرفته آکادمی آموزش تولید محتوای دیاکوبین

این درس یکی از مهم‌ترین درس‌های دوره پیشرفته آکادمی آموزش تولید محتوای دیاکوبین است و در آن به سنجش کیفیت محتوای تولید شده می‌پردازم.KPI تولید محتوا یکی از دردسر سازترین بخش‌های مدیریت تیم تولید محتوا است. استفاده از یک شاخص قابل شمارش برای مشخص نمودن کیفیت محتوای تولیدی می‌تواند بسیار سخت باشد. در ابتدا این جلسه از آکادمی آموزش تولید محتوا دیاکوبین دوست دارم دلایل این سختی را برای شما بگویم و بعد تجربه‌های شخصیم را از ساخت KPI تولید محتوا برای شما بازگو می‌کنم.

در دوران دانشجویی مقاله‌ای از استاد شفیعی کدکنی را خوانده بودم با عنوان “ادراک بی چگونه هنر” در این مقاله استاد مسلم ادبیات فارسی، درباره ادبیات اصیل این گونه می‌‌گوید که هنر و به تبع آن ادبیات اگر اصیل و غیر تصنعی باشد، بی‌آنکه دلیل و مدرک و فرمولی برای اثبات آن ارائه گردد، درک می‌گردد، پسندیده می‌شود و از همه مهم‌تر طرفداری عام می‌یابد.

KPI تولید محتوا

KPI تولید محتوا

در این باره سخن‌های بسیاری رفته است و توصیه می‌کنم حتما مقاله ادراک بی چگونه هنر را بخوانید. هم در این جلسه و هم در درس آینده آکادمی آموزش تولید محتوا دیاکوبین این مقاله یکی از مبنا‌های فکری من است و مرجع سخن قرارش می‌دهم. اگر با متر و معیار هنر شناسان بخواهیم به دلایل رد و قبول یک اثر هنری بپردازیم، هیچ وقت نمی‌توانیم سنجه دقیقی برای سنجیدن کیفیت محتوای تولیدی یک تیم تولید محتوا به دست آوریم. به یاد داشته باشیم که تولید کنندگان محتوا هنرمندان کلامی‌ هستند که از زبان، برای تولید متن‌های تبلیغاتی و ارتباطی استفاده می‌کنند. این صنعت بر پایه ادبیات بنا شده است و اتفاقا فنون بلاغی و ادبی خاصی مانند داستان سرایی در آن نقشی به شدت پر رنگی دارد. از این روست که ما برای ورود یک نفر به تیم خود ابتدا از او می‌خواهیم مقاله‌ای بنویسد و تسلطش را در نوشتن محک می‌زنیم. هر چه توانایی او در استخدام زبان بالاتر باشد، احتمال موفقیت او در مأموریت‌های پیش رویش بیشتر است.

چرا وجود KPI تولید محتوا لازم است

در این درس از تیم تولید محتوا و چند و چونش بسیار گفته‌ایم. یکی از چیز‌هایی که تیم شما را منسجم‌تر و سر زنده‌تر نگه می‌دارد، این است که رقابت در آن وجود داشته باشد. هر یک از اعضای تیم نه با دیگران، بلکه برای به دست آوردن اهدافی خاص، هر روز ذهن خود را بر پیشرفتی که در ابتدای ماه برای آنها متصور شده است، متمرکز می‌کنند. این گونه تیم ما دیگر دچار روزمرگی نمی‌شود. از سویی دیگر از آنجا که KPI‌ هر شخص می‌تواند متفاوت با دیگر باشد،‌ افراد تیم دیگر با یک دیگر رقابت نمی‌کنند و این از حسادت‌ها و تفرقه در تیم می‌کاهد. در تعریف تیم به یاد داشتیم که، کاری را به عنوان هدف قرار می‌دادیم که از آن کار منافعی جمعی برای همه ما حاصل می‌شد. البته این کار باید به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم می‌شد که هر یک از این بخش‌ها وظایف روزانه هر یک از اعضای تیم را می‌سازد.

