Wireframe چیست؟ ۷ دلیل برای اینکه وایرفرم در طراحی وب مهم است

افزودن به لیست علاقه‌مندی ها
Wireframe چیست؟ ۷ دلیل برای اینکه وایرفرم در طراحی وب مهم است

اخیراً من در جلساتی شرکت می‌کنم که در تلاش هستیم تا بر روی پیشرفت وب‌سایت فعالیت کنیم. در این جلسات، به ما پیشنهاد می‌شود که از مرحله Wireframe سریع بگذریم و مستقیماً سراغ این مرحله برویم که طراحی سایت قرار است چه شکلی باشد.

این نوع تفکر ناشی از این عقیده است که مشتری با Wireframe اصلاً آشنایی ندارد و فکر می‌کنند که پرش به مرحله طراحی ما را یک قدم به راه‌اندازی سایت نزدیک‌تر می‌کند. این پیشنهاد خیلی بد و اشتباه است.

اول از همه بیایید برگردیم به عقب و در مورد اینکه Wireframe چیست صحبت کنیم. برای افرادی که به دنبال ایجاد وب‌سایت با هر سایز و شکلی هستند، وایرفریم یک پایه اساسی و مهم است. مرحله وایرفریم معمولاً بعد از مشخص شدن معماری سایت توسط نقشه سایت یا فلوچارت صفحات وب‌سایت و قبل از مرحله طراحی خلاق انجام می‌شود.

Wireframe  چیست؟

 • وایرفریم‌ها طرح‌های ساده سیاه و سفید هستند که اندازه و جایگذاری عناصر صفحه، ویژگی‌های سایت، مناطق تبدیل و جهت‌گیری وب‌سایت شما را مشخص می‌کنند.
 • آنها عاری از رنگ، انتخاب فونت، آرم یا هر عنصر طراحی واقعی هستند که از تمرکز صرف بر ساختار یک سایت صرفه نظر می‌کنند.
 • ما اغلب می‌گوییم که آنها نقشی بسیار شبیه به یک نقشه پایه پلات در ساخت ساختمان دارند. جایی که شما می‌توانید به راحتی محل نصب ساخت و ساز لوله کشی، لوازم برقی و سایر عناصر ساختاری خود را بدون هیچگونه روش طراحی داخلی مشاهده کنید.

در ادامه مثالی از شکل ظاهری Wireframe ارائه شده است:

نادیده گرفتن این مرحله برای رسیدن سریع به ظاهر صفحات وب و یا هر محصول دیگر، یک اشتباه بزرگ است که برای هر وب‌سایت یا هر پیمانکار ساختمان فاجعه به بار می‌آورد. برای تقویت اهمیت این مرحله در روند طراحی وب، هفت دلیل بسیار مهم را بیان کردم که دلیل نیاز به وایرفریم را بیان می‌کند.

۱. Wireframe  معماری سایت را به صورت بصری نشان می‌دهد

نقشه سایت می‌تواند کمی انتزاعی باشد، مخصوصاً در مواردی که سایت بسیار بزرگ باشد. انتقال نقشه سایت به Wireframe ، اولین مرحله اصلی روند بصری برای پروژه را آغاز می‌کند. وایرفریم‌ها ماهیت انتزاعی فلوچارت را به چیزی واقعی و ملموس بدون عوامل فرعی تبدیل می‌کند. این مرحله تضمین می‌کند که همه بخش‌ها در یک صفحه قرار داشته باشند. در یک Wireframe کامل شما دیگر بخش نادیده گرفته شده و یا جا مانده ندارید.

۲. وایرفریم‌ها امکان شفاف سازی ویژگی‌های وب‌سایت را فراهم می‌آورند

در بسیاری از موارد، مشتری ممکن است نتواند منظور شما را هنگام گفتن «تصویر قهرمان»، «ادغام نقشه گوگل»، «فیلتر محصولات»، «لایت باکس» و صدها نوع دیگر از ویژگی‌ها درک کند. وایرفریم یک سری از ویژگی‌های خاص پروژه در وب سایت، ارتباط روشنی را از عملکرد این ویژگی‌ها، محل قرار گیری آنان در صفحه مشخص و میزان مفید بودن آنان را به مشتری ارائه می‌دهد.

گاهی اوقات ممکن است که شما بعد از مدتی یک ویژگی که Wireframe شده است را حذف کنید، فقط بخاطر اینکه آن ویژگی با اهداف سایت شما هماهنگی ندارد. دیدن ویژگی‌های بدون هیچ گونه تأثیر خلاقانه در واقع به مشتری امکان می‌دهد تا روی دیگر جنبه‌های مهم پروژه نیز متمرکز شود و انتظارات مربوط به نحوه اجرای ویژگی‌ها را روشن کند. دیدن ویژگی‌ها بدون هیچ‌گونه تأثیر خلاقانه در واقع به مشتری این امکان را می‌دهد تا بر روی دیگر جنبه‌های مهم پروژه نیز متمرکز شود و انتظارات مربوط به نحوه اجرای ویژگی‌ها را مشخص می‌کند.