اما قبل از آن که به ریز شاخص‌های KPI تولید محتوا بپردازم باید اول از آن تعریفی به درد بخور تحویل دهیم.

KPI ‌ تولید محتوا چیست؟

KPI سرواژه Key Performance Indicator  است که به شاخص کلید عملکرد می‌توان آن را ترجمه کرد. از ترجمه این چند واژه انگلیسی می‌توان به راحتی برداشت کرد که مواردی را باید در این شاخص‌ها گنجاند که نقش کلیدی در پیشبرد اهداف تیم دارند و همین طور کیفیت عملکرد تیم نیز با سنجیدن این دسته از شاخص‌ها سنجیده می‌شود.

چند کلمه‌ای درباره خلاصه کارکرد و لزوم وجود و به کارگیری KPI محتوا صحبت کردم و در ادامه با معرفی شاخص‌های آن درمی‌یابید که چقدر سنجیدن KPI تولید محتوا می‌تواند برای ما مهم باشد.

KPI تولید محتوا چه نیست

بگذارید با مواردی که در KPI‌ تولید محتوا جایی ندارند شروع کنم. از آنجایی که گزارش KPI‌ تولید محتوا را مدیران منابع انسانی و مدیران عامل مشاهده می‌کنند همواره بر آنند که چند شاخص پیش پا افتاده مانند تعداد غلط‌های املایی در ماه را برای این موضوع انتخاب کنند. باید به جرئت بگویم که این رفتار عملا بدترین کاری است که می‌توان در یک تیم تولید محتوا آن در پیش گرفت.

سنجیدن KPI‌ تولید محتوا به هیچ عنوان نباید به فردی که تخصص ارشد در تولید محتوا ندارد واگذار شود. مدیران منابع انسانی و یا کارکنان این بخش بدترین گزینه برای سنجیدن این شاخص‌ها هستند.

شاید بر اساس نتایج به دست آمده تصمیم‌های منابع انسانی را بتوان جهت داد؛ اما به هیچ وجه با KPI تولید محتوا برخورد غیر تخصصی نکنید.

دومین نباید تهیه KPI‌ محتوا برخورد گزینشی با  شاخص‌هایی است که به شما معرفی می‌کنم.

یا تمام این شاخص‌ها را با ضرایب مطرح شده به کار بگیرید یا از خیر تولید KPI تیم تولید محتوا بگذرید

سومین موضوعی که در تولید KPI تولید محتوا به شدت مهم است، آن است که تولید کننده  KPI‌باید با سوادترین و با تجربه‌ترین عضو تیم باشد. اگر سواد و تجربه سنجیدن این شاخص‌ها را ندارید به هیچ عنوان در آن سعی و خطا نکنید زیرا هزینه سعی و خطای شما از هم پاشیدن تیمتان خواهد بود.

هر زمان که دیدید این سنجش سبب دلخوری و حسادت غیر عادی در تیم شما شد، آن را برای مدتی متوقف کنید و البته در روش و تفکر خود تجدید نظر کنید.

چه کسی باید مسئولیت را به گردن بگیرد

سرویراستار یا مدیر تیم تولید محتوا، بهترین کسانی هستند که می‌توانند مسئولیت تولید KPI تولید محتوا را برعهده بگیرند. به خصوص اگر در تیم خود ویراستار و نمونه خوان دارید حتما از آنها بخواهید که شاخص‌ها را هر ماه در یک جدول آنلاین یعنی یک گوگل شیت وارد کند.

شاخص نخست حذف و اضافه متن

ویراستاران همیشه هزینه سرباری را به فرایند تولید محتوا تحمیل می‌کنند. هر چه متن‌هایی که در تیم تولید محتوا تولید می‌شود کمتر نیاز به ویرایش داشته باشد، هزینه کمتری برای تولید انجام می‌شود و متن‌های ما سالم‌تر است. هر چقدر نسبت تعداد تغییرات به تعداد کلمات کمتر بود متن شما بهتر و مرغوب‌تر تولید شده است.

این موضوع را با استفاده از بخش ترک چنجر نرم افزار مایکروسافت ورد بسنجید.  به تصاویر زیر دقت کنید و البته برای کار کردن با ترک چنج ورد حتما سرچ کنید و آن را به خوبی یاد بگیرید. اگر در زمان شروع کار یک شیوه نامه برای نگارش ندارید حتما آن را تهیه کنید. یکی از وظایف سر ویراستاران تحصیل کرده و کار بلد این است که قبل از شروع تولید محتوا تیمی یک شیوه نامه برای تیم تولید کنند.

KPI تولید محتوا

KPI تولید محتوا

KPI تولید محتوا

KPI تولید محتوا

شاخص دوم خلاقیت

در برنامه ماهانه تولید محتوای تیم حتما مواردی را برای ساخت خلاقانه محتوا خالی بگذارید. از سرویراستار بخواهید متن‌هایی را که قرار بوده است به صورت خلاقانه نوشته شود را بخواند و بهترین آنها را انتخاب کند. نمره KPI تیم تولید محتوا در این بخش به صورت قیاسی باید داده شود. در بخش قبل، نمره رقابتی نبود و همه می‌توانستند نمره کامل را به دست آورند اما اینجا یک نفر از همه بهتر است و پس، مقام اول و دوم و سوم را در تیم داشته باشید.

شاخص سوم، پیشرفت محسوس

هر کس از جایی که ایستاده است می‌تواند پیشرفت داشته باشد. این شاخص را با کی پی آی ماه قبل هر شخص بسنجید. ببینید این عضو تیم از جایی که بوده است حرکتی داشته یا نه. ببینید او می‌تواند کار خود را بهبود دهد. این یکی از قسمت‌های مهم شاخص کیفیت عملکرد تیم محتوا است.

شاخص چهارم: ارزش محتوا تولیدی:

این واقعیتی است که سطح بالاتری از نمرات را باید برای کسانی که متن‌های مهم‌تر را تولید می‌کنند، اختصاص دهید. این متن‌ها به واسطه پیچیدگی ذاتی خود از میزان اهمیت بیشتری برخوردارند. همین طور ویرایش بیشتری نیز نیاز دارند. این افراد خلاقیت بیشتری نیز باید در نوشتن‌های خود داشته باشند. از این رو باید امتیاز بیشتری نیز به دست آورند. به یاد داشته باشید که اگر اهمیت متن تولیدی را در KPI تیم تولید محتوا وارد نکنید تیم به محافظه کاری و پرهیز از پرداختن به متن‌های مهم‌تر و خلاقانه‌تر روی می‌آورد. زیرا نویسنده‌ای که ریسک کمتری در نوشتن محتوای انجام می‌دهد امتیاز‌های بیشتری به دست می‌آورد.

همین طور در این بخش تولید انواع محتوا را در نظر بگیرید. به این معنی که ببینید محتوای تولید شده چقدر می‌تواند، خوراک دهنده محتوای صفحات اجتماعی شما باشد. به عبارتی بسط محتوای سایت شما نیز یکی از شاخص‌های خلاقانه نویسی است.

شاخص پنجم: شبکه‌های اجتماعی

فعالیت در شبکه‌های اجتماعی همیشه می‌تواند برای تیم شما حیاتی باشد، اما توجه داشته باشید که این با فعالیت یک تیم سوشال مدیا منسجم متفاوت است. هر نویسنده به عنوان کسی که صاحب محتوایی است که تولید می‌کند، می‌تواند در شبکه‌های اجتماعی به بازنشر محتوای تولید شده‌اش بپردازد. این فعالیت و البته موفقیت‌های خاص این شبکه‌ها مانند لایک‌ها و به اشتراک گذاری‌های پست‌ها را در احتساب KPI تیم تولید محتوا ذکر کنید. البته اهمیت این موضوع به اندازه دیگر عوامل نیست.