 

۳. وایرفریم‌ها قابلیت عناصر صفحه را به بخش فرانت تفهیم می‌کند

این مساله یکی از مهم‌ترین نکات در تمام مراحل انجام Wireframe است. ایجاد کردن وایرفریم قابلیت استفاده را افزایش می‌دهد و در قسمت کد نویسی صفحه و در تشکیل هسته فرانت‌اند صفحه بسیار تأثیر می‌گذارد. این موضوع افراد را وادار می‌کند تا سهولت استفاده از وب‌سایت، مسیرهای تبدیل، نامگذاری لینک‌ها، قرارگیری جهت‌یابی و قرارگیری ویژگی‌ها را به صورت دقیق بررسی کنند. وایرفریم‌ها می‌توانند به نقایص معماری سایت شما یا نحوه عملکرد یک ویژگی خاص اشاره کنند.

Wireframe

Wireframe

۴. وایرفریم‌ها سهولت به‌روز رسانی را مشخص می‌کنند

برای مشتریانی که یک وب‌سایت مدیریت شده با محتوا خریداری می‌کنند، این نکته از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. یک Wireframe بلافاصله مشخص می‌کند که سایت شما چگونه رشد محتوا را کنترل می‌کند.

برای مثال، اگر در حال حاضر فقط ده محصول در دو دسته‌بندی ارائه شده است، اما ممکن است در شش ماه ۱۰۰ مورد داشته باشید، می‌خواهید وب سایت شما این رشد را بدون تأثیر در طراحی وب سایت، معماری سایت یا قابلیت استفاده قرار دهد. وایرفریم‌ها این مناطق مهم از رشد محتوا را مشخص می‌کند.

۵. وایرفریم‌ها به تکرار روند طراحی کمک می‌کنند

به جای تلاش برای ترکیب ویژگی‌های عملکردی/ طرح بندی و جنبه‌های خلاقانه/ برندسازی وب‌سایت در یک مرحله، وایرفریم‌ها این اطمینان را می‌دهند که این عناصر به صورت هم زمان در نظر گرفته می‌شوند. این به مشتریان و سایر اعضای تیم اجازه می‌دهد تا زودتر از این روند بازخورد را مشخص کنند. رد شدن از مرحله Wireframe باعث می‌شود تا این بازخورد به تاخیر افتاده شود و هزینه‌های تغییرات را افزایش می‌دهد زیرا مدل‌های آزمایشی با طراحی کامل باید دوباره کار کنند، نه اینکه فقط در حد وایرفریم‌های ساده باشند.

۶. وایرفریم‌ها موجب صرفه‌جویی در زمان در کل پروژه می‌شوند

وایرفریم‌ها از چند روش باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شوند.

 • طراحی‌های شما حساب‌شده‌تر هستند.
 • تیم توسعه شما می‌دانند که در حال ساختن چه چیزی هستند
 • تولید محتوا بسیار واضح‌تر می‌شود.
 • از هک شدن در طول روند جلوگیری می‌کند.

۷. تجربه نشان داده است که این کار عمل می‌کند

ساختن یک وب‌سایت یک روند است. ایجاد Wireframe یکی از مراحل ایجاد وب‌سایت است که نباید نادیده گرفته شود، همان‌طور که شما یک خانه را بدون نقشه نمی‌سازید و بدون دکوراسیون داخلی در آن زندگی نمی‌کنید. هر مرحله یک قدم بسیار مهم برای مراحل دیگر است.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
۰ ۰ votes
امتیازدهی به مقاله
5/5 - (1 امتیاز)
تاریخ انتشار: 10 دی, 1398
آخرین ویرایش: 10 دی, 1398
منبع: orbitmedia
   اشتراک گذاری

  تحصیلاتم در ادبیات فارسی بوده است و علاقه‌ام نیز. از این رو نوشتن را برای خود هم روشی برای امرارمعاش انتخاب کرده‌ام و هم راهی برای آرام شدن و لذت بردن. در دیاکوبین وظیفه نوشتن آکادمی تولید محتوا و همین طور مقالات مربوط به دیجیتال مارکتینگ و طراحی تجربه کاربری را برعهده دارم. پدیده‌هایی که هر روز برای آن مطالعه می‌کنم و شوقم به آنها بیشتر می‌شود.

  طراحی سایت

  اگر می‌خواهید اولین قدم برای ورود به دنیای دیجیتال را محکم بردارید؛ فرآیند طراحی وب‌سایت خود را به دیاکوبین بسپارید. خدمات طراحی وب‌سایت در دیاکوبین به تولید یک وب‌سایت ساده ختم نمی‌شود. ما آماده‌ایم تا جزئی‌ترین خواسته‌های شما را در طراحی یک ‌وب‌سایت کارا و زیبا برآورده کنیم. اگر می‌خواهید وب‌سایت شما طرحی متفاوت از رقبا داشته باشد؛ اگر می‌خواهید تجربه کاربری خوبی را برای مخاطبان خود فراهم کنید؛ و اگر به دنبال طرحی خاص با امکانات ویژه هستید؛ ما در دیاکوبین بهترین پینشهادها را به شما ارائه می‌کنیم. وب‌سایت‌های طراحی شده در دیاکوبین، دارای استانداردهای روز کدنویسی، سرعت بارگزاری بالا، دسترس‌پذیری و تجربه کاربری مناسب و رابط کاربری زیبا هستند.

  طراحی سایت
  نظرات کاربران (0)
  اشتراک
  اطلاع از
  guest
  0 نظرات
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Would love your thoughts, please comment.x