شاخص ششم: ارتباط تیمی

اگر می‌خواهید تیم شما خوب کار کند باید ارتباط افراد در تیم خوب باشد. هر کس باید دیگر را ساپورت کند. حتما از رأی گیری جمعی استفاده کنید. این کار را با ایمیل می‌توانید انجام دهید. از اعضای تیم بخواهید به شخصی که بیشترین کمک به تیم را داشته است، نمره مثلا ۱۰ و کمترین شخص را عدد ۵ دهند. این گونه هیچ کس از این نمره محروم نمی‌شود اما بهترین شخص مشخص می‌شود. عدد ۰ تا ۵ را در اختیار مدیر تیم بگذارید تا بتواند به یک تا دو نفر بدهد و او داور نهایی شاخص باشد.

شاخص هفتم: معیارهای گوگل آنالیتیکس

در این بخش به گوگل آنالیتیکس خود رجوع کنید. یک یا دو  شاخص را می‌توانید از این ابزار آنلاین به دست آورید که عملا نشان دهنده رویکرد و محبوبیت متن شما برای خوانندگان است.

بازدید‌ها Pageviews و میانگین زمان ماندگاری در صفحه Avg. Time on Page از مهم‌ترین شاخص‌های این بخش هستند. آنها را بسنجید و در کار خود وارد کنید. البته نویسندگان تازه کار کمی در این شاخص از دیگران عقب می‌مانند. طبیعی است عدد بزرگ‌تر نصیب نویسنده‌ای شود متن‌های بیشتری را در سایت شما دارد.

KPI تولید محتوا

KPI تولید محتوا

ضریب‌های مطلوب برای سنجش KPI تیم تولید محتوا

براساس حساسیت‌ها و البته اهداف استراتژیک خود، به هر یک از شاخص‌های هفتگانه بالا یک ضریب یا نمره کلی بدهید. اما توجه داشته باشید که ضریب و نمره کلی این شاخص‌ها نباید بیش از ۱۵ نمره از یک دیگر فاصله داشته باشد یعنی مثلا از ۱۰۰ نمره به شاخص یک و دو هر کدام ۴۵ و به شاخص‌های دیگر عدد‌هایی برابر با ۱۰ و پانزده ندهید. این شاخص‌ها تقریبا هم‌پایه و هم ارزش‌اند. ولی می‌تواند یک یا دو شاخص از دیگران ارزشمندتر باشد.

خلاصه درس

۰ ۰ votes
امتیازدهی به مقاله

KPI تولید محتوا شامل چه مواردی است

شامل مواردی نقش کلیدی در پیشبرد اهداف تیم دارند و همین طور کیفیت عملکرد تیم را نشان می‌دهند

بدترین کار برای ساخت کی پی ای چیست؟

این که افرادی غیر از متخصصین محتوا شاخص‌های پیش پا افتاده مانند غلط‌های املایی را به عنوان شاخص KPI انتخاب کنند.

بهترین شخص برای سنجش KPI تولید محتوا کیست؟

سرویراستار تیم تولید محتوا یا مدیر تیم تولید محتوا

ویراستاران در اولین قدم‌های تیم تولید محتوا چه چیزی را تولید می‌کنند؟

ویراستاران مسئول تولید شیوه نامه هستند.

5/5 - (1 امتیاز)

تاریخ انتشار: 21 بهمن, 1398
آخرین ویرایش: ۲۳ دی, ۱۳۹۸
اشتراک گذاری

تحصیلاتم در ادبیات فارسی بوده است و علاقه‌ام نیز. از این رو نوشتن را برای خود هم روشی برای امرارمعاش انتخاب کرده‌ام و هم راهی برای آرام شدن و لذت بردن. در دیاکوبین وظیفه نوشتن آکادمی تولید محتوا و همین طور مقالات مربوط به دیجیتال مارکتینگ و طراحی تجربه کاربری را برعهده دارم. پدیده‌هایی که هر روز برای آن مطالعه می‌کنم و شوقم به آنها بیشتر می‌شود.

دوره جامع آموزش تولید محتوا

معرفی دوره میانی آموزش تولید محتوا
  درس 1. مقدمه شناخت معیارهای تولید محتوا
 • جلسه 1. انتخاب موضوع تولید محتوا بر اساس ترندهای جستجو
 • جلسه 2. نقش معیارهای متریک در انتخاب موضوع و تولید محتوا
 • جلسه 3. از کلمه کلیدی تا متن کلیدی
  درس 2. محتوا برای فروش
 • جلسه 1. فانل فروش و هفت خوان تولید محتوا
 • جلسه 2. مشتری کیست کاربر کیست جستجوکننده کدام
 • جلسه 3. پرسونای مخاطب و شناخت آن
  درس 3. زبان
 • جلسه 1. نگارش
 • جلسه 2. درست نویسی
 • جلسه 3. ترجمه
 • جلسه 4. قواعد خاص وب
  درس 4. زبان و اینترنت
 • جلسه 1. سطوح زبانی
 • جلسه 2. زبان محاوره
 • جلسه 3. داستان و تبلیغات
 • جلسه 4. احساسات و فروش
 • جلسه 5. نوشتن اسلوگن و تگ‌لاین
  درس 5. نوشتن برای انواع رسانه‌های اینترنتی
 • جلسه 1. نوشتن در صفحات اینترنتی
 • جلسه 2. نوشتن برای بلاگ
 • جلسه 3. نوشتن برای شبکه‌های اجتماعی
 • جلسه 4. نوشتن برای فروشگاه‌های اینترنتی
 • جلسه 5. کپی رایتینگ چیست؟
معرفی دوره پیشرفته آموزش تولید محتوا
  درس 1. محتوای ارزش آفرین
 • جلسه 1. مفهوم ROI در محتوا
 • جلسه 2. محتوا چگونه به خلق ارزش افزوده می‌انجامد؟
 • جلسه 3. استراتژی تولید محتوا
  درس 2. استراتژی تولید محتوا شطرنج محتوا چیست
 • جلسه 1. استراتژی تولید محتوا چگونه شکل می‌گیرد
 • جلسه 2. استراتژیست محتوا کیست؟
 • جلسه 3. تولید محتوای استراتژیک چگونه است
 • جلسه 4. چرخه عمر محتوا
  درس 3. تیم تولید محتوا چگونه کار می‌کند
 • جلسه 1: چرا تولید محتوا کار گروهی است
 • جلسه 2. اعضای تیم تولید محتوا چه کسانی هستند و چگونه با هم کار می‌کنند
 • جلسه 3. KPI تولید محتوا
  درس 4. ارزش احساسات در فروش
 • جلسه 1. فروش عقلانی فروش احساسی
 • جلسه 2. احساسات چیست
 • جسله 3. چگونه احساسات را استخدام کنیم
  درس 5. تولید محتوا به عنوان یک شغل
 • جلسه 1. همکاری با تیم دیجیتال مارکتینگ چگونه است
 • جلسه 2. درآمد بازار کار محتوا چگونه است
 • جلسه 3. صلاحیت‌ها و ویژگی‌های تولیدکننده محتوا
هفته نامه دیاکوبین

تولید محتوا

خدمات تولید محتوا در دیاکوبین بر اساس اصول بازاریابی محتوا انجام می‌شود. به این معنا که محتوای مدنظر، علاوه بر استانداردهای معمول یک محتوای خوب، بر اساس پرسونای مخاطب شما تولید می‌شود. استفاده از استراتژی‌های تولید محتوا و بهره بردن از تقویم محتوایی، از دیگر اصولی است که در دپارتمان تولید محتوای دیاکوبین مورد توجه قرار می‌گیرد. در کنار این اصول، رعایت قواعد نگارش صحیح زبان فارسی، رعایت اصول سئوی محتوا و بهره بردن از زبانی روان، ساده و جذاب، از دیگر نکاتی است که هنگام تولید محتوای شما در دیاکوبین مورد توجه است. دپارتمان تولید محتوای دیاکوبین متشکل از افرادی با تجربه و دارای تحصیلات مرتبط در زمینه تولید و بازاریابی محتوا است؛ و همین نکته موجب افزایش کیفیت خدمات ما شده است.

تولید محتوا
نظرات کاربران (0)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